Mikrodalga Fırın Nasıl Kullanılır,Neler Yapılabilir

didosh

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
7 Mart 2007
1.509
3
41
Mikrodalga Fırın Nasıl Kullanılmalıdır?

Az zaman harcayarak mükemmel lezzetler yaratmamızı sağlayan ürünlerden biri de mikrodalga fırınlardır. Farklı bir pişirme tekniğine sahip bu fırınlar ile ilgili bilmek istedikleriniz

Mikrodalga fırının kullanımı teknolojinin sunduğu yenilikler sayesinde mutfakta işler daha kolay ve zevkli hale gelir. Az zaman harcayarak mükemmel lezzetler yaratmamızı sağlayan ürünlerden biri de mikrodalga fırınlardır.

Farklı bir pişirme tekniğine sahip bu fırınlar ile ilgili bilmek istedikleriniz:

Fırının nem oranını artırmak için, içine su dolu bir bardak koyun.

Nasıl pişirir? Mikrodalga fırın, su moleküllerinin yer değiştirmesi yöntemiyle pişirme sağlar. Yani yiyecekleri ne kızartır, ne de haşlar. Lezzeti yoğun olarak korumak için yiyecekler ağızları kapalı olarak pişirilmelidir.

Tarifler nasıl uygulanır? Geleneksel bir tarifi mikrodalga fırında pişirmek istediğinizde, tarifte verilen pişme süresini 1/2 oranında azaltın ve pişerken sürekli kontrol edin.

Yemekler nasıl renklendirilir? Mikrodalga fırında pişen yemeğe renk ve tat katmak için üzerine biraz kırmızı biber veya kavrulmuş toz ceviz serpin. Tatlılar için kavrulmuş toz badem, esmer şeker veya tarçın da kullanabilirsiniz.

Ne tür kaplar kullanılır? Seramik ve porselen yerine cam veya plastik kaplar tercih edilmelidir.

Yiyecekler nasıl konur? Mikrodalgada pişireceğiniz yiyecekleri önce dilimleyin ve ince kısımları ortaya gelecek şekilde kaba dizin. Böylece yiyeceklerin her tarafının eşit pişmesini sağlamış olursunuz.

Uygun kabı seçmek Mikrodalga fırında kullanacağınız kabın uygun olup olmadığını test etmek için, kabın ortasına soğuk su dolu bir bardak yerleştirip, fırını da en yüksek devrine getirin. 2 dakika ısıtıp bekleyin. Su kaynarken bardak ılık olmalı, fakat kap soğuk kalmalıdır. Eğer kap ısınmış ise mikrodalga fırın için uygun değil demektir. Hiçbir zaman metalik veya metal dekorlu kap ve alüminyum folyo kullanmayın.

Fırının kapasitesini artırmak Fırın kapasitesini artırmak için özel yükselticiler kullanabilirsiniz. Böylece aynı anda 2 ayrı yemeği pişirmeniz mümkündür. Ancak ısıyı daha yüksek tutmak ve pişme sırasında tabakların yerini değiştirmek şarttır. Yemeğin pişip pişmediğinden emin olun Servis yapmadan önce bir bıçağın ucu ile yemeğin iyi ve eşit pişip pişmediğini kon-trol edin. Meyva, sebze, et veya balık da olsa, dilimlerin en ince kısımlarının kabınızın ortasına gelmesine dikkat edin.

(mikro dalga kullanan veya bilgisi olanlardan paylasimlarini bekliyorum kizlar :)

Mikrodalga fırını ben sadece yemek ısıtma ve et çözmede kullanıyorum.
Sorduğum yetkili kişilerde yemek pişirilmesini tavsiye etmediler.
Fırında yada tencerede pişen yemek kadar lezzetli olmadığını söylüyorlar.
Belli ölçüde radyasyon yayılıyormuş yakınında çok fazla durmayın dediler.
a.s.

Arkadaslar ben micro dalgayi hijyen icinde kullaniyorum.Bu konu ile ilgili alman kanalinda bir haber dinlemistim ogünden beri bende uyguluyorum.Bir arastirma yapilmis sizlede paylasiyorum.

ABD’de yapılan bir araştırma, mikrodalga fırının, mutfakta kullanılan bulaşık bezleri ve fırçalardaki hastalık kaynağı virüs ve bakterileri öldürdüğünü ortaya koydu.
Florida Üniversitesi’nden Prof. Gabriel Bitton, insanların, bulaşık bezlerini ve fırçalarını temizlemek için onları sık sık bulaşık makinesinde yıkadıklarını, ancak bu gereçlerin gerçekten dezenfekte edilebilmesi için mikrodalga fırının kullanılması gerektiğini söyledi.

Araştırmacılar bu maksatla, bezleri ve fırçaları, içi bakteri, virüs ve parazit dolu bulaşık suyunun içine batırdı. Araştırmacılar, daha sonra bu mikroplu sudan çıkardıklarını mikrodalgaya yerleştirdi. 2 dakika çalıştırılan mikrodalgadan çıkarılan gereçlerdeki patojenlerin yüzde 99’unun öldüğü belirlendi

ben mikrodalgada patlamıs mısır yapıyorum harika oluyor fırına dayanıklı torbaya biraz mısır koyuyorum
en ucundan cok az hava alıcak sekilde zımbalıyorum tamam

simdi bu mikrodalga fırınlarda ızgarası olanlarda tabiki

kek, börek, çörek pişiyomu pişmiyomu ben anlamadim kizlar

Ben bi kez patates denedim, bir kaç yerinden kürdanla deldim pişti pişmesine ama taş gibi oldu yiyemedik çöpe gitti.
Sonra simit poğaca, türü şeyleri ısıtıyorsun o sıcağıyla yedin yedin yoksa taş gibi oluyor, kafana atsan kafan yarılır o cinseten, ekmeklerde aynen öyle oluyor ama sırından aldığım gibi nalon poşet içine koyuyorum kurumuyor böylece.
Isıtma ve buz çözme için birebir ama pişermede tam bir fiyasko...

Arkadaşlar sakın benim yaptığımı yapmayın
Bana güzel yumurta haşlanır dediler ben de tabiki hemen denedim
hatırlamak bile istemiyorum öyle bir ses çıktı ki
patladı sandık . Heryer yumurta ve çıkaramadık
Bu arada annemin microdalgasıydı alalı 10 gün olmuştu
iç cama kadar girdi aldığımız yere götürdük de Allahtan değiştiler
Onun dışında çok memnunum sosis ve hellim pişirip
sıcak sandwich de yapmıştım patates haşlayıp kumğir de yapıyorum

ben mikrodalgada patlamıs mısır yapıyorum harika oluyor fırına dayanıklı torbaya biraz mısır koyuyorum
en ucundan cok az hava alıcak sekilde zımbalıyorum tamam

Nasıl dayanıklı poşet canım tavuk pişirdiklerimizmi?Anlatırmısın?Bende et çözmede,arta kalan yemekleri ısıtmada(aynı tabağında),İçecek ısıtmada kullanıyorum daha çok.Biz 600 ytl ye almıştık çok para vermişiz ya.....:kızgın:

Nasıl dayanıklı poşet canım tavuk pişirdiklerimizmi?Anlatırmısın?Bende et çözmede,arta kalan yemekleri ısıtmada(aynı tabağında),İçecek ısıtmada kullanıyorum daha çok.Biz 600 ytl ye almıştık çok para vermişiz ya.....:kızgın:

evet o posetlerin mikro dalga icin olanları var aslında mısır patlatmak icin en güzeli yaglı kagıtlar var ya fırına dayanıklı onlardan kesekegıdı yapıp kullanmak yag konmadıgı icin onu bir kez yapıp mısırınız patladıktan sonra silkeleyip devamlı kullanabilirsiniz
birde kızlar arada biz sucukta yapıyoruz yumusacık oluyor aklınızda bulunsun

evet o posetlerin mikro dalga icin olanları var aslında mısır patlatmak icin en güzeli yaglı kagıtlar var ya fırına dayanıklı onlardan kesekegıdı yapıp kullanmak yag konmadıgı icin onu bir kez yapıp mısırınız patladıktan sonra silkeleyip devamlı kullanabilirsiniz

Sucuklarını nasıl pişiriyorsunuz?
Sizede çok soru soruyorum ama :1rolleyes:

barcman abla peki başka neler oluyor :1rolleyes:
börek, kek, kurabiye
veya et yemekleri fln oluyrmu

börek, kek, kurabiye

yok onları hiç yapmadım normal fırında yapıyorum ama mesela sosis çok güzel oluyor
mikro dalganın ızgarası varsa sıcak tahin helvası süper oluyor bu kısa sürede pişen folyo gibi kutularda satılan soslu italyan makarnalarıda kısa sürede bir şey yemek için güzel oluyor yanlız üstündeki pişirme önerisinden biraz uzun zaman alıyor
bir gün ben brokoliyi ve karnıbaharı haşlamaya üşenip denedim susuz vaziyette öylece koydum oda birkaç dakikada ve çok güzel oldu aklıma geldikçe yazarım

börek, kek, kurabiye
ben bi keresinde denedim kek olmuyor. bir de karnıbahar haşlayıp yumurtayla karıştırıp üstünede kaşar serpip koymuştum pişsin diye oda olmadı. sadece yemekleri ısıtmak ve kıyma et filan çözdürmek için kullanıyorum. tereyağı eritiyorum. pilavın içine.
tostu yapıp koyuyorm hiç yağsız harika oluyor sucuklar pişiyor, domatesler yumuşuyor, peynirde eriyor.
kurumuş ekmekler ve simit çok güzel yumuşacık oluyor.
süt vb ürünleri de ısıtınca iyi olmuyormuş diye duydum bilmiyrum ne kadar doğru eşim ısıttırmıyor çocuğun sütünü. yumurta da patlıyormuş.

Son düzenleyen: Moderatör:
ben bi keresinde denedim kek olmuyor. bir de karnıbahar haşlayıp yumurtayla karıştırıp üstünede kaşar serpip koymuştum pişsin diye oda olmadı. sadece yemekleri ısıtmak ve kıyma et filan çözdürmek için kullanıyorum. tereyağı eritiyorum. pilavın içine.
tostu yapıp koyuyorm hiç yağsız harika oluyor sucuklar pişiyor, domatesler yumuşuyor, peynirde eriyor.
kurumuş ekmekler ve simit çok güzel yumuşacık oluyor.
süt vb ürünleri de ısıtınca iyi olmuyormuş diye duydum bilmiyrum ne kadar doğru eşim ısıttırmıyor çocuğun sütünü. yumurta da patlıyormuş.

ben karnıbaharı çigden koydum vaktinide ayarlamak için açıp açıp baktım yumuşayınca haşlanmış gibi oldu üstüne sarımsaklı yogurt birazda kırmızı biberli yag döktüm güzel oldu

ben karnıbaharı çigden koydum vaktinide ayarlamak için açıp açıp baktım yumuşayınca haşlanmış gibi oldu üstüne sarımsaklı yogurt birazda kırmızı biberli yag döktüm güzel oldu
evet öyle olur.
benimki yumurtalıydı ya ondan olmadı çiğdende olunca yumurta kokusu vardı.
birde şu patatesli kek yapıyoruz ya ondan yapmştım mikro da oda olmadı.
ama mesela sucukları kesip tabağa sıralıyorum güzel pişiriyor.
ya da tabağa tereyağı birazda kaşar peyniri koyuyorum eriyor ikiside. çocuğa veriyorum öyle ekmekle tabi yiyor.
ama tavsiye ederim benimki premier iki yıl oldu galiba alalı belki daha fazla çok memnunum. 114 gibi bişeydi galiba fiyatı. az önce ekmek ısıttım bak taş gibiydi yumuşacık oldu. ama bir kaç dk sonra yine sertleşiyor tabi.

evet öyle olur.
benimki yumurtalıydı ya ondan olmadı çiğdende olunca yumurta kokusu vardı.
birde şu patatesli kek yapıyoruz ya ondan yapmştım mikro da oda olmadı.
ama mesela sucukları kesip tabağa sıralıyorum güzel pişiriyor.
ya da tabağa tereyağı birazda kaşar peyniri koyuyorum eriyor ikiside. çocuğa veriyorum öyle ekmekle tabi yiyor.
ama tavsiye ederim benimki premier iki yıl oldu galiba alalı belki daha fazla çok memnunum. 114 gibi bişeydi galiba fiyatı. az önce ekmek ısıttım bak taş gibiydi yumuşacık oldu. ama bir kaç dk sonra yine sertleşiyor tabi.

hemen sertleşmesini istemiyorsan düşük ayarda tut biraz daha zaman alıyor ama işe yarıyor canım

ay meger ne marifetlimiş bu mıkrodalgalar.bende de var ama 40 ta 1kullanıyorum onuda bişey ısıtmak için.birde gecen dolaptan kıyma cıkardım çözsün diye ısttı kıymayı anlamadım.bilen varsa anlatsın kızlar.et çözülürken sizinkilerde ısıtıyormu??galıba ben beceremıyorum yrd.

X