Mikrodalga Fırın Nasıl Kullanılır,Neler Yapılabilir

ay meger ne marifetlimiş bu mıkrodalgalar.bende de var ama 40 ta 1kullanıyorum onuda bişey ısıtmak için.birde gecen dolaptan kıyma cıkardım çözsün diye ısttı kıymayı anlamadım.bilen varsa anlatsın kızlar.et çözülürken sizinkilerde ısıtıyormu??galıba ben beceremıyorum yrd.

ben en düşük derecede çözdürüyorum yoksa pişiyor

ay meger ne marifetlimiş bu mıkrodalgalar.bende de var ama 40 ta 1kullanıyorum onuda bişey ısıtmak için.birde gecen dolaptan kıyma cıkardım çözsün diye ısttı kıymayı anlamadım.bilen varsa anlatsın kızlar.et çözülürken sizinkilerde ısıtıyormu??galıba ben beceremıyorum yrd.
ay canikom normal ısıtma ayarlarını kullanmayacaksın orada defrost yazar oraya getir defrost ing de buzlarını çözdürme demek zaten işte ısıtmadan kıymanın etin buzlarını çözdürür. Şeniz

mikrodalgalar besin içerisindeki suyun buharlaştırılması esasına göre pişirme yapar

dolayısıyla pişirilen besin üzerinde kızarıklık olmaz yerimseniben

kullanma kılavuzunda kek yapabileceğimiz yapıyordu..kullanım süresi de vardı..sadece meraktan yaptım..sonuç felaket..keki kafama atsalar kafam yarılır..bende sadece ısıtma amaçlı kullanıyorum...

birşeyi çözdürmek için defrost ayarına getirmek gerekiyor..o zaman ısıtmadan sadece buzunu çözüyor...

arkadaşlar hani kırmızı biberler varya közlemelik büyük olanlar.ben onları koyuyorum mikrodalgaya hemen yumuşacık oluo.iki saat közleme derdi yok.sonra onları ufak ufak şeritler halinde doğrayıp üzerine sarısaklı yoğurt döküyorum.duyduğuma göre patlıcanıda güzel közlüyormuş onuda deniycem

Patatesleri soymadan yıkıyarak koyuyorum çevirerek 10 - 15 dk ayarında hemen haşlanıyor.
Sucuk kızartıyorum, yuvarlak yuvarlak kes ve sadece 10 sn kadar kızartıyorum.
Isıtmada ve çözmede sıksık kullanıyorum ama sakın hamur işlerinizi ısıtmayın saniyeler sonra taş gibi oluyor.Tavukta pişirmeyin lastik gibi oluyor.Tadı iğrenççç oluyor.

selam hanımlar, yazılanlardan farklı olarak bende değişik bi amaç için kullanıyorum:özellikle sert limonları sulandırmak için limonu mikrodalgaya koyup orta ayarda 10 saniye tutun acaip sulanıyo.bunu home tv de rachael ray'in yemek programı çıkıyor ondan öğrendiğimden beri sürekli yapıyorum limondan o kadar çok su çıkıyorki.

Arkadaşlar ben bazı yemekleri yapmada mısır patlamada ve ıslak kek yapmada kullanıyorum mikrodalgayı.
Pizza tarifim : Pideyi pişirmede kullanacağım kabın boyutlarına göre kesip kaba yerleştiriyorum üzerine ketçap (zamanım varsa kendi hazırladığım ketçabı) sürüyorum, üstüne istediğim malzemeyi diziyorum (salam, sucuk, sosis, çok ince kıydığım mantar, salatalık turşusu, domates,biber vb.), en üstüne bol kaşar rendesi döküp 800 watta kaşar eriyene kadar pişiriyorum gerçekten nefis tavsiye ederim.
Karnıyarık: küçük borcama sığacak şekilde patlıcanları bıçakla birkaç yerinden delip üzerine çok az sıvı yağ sürerek mikroda hafif yumuşayıncaya kadar pişiriyorum, hazırladığım iç malzemesini patlıcanların içine yerleştirip salçalı su yapıp üzerlerine döküyorum tekrar mikrodalgaya atıp 10-15 dakka pişiriyorum.

Microdalga özellikle çalışanlar için çağın mucize aleti...

En çok da pilav ve makarnayı tencerede ısıtmaktan nefret ederdim, şimdi pilav yine tane tane ısınıyor.

Yalnız microdalga kullanırken dikkat etmeniz gerekenler;

* Süt,su vs. sıvı şeyleri ısıtırken bardakla ısıtıyorsanız mutlaka içine bir kaşık koyun.Mutfak kazalarını önlemek için. Çünkü kaynama noktasının çok üzerinde bir sıcaklıkla, moleküllerin parçalanma mantığına göre çalıştığı için ısıttığınız sütün içine birşey koyduğunuzda kaynadığını göreceksiniz.

* Kesinlikle kenarları yaldızlı tabak,bardak kullanmayın. Zaten hemen çatırtıları duyarsınız. Hem tabağınızın kenarındaki yaldızlar kalkar hem de microdalga zarar görebilir.

* Yumurta, patlıcan v.s. gibi dışı kapalı olan herşeyin patlama ihtimali çok yüksek. İçerden dışarı doğru çözme ve ısıtma özelliğinden dolayı..

* Mısır patlatmada kullanılan torbanın mutlaka microdalga için olanı kullanılmalı. Normal fırın kağıtlarının üzerini okursanız 250 dereceye kadar dayanıklı. Takdir edersiniz ki 900 dereceye kadar çıkıyor micro..

* Son olarak normal fırın ile microdalganın çalışma prensibi tamamen farklı. Bu nedenle normal fırında yapılan bazı yiyeceklerin microda aynı şekilde olmasını bekleyemeyiz.

Nasıl kullanılacağını bilirseniz gerçekten çok pratik..

ya bana bu alet hala çok gerekli gelmiyor ne biliyim sadece ısıtma amaçlıysa benim fırınım da zaten iki dakikada ısıtıyo herşeyi pişiremiyoruz ki çoğu şeyi off alsam mı almasammı karar veremedim bi türlü yaa

Mikro dalga super bir alet,,,,kim almista pisman olmuskii:) Buyuk 1 yardimci o!

ben almadım pişman olmadım kafamçokkarıştı alsam da mı pişman olmam acaba yaa kafamçokkarıştı ya biri bana anlatsııııınnnn ısıtma işlemini de buzluktan çıkan böreklerimi de iki dakkada fırında çözdürdüm ben mikrodalga ne işe yarıyoo ne farkı vaaarrrrr :uhm: ciddi ciddi soruyom bak allah rızası için bi cvp verin evi doldurmak istemiyoom eşyayla zaten

Kartanesi ben sürekli kullanıyorum mikrodalgayı çok da memnunum bununla birlikte sadece yemek ısıtmak için kullanan arkadaşlarda var, farka gelince daha az enerji tüketerek kısa zamanda pişirme işlemini gerçekleştiriyorsun. Fırın ise daha büyük miktarlarda ve kızartma işlemi için gerekli oluyor yani her birinin benim için yeri ayrı, alırım kullanmam diyorsan almamak daha doğru bir seçim olur senin için şurası bir gerçek mikrodalga ve derin dondurucu benim için mutfakta olmazsa olmazlardan :)

Hanımlar hepiniz neler yapılabileceğini çok güzel açıklamışsınız ama fırınınızın markasını yazmamışsınız. Ne olur bana yardımcı olun. Benimde böyle bir şeye çok ihtiyacım var .İnternetten araştırıyorum ama yinede sizlerin önerileri beni daha sevindirecek lütfeeen Yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim.

mikrodalga brovnie- denedim v e her zaman yapıyorum harika süper.......

Malzemeler:

1 su bardağı süt
1 su bardağı sıvıyağ
1,5 su bardağı toz şeker
1,5 su bardağı un
4 yemek kaşığı kakao
3 yumurta
1 paket kabartma tozu
1 paket vanilya
ben içine 1 paket armaretto badem aroması koydum
isteğe göre içine fındık,ceviz veya badem gibi şeyler konulabilir.
Yapılışı:

Şeker,yumurta ve vanilya mikser ile iyice çırpılır. İçine süt,sıvıyağ ve kakao eklenir.Bu karışımdan 1 bardak kenara ayrılır.
Geri kalan karışıma un ve kabartam tozu eklenerek çırpmaya devam edilir. En son armaretto eklenir ve tekrar çırpılır.
Yağlanmış derin borcama (veya mikroldalga fırına dayanıklı bir kaba) dökülür.
Mikrodalgaya yerleştirip 700 watt'da 7 dakika pişirilir.
Piştikten sonra servis tabağına alınır, dilimlere kesilir ve sosu üzerine dökülerek servis yapılır.
Afiyet olsun...

hiç vestel marka kullananız yok mu biraz karışık anlayamıyorum ben de dokunmatik ekran gibi bişey modelinide bilmiyorum yardım lütfen

X