Nisan Anneleri Bebişelrimize Anne Sütü Dışında Ne içiriyorsunuz?

Prm.Oznur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2008
765
2
kızlar bebişlerimiz yaramazlarımızı 2. aylarını doldurudlar yada dolduracaklar . bebeklerinize su rezene ve ıhlamur veriyormusunuz. ben çocuk dr gittigimde bu sıçak havalarda bebegine mutlaka su vermelisin dedi. sıçak oldugu ve sıvı kaybettiği için su vermeliymişiz. ben günde 4-5 defa 5-6 çay kaşıgı su veriyorum. ıhlamurda günde 1 defa 50cc veriyorum. doktorumuz ıhlamuru sindirimi için ver dedi ben anne sütü dışında bunları veriyorum ya siz ek olarak veriyormusunuz .a.s.

Valla hiç artık ne yapalım bilemiyorum ben hiç bişey vermiyorum çünkü doktorumuz verme diyor sütte su ihtiyacını karşılarmış.Ama bazı arkadaşlarımızın ve senin doktorun su ver diyor.Şimdiye kadar bişey vermedim bir tekrar araştırıyım.

valla bende çook tereddüt ettim sıvı bişey vermekte ama düşündümki suyun hiç bir zararı yok zaten çook degil sadece 4 5 çay kaşıgı bu sıçak havalarda bişey yapmaz ıhlamur vernekde kaka yapmasını gaz problemini bir nebze azalttı. onun için ıhalamur ve su veriyorum. ama ne yaptıysam gaz problemimiz düzelmedi metsil ninco masaj malesef düzeltmedi peki sizler neler yaptınız gaz için ?:uhm:

kizim daha 52 gunluk sukur suyla atlattik gaz ve kabizlik problemini benim dr da dedi sicak havalarda su ver diye her seferindede soruyor veriyormusun diye arada rezene cayi veriyorum birde yuzustu yatiriyorum yakininda olmak sartiyla buda gaz sorunumuza iyi geldi artik kendi hallediyor masallah isini ve daha mutlu bir bebek oldu gaz sorunu gecince su kizima cok iyi geldi neler yapmistim kar etmemisti.

Benim kuzum zaten gazli bir bebek degildi.Ama genede bir bitki damlasi var burda venkil cayi diyorlar ondan damla olarak veriyorum bazen hafif sancisi oldumu.Onun disinda vitamin baskada birsey vermiyorum.Tabi babaannesinin emzigine surdugu tatlilar haric ( malesef engel olamiyorum birsey olmaz diyo.o yuzden artik birakmiyorum kimseye )

Hazırlayan: Dr. Canan Türkyılmaz
Gazi Üniv. Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı

1. Yeni doğanın doğar doğmaz emmeye başlaması öneriliyor. İlk 24-48 saatte anne sütünün çok az ve yetersiz olması halinde, bebekte hipoglisemi ve başka sorunlar olur mu? Olursa bunu önlemek için ne yapmalıdır?
Miadında yeni doğanların, annenin sütü ilk 48-72 saatte yetersiz bile olsa vücut depoları yeterli olduğundan şekerli su, mama gibi bir desteğe gereksinimleri yoktur. Ama prematüre, intrauterin gelişme geriliği olan bebekler hipoglisemi ve diğer sorunlara daha eğilimlidirler. Böyle bebeklerin kan şekeri izlemi yapılmalı; yapılamıyorsa anne sütü miktarı artana kadar birkaç gün aralıklı ağızdan % 10 dekstroz ya da uygun formül mamalar verilmelidir.

2. Yeni doğanın göbek bakımı nasıl yapılmalıdır?
Yenidoğanın göbek bakımı için alkol, betadine, battikon gibi solüsyonlar kullanılabilir. Hiçbir şey sürülmemesini önerenler de vardır.

3. İlk banyo için önerilen zaman ve sıklığı ne olmalıdır?
Doğumdan hemen sonra bebeklerin yıkanmaması önerilmektedir. Yalnızca annede HIV pozitifliği, genital herpes, hepatitis B antijeni pozitifliği varsa bebek doğumdan hemen sonra yıkanmalıdır. İlk banyo için göbeğin düşüp düşmemesi engel değildir. Bebek annesiyle hasta- neden eve gittiğinde ilk banyosu yaptırılmalıdır. Uygun koşullar varsa bebek her gün, yoksa günaşırı yıkanabilir.

4. Tüm bebekler için ek vitamine gereksinim var mıdır? (Yaz bebeği olsa da) Varsa ne kadar süre devam edilmelidir?
Anne sütü alan her bebeğe bir yaşını doldurana kadar yalnızca D vitamini verilmelidir. Yaz bebeği olması bunu etkilemez.

5. ilk 4 ay, su da dahil, anne sütü alan bebeklerde, ek gıda önerilmiyor. Bunu bozan sıradışı durumlar nelerdir?
Annenin süte geçen, bebeğe zarar verebilecek ilaç kullanması, ağır hastalığının olması dışında anne sütüne ek olarak ilk 4 ayda mama verilmesi gereksizdir. izlemlerde kilo alımı yetersizse ek mama düşünülebilir.

6. Yenidoğanda kabızlık neye bağlı olur? Tedavide izlenecek yol ne olmalıdır?
Yeni doğanda kabızlık seyrek görülür. Kabızlığın tanı- mı önemlidir. Haftada iki defadan daha seyrek ve sert kıvamlı kaka yapmak kabızlık kabul edilmelidir. Anne sütü alan bebeklerde 6. haftadan itibaren günlük kaka yapma sayısı azalabilir. Tek başına bu yakınma kabızlık değildir. Yalnızca anne sütü alan bebek gerçekten kabız ise en sık neden anal fissürdür. Mama değişikliği ya da tek başına ticari mama ile beslenme kabızlığa neden olmaktadır. Karın şişliği, kusma, beslenme bozukluğu, aralarda ishal dönemleri olmadıkça megakolon gibi hastalıklar düşünülmemelidir. Zeytinyağı verilmesi, anal bölgenin nazikçe uyarılması geçici çözümlerdir. Zeytinyağının aspirasyon riski, anal bölgenin uyarılmasının da travmatik olabileceği unutulmamalıdır. Anal fissür varsa sıcak oturma banyosu, anal bölgeye anestetik (anestol) pomatlar ve çok sert kaka yapıyorsa laktüloz içeren şuruplar (duphalac) verilebilir.

7. Anne sütü için "yetersiz" tanısı koymada kesin ölçütler nelerdir? Gerçekten yetersiz ise beslenme nasıl olmalıdır?
Anne sütünün yetersizliğine vücut ağırlığı izlemleriyle karar verilmelidir. Günlük 20-30 gr/kg artış sağlanamıyorsa, grafikte düşüş görülüyorsa ek besin başlanabilir. Ekonomik durumları uygun ailelerde ilk 4 ay için ticari mamalar uygundur. Evde anlık hazırlanan meyve suları (elma, üzüm, şeftali, mandalina, portakal gibi) ve yoğurt ilk 4 ayda uygun ek besinlerdir. inek sütü çok zorda kalmadıkça önerilmemelidir.

merhaba bende milupa rezene cayı veriyorum20ml gunde 2 kez.arada 2-3 cay kaşığı su veriyorum doktorum su verme dedi ama ablamın 2 cocuğu var suyun tadına alıştır sonra alışırması zor oluyor dedi.suyun ne zararı olurkii.ama kaynatıp ılımış su olacak...

Son düzenleyen: Moderatör:
valla bende çook tereddüt ettim sıvı bişey vermekte ama düşündümki suyun hiç bir zararı yok zaten çook degil sadece 4 5 çay kaşıgı bu sıçak havalarda bişey yapmaz ıhlamur vernekde kaka yapmasını gaz problemini bir nebze azalttı. onun için ıhalamur ve su veriyorum. ama ne yaptıysam gaz problemimiz düzelmedi metsil ninco masaj malesef düzeltmedi peki sizler neler yaptınız gaz için ?:uhm:
Ben gaz için bütün ilaçları 40.günlükken kestim hiç faydası olmamıştı zaten şuan ikibuçuk aylık gazı tuttumu açıyorum altını o kendisi rahatlıkla çıkarıyor.Şükür çok azaldı kabus dolu geceler ve sabah karşılar.uykusuda iyice düzene girdi.Umarım sizinde en kısa zamanda azalır gaz sorununuz.

Bizde çarşamba günü dr kontrolümüze gidicez dr a sorucam bakalım su verme olayına ne dicek..gaz sancılarına gelince bende 40.günden sonra ilaçları kestim gerçekten işe yaramıyordu..yüz üstü yatınca çok güzel gazını çıkarabiliyor genelde akşam üzeri huysuzlanıyor sancısı oluyor. geçen hafta bir tv programında bebek bakım uzmanıydı galiba yarısında izlemeye başladım oyuncak bebek üzerinde uygulamalı olarak gösteriyordu gaz çıkarıcı masajı tamda denk gelmiştim izledim ve bebeğime uyguluyorum çok işe yaradı..

ben sadece hergün 100cc aşmamak kaydıyla rezene veriyorum
su ihtiyacını sütten alıyor zaten

VİTAMİN CANIM SADECE DEVİT 3 YANİ D VİTAMİNİ VERİLİYOR KEMİK GELİŞİMİ İÇİN BİRDE DEVİT VERİLDİGİ ZAMAN EMİLİMİ İÇİN GÜNEŞE IHTİYAC VARDIR GÜNEŞE ÇIKARMAYIDA İHMAL ETMEYİN BEBİŞLERİİİ a.s.

bak güzelim ben doğumdan itibaren her gün rezene çayı verdim dünde 9 10 çay kaşığı .. hem bebekleri rahatlatıyo gazını kolay çıkarıyo hemde uyutuyo ... hiç bir sorun olmaz merak etme ver .. tabi suyuda unutma bu sıcaklarda .allah kolaylık versin sana benim oğlum 6 aylık o bile duramıyo bu sıcaklarda:))

güneşe hangi saatler arasında çıkıyorsunuz?ne kadar kalıyorsunuz aceppp?kolları bacakları çıplak mı oluyor?

Ben oğluma doğduğundan beri su içiriyorum,hele ki bu sıcaklarda nasılda severek içiyor yavrum..onun dışında hergün 3 damla devit-3 veriyorum.düzenli olarak güneşede çıkarıyorum.zaten kolsuz bodyle durduğu için kolları bacakları güneş görüyor:)

Dün çocuk doktorumuzu birşey sormak için aramıştım doktorumuz ben sormadam su vermemi söyledi bu sıcaklarda bebişin su ihtiyacına anne sütü yeterli gelmeyebilirmiş kaynatım alatılmış suyu kaşıkla ver dedi ama benim kuzum 55 günlük oldu bugün yutmakta zorlanıyor bende çok ısrar etmiyorum.
güneşe çıkarmayıda geçen gün tv de bir doktoru dinledim çocuklarınızı bire bir güneşe çıkarmayın bizim küçüklüğümüzdeki gibi güneş masum değil dedi güneş koruyucu sürün diyor şaşırdım ne yapmam gerektiğini bebekler güneşten almaları gerekli olan vitamini zaten yüzünden ve ellerinden alırmış açıp güneşe çıkarmaya gerek yokmuş.

X