Tiroid... Bilgileri....Paylaşım alanı

merhaba.bende yaklaşık 20 gün önce öğrendim hipotrotim olduğunu..bendede aşırı yorgunluk ,üşüme,halsizlik,suratımda solgunluk,kemik ağrılarım,ve aniden acayip sinirli parlamalar..bende malum ilacı kullanıyorum yarım sabahları 45dk.sonra kahvaltı.15 gün sonra kontrole gitcem bakalım.daha iyi gibiyim öncesine nazaran bilmiyorum.bizde ikinci çocuk düşünüyoruz ama olmuyo bundan sebep dedi dr. hayırlısı olsun herşeyin inşaallah bu ay tuttururuz.dua edelim birbirimiz için.amin..amin..

merhaba arkadaşlar bende bebek düşündüğüm için ilk önce hormonlarıma baktırdım aslında pek bi şikayetim yoktu sadece saç dökülmesi ve 1 yılda 6 kilo aldım ama onuda hareketsizliğe bağlıyodum tahlil sonucunda bütün değerim normal aralıkta çıkarken anti tg değerim 293 çıktı dr asonucu göstermedim ama sanırım baya bi yüksek bu konu hakkında bilgisi olan varmı bende ne tür bi tiroid rahatsızlığı var

merhaba arkadaşlar bende bebek düşündüğüm için ilk önce hormonlarıma baktırdım aslında pek bi şikayetim yoktu sadece saç dökülmesi ve 1 yılda 6 kilo aldım ama onuda hareketsizliğe bağlıyodum tahlil sonucunda bütün değerim normal aralıkta çıkarken anti tg değerim 293 çıktı dr asonucu göstermedim ama sanırım baya bi yüksek bu konu hakkında bilgisi olan varmı bende ne tür bi tiroid rahatsızlığı var

canım öncelikle geçmiş olsun.bende ikinci çocuk için uğraşırken haşimato hastası olduğumu öğrendim.
benim tsh değerlerimde sorun yaşarken ekim ayından beri ati tg anikor ilk 253 idi ,iki ay sonra 222 düştü.bunun yüzünden 5 haftalık bebeğim düştü.
bu anti tg ilaçla bile zor düşüyor.selenyum içeren yiyecekler tavsiye etti bir avuç ceviz gibi.bu rahatsızlık birde kolestrol değerlerimi fırlatıyor.ailede şeker geçmişim var.anne,babam,ablam bende insülüllerimde sorun var.
gerçekten ciddiye alınması ve kontrollrin ilaçların düzenli kullanılası gereken bir hastalıka.s

canım öncelikle geçmiş olsun.bende ikinci çocuk için uğraşırken haşimato hastası olduğumu öğrendim.
benim tsh değerlerimde sorun yaşarken ekim ayından beri ati tg anikor ilk 253 idi ,iki ay sonra 222 düştü.bunun yüzünden 5 haftalık bebeğim düştü.
bu anti tg ilaçla bile zor düşüyor.selenyum içeren yiyecekler tavsiye etti bir avuç ceviz gibi.bu rahatsızlık birde kolestrol değerlerimi fırlatıyor.ailede şeker geçmişim var.anne,babam,ablam bende insülüllerimde sorun var.
gerçekten ciddiye alınması ve kontrollrin ilaçların düzenli kullanılası gereken bir hastalıka.s

canım verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim bebeğin için çok üzüldüm çok geçmiş olsun benim zaten pıhtılaşma sorunum var şimdi buda çıktı sanırım hamilelik biraz zor olucak allah yardımcımız olsun

smmm06 bendede aynı sorun var nezamandır uğraşıyorsun bebek için ???

smmm06 bendede aynı sorun var nezamandır uğraşıyorsun bebek için ???

aslında ben bi pıhtılaşmaya bağlı damar tıkanıklığı olduğu için tedavi gördüm bebek yapmadım o yüzden şimdi yeni yeni düşünmeye başladım öncesinde dr agitmek istedim ama bu sorunla karşılaştım dr un ne diyceğini merak ediyorum belkide değerim düşene kadar izin vermiycek

bende de haşimato var ve bu ay sonu bende düşünüyorum bebek olmaz diye çok korkularım var birde benim adetten 6 ay önce lekeler geliyo sonra adet oluyorum hormon ilaçları hiç fayda vermedi artık kendi haline bırakıcam ve bebek istiyorum Allah yardım etsin hepimize

Hamile kalamıyordum yapılan kan tetsinde hipotroit olduğumu öğrendim

İlacımı kullanmaya başladım ve 1 ay içinde hamile kaldım

Yani tedaviye başlayan anne olabilir değeriniz olması gereken düzeydeyse eger.

Bende aşırı parlama sinirlilik hala var maalesef..
100 mg alıyorum aç karnına.

Eğer ilaçını alıyorsanız anne olabilirsiniz etki değil unutmayın.

geçmiş olsun canım,benide anti-tpo 324,1 çıktı buna göre hipotroit dedi dr. yani seninde öyle sanırım.benimde bebek olmuyo..ilaca başladık bilmiyorum değerlerim ne olucak,inşaallah olur bebişlerimiz:emir_bebek:

Arkadaşlar bende haziran ayında spiral de ağrıyla dr gittim
arkasından temmuz ayında da bir sinir krizi geçirdim
hepsi üst üste geldi ve benim şikayetlerim devam etmesine rağmen hep psikolojik olduğunu söylediler adet olamıyorum fenalaşıyorum halsizlik titreme kalp çarpıntısı kilo aldım..... Taki geçen ay bir gazetede tiroitle ilgili bir yazı okuyana kadar...hepsi benimle aynı... Dr a gittim hormon testi istedim elle muayene etti ele gelen bir nodül olduğunu söyledi...testlerde hamile olduğum çıktı.. çok sevindim.. T3 ve t4 değerleri geldi 1 hafta sonra onlarda normal... Ohh dedim...demekki bebek yapıyormuş.. Bebek için testler yapılmaya başlandı geçen hafta hormontesti sonucum geldi tsh 0,299 dr genel cerrahiye orasıda endokrin e yönlendirdi... ç.ok korkuyorum bu nedir. Bebeğime bişey olur mu. Dr un bana dediği bu kadar yüksek bir değerle nasıl hamile kaldınız...

selam arkadaşlar.3 haftadır ilaç kullanıyorum günde bir çeyrek...bugün kontrolüm vardı tedaviye başlamadan önceki değerim tsh:5,5 tu bugün tsh:4,88 çıktı
doktor devam dedi yine aynı ölçüde
herkese geçmiş olsun

kızlar daha öncede yazmıştım t3 t4 tsh anti tpo normal çıkmışken anti tg 293 çıktı bugün dr agösterdim
hafif yüksek çıkmış önemli değil dedi benimde açıkcası içime sinmedi çok bişey söylemedi başka bidr a gitsemmi kafam karıştı yokse gerçekten çok yüksek değilmi benim gibi olan varmı aranızda

arkadaşlar bu troit rahatsızlığı neden ileri geliyor bilgilendirir misiniz beni!

arkadaşlar bende de hipotiroid çıktı

aşırı sinirlendiğim zaman nefes alamıyorum
nefes alışlarım bozulduğu için o an konuşamıyorum bile doğru düzgün

böylece karşımdaki kişiyi istediğim gibi paralayamıyorum o an delikafadulden

ben bunu şimdiye kadar acaba panik atak mıyım diye değerlendirmiştim

acaba bu tiroid nedeniyle mi oluyodur

benzer durumlar yaşayan oldu mu hiç

eğer trioidden değilse bunu da bi araştırayım :eek:klava:

slm kızlar doktor bana hipotroid teşhisi koydu 1ay önce.tsh ım 12.7 idi anti tpo 856 idi.ilaca başladım ve dün kan tahlili yaptırdım tsh ım 1.1' e düşmüş anti tpo için de başka hastaneye gideceğim.2hafta sonra kontrolüm var.çok merak ediyorum.çok sıkı iyot diyeti yaptım.bu arada ben 5 kilo verdim.boyum 1.70 kilom da 53.anti tpo nun yüksek çıkması beni çok korkutmuştu.umarım bu sefer düşük çıkar.

bu arada mitral kalp kapakçığımda hafif düzeyde sarkma çıktı.ayrıca 8 mm lik 2tane nodülüm var.iyi huylumu yoksa kötü huylumu bimiyorum.açıkçası beni telaşlandırıyor.sintigtrafi çektirmek istiyorum.troid problemi olanlar mutlaka kalp kontrolü yaptırmalılar.benden tavsiye

bu arada mitral kalp kapakçığımda hafif düzeyde sarkma çıktı.ayrıca 8 mm lik 2tane nodülüm var.iyi huylumu yoksa kötü huylumu bimiyorum.açıkçası beni telaşlandırıyor.sintigtrafi çektirmek istiyorum.troid problemi olanlar mutlaka kalp kontrolü yaptırmalılar.benden tavsiye

canım geçmiş olsun.tsh.ın düşmesi olumlu bir gelişme.

ben daha ikincisini ölçtürmedim teşhisten bu yana.ay sonu gidicem ben de.peki bu iyot diyetini nasıl yaptın canım.neye dikkat etmek gerekiyor ?

tekrar geçmiş olsun,umarım nodüllerin iyi huyludur.şimdilik telaş yapma.

canım geçmiş olsun.tsh.ın düşmesi olumlu bir gelişme.

ben daha ikincisini ölçtürmedim teşhisten bu yana.ay sonu gidicem ben de.peki bu iyot diyetini nasıl yaptın canım.neye dikkat etmek gerekiyor ?

tekrar geçmiş olsun,umarım nodüllerin iyi huyludur.şimdilik telaş yapma.

yasak olanlar
iyotlu tuz
deniz mahsülleri
koyu çay,kahve
salam,sosis,sucuk v.b
hazır gıdalar,dondurulmuş gıdalar
turşu
lahana,brokoli,karnıbahar,turp
çerezler
kına,saç boyası,tentürdiyot,iyot içeren öksürük şurupları

bol bol baklagil,tuzsuz ekmek yedim.yemeklerin içine az iyotsuz tuz kattım.aslında en sağlıklı tuz kaya tuzuymuş.

fakat aklıma takılanlar var biz balık hiç yemeyecekmiyiz?eğer yemeyeceksek bu eksikliği nasıl karşılayacağız?ikinci kontrole gittiğimde çok soru sorucam doktora.ben balıkesir atatürk devlet hastanesi endokronoloji doktoruna gittim.bu sefer ege üniversitesine mi gitsem die düşünüyorum.sen hangi hastaneye gidiyorsun canım?tekrar geçmiş olsun.umarım senin sonuçlarında çok iyi çıkar...:nazar::nazar::nazar:

kızLar hayırLı sabahLar..
Ben de de Hipotiroid çıktı daha yeni kondu teşhis. Hipotiroid tiroid bezi az çaLışıyo idi dimi,bendeki o yani.
bana yasak oLan bişi soLememişti doktorum henüz,beLkide teşhis yeni diyedir.
Benim boğazLarım çok kaşınır ve ben de sürekLi kaşırım,tahribatı çok oLuyodur bu yüzden de tabi,bu da sebep oLuyodur değiL mi kızLar az çaLışmasına_?
ayrıca konuyu başLatan ELiff çok sağoLLL ... a.s

yasak olanlar

iyotlu tuz
deniz mahsülleri
koyu çay,kahve
salam,sosis,sucuk v.b
hazır gıdalar,dondurulmuş gıdalar
turşu
lahana,brokoli,karnıbahar,turp
çerezler
kına,saç boyası,tentürdiyot,iyot içeren öksürük şurupları

bol bol baklagil,tuzsuz ekmek yedim.yemeklerin içine az iyotsuz tuz kattım.aslında en sağlıklı tuz kaya tuzuymuş.

fakat aklıma takılanlar var biz balık hiç yemeyecekmiyiz?eğer yemeyeceksek bu eksikliği nasıl karşılayacağız?ikinci kontrole gittiğimde çok soru sorucam doktora.ben balıkesir atatürk devlet hastanesi endokronoloji doktoruna gittim.bu sefer ege üniversitesine mi gitsem die düşünüyorum.sen hangi hastaneye gidiyorsun canım?tekrar geçmiş olsun.umarım senin sonuçlarında çok iyi çıkar...:nazar::nazar::nazar:

canım çok şaşırdım yaaa.bunları doktor mu söyledi yeme diye ? ben bunların hiçbirini bilmiyorum yaa.cidden şaşırdım.o zaman ben bitmişim :))))) ben de geçen hafta başladım ilaçları kullanmaya.doktor herhangi bir diyetten bahsetmedi.

göztepede özel ilgi tıp merkezi diye bi hastane var.oraya gitmiştim.tabi sebebinin ne olduğunu bilmediğim şikayetler nedeniyle dahiliye doktoruna gittim.demir eksikliği ve hipotiroid çıktı.

ay sonuna kadar ilaçları kullanıp tekrar oraya gidip testleri yaptırcam.sonra sonuçlarla bi endokrin uzmanına gidicem kesin.sonuç olumlu çıksa bile.ama ben de nereye gitsem diye düşünüyorum.senin gibi ege üni.ne mi gitsem diyorum,bi de eşimin çalıştığı şirketin doktoru bi isim önermiş erdal duman diye ama henüz araştırmadım bu doktoru.

balıkesirdeki hastane nasıl iyi mi ? gerçi bence ikinci bir doktora görünmekte fayda var,çünkü ben taa geçen yıl aynı şikayetlerle sağlık ocağına gittim bana psikolojik demişti :)

X