Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi rotavirüs ve pnomokok aşısı yaptıranlar...

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

mjgn

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
20 Mayıs 2007
20
0
Kızlar benim oğlum 2 ay 20 günlük oldu.. 2.ayında verem ve karma aşısı yapıldı.Fakat biz rotavirüs ve pnomokok aşılarını yeni getirttik. Galiba onlarda 2. ayında yapılıyordu.Biz şimdi geç kalmış olur muyuz?Bir de doktorumuz 3 ayını doldurunca yapalım dedi.Ama internetten araştırdığım kadarıyla rotavirüs aşısının ilk dozunun 6-12 haftalar arasında olması lazımmış.3.ayın dolmasını beklersek hafta olarak 13 oluyor.Geç olur mu?Yardımınız için şimdiden teşekkürler.

rotavirüsü ilk 3 aylıkken vurulmayılmış bende geçen doktordan öğrendim pnomokok ise 2 ay dan 2 yaşına kadar vurulabilirmiş

Rotavirüs aşısı için geç kalmadınız. Ben önümüzdeki cuma günü oğlum 3 aylık olunca yaptıracağım. Dr. umuz pönomokok ve 5 li karma aşısını 2. ayında verem aşısından hemen arkasından yaptı. 4. ayında yine pönomokok ve 5 li karma aşımız var. Bizim aşı takvimize göre geç kalınmış bir durumunuz yok. Bebeğinizi güle güle büyütün. Şimdiden geçmiş olsun

canım pazartesi rotavirüs ve pnomokok aşısını vurduracağız dr.3 ayını bitirirken vurdurulması gerektiğini söyledi.

arkadaşlar selam... 3 aylık bir oğlum var. perşembe günü kontrolümüz var. ve doktorumuz geçen ay rotavirüs aşısını yapmamız gerektiğini söyledi bu ayki kontrolde.. aşıyı internetten araştırdım ama aklım karıştı. yaptıranlar varmı? gerçekten gereklimi? yan etkileri varmı? bilgi verirmisiniz...

arkadaşlar selam... 3 aylık bir oğlum var. perşembe günü kontrolümüz var. ve doktorumuz geçen ay rotavirüs aşısını yapmamız gerektiğini söyledi bu ayki kontrolde.. aşıyı internetten araştırdım ama aklım karıştı. yaptıranlar varmı? gerçekten gereklimi? yan etkileri varmı? bilgi verirmisiniz...

ben yaptırdım hiç bir yan etkisini görmedim doktorumuz yaptırmamı istemişti zaten.

benimde kızım 3.5 aylık oldu 2hafta önce rotavirüs aşısını yaptırdık bizde hiç bi yan etkisi olmadı,promokok aşısını da 2.ayda karma ve verem aşısını yaptırırken olmuştu kızım,bu ayda 4.ayına girecek kızım 2.dozları yapılacak aşılarının,bence her aşıyı yaptırın aklınızda soru işareti kalmasın sonra..

hala yaptırmadıysan kesinlikle yaptırma derim.bizim doktorumuzda şiddetle tavsiye etti,yaptırdık.zavallı oğlum doğduğuna pişman olmuştur herhalde bu aşı yüzünden.3ay boyunca yemyeşil kaka yaptı ve bütün ağrısı sancısıyla çok şiddetli ishal yaşadı.zaten yüzde yüz önlemiyormuş,olacaksa yine hasta oluyormuş çocuk.biz sürekli aynı doktora gidiyorduk,ishalin sebebinin bu aşı olabileceğini söylemedi.bi de korkuttu beni,yok altında yatan ciddi sebepler olabilirmiş profa gitmeliymişim falan.ne kadar korktum ne kadar ağladım bilemezsin.başka doktora götürünce aşıdan olmuştur dedi kullandığı 1çuval ilaçtan sonra 3ayın sonunda daha yeni iyileşti oğlum.

Rotavirüsten sonra benim oğlum da yeşil kaka yapmaya başladı. Hem de bu aşıya kadar günde en az 4 kez bez değiştirirken bu aşıdan sonra haftada bir yapmaya başladı, yani düzeni tamamen bozuldu. bu aşı yeni bir aşı olduğu için doktorların da söylediklerine güvenemiyorum artık, bence onlarda bilmiyorlar yan etkilerini vs. bence aşıyı üreten şirket bile bilmiyor olabilir. sonuçta bir önceki rotavirüs aşısı barsak düğümlenmesine yol açtığı için yasaklanmış, yani bunda da bir zaman sonra bir şeyler çıkmayacağı malum. tabi her bebekte de yan etkisi görülmüyor. ayrıca sanırım bu aşıyı yaptırmayan er bebek de bu virüsü illa kapmıyor. zor karar bence, iyi düşünmek lazımmış.

X