Mikrodalga Fırın Nasıl Kullanılır,Neler Yapılabilir

ben beşamel soslu tavuğu çok merak ettim paylaşır mısınız :)) birde deneyiminiz olduğu için soruyorum browni kısa sürede sertleşiyor mu?

tam 7 dakika fırında pişerse browni sertleşmiyo sonradanda sertleşmiyo beşamel soslu tavukta tavuğu haşlayıp sosunu üzerine normal fırındaki gibi yanlız mikrodalgada her ne olursa olsun pişerken başında beklemek gerekiyo zaten ışığı olduğu için takip etmek zor diil....

inanamıyorum bu kadar şey yapılabildiğine çeyiz hazırlığında bu bilgiler aklımı çelecek sanırım, her mesajı okuyacağım bir ara ama bunlar harika bilgiler:KK52:
ikea da faln mikrodalda kapağı bulunuyor. radyosyondan korunmak için sanırm.kullanan varmı?

umarım hala satılıyordur bu kapaklar.

evet o posetlerin mikro dalga icin olanları var aslında mısır patlatmak icin en güzeli yaglı kagıtlar var ya fırına dayanıklı onlardan kesekegıdı yapıp kullanmak yag konmadıgı icin onu bir kez yapıp mısırınız patladıktan sonra silkeleyip devamlı kullanabilirsiniz
birde kızlar arada biz sucukta yapıyoruz yumusacık oluyor aklınızda bulunsun
:KK56:

yok onları hiç yapmadım normal fırında yapıyorum ama mesela sosis çok güzel oluyor
mikro dalganın ızgarası varsa sıcak tahin helvası süper oluyor bu kısa sürede pişen folyo gibi kutularda satılan soslu italyan makarnalarıda kısa sürede bir şey yemek için güzel oluyor yanlız üstündeki pişirme önerisinden biraz uzun zaman alıyor
bir gün ben brokoliyi ve karnıbaharı haşlamaya üşenip denedim susuz vaziyette öylece koydum oda birkaç dakikada ve çok güzel oldu aklıma geldikçe yazarım
:KK56::KK56:

selam hanımlar, yazılanlardan farklı olarak bende değişik bi amaç için kullanıyorum:özellikle sert limonları sulandırmak için limonu mikrodalgaya koyup orta ayarda 10 saniye tutun acaip sulanıyo.bunu home tv de rachael ray'in yemek programı çıkıyor ondan öğrendiğimden beri sürekli yapıyorum limondan o kadar çok su çıkıyorki.

Mikrodalgada ekmek, pizza, pogaca gibi hamur islerini ısıtmanızı asla tavsiye etmiyorum lastik gibi yapıyor. Buz çözdürme amaçlı cok kullanışlı oluyor

inanamıyorum bu kadar şey yapılabildiğine çeyiz hazırlığında bu bilgiler aklımı çelecek sanırım, her mesajı okuyacağım bir ara ama bunlar harika bilgiler:KK52:

umarım hala satılıyordur bu kapaklar.

:KK56:

Eveet 2 haftadir mikrodalga kullanmaya basladik biz de, ikea'dan kapaklarini da aldim 3.99 tl su anda inter sitesinde maddesi de yazdigi icin daha cok guvendim acikcasi semt marketlerinde olanlarin malzemesi yazmadigi icin alamadim adim adim denemelerle ogreniyorum.
Dondurucudan cikan haslanmis misir, mozaik pasta ve poagacayi cozerek yemek mukemmel oldu. Bir de patlamis misir yaptik o da guzeldi.
Henuz corba vb denemedim kapaklari yeni aldik yakinda onlari da isitirsam harika olacak.

Mikrodalgada ekmek, pizza, pogaca gibi hamur islerini ısıtmanızı asla tavsiye etmiyorum lastik gibi yapıyor. Buz çözdürme amaçlı cok kullanışlı oluyor
Ben internette okumustum daha once oyle denedim, dondurucdan cikan poagacayi buz cozmede 3 dk tutunca islanmadan tam tadinda cozup isitiyor citir olmuyor belki ama islak da olmuyor.
Bayat ekmekle denemede de normal buzdolabindan cikan ekmegi en dusuk ayarda 40 sn di sanirim guzel normal oda isis oldu ve tazelendi kurumustu cunku. Ama diger dilimi en yuksek isida koyunca resmen kofte icin islatilmis ekmek gibi oldu:) cogu yerde okudugum hamur isi en dusuk isida hatta buz cozmede uzun surse de oyle isitilmali yoksa islaniyor diyorlar ki bizim deneyde de oyle oldu:)

Ben bi kez patates denedim, bir kaç yerinden kürdanla deldim pişti pişmesine ama taş gibi oldu yiyemedik çöpe gitti.
Sonra simit poğaca, türü şeyleri ısıtıyorsun o sıcağıyla yedin yedin yoksa taş gibi oluyor, kafana atsan kafan yarılır o cinseten, ekmeklerde aynen öyle oluyor ama sırından aldığım gibi nalon poşet içine koyuyorum kurumuyor böylece.
Isıtma ve buz çözme için birebir ama pişermede tam bir fiyasko...
Canım taş gibi olmamasını iatiyosan mikrodalgaya patatesleri attin yanina da cay bardaginda iki parmak kadar su koyuver. Yumusak olacak bak goreceksin

Arkadaslar ben mikrodalgada bi tarif denedim ev halkı bayıla bayıla yedi vallahi.
4 patatesi soydum yarım ay seklinde dogradim. Evde tavugun döş kısmı vardi onu kullandm. Kusbasından buyuk parcalar halinde dogradim. Kırmızı biber ve yesil biberden ikiser tane buyuk buyuk dogradim. İcinede bir bas sarimsak soydum tum attm. Malzemeyi pul biber tuz karabiberle harmanladim. Firin posetine attim 13 dakikada pisti. Coook lezzetli oldu. Yalniz poseti iki yerinden bicagin ucuyla delin. Harika bir lezzet . denemenizi tavsiye ederim

Arkadaslar ben mikrodalgada bi tarif denedim ev halkı bayıla bayıla yedi vallahi.
4 patatesi soydum yarım ay seklinde dogradim. Evde tavugun döş kısmı vardi onu kullandm. Kusbasından buyuk parcalar halinde dogradim. Kırmızı biber ve yesil biberden ikiser tane buyuk buyuk dogradim. İcinede bir bas sarimsak soydum tum attm. Malzemeyi pul biber tuz karabiberle harmanladim. Firin posetine attim 13 dakikada pisti. Coook lezzetli oldu. Yalniz poseti iki yerinden bicagin ucuyla delin. Harika bir lezzet . denemenizi tavsiye ederim

peki poşeti delince akmıyormu veya poşetin altına ne koydunuz hiç mikrodalga kullanmadım

Bu konuyu detayli okumam lazim. Dun ilk defa baligin yanina ocagin ustunde yer bulamayinca mikrodalga pisirme torbasi aldigimi hatirladim ve brokolileri icine koyup 800 de 5 dk pisirdim. Ayni buharda pisirme aletiyle tencerede yapmis gibi oldu hem de bulasik cikarmadan :)

X