Mikrodalga Fırın Nasıl Kullanılır,Neler Yapılabilir

merhaba benim kafam bu premier microdalga (Premier PMO 311GDA) fırın konusunda cok karıstı .kullanmayı bilen varsa acil yardım beklıyorum .teşekkürler.kafamçokkarıştı

kızlar buzdolabı aldım yanında mikrodalga verdi.öylece duruyor kullanmayı bilmiyorum,yazılanları okudum.biraz daha neler yaptığınızı anlatırmısınız.

yerimsenibenbenim microdalga fırınım VESTEL çok memnunum... 5-6 yıldır kullanıyorum...birbirimizi seviyoruz....sositososito

ben geçen gün browni yaptım gayette güzel oldu yalnız patlıcan közledim(tabi közlemek denemez)oldu ama tadı diğeri gibi değil bu haşlama gibiydi lezzet farkı vardı patates haşlaması pratik oluyor..

browni muhteşem oluyor ya 10 dakika da çırpsan malzemeleri 7-10 dakika arası da pişiyor zaten tamamdır hazır kimse inanmaz en geç 20 dakikada hazırlandığına akşam çaya gelen misafirlere çayın yanında çok iyi oluyor hatta bazen ben dondurmayla servis yapıyorum herkes iki kat memnun oluyor kime yaptıysam tarif istediler.
bu kadar pratik mikodalgada pişen birde kurabiye tarifi bulsam sırtım yere gelmeyecek de.

masallah kizlar neler yapiyosunuz olee kestaneler kekler ben yillardir kullaniyorum mikro ama hic aklima gelmedi biseler pisirmek falan kizimin biberonu bide diepfirzden cikan buzlu seyleri eritmek disinda ...bende istiyorum ya browni tarifini cok pratik 10 dakikada oluyo falan yazmisiniz deneyim bakim bi nasilmis

walla mıkroda ben patates yapıorum mukemmel oluo 20 dk da ya balık falan yapanda oluomus hemde kokusu olmuomus:)

ben mikrodalgayı sadece buzluktan çıkarttıklarımı çözmek için kullanıyorum.bide pilay makrna ve dolmayı çok güzel ısıtıyor.çok memnunum.buradan okuduguma göre arkadaslar çok amaçlı kullanıyorlar,bunları ögrendim iyi oldu en kısa zamanda deneyecm paylasımlar için tsklr.özellikle brovniyi denemem gerek

bu arada ben mikrodalgada sucukta yapıyorum çok yumuşak oluyor kahvaltı için ideal

bizde pastaneden yada evde yaptığınız ama beklemeden sertleşmiş poğaçaları ortayan ikiye kesiyoruz içine bir dilim kaşar koyup 2 dakika mikrodalgaya koyuyoruz sıcak sıcak yenmesi gerekiyor kaşar eriyor süper bi lezzet oluyor. ama üstüne yumurta sürmezseniz evde yapılan poğaçaya daha güzel olur diye düşünüyorum çünkü ısınınca yumurta kokuyo poğaça hafiften.

ya arkadaşlar yaptıklarınızı yazmışsınız iyi güzel de niçin tarif vermemişsiniz?mesela, patetesi nasıl koyuyosunuz: soyupta mı keserek mi delerek mi suyun içinde mi nasıl yaneeeeeeee

kızlar bir mikrodalga yemek tarifleri veren siteden sizler için kopyaladım bu arada cam borcama su koyup mısırları ikiye bölüp 750 watt da 15 dakikada haşlıyabiliyormuşsunuz aklınızda bulunsan
BADEMLI TAZE FASULYE

TEREYAGI 4 ÇORBA KASIGI
TAZE FASULYE 750 GR
LIMON 1 ADET
BADEM (SOYULMUS) 40 GR
TUZ, KARABIBER 1 FISKE

BADEMLER YAGLA BIRLIKTE CAM BIR KABA KONUR, YÜKSEK ISIDA DÖRT-YEDI DAKIKA PISIRILIR. FASULYELER VE SU CAM BIR GÜVECE KONUR. ÜSTÜ ÖRTÜLÜR VE YÜKSEK ISIDA 10-13 DAKIKA PISIRILIR. SUYU SÜZÜLÜR. FASULYELERIN ÜZERINE HAZIRLANAN BADEM VE YAG KARISIMI DÖKÜLÜR.

BIRALI SOSIS

UN 60 GR
BIRA 360 GR
SOSIS (UZUN) 500 GR

SOSISLER CAM BIR GÜVECE DIZILIR. ÜZERLERINE BIRA DÖKÜLÜR VE SOGAN SERPISTIRILIR. GÜVECIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜP YÜKSEK ISIDA
14 DAKIKA PISIRILIR. SERVIS YAPMADAN ÖNCE BES DAKIKA BEKLETILIR.

HARDALLI KARNABAHAR

KARNABAHAR 1 ADET
SU 80 ML
SOGAN 1 ÇORBA KASIGI
KASARPEYNIRI 200 GR
TUZ 1 FISKE
MAYONEZ 120 GR
HARDAL 2 ÇORBA KASIGI

KARNABAHAR DERIN BIR GÜVECE KONUP SU EKLENIR. KABIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜP YÜKSEK ISIDA 13-19 DAKIKA PISIRILIR VE SUYU SÜZÜLÜR. PEYNIR DISINDAKI BÜTÜN MALZEMELER KARISTIRILIR. BU KARISIM KARNABAHARIN ÜZERINE DÖKÜLÜR, PEYNIR SERPISTIRILIR. ÜSTÜ ÖRTÜLMEDEN YÜKSEK ISIDA ÜÇ-DÖRT DAKIKA PISIRILIR.

KREMALI ISPANAK

UN 1,5 CORBA KASIGI
TEREYAGI 2 CORBA KASIGI
SOAN 2 CORBA KASIGI
TUZ 1 FISKE
ISPANAK 600 GR
KARABIBER 1 FISKE
KREMA 240 GR

ISPANAK, YAG VE SOGAN CAM BIR GÜVECTE KARISTIRILIR. ÜSTÜ ÖRTÜLÜR VE YÜKSEK ISIDA ALTI DAKIKA PISIRILIR. BIR-IKI DEFA KARISTIRILMALIDIR. UN, ISPANAGIN ÜSTÜNE KONUR VE KARISTIRILIR. GERI KALAN MALZEMELER DE GÜVECE KONUP ÜSTÜ ÖRTÜLMEDEN YÜKSEK ISIDA ALTI-YEDI DAKIKA PISIRILIR. SERVIS YAPMADAN ÖNCE BES DAKIKA BEKLETILIR.

EKMEK PIZZASI

SOGAN 30 GR
SARMISAK 1 DIS
TUZ, KARABIBER ISTEGE BAGLI
KIYMA 500 GR
RENDELENMIS KASAR 200 GR
DOMATES SALCASI 120 GR
ACI SOS 2 ADET

KIYMA, SOGAN VE SARMISAK CAM BIR KAPTA KARISTIRILIR. KABIN ÜSTÜ ÖRTÜLÜP YÜKSEK ISIDA SEKIZ-DOKUZ DAKIKA PISIRILIR. YAGI SÜZÜLÜR. KABIN IÇINE SALCA, TUZ VE KARABIBER KONUR. SANDVIÇLER IKIYE KESILIP YUVARLAK BIR KABA DIZILIR. HAZIRLANAN KIYMALI KARISIM BIR KASIKLA SANDVICLERIN ÜSTÜNE KONUR VE PEYNIR SERPISTIRILIR. ÜSTÜ ÖRTÜLMEDEN ORTA ISIDA 9-10 DAKIKA PISIRILIR.

PEYNIRLI ERISTE

UN 60 GR
TEREYAGI 6 ÇORBA KAII
SÜT 500 ML
SOGAN 60 GR
KASARPEYNIRI 300 GR
TUZ 1 FISKE
KARABIBER 1 FISKE
ERISTE MAKARNA 230 GR
SICAK SU 360 ML

ERISTE, SU, YAG, TUZ VE BIBER BIR GÜVECTE KARISTIRILIR. ÜSTÜ ÖRTÜLÜP YÜKSEK ISIDA YEDI DAKIKA, ORTA ISIDA YINE YEDI DA-
KIKA PISIRILIR. PISIRIRKEN BIRKAC DEFA KARISTIRILMALIDIR. GERI KALAN MALZEMELER DE EKLENIP TEKRAR GÜVECIN USTU
ÖRTÜLÜR. HER ÜC DAKIKADA BIR KARISTIRMAK SURETIYLE YUKSEK ISIDA 16--20 DAKIKA PISIRILIR.

Kayisi ekmegi

un 150 gr
yumurta 1 adet
kasar peyniri 200 gr
sivi yag 3 corba kasigi
tuz, karabiber istege bagli
seker 150 gr
sandvic ekmegi 2 adet
domates salcasi 120 gr
kuru kayisi 250 gr
portakal kabugu 1 adet
karbonat 1 cay kasigi
dövülmüs ceviz 125 gr

süt, su, kuru kayisilar ve rendelenmis portakal kabugu cam bir kapta karistirilir. üstü örtülmeden, bir kez karistirarak yüksek isida üc-dört dakika pisirilir. Bu karisima seker, yumurta ve yag ilave edilerek iyice karistirilir ve diger malzemeler eklenir. Sonra karisim dibi iyice yaglanmis derin bir kaba konur. Orta isida 11 dakika, yüksek isida dört dakika pisirilir. Gerekirse orta isida bes dakika daha tutulur. Kapdan cikarmadan önce 10 dakika bekletilir.

Peynir sufle

un 50 gr
tereyagi 2 çorba kasigi
biber 1 tutam
süt 370 ml
yumurta 6 adet
kasar peyniri 250 gr
tuz 1 tutam

un cam bir kaba konur. Yavasça süt konarak iyice karistirilir. Tuz, karabiber eklendikten sonra yüksek isida üstü kapatilmadan dört-yedi dakika pisirilir. Dakikada bir karistirilmalidir. Peynir ve yag karisima eklenir. Yag, tamamen, peynir, kismen eriyinceye kadar karistirilir. Alti yumurta sarisi eklenir. Yumurtanin beyazi camdan bir kapta karistirilir ve peynirli karisim yavasça yumurtanin beyazinin icine dökülür. Yice karistirdiktan sonra cam bir güvece dökülur. üstü örtülmeden orta isida 32-37 dakika pisirilir.

Beyaz sos

un 4 corba kasigi
tereyagi 4 corba kasigi
süt 500 lt
tuz 1 fiske

tereyagi veya margarin cam bir kaba konur. Bir-iki dakika yüksek isida pisirilir. Icine un, tuz ve biber eklenip karistirilir. Son olarak, süt yavas yavas karistirilarak ilave edilir. Yüksek isida yedi-dokuz dakika ara sira karistirilarak pisirilir. Icine birkac malzeme daha eklenerek asagidaki soslar da elde edilebilir. Peynir sosu: Beyaz sosun içine 240-300 gram istenilen çesit peynir konulup karistirilir. Arzu edilirse, peyniri eritmek icin iki dakika kadar firinda tutulur. Kirmizibiber sosu: Unu koyarken iki-dört çay kasigi kadar kirmizibiber konulup karistirilir. Hardal sosu: Beyaz sosun icine dört-alti corba kasigi hardal konulup karistirilir.

Domatesli pilav

tereyagi 2 çorba kasigi
et suyu 1 su bardagi
tuz 1 tutam
domates 2 adet
pirinc 175 gr

pirinc yarim saat tuzlu ilik suda haslanir. Domatesler cam tencerede, yüksek isida üc dakika eritilir. Domatesler, et suyu ilave edildikten sonra yüksek isida alti dakika kaynamaya birakilir. Pirinc konur, alti dakika daha pisirilir. Pistikten sonra demlenmesi için 12 dakika bekletilmelidir.

Güvecte tavuk

un 1/4 su bardagi
et suyu 330 gr
sogan 120 gr
havuc 2 adet
maydanoz 1 tutam
sarmisak 2 dis
salca 1 corba kasigi
kekik 1 fiske
defne yapragi 1 yaprak
tuz, karabiber 1 fiske
tavuk 1,5 adet
pastirma 5 dilim
kirmizi sarap 250 gr
mantar 250 gr

pastirma cam bir güvec içine yerlestirilip üzeri yagli kagitla örtulerek yüksek isida 5,5-7 dakika pisirilir. Pastirmanin saldigi yaga un karistirilir. Et suyu ve sarap da ilave ettikten sonra mantar disindaki bütün malzemeler bu kaba konur. Kabin üstü örtülür ve yüksek isida 7 dakika pisirilir. Tavuk parcalari ters cevrilir ve 9 dakika daha pisirilir. Mantarlar ilave edilir ve bu sefer yüksek isida 14 dakika pisirilir. Servis yapmadan önce yemek 5 dakika bekletilir.

Leziz sandvic

sogan 2 çorba kasigi
maydanoz 1 çorba kasigi
sarmisak 2 dis
yogurt 200 gr
nane 1/2 cay kasigi
marul 300 gr
kiyma 750 gr
pide 4 adet
yesil biber 60 gr

yogurt, yesil biber, nane ve sosan küçük bir kapta karitirilir. Sarmisak ve kiyma cam bir güveçte karistirilir. Güvecin üstü örtülür ve iki kez kuvvetlice karistirilarak sekiz-dokuz dakika pisirilir. Fazla yagini süzdükten sonra, domateslerle maydanoz konur. Tekrar üstü örtülüp kuvvetlice iki kez daha karistirilarak be-sekiz dakika arasinda pisirilir. Pide ortadan ikiye kesilip ici acilir. Hazirlanan kiyma karisimi konur, üstü yogurt ve marulla kaplanir.

Tavuk corbasi

su 3 su bardagi
sogan 1 adet
havuc 2 adet
kereviz 2 adet
tuz 1 fiske
kekik 1 tutam
defne yapragi 1 yaprak
karanfil 1 adet
tavuk 600 gr
tavuk suyu 2 adet
sehriye 200 gr

tavuk parcalari, kereviz, sogan, havuc, sicak su, tavuk suyu tabletleri ve tuz cam bir güvece konur. Defne yapragi, kekik ve karanfil renksiz pamuklu bezden bir parçaya sarilir ve cam güvecin içine yerletirilir. Güvecin ustu ortulur ve firin içine yerlestirilir. Yüksek isida 14 dakika, daha sonra orta isida 23-28 dakika pisirilir. Sehriye corbanin icine eklenir, kapagi kapatilir. Orta isida yedi dakika pisirilir. Firindan cikardiktan sonra,8-10 dakika bekletilir. Arzu edilirse, servis yapmadan önce tavuk etleri kemiklerden ayrilir.

Soslu karides

margarin 120 gr
maydanoz 2 çorba kasigi
tuz 1 fiske
sarmisak 5 dis
karabiber az
karides 500 gr
limon suyu 2 çorba kasigi

derin olmayan bir kapta karides disindaki bütün malzemeler karistirilir. üstü örtülmeden yüksek isida iki kez karitirarak dört-alti dakika pisirilir. Karidesler bu sosun icine atilir, kabin üstü örtülür ve yüksek isida alti-sekiz dakika pisirilir. Servis yapmadan önce üc-bes dakika bekletilmelidir.

Yumurtali krema

süt 350 ml
yumurta 3 adet
vanilya ½ cay kasigi
tuz 1 tutam
ceviz ci istege bagli
seker 50 gr
limon kabugu rendesi istege bagli

süt cam bir kaba konup yüksek isida bes-sekiz dakika isitilir. Süt isinirken, baska bir kapta yumurtalar hafifce cirpilir. Ceviz disindaki bütün malzemeler yumurtalarla karistirildiktan sonra süt de dökülür. Bu karisim dibi yaglanmis dört servis kabina konur. Kaplar bir tepsinin icinde firina yerlestirilir ve orta isida 10-15 dakika pisirilir. Kaplar cikarilip üstlerine ceviz serpilir. 10 dakika oda sicakliginda beklettikten sonra buzdolabinda sogutulur.

Vanilyali puding

tereyagi 2 corba kasigi
süt 500 ml
yumurta 1 adet
vanilya 2 çorba kasigi
tuz 1/2 çay kasigi
eker 60 gr
misir unu 2 corba kasigi

cam bir kaba seker, misir unu ve tuz konur. Süt yavas yavas ilave edilerek koyulasincaya kadar karistirilir. üstünü örtmeden yüksek isida 8-11 dakika pisirilir. Baska bir kapta, yumurtayla sicak puding karisiminin bir kismi karistirilir. Bu karisim geri kalan pudingin içine dökülür ve üstü kapanmadan yüksek isida, her dakika karistirarak iki-dört dakika pisirilir. Yag ve vanilya ilave edilip servis yapincaya kadar buzdolabinda tutulur.

Vanilyali sos

tereyagi 1,5 corba kasigi
süt 800 gr
eker 3 corba kasigi
misir unu 3 corba kasigi
vanilya esansi 1 corba kasigi

cam bir kap icinde seker ve misir unu karistirilir. Süt yavas yavas karisimin içine dökülür ve tekrar karistirilir. Yedi-sekiz dakika orta-yüksek arasi isida bir iki defa karistirilarak isitilir. Tereyagi ile vanilya eklenip karistirilir. Pasta veya meyve üzerinde ilik veya soguk olarak servis yapilir.

Soganli sos

et suyu 1 cay kasigi
süt 2 corba kasigi
beyaz sarap 2 su bardagi
karabiber 1 fiske
kremali sogan corbasi 330 gr
krem peynir 90 gr

karisim iyice mikserle çirpilir. Yüksek isida 4-5 dakika piirilir. Bütün malzemeler bir kapta toplanir ve üzeri örtülür. Or
ta isida 5-6 dakika veya yeterince isinincaya kadar firinlanir.

Patates böregi

2 çay kasigi siviyag
1 adet büyük boy kuru sogan (yarim ay eklinde kiyilmis)
1 di sarmisak (dövülmüs)
1 adet dolmalik veya turuluk kirmizi biber (küçük dogranmis)
150 gr. Konserve misir tanesi
1 corba kasigi kuru kekik
2 orta boy patates (ince halkalar seklinde dogranmis)
6 adet yumurta
1/2 su bardagi süt
3/4 su bardagi rendelenmis eski kasar veya cheddar peyniri
tuz, karabiber

20 cm. Uzunlugundaki mikrodalga kabini hafifce yaglayin. Ayrica yine mikrodalgaya dayanikli ikinci bir kabin içinde siviyag, sogan, sarmisak ve kirmizi biberleri karistirin ve agzi kapali olarak mikrodalga firininizi "jet" gücünde 3 dakika piirin. Pisirme esnasinda 1 defa karistirin. Pisirmi oldugunuz sebze karisimini kagit havluda süzün. Cine misir ve kekigi ilave edin. Yaglayarak hazirlami oldugunuz kare mikrodalga kabiniza ince halkalar seklinde dogranmi patateslerin yarisini dizin. Süt ve yumurtalari mikserin birinci gücünde çirpin. Tuz ve karabiber ilave ederek hazirlami oldugunuz yemegin üzerine dökün. Mikrodalgayi "660w" gücünde yaklaik 20 dakika agzi acik olarak pisirin. Yemegin üzerine rende kasar peynirini serpin ve mikrodalganin grill ve mikrodalga fonksiyonunu birlikte kullanarak "650w" gücünde 8 dakika piirin. Daha sonra yemeginizi 5 dakika yalnizca grill fonksiyonunu kullanarak kasar peyniri renk degistirene kadar pisirin. Karisik otlar kullanarak hazirlanan yesil salata ile servis yapin.

Hot mexican dip

fasulye konservesi( ya da haslanmis kuru fasulye)
ince kiyilmis yesil biber
kucuk kuplere kesilmis domates
bol acisso ve kimyon.

Tum malzeme karistirilir. Mikrodalga firinda isitilir. Sicak olarak misir cipsi yaninda servis yapilir

yine araştırma sonucu bulduğum kestane ve kabak tatlısı tarifi en kısa zamanda deneyeceğim
Kestaneyi pişirmek için kestaneleri çizip koyun ama dikkat edin fazla tutarsanız fırında kuruyorlar. Biz genelde bu tür pişirmelerde borcam kullanıyoruz mısır patlatırkende kapaklı borcam tencere kullanıyoruz. Kabak tatlısı yapmak isterseniz kabakları koyun üzerini şekerle kaplayın isterseniz biraz bekletip sulanmasını bekleyebilir yada direk mikro dalgaya koyabilirsiniz. 20 dk da falan oluyor. Izgara konumu varsa mikrodalganızın sonra birazda ızgara konumunda tutun afiyet olsunnnnn
yazı alıntıdır

ya arkadaşlar yaptıklarınızı yazmışsınız iyi güzel de niçin tarif vermemişsiniz?mesela, patetesi nasıl koyuyosunuz: soyupta mı keserek mi delerek mi suyun içinde mi nasıl yaneeeeeeee

canım soymadan ama dış kabuğunu yıkayarak temiz susuz bir kaba koyup 5 dk bir tarafını 5 dk bir tarafını en yüksek ayarda pişirince bayağı bir haşlanmış patatese sahip oluyorsun.Sen dakikasını patatesini kontrol ederek ayarlayabilirsin.

Hanımlar hepiniz neler yapılabileceğini çok güzel açıklamışsınız ama fırınınızın markasını yazmamışsınız. Ne olur bana yardımcı olun. Benimde böyle bir şeye çok ihtiyacım var .İnternetten araştırıyorum ama yinede sizlerin önerileri beni daha sevindirecek lütfeeen Yardımcı olun şimdiden teşekkür ederim.

premier dijital kullanıyorum dokunmatik tuşları olan,inox serisinden 200 ytl ye aldım cok memnunum ben sadece ısıtma ve çözdürmede kullanıyorum bide patates yapmada.ama bende denicem kızların tavsiyelerini.benimkinde hem defrost hemde jetfrost var ısıtmadan buzu çözüyor.herkese tavsiye ederim özellikle pilav makarna ısıtmada.

Ben mikrodalgamı yeni aldım ve bugün internette araştırmalarım sonucu bulduğum browni tarifini paylaşmak istedim. Çok pratik ve az malzemeden oluşuyor. Hemen denedim ve ben beğendim umarım dener ve beğenirsiniz.
8 yemek kaşiğı süt
4 yemek kaşığı un
2 yemek kaşığı kakao
4 yemek kaşığı şeker
1 yemek kaşığı sıvı yağ
1 tutam karbonat
malzemeyi karıştırıp küçük yayvan bi cam kasede en yüksek ayarda 4 dakika pişirdim. Pişmediyse diye kürdanla baktım pişmiş. Ben vişneli brovniye bayılırım üstüne biraz vişne reçeli sulandırıp döktüm, dondurmayla yedim az önce. Denemeye değer bi lezzet. Çok kolay toplam 10 dak hazır oluyo normal kekleri yaptığımız gibi mikserde çırpma fırının kızmasını bekle falan derdi yok valla süper. Yalnız bu minik bi kek oluyo bilginiz olsun 3-4 kişiye ancak yeter. Benim ilk denememdi ben malzemeyi çoğaltarak da bi denerim bakalım nasıl olacak sizlerlede paylaşırım. Afiyet olsun

X