Tetanoz aşısı!...

Charm

Whats up ?
Kayıtlı Üye
19 Ekim 2007
10.881
24
Arkadaslar doktorum bana bu haftalarda tetanoz aşısı olmam gerektıgı soyledı..
tek doz bu haftada.. 4 hafta sonra bır tek doz daha olmam gerekıyormus.. sızden istedimi doktorunuz.. tetanoz aşısı oldunuz mu ? CADIARZU

evet ban de bu hafta oldum aşımı birini de 4 hafta sonra olcam senin doktor geç bile söylemiş sağlık ocaklarında ücretsiz olabilirsin yada istersen eczaneden kendin alıp doktorayaptırabilirsin ben sağlık ocağında yaptırdım

Benden istememişti ama ben yolda kolumu paslı biryere çizdim ve dr.u aradım bana tetenoz aşısı ol dedi, sakıncası varmıdır dedim hayır yok dedi.Sağlık ocağına gittim bana oradaki tüm hemşire ve doktorlar bunu rutinde artık tüm hamilelere yapıldığını söyledi.Hatta 4 aydan itibaren yapılıyormuş, yeni doğan tetenozu diye bir hastalık varmış ondan koruyormuş..Bende yaptırdım :))
Öteki aya bi daha vurulucam...

teşekkürler arkadaslar.. ben doktor değiştirdim.. önceki doktorum sımdıye kadar hıc boyle bırsey soylememıstı bu yenı doktorum ılk gorusmemızde soyledı o yuzden kafama takıldı acaba gereksız bırsey mı dedım..
peki normal kolun yukarısından mı yapılıyor ?..
hamile olanlar için farklı bır doz mu uygulanıyor hepsi aynı mı ?..
saglık ocagına gıdınce tek dozluk tetanoz aşısı olucam dıyınce dogru asıyı oluyormuyuz yanı ?..

canım bende duyunca sağlık ocağına gittim ve kayıt oldum.. 5 ve 6 aylarda 2 doz halinde yapılıyormuş.. temmuzun 10 unda bende ilk aşımı olacağım.. endişelenecek bir durum yok hamilelere yapılan rutin bir aşı bu...

evet kolun yukarısına yapılıyor.zaten tetanoz aşısı için geldim deyince onlar yapıyolar.

çok teşekkürler arkadaslar...
pazartesi yaptırayım o zaman gecikmeden..
iyiki varsınız... :enbuyukkk:

arkadaslar tetanoz aşısını yaptırdım tek doz...
bir dahaki 4 hafta sonra...
ama yaptırdıgım saglık ocagında bırde doğumdan sonra bir kaç doz daha uygulanmasından bahsettıler..
o zaman tamamen onluyormus heralde bazı hastalıkları..
size böyle birşey dediler mi ?..
yanlış olmasın ama toplamda 5 doz oluyormus heralde hamilelik ve sonrasıyla ?... fisfisfis

Benim bi arkadaşımda doğumdan sonrada doz uygulamasının devam edeceğini söyledi.Ama o doğumdan sonra yaptırmayı düşünmüyor.

Dediğin gibi sanırım 5 doz da uygulanıyor.2 doz gebelikte.3 doz da sonrasında.

Bende 30 haziranda ilk dozumu olacağım.

Benim bi arkadaşımda doğumdan sonrada doz uygulamasının devam edeceğini söyledi.Ama o doğumdan sonra yaptırmayı düşünmüyor.

Dediğin gibi sanırım 5 doz da uygulanıyor.2 doz gebelikte.3 doz da sonrasında.

Bende 30 haziranda ilk dozumu olacağım.

hımm demek öyleymiş..
çünkü benim kendı doktorum bana dogumdan sonrakınden bahsetmedı ondan kafam karıstı..
sen şimdi ilk doz derken hamilelik döneminde olanımı yaptırıcaksın ?..
yani hamilemisin?.. :1hug: (evet hamilesin şimdi gördüm)

anladım tesekurler canım..
yanlız herkeste aynı olur mu bılmıyorum ama hemşireler söyledi zaten bana ve öylede oldu..
aşıdan sonrakı 2-3 gun kol da ağrı olurmuş, tutulmuş gibi yani..
gece hiç abartmıyorum 40 kere uyandım uyuyamadım ağrıdan..
kolumu nereye koyucagımı sasırdım yanı hemşireler soylerken hafif bir ağrı olucak sandım zaten oldugumun gecesı ağrımaya basladı..
şimdi biraz hafifledi yine çok artarsa doktorumu arıyıp ağrı kesici isticem.. :1no2:
belkide herkeste bu kadar ağrı yapmaz ama bilemedim yani .. :kahve:

Genelde özel hastanelerde doktorlar tetanoz aşısına gerek duymuyorlar,gayet steril ortamda doğum yapacaksınız gerek yok diyorlar ama sağlık ocakları kesinlikle olunmalıdır diyor...
Ben de sağlık ocağına gittim ve hemen aşı kartı çıkardılar ayrıca rutin gebelik kontrolüne aldılar... Devlet, sağlık ocaklarına gebelerin ücretsiz aylık kontrollerinin ayrıca tahlillerinin yapılmasını zorunlu kılıyormuş...
Benim aşılarım bitti ama her ay özel doktorum dışında, sağlık ocağına da kontrole gidiyorum muhakkak... Zaten gitmezsen hemen arıyorlar...

Genelde özel hastanelerde doktorlar tetanoz aşısına gerek duymuyorlar,gayet steril ortamda doğum yapacaksınız gerek yok diyorlar ama sağlık ocakları kesinlikle olunmalıdır diyor...
Ben de sağlık ocağına gittim ve hemen aşı kartı çıkardılar ayrıca rutin gebelik kontrolüne aldılar... Devlet, sağlık ocaklarına gebelerin ücretsiz aylık kontrollerinin ayrıca tahlillerinin yapılmasını zorunlu kılıyormuş...
Benim aşılarım bitti ama her ay özel doktorum dışında, sağlık ocağına da kontrole gidiyorum muhakkak... Zaten gitmezsen hemen arıyorlar...

öylemii..
benimde doktorum bana kendısı soyledı yanı gıttıgım ozel hastanedekı doktorum..
aşıyı ister bu hastanede ol ıstersen herhangı bır saglık ocagında farketmez nasıl uygunsa dedı..
saglık ocagında da aşı kartı cıkardılar, yeni dosya actılar tum hamılelık bılgılerımı aldılar bırde genel kontrol yaptılar bebeğin kalp atışını kontrol ettler demek ki bunun ıcındı..
güzel bir uygulamaymıs hakıkaten.. :1rolleyes:

benım esım hamılelıgım en basında ogrenmıs ve hemen doktorumuza sordu O da 20.haftadan sonra yapıcaz demıstı
sonra esım benım harıcımde ısının yakınındakı aıle kadın saglıgı merkezıyle ılıskılı oldugundan oranın doktoruyla konustugunda ogrenmıs bu evde bakım uygulamasını ve benı evımın yakınındakı saglık ocagına kayıt ettırdı
sımdı onumuzdekı hafta ıtıbarıyle gıdıp ası olucam ınsa allah
doktorum da ıstersen saglık ocagında da olabılırsın onemlı olan 2 ve ya 3 doz ası olman demıstı

Arkadaslar doktorum bana bu haftalarda tetanoz aşısı olmam gerektıgı soyledı..
tek doz bu haftada.. 4 hafta sonra bır tek doz daha olmam gerekıyormus.. sızden istedimi doktorunuz.. tetanoz aşısı oldunuz mu ? CADIARZU

oooffff cildiricam ya benim dr um neden soylemiyor böyle onemli seyleri kardesim...sadece ultrason yapip gonderiyor demiyor ki sunu yapman gerek,sunu yapmaman gerek...:sm_confused:

ama degistiricem ya baska dr a gidip bu tetanoz asini sorucam...
yoksa bununla isim var benim...:eek:klava:

X