8 Haftalık Gebeyim İlişki Sonrası Kanamam Oldu.Yardım..

equal33

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Mayıs 2008
16
0
Herkese iyi günler arkadaşlar

8 haftalık hamileyim.
Bu sabah eşimle ilişkiye girdik ve sonrasında kanamam oldugunu farkettim. Fakat kanın rengi pembemsiydi. Hemen doktorumu aradım bana progestan adlı ilacı almamı soyledi ve bu sabah ilk kez aldım. Kanamam bu olaydan yaklaşık 1 saat sonra son buldu. Fakat ara ara çok hafif ağrılarım oluyor. Bugun pazar oldugu ıcın doktor yarın sabah gelmemı ıstedi. Yarın kontrtole gıdecekmısım.

Boyle bır olay sızın de basınıza geldi mi? Herhangi bir bilginiz var mı? Acaba hala bebeğim duruyor mu? :KK43:

Öncelikle geçmiş olsun. Benim pek bi tecrübem yok ama hemen aklınıza kötü kötü şeyler getirmeyin bence. Bebeğinizi kaybetmeniz gibi çok ciddi aciliyeti olan bi durum olsa doktorunuz kendisi bakamasa bile bi şekilde hastaneye biyere gitmenizi söylerdi size gibi geliyo bana. İnşallah durum ciddi değildir ve çabucak atlatırsınız. Ama kötümser olup moralinizi bozmayın, hem kanama da durdu diyorsunuz. İnşallah sağlıkla bebeğinizi kucağınıza alırsınız.

canım yat dinlenn ihtiyacın dışında kalkma kanaman durduysa problem yok korkma şiddetli dayanamıyacagın gibi sancıların yoksa belinde ve kasıklarında kanamayla< beraber parça düşürmediysenn bebegin hala ordadırr sters yapma kendinee bol bol dinlenn yarına kadar dua et canım benim ben 5 haftalık düşük yaptım bu belirtiler yoksa hiç korkmaa ALLAHA emanet olun bebişin ve senn

daha şlk aylar olduğu için olabilir cnm ilk 8 hafta benim dr ilişkiye girmeyin demişti.. korkulcak bişey olduğunu sanmıyorum ama sen genede tedbiri elden bırakma cnm

herkese teşekkür ederim inşallah oyledir. yarın doktordan gelır gelmez sizi haberdar ederim :KK43:

canim benim eger kanaman durduysa korkma..yat ve kasiklarinn agriyan yerine ilik su koy sicak tutunca kaslari gevsetir ve rahatlatir...insallah bisey olmaz...

8 haftalık hamileyim.
Bu sabah eşimle ilişkiye girdik ve sonrasında kanamam oldugunu farkettim. Fakat kanın rengi pembemsiydi. Hemen doktorumu aradım bana progestan adlı ilacı almamı soyledi ve bu sabah ilk kez aldım. Kanamam bu olaydan yaklaşık 1 saat sonra son buldu. Fakat ara ara çok hafif ağrılarım oluyor. Bugun pazar oldugu ıcın doktor yarın sabah gelmemı ıstedi. Yarın kontrtole gıdecekmısım.

Boyle bır olay sızın de basınıza geldi mi? Herhangi bir bilginiz var mı? Acaba hala bebeğim duruyor mu? :KK43:

canım benım ilk bebişimdede aynısı oldu. progestan kullan demiştı doktur kuçuk te olsa parca düsürdüysen tehlıkelı kanamanın devam etmemesıne özen göster hareket etme aman sakın ıkınma benım duşmustu ama parca gelıyodu bebegın duruyor merak etme durmasa parcalar gelır aman dikkat et arkadasım stres yapma.

8 haftalık hamileyim.

bak canım sakın bidaha ilişkiye girme napıyosun sen cocuk nekadar sallanıyor haberin varmı birde ayaklarının altına yastık koy fazla ayag kalkma gerekirse bi iş yapama eger yarın dolmuşla gidersen sakın tekerin üstüne oturma bi de bol bol su iç kesin suyu cok iç tamam allah yar veyardımcın olsun

Erken düşük: Gebeliğin ilk 12 haftasında ortaya çıkan düşüklerdir.

Geç düşük: Gebeliğin 12-20. haftaları arasındaki düşüklerdir.

Spontan abortus (Kendiliğinden düşük): Herhangi bir müdahale olmaksızın direkt olarak gebeliğin rahim dışına kendiliğinden atılmasıdır.

Abortus imminens (Düşük tehdidi): Gebeliğin ilk yarısında rahim içinde yaşayan bir bebeğin olmasına rağmen vajinal kanamanın olması durumudur. Bu durumda henüz düşük gerçekleşmemiş olup bir düşük tehdidii ve düşük riski mevcuttur.

Vajinal kanamalarda kanamanın rengi kahverenginden parlak kırmızıya kadar değişik şekillerde olabilir. Parlak kanamalar taze (yeni gerçekleşmiş) kanamayı ifade eder ve daha tehlikelidir.

Kahverengi kanamalar ise önceden içeriye oluşmuş kanamaların daha sonraki dönemlerde dışarıya drene oluşuyla ilişkilidir.
Kanamalarla beraber kramp tarzında ağrılar da olabilir. Ancak abortus imminenste rahim ağzında herhangi bir açıklık mevcut değildir.

Gebeliklerde ilk haftalardaki kanamaların %90 &#8216;ı kendiliğinden geçicidir ve bebekle ilgili bir sakatlık (anomali) oluşturmaz. Ancak %10&#8217;u kasılmaların artması ile kaçınılmaz düşüğe (abortus insipiens) dönüşebilir.

Gebeliğinizde vajinal kanama ile birlikte doktorunuza başvurduğunuzda yapılan ultrasonda düşük tehtidi (Abortus imminens) tespit edildiğinde yapmanız gerekenler;
Mutlak yatak ıstırahati (15-20 gün süreyle) yapmanız
Cinsel ilişkiden kaçınmanız
Ağır yük kaldırmaktan ve ağır iş yapmaktan kaçınmanız
Stresten uzak durmanız
Doktorunuzun vereceği önerileri dikkate alıp gerekli ilaçları kullanmanız
Kanamanızın artması ve parça düşürmeniz durumu ile karşılaşmanız durumunda yeniden doktorunuza bilgi vermeniz son derece önemlidir.

Abortus insipiens (Kaçınılmaz düşük): Kanama ve şiddetli ağrı ile birlikte rahim ağzında (cervix) açılma sonrasında düşüğün kaçınılmaz hale gelmesi durumudur.

Abortus insipiens tanı konulan gebelerde kürtaj ile gebeliğin kontrollü bir şekilde sonlandırılması gerekir. Çünkü bu durumda kişi ağrı çekmektedir ve gebeliğin devam etmesi olası değildir.

İnkomplet abortus (Tam olmayan düşük): Bebek (fetus), plasenta, amniyon kesesi ve amniyon zarından oluşan &#8220;gebelik materyali&#8221; nin rahim içinden rahim dışına tam olarak atılamaması, içeride bir miktar materyal kalması halidir.

Bu durumda kanama ve utrerin kontraksiyonlar (rahim kasılmaları) ile birlikte gebelik materyalinin bir kısmının atılması ile gebelik kesesi bozulur, ancak atılamayan materyal rahim içinde kalır.

Ultrason ile rahim içinde kalan artık (rest) materyal tespit edilen hastalar &#8220;kürete edilmeli&#8221; yani rahim içi temizlenmelidir.

Rest abortus (Artık materyal) : Bazen düşükten veya bazen de kürtajdan günler hatta haftalar sonra rahim içinde kalan gebelik materyali &#8220;rest&#8221; olarak tanımlanır ve rest materyal kanamalara sebebiyet vererek hastanın hekime başvurmasına neden olabilir.

Bu durum tespit edildiğinde kişinin rahim içinde kalan gebeliğe ait materyali kürtajla temizlenmelidir.

6-7 haftadan büyük gebeliklerde düşük sonrası içeride parça kalma olasılığı yüksek olduğundan şüpheli hastalarda kürtaj yapılarak parça kalmadığından emin olunması gerekir.

Komplet abortus (Tam düşük): Gebeliğe ait ürünlerin hepsinin kanama ve rahim kasılmaları ile birlikte vücut dışına atılması durumudur ve bu durumda rahim içinde gebeliğe ait hiçbir doku kalmamıştır.

Özellikle 4-5 haftalık çok erken gebeliklerde rahim içindeki doku hacmi az olduğundan rahim kasılmaları ile gebelik materyali tam olarak dışarı atılabilir. Bu durum vajinal ultrasonla tespit edilebilir ve rahim içinde gebeliğe ait bir materyal kalmadığından çoğu kez bir müdahaleye gerek kalmaz. Kişinin kanaması da kendiliğinden azalmaya başlar.

Boş gebelik (Blighted ovum, Anembriyonik gebelik): Halk arasında &#8220;su gebeliği&#8221;, &#8220;boş gebelik&#8221; veya &#8220;boş kese&#8221; olarak da adlandırılan bu durumda gebelik kesesini oluşturan amion kesesi ve plasenta oluşurken bu yapıların içinde bir bebek bulunmamaktadır.

Kişi kan veya idrar testi yaptırdığında gebelik testleri pozitif olmasına rağmen rahim içinde sağlıklı bir gebelik olmadığından kürtajla gebeliğin kontrollü bir şekilde terminasyonu (sonlandırılması) yani kürtaj işlemi şarttır.

Aksi takdirde gebelik olur olmaz bir zamanda kendiliğinden kanama ile sonlanacaktır. Bu ani durum kişilerde panik durumuna yol açabilir.

Missed abortus (Farkedilmemiş düşük): Intrauterin exitus; bebeğin rahim içinde ölmesini tanımlayan ve sık kullanılan bir terimdir.

İşte missed abortus; intrauterin exitus durumunun gerçekleşmesi yani bebeğin rahim içinde ölmesine rağmen rahim kasılmalarının olmaması nedeni ile düşük tam olarak gerçekleşemez ve uzun süre geçmesine rağmen durum fark edilemeyebilir.

Bebeğin uzun süreli rahim içinde ölü kalması zaman içinde kirli kahverengi kanamalara sebebiyet verebilir. Günümüzde ilk dönemlerde yapılan rutin ultrason kontrolleri ile missed abortus görülme sıklığı da oldukça azalmıştır.

Fetusun uzun süre atılmadan rahim içinde ölü kalması anne adayının hayatını tehdit edebilecek kan pıhtılaşması problemlerine neden olabileceğinden son derece önemli bir durumdur.

Elektif abortus (İsteğe bağlı düşük): Herhangi bir komplikasyon olmamasına karşın anne ve baba adayının kendi rızası ile gebeliğin terminasyonu yani sonlandırılmasıdır.

İsteğe bağlı abortuslar halk arasında genellikle &#8220;kürtaj&#8221; olarak ifade edilmektedir. Halbuki kürtaj kelime anlamı olarak rahim içinin temizlenmesi ile ilgili tüm işlemleri kapsamaktadır.

korkma ben 13 yıl nce byle bi olay geçirdim.ama oğlum şu anda maşallah 12.5 yaşında darısı başına .ilişki yasak unutma.yat dinlen.hayırlısıyla kucağına al inşallah.

Benimde hamileliğimin ilk zamnları böyle bir kanama olmuştu.Pembemsi ve çok hafifti.
Doktora gittim ultrasonda bakıldı ve kanamanın rahimde olmadığı anlaşıldı.Bir gün önce progestan jeli yaparken biraz zorlamıştım sanırım ondan olmuştu benimki.

Daha sonra tekrar böyle birşey yaşadım.Bu seferki rahimdeydi.Ama allahtan bebeğe çok yakın değildi kanama ve küçüktü.Progestan jele 3 ay devam ettim zaten ben.Çok şükür şimdi iyi bebeğim.

Kuzenimin düşükleri olmuştu.Burdaki arkadaşların söyledikleini söylemişti o da bana.Eğer çok sancın yoksa ve parça düşürmediysen sorun yoktur demişti.

Bence bir daha ilişki denemeyin.Biz ilk zamandan beri yapmadık.Sende çok dikkat et ve hiç iş yapma.Sürekli dinlenmeye çalış.Hatta bir hafta rapor al dinlen evde çalışıyorsan.

mrb.bende 14 haftalık düşük yaptım.benimde ilk belirtilerim kanamaydı ama ilişkiyle alakası yoktu.çünkü hamile olduğumu öğrendiğmden beri hiç ilişki olmamıştı.doğuma kadar hiç ilişkiye girme kendine dikkat etmelısın ne de olsa şuan düşük tehliken var sayılır.dr.gerekirse progestanı çoğaltıyor zaten .Şunu demeliyim kı eger sağlıklı bir bebek ise inanki birsey olmuyor eğer düşücekse rahime dikişte atsalar durmuyor.o yuzden beklıceksın ve dinleneceksın .bol su iç ayaklarını uzat yat.ALLAH nasip etdiyse kıcağına alırsın inşallah.

telefonda doktora bunu nasıl soyluyorsunuz yaw ben utanirdim valla, esimle iliskiye girdim falan diyemem herhalde ayyyy

telefonda doktora bunu nasıl soyluyorsunuz yaw ben utanirdim valla, esimle iliskiye girdim falan diyemem herhalde ayyyy

napıcak canım böyle bişe gelimş başına mecbur diycek alemsin valla insanın başına gelmedenn bilemez allah kimseye göstermesin sanada canım ama inanki sana böyle bişe olsa sende derdin seni yargılamıyorum sakın yanlış anlama zaten doktor konturole gittiginde eşinde yanındayken ilişkiye girebilirsiniz veya tehlikeli ilişkide bulunmayın diyo :):roflol:

öncelıkle gecmıs olsun arkadasım hıc merak etme hıc bısey olmamıstır bebısıne hıc korkma stres bıze gore bısey degıl unutmaa...
hamıleyken ılıskıye gormek ne kadar doru bılmıyorum ama benım asla ılıskım olmayacak ben bu bebegı 5 yıldır beklıyorum yanlısmı yapıyorum o da tartısılır tabı

bugun sabahtan doktora gıttım. Ultrasonda falan baktı. Bebek hala duruyor ama zarar görmüş. Kese 'nin yeri kaymış ve şekli bozulmuş biraz. Ama kalp atışları falan devam edıyor ıcınde.. Progestan adlı ılaca devam edip 1 hafta boyunca yatacağımı soyledi. Su an düşük tehlikesi varmıs fakat bunları yaptıgım taktirde toparlanacagını soyledi. Bakalım ınsallah eski haline gelir :çok üzgünüm:

canım geçmiş olsun hiç üzülme stres yapma kendine çok dikkat et sakın bir iş yapma uzan dinlen.

bugun sabahtan doktora gıttım. Ultrasonda falan baktı. Bebek hala duruyor ama zarar görmüş. Kese 'nin yeri kaymış ve şekli bozulmuş biraz. Ama kalp atışları falan devam edıyor ıcınde.. Progestan adlı ılaca devam edip 1 hafta boyunca yatacağımı soyledi. Su an düşük tehlikesi varmıs fakat bunları yaptıgım taktirde toparlanacagını soyledi. Bakalım ınsallah eski haline gelir :çok üzgünüm:

gecmıs olsun arkadasım hıc dert etme yat dınlen hıc bısey olmaz allahın izniylea.s.

işallah bebeğine bişey olmadan atlatırsın bu durumu ama dikkat etmen lazım benim bi arkadasımda aynı durumu yaşadı ve doktor yatmasını söylediği halde 2 gün yattı sonra sıkıldım diye yatmadı dikkat etmedi. ve bebeğini kaybetti. herşeyden önce sana verilen bi emanet var ve buna çok dikkat etmen lazım tekrar geçmiş olsun...

X