4 aylık bebeği olanlar ve ek gıdalar

yaseminsen

rabbım sen evladımı koruu
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2007
1.488
12
37
meraba arkadaşlar bebeği 4 aylık olupta ek gıdalarfa başlıyan varmı ???
nelerle başladınız neler veriyorsunuz bebeklerinize ???
bu topicte paylaşalım ne dersiniz hem hepimize fikir olur tariflerde yazarız laelaelaelaelae
benim bebegımde 4 ayına gırıcek ya sizinkiler ?????

peki yazalım...
öncelikle mevsim meyveleri püre halinde veya suları ama günde 1 er çay kaşığı sonra artırabilirsiniz...
bebe bisküvisi, yoğurt...
çorbalar (patates, pirinç, havuç haşlamazı, ev yapımı tarhana, brokoli çorbası, şehriye vs. (benim kızım 6 aylık ve bunların hepsini yiyor))
bunlar var listemiz de şu an...

meraba arkadaşlar bebeği 4 aylık olupta ek gıdalarfa başlıyan varmı ???
nelerle başladınız neler veriyorsunuz bebeklerinize ???
bu topicte paylaşalım ne dersiniz hem hepimize fikir olur tariflerde yazarız laelaelaelaelae
benim bebegımde 4 ayına gırıcek ya sizinkiler ?????

ben bebeğime ilk önce meyve suyu verdim

1.gün: günde biakç kez 1 çay kaşığı
2.gün: günde birkaç kez 1 yemek kaşığı
3.gün: günde bikaç kez 1/2 çay bardağı verdim

her 3 günde bir yeni meyva verdim

sonra yoğurt

daha sonra da çorba verdim....

birde milupanın sütlü pirinçli muhallebisini verdim hem tok tutuyor hemde severek yiyiyor :)))

ben bebeğime ilk önce meyve suyu verdim

1.gün: günde biakç kez 1 çay kaşığı
2.gün: günde birkaç kez 1 yemek kaşığı
3.gün: günde bikaç kez 1/2 çay bardağı verdim

her 3 günde bir yeni meyva verdim

sonra yoğurt

daha sonra da çorba verdim....

birde milupanın sütlü pirinçli muhallebisini verdim hem tok tutuyor hemde severek yiyiyor :)))

Bunların hepsini dört ay dolunca mı verdin? Doktorlar 6 aya kadar anne sütü diyor. Benim bebeğim de 4 aylık olacak ama doktor kontrolünde sorayım diyorum.

selam gunaydın kızlar bende ogluma mılupanın sutlu prınclı muhallebi vericem bakalım beyenicekmi tadınııı
bide meyva verıcem bugun elma suyu sever ınsallah

CANIM SENLE BU KONUYU KONUSUNCA BIDE KIZIMDA DORT AYLIK OLMASINA AZ KALINCA ARASTIRDIM CANIM
BURAYA YAZIYORUM INSALLAH FAYDALI OLUR ; Kahvaltı Tarifi-1

2 adet kuru kayısı
1 yemek kaşığı mısır unu
1 tatlı kaşığı tahin
1 çay kaşığı tereyağ
1 su bardağı su (200ml)
1 tatlı kaşığı pekmez
Kahvaltımızın hazırlanışı
Kuru kayısıyı küçük küçük doğrayıp bir cezvede su ile pişirin. Tereyağını eritip mısır ununu hafif pembeleşene kadar kavurun. Kayısılı suyu mısır ununa dökün huzlı hızlı karıştırarak topak olmasını engelleyin. Sürekli karıştırarak kısık ateşte 10 dakika pişirin. Mama muhallebi kıvamında olmalı, çok katılaşırsa sıcak su ilave edip biraz daha pişirin. Biraz soğuyunca tahin ve pekmezi ilave edin.

Mısır ununu kavurmadan direkt cezvedeki kuru meyveli suya katarak muhallebi pişirir gibi hazırlayabilirsiniz.

-----Kahvaltı Tarifi-2

1 adet haşlanmış yumurta

1 kibrit kutusu suda bekletilip tuzu alınmış beyaz peynir

1 çay kaşığı tereyağı

1 çay kaşığı zeytinyağı

biraz ekmek içi

1 çay bardağı süt veya devam maması

1 çay kaşığı bal(1 yaşından sonra)

Yumurta,peynir ve ekmek içi iyice ezildikten sonra diğer malzemeler karıştırılır ve en son üzerine ısıtılmış süt katılır.

Kahvaltı Tarifi-3

1 Adet yumurta

Yarım Muz

1 kibrit kutusu suda bekletilip tuzu alınmış beyaz peynir

1 çay kaşığı tereyağı

1 çay kaşığı zeytinyağı

1 tane ceviz(iyice ezilmiş)

1 kaşık pekmez

biraz ekmek içi

1 çay bardağı süt veya devam maması

Yumurta,peynir muz ve ekmek içi iyice ezildikten sonra diğer malzemeler karıştırılır ve en son üzerine ısıtılmış süt katılıp muhallebi kıvamına getirilir.--
-- Kahvaltı Tarifi-4

Malzemeler:
• 150 ml. hazırlanmış Devam Biberon Maması
• 2-3 yemek kaşığı Milupa 8 Tahıllı ve Ballı Kahvaltılık Ek Besin
• 1/8 haşlanmış yumurta sarısı*
• ½ kibrit kutusu (yaklaşık 10 g.) beyaz peynir**
• 1 tatlı kaşığı pekmez

Hazırlanışı:
Devam mamasını(Aptamil 2, Milumil 2, Conformil 2 veya 8. aydan itibaren Aptamil 3 veya Milumil 3) kutu üzerinde yazan tarife göre hazırlayınız. Ilık iken içerisine tüm malzemeleri yavaş yavaş ilave edip, bir çatalla iyice karıştırınız.Bebeğiniz için lezzetli ve besleyici kahvaltı karışımı hazır..

Sebze Çorbası-1-

İlk haftadan sonra hafta hafta ilaveler yapılarak hazırlanır.

3 fincan su, bir tutam tuz, 2 orta boy havuç, 1 orta boy patates 45-50 dakika ağzı kapalı kapta pişirilir. Düdüklü tencere kullanılıyorsa 1 fincan su ile 10-15 dakika pişirilmesi yeterlidir. Süzgeçten aktarılarak hiç ezmeden sebzelerin suyu bir kaba alınır. 1 çay kaşığı irmik ilave edilerek 5 dakika kaynatılır.
Yukarıdaki gibi pişirilir. Havuçlar ve patatesler tamamıyla ezilerek püre şekline getirilir. Bu pürenin içine yine irmik katılarak yukarıdaki şekilde mamanın hazırlanması tamamlanır.
3 çay fincanı su, bir tutam tuz, 1 orta boy patates ek olarak 1 çay kaşığı pirinç ve her gün bir yenisi ilave edilmek üzere mevsimlik sebzeler (örneğin ilk gün 3-4 yapraklı maydanoz, ertesi gün bir kaç yaprak ıspanak, ertesi gün bunlara ek olarak 1/4 enginar, ertesi gün 1/4 domates) eklenir. Elde edilen püreye yine 1 çay kaşığı irmik ilave edilerek 5 dakika pişirilir.
Yukarıdaki şekilde hazırlanan püreye 1 çay kaşığı tereyağı katılır.

Sebze Çorbası-2-

İçindekiler
2-3 yaprak ıspanak
1 küçük patates
1/4 kabak
1/4 havuç
1 çay kaşığı sıvı yağ
1 su bardağı su
Yapılışı
Sebzeler yıkanır, kabuklu sebzeler soyulur ve doğranır. Küçük bir tencerede kaynamakta olan suya salınır. Su, sebzelerin üzerini örtecek kadar olmalıdır. Ateş kısılır, sebzeler yumuşayıncaya kadar pişirilir. Pişmiş sebzeler ezilerek süzgeçten geçirilir, 1 çay kaşığı yağ eklenir.
Not: Patates yerine 1 tatlı kaşığı pirinç veya kırmızı mercimek de eklenebilir.​

---Sebze Çorbası -3- (260 Kal, 3 gr. protein )

(2 Porsiyon)
1 küçük boy havuç
1 orta boy patates
1 orta boy domates
1 yemek kaşığı mercimek, bulgur veya pirinç
1 yemek kaşığı zeytinyağı

HAZIRLANIŞI :sebzeler iyice yıkanarak küçük küçük doğranır. 1 yemek kaşığı tahıl unu , 1 yemek kaşığı zeytinyağıyla pişirilir. Tel süzgeçten geçirilerek çocuğa verilir. 1 tatlı kaşığı tavuk eti yada dana kıyma katılabilir. Bebeklere et suyu verilmesi düşünüldüğü kadar yararlı değildir, etin kendisinin ezilerek verilmesi besleyicidir..

Yoğurtlu Sebze Çorbası (225 Kal, 5gr protein):

(1 porsiyon)
1 kepçe yoğurt (125cc)
1 orta boy patates
1 yemek kaşığı buğday veya pirinç
1 tatlı kaşığı zeytinyağı

Tencereye yoğurt konur az su ile sulandırılırak üzerine herhangi bir sebze doğranır.1 yemek kaşığı tahıl unu zeytinyağıyla pişirilir.

Semizotu Çorbası

200 gr semizotu
1 orta boy rendelenmiş patates
1 orta boy rendelenmiş domates
1 yemek kaşığı kırmızı mercimek
1,5 su bardağı sıcak su
1 yemek kaşığı zeytinyağı

Zeytinyağında domates, patates ve semizotunu bir kaç dakika pişirin. Sıcak suyu katın ve kaynamaya başlayınca mercimekleri çorbaya ilave edin. 15 dakika kadar kaynatın. Çorbanız koyu olursa bir miktar daha sıcak su ilave edin.

İlk aylarda bebeğiniz yeni yemek yemeğe başladığında pütürlü ve katı yiyeceklerden pek hoşlanmayabilirler. Bu durumda çorbayı tel süzgeçten geçirerek yedirmeyi deneyebilirsiniz.

Mercimek Çorbası-1-

İçindekiler
1 yemek kaşığı kırmızı mercimek
1 su bardağı su
1 çay kaşığı sıvı yağ

Yapılışı
Mercimek ayıklanır, yıkanır ve kaynamakta olan suya salınır. Ateşin altı kısılır, mercimekler yumuşayıncaya kadar pişirilir, ezilir, yağ eklenir.

Mercimek Çorbası-2- (200 Kal, 3gr protein)

(2 porsiyon)
2 yemek kaşığı mercimek
1 boy havuç
1 küçük boy patates
¼ küçük dilim soğan
1 çay bardağı su

HAZIRLANIŞI: Bir tencereye 2 yemek kaşığı mercimek, 2 çay bardağı su konur. 1 küçük boy havuç, patates ve soğan rendelenip,1 yemek kaşığı zeytinyağı eklenip pişirilir.

Pirinç-Mercimek Çorbası

İçindekiler
1/2 yemek kaşığı kırmızı mercimek
1/2 yemek kaşığı pirinç
1, 1/4 su bardağı su
1 çay kaşığı sıvı yağ

Yapılışı
Mercimek, pirinç ayıklanır, yıkanır ve kaynamakta olan suya salınır. Yumuşayıncaya kadar pişirilir, yağ eklenir. Çorba, pirinç yerine bulgur konarak da yapılabilir.

''' İnek Sütü ile Muhallebi Yapımı...
250cc süt, 1 yemek kaşığı pirinç unu, 1 yemek kaşığı şeker. Yapılışı: Soğuk süte pirinç ununu ilave edin. Karıştırarak pişirin. Muhallebi koyulaştığında ateşten alın. Üzerine şeker ilave edin. Eğer bebeğiniz daha az şekeri kabul ediyorsa şekeri 1 tatlı kaşığı koyun. Tatlı besinlere alışması iyi değildir.

Formül Sütle Muhallebi Yapımı...

İnek sütü 1 yaşına kadar önerilmediğinden mama ile hazırlanması önerilmektedir.

Malzemeler:
• 1 su bardağı su (200 ml)
• 3 silme tatlı kaşığı pirinç unu
• 6 ölçek Devam Biberon Maması*

Hazırlanışı:
1 su bardağı su ile 3 silme tatlı kaşığı pirinç unu pişirilir ve ocaktan indirdikten sonra içerisine 6 ölçek Devam Biberon Maması* ilave edilip, iyice karıştırılır.

İrmikli Muhallebi

1 su bardağı süt

2 tatlı kaşık irmik

1 tatlı kaşığı şeker

Soğuk süte irmiği ilave edin. Karıştırarak pişirin. Muhallebi koyulaştığında ateşten alın. Üzerine şeker ilave edin.

Cevizli Muhallebi

1 su bardağı süt
1 tatlı kaşığı pirinç unu
1 tatlı kaşığı şeker

1 adet ceviz içi(iyice ezilmiş)

HAZIRLANIŞ : Soğuk süt temiz bir kaba konur. 1 tatlı kaşığı pirinç unu ilave edilerek ezilir, yavaş ateşte karıştırılarak pişirilir. Ocaktan indirdikten sonra şeker ve ceviz içi ilave edilir, ılık kıvamda bebeğe verilir.

NOT: Kilolu bebeklerde şeker eklenmesi yapılmadan verilebilir. Kabızlığı olan bebeklerde 1 çay kaşığı sıvı yağ konulabilir.

xcnm Cu Tarıfı 4 Aylıkken Mı Verıyoruz Agır Gelmezmı

Canim Verilen Tarifleri Once Bir Kasik Olmak Sartiyla Ugguluyosun:bakiyosun Vucutunda Herhangi Bir Reaksiyon Yani Alerji Varmi Yoksa Olcuyu Arttirarark Gidiyosun
Ilk Anda Beyenmeye Bilir Farkli Tatlar Almasi Cok Onemli Ama Ilerde Yeme Listesi Ve Kulturu Icin Sende Zorluk Cekmememen Icin Canim-------mesela Ben Dun Meyvali Yogurt Verdim Biraz Agir Geldi Bir Kac Kasiktan Sonra Istemedi Biraz Cikardi Sorun Deyil
Demekki Biraz Ara Vericem Bir Kac Gun Sonra Tekrar Denicemm
Canim Bak Uc Bucuk Yasinda Oglum Var Pesinde Kasikla Geziyrum
Onda Cok Korkkattim Cocuk Dusun Kocaman Olana Dek Dogru Durust Bisey Vermedim Simdide Yeme Zorlugu Cekiyo Istahsiz Bi Cocuk

canım ben 4,5 aylık felan olunca 1 tatlı kasıgı felan meyva ve sebze suları baslamayı dusunuyorum 6 aya kadar bıraz tatlara alıssın dıye sımdılık sadece arada su verıyorum

kızlar bıraz once oğluma 1 tatlı kasıgı elma rendeledım cm rendede suyunu suzup ıcırdım cok sevdı yuzume bakıyo daha vercekmıyım dıye bayıldım valla
bendede bı akc tarıf var eklıycem sımdı kıtaptan yazıcam sizlerede fikir olsun

Canim Verilen Tarifleri Once Bir Kasik Olmak Sartiyla Ugguluyosun:bakiyosun Vucutunda Herhangi Bir Reaksiyon Yani Alerji Varmi Yoksa Olcuyu Arttirarark Gidiyosun
Ilk Anda Beyenmeye Bilir Farkli Tatlar Almasi Cok Onemli Ama Ilerde Yeme Listesi Ve Kulturu Icin Sende Zorluk Cekmememen Icin Canim-------mesela Ben Dun Meyvali Yogurt Verdim Biraz Agir Geldi Bir Kac Kasiktan Sonra Istemedi Biraz Cikardi Sorun Deyil
Demekki Biraz Ara Vericem Bir Kac Gun Sonra Tekrar Denicemm
Canim Bak Uc Bucuk Yasinda Oglum Var Pesinde Kasikla Geziyrum
Onda Cok Korkkattim Cocuk Dusun Kocaman Olana Dek Dogru Durust Bisey Vermedim Simdide Yeme Zorlugu Cekiyo Istahsiz Bi Cocuk

anladım cnm ama benım sıpacık tıkanıyo bende korkuyorum vermeye ıklk defa elma suyu verdım cok sevdı gecen gunde mılupanın muhallebısını verdım onuda sevdı sebze cokrbası verdım hep tıkandı bende cok korktum sen boloe sorunlar yasadın mı acaba ttlıma.s.

4 ay 3 günlük olduk ama ben 6. ayı bekleyeceğim sadece anne sütü vermeme rağmen kilosu boyu ileride gidiyor doktorda zaten ileride gittiği için 6. ayı bekleyelim dedi.. 6. ayda doğum kilosunun 2 katı olması lazım diyorlar 8 olması lazım bizim prenses şimdiden 9 oldu anlayacağınız biz beklemedeyiz. kaşık alışması yapması için vitaminini kaşığa damlatıp veriyorum.. zorlanmayım diye bide bazen aklıma eserse bir iki damla zemzem suyu veriyorum onun dışında bişi yok bizde. artık sizin deneyimlerinizden faydalanırım :KK70:

X