Karpuz yerken nelere dikkat etmeliyiz?

nursen41

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2008
63
0
Sakarya Vatan Hastanesi Başhekimi Dursun Bostancı, karpuzun faydasından tam yararlanmak için aç karnına ve çekirdekleriyle birlikte tüketilmesi gerektiğini söyledi.

Bostancı, karpuz çekirdeği içinde bulunan 'cucurbocitrin' adlı maddenin kan basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarını düzenlemeye yardımcı olduğunu belirtti. Bostancı, "Karpuzun çekirdekleri çok faydalı. Karpuz çekirdeği, midede herhangi bir şikayete sebep olmaz. Ayrıca az miktarda olsa bile barındırdığı maddesi de kalbi enfarktüsten koruyor."diye konuştu.

Karpuzun aynı zamanda iyi bir lif kaynağı olması sebebiyle bağırsak hareketlerini düzenlediğini ve bağırsak kanseri türlerinden koruduğu bilgisini veren Bostancı, "Yağ ve kolesterol içermiyor. Büyük bir kısmının su olması sebebiyle vücudun yaz aylarındaki sıvı kaybını önlüyor. Böbrekleri çalıştırıyor, idrarı düzenliyor. Bol miktarda B ve C vitamini içeriyor, zindelik veriyor. Antioksidan özelliği ile kanserden koruyucu etkiye sahip. Karpuz, kilo vermeyi kolaylaştırıyor." şeklinde konuştu

en sevdiğim meyvaların başında gelir,çekirdeği ile yenmesi gerektiğini bilmiyordum.bilgi için teşekkürler...

herşey doğada çekirdeğinide yiyim artık dur ben en iyisi bir karpuz kesiyim
teşekkürler arkadaşım

Hiç Bir Meyvenin çekirdeğini Yemiyoruz.
Fakat Hiç şu Yönden Bakan Oldumu???
Allah Her Meyveyi Bizim Için Yaratti Hepsinde Ayri Ayri şifa Var. özellikle Baktiğimizda Meyvelerden çok çekirdeklerin Daha şifali Olduğunu Görüyoruz. Belki Biz O çekrdekleri Yiyebilelim Diye Allah Onlari O Güzel Lezzetli Meyvelerle çevreledi. Olamazmiii???
Bizde Meyveyi Yiyoruz Fakat O çok şifali Olan çekirdeğini Atiyoruzzzzzzz
Benim Gibi Düşünenler Varmi
Merak Ediyorummm

Ben karpuz yerken cekırdegıyle beraber yıyemem ama tabakta kalan çekirdekleri bir peçetenin üzerinde hafıf kurutup ayçekirdegi gibi yerim hep faydalı oldugunu bildigimden degil tabi bu arada öğrenmiş olduk teşekkürler. :icecream:

Çekirdekler kör bağırsağımı doldurmaz mı yaa??:uhm:
Çekirdeği çiğnersen olur ama yutarsan apandisitte birikir.

ben hep çekirdeğiyle yerdim zaten ama ben kilo aldırır die
biliyordum içinde ki şeker o kadarda masum değilmiş diolar

Ya ben tam bir meyve sapığıyım.Hele karpuz demeyin bana...Çekirdek mekirdek ne varsa yerim ben.:roflol:..Elmayı bile bütün yerim ve birtek sapı kalır.Çok severim çoook...:dance::dance::dance:

Bu haberi duymustum ozamandan beri cekirdegi ile yiyorum,hatta üzümün cekirdegide cok faydali arkadaslar.

Erciyes Üniversitesi'nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, üzüm çekirdeğinin kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapinin olumsuz etkilerini azalttığını ortaya koydu.

Bu haberi duymustum ozamandan beri cekirdegi ile yiyorum,hatta üzümün cekirdegide cok faydali arkadaslar.

Erciyes Üniversitesi'nde fareler üzerinde yapılan bir araştırma, üzüm çekirdeğinin kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ve radyoterapinin olumsuz etkilerini azalttığını ortaya koydu.

Paylaşım için çok teşekkür ederim...

arkadaşlar ayrıca karpuzun çekirdeklerindeki bir madde sakinleştirici etki gösteriyormuş

arkadaşın bu haberi çok doğru.Kabızlıktan öldüğüm bir gün arkadaşımın annesi karpuzu çekirdeğiyle yememi tavsiye etmişti.Ertesi gün ve daha ertesi günler o teyzeye ne kadar teşekkür ettiğimi unutamam.Çok çok etkili.Çekirdekleri artık benim için altın kadar kıymetli.

Karpuza bayılırım, çekirdeklerini ayıklamaya üşendiğim için onları da yerim, bir faydası varmış!!

faydalı olduğunuı bende duymuştum ve haklı olduklarını düşünüyorum
karpuz çekirdeğinin kurutulmuş haline çok severim ama karpuzu yerken hep çıkartırdım artık çıkartmıyorumhihoyyyt
dendiği gibi bi çok meyvenin çekirdeği ii ama limon ve portakalın çekirdeği hariç
onları mide sindiremiyor unutmayalımyerimseniben

X