lohusalıkla ilgili merak ettikleriniz...

rida

بسم الله
Kayıtlı Üye
26 Kasım 2007
2.214
4
42
arkadaşlar lohusalıkta yapılması ve terk edilmesi gereken şeyler konusunda yanlış inanışlar var.
KIRK ÇIKARMA
LOHUSALIK SÜRESİ
LOHUSALIKTA CİNSEL İLİŞKİ vs..

konuyla ilgili ihtisas sahibi ilahiyatçılardan edindiğim bilgiler ve islam ilmihallerinden yaptığım araştırmalar neticesinde merak ettiğiniz konularda naçizane paylaşımlarda bulunmak istiyorum.

Son düzenleme:
lohusalık süresi ile ilgili bir şey var ki bunu çoğu kimse bilmiyor.
lohusalık süresinin tamamının kırk gün olduğuna inanılıyor, oysa ki lohusalık süresi en fazla kırk gündür. ancak en az süresi ne ayetlerde ne de hadislerde belirtilmemiştir, bazı bayanlarda bir gün sürebileceği gibi bazı bayanlarda hiç kanama olmadığı da görülmüştür..bu her kadına göre farklılıklar gösteriyor.
örneğin benim lohusalığım 31 gün sürdü..bu süreden sonra normal yaşantıma geri döndüm..bebeğimle birlikte..
kırk çıkarma gibi dinimizle bağdaştırılmış bir sürü hurafe var konuyla ilgili..bence tüm bayanların kendi özel durumlarını kendi dinlerinden araştırmaları gerekir kulaktan dolma bilgilerle ne kendilerini ne eşlerini ne de bebişlerini sıkıntıya sokmamaları en güzeli..

benim de bitti bitecek 26 gün oldu.sezeryanda daha kısa sürdüğünü söylemişti doktorum.

ama ilişki için 40 gün beklememizi söyledi.mikrop falan kapmayayım diye.

Lohusalık kanamasının sezeryanlılarda daha kısa sürmesinin sebebi sezeryan olanların ameliyat esnasında 1.5 litre kan kaybetmesidir. Normal doğum yapanlar sadece yarım litre kan kaybeder ve onların kanaması doğumdan sonra daha yoğun ve çok olur. Ancak hem sezeryanda hemde normal doğumda rahmin toparlanma süresi tıbbi olarak 40 gün civarındadır. Ve doktorların hiçbiri bu süre içinde ilişkiyi önermez..Yani kanamanın kesilmesi lohusalığın bittiği anlamına gelmiyor aslında..Bu yüzden 40 günden önce ilişkiye girmek dinen sakıncalı olmasa bile sağlık açısından kadın için risk taşıyor.

ridacığım tam anlayamadım ama bu lohusalık kanama bittiğindemi sona eriyor şimdi:uhm:
ben bu cumartesi kırkım doldu. banyomu normal boy abdesti alarak yaptım.(dua harici diğer yapılanları batıl olarak düşündüğümden kendi düşüncemle) ama kanamam damla gibi gelmiş ben hala lohusamıyım şimdi? bu kanama bitene kadarmı ilişki yok? (zaten hoş benimde şimdilik niyetim yok ama normal doğumu denerken yaşadıklarımdan sebep korku vardatatlicadiarzu) bilen bilmeyenlere anlatsında bilelim ya:bbo:

ridacığım tam anlayamadım ama bu lohusalık kanama bittiğindemi sona eriyor şimdi:uhm:
ben bu cumartesi kırkım doldu. banyomu normal boy abdesti alarak yaptım.(dua harici diğer yapılanları batıl olarak düşündüğümden kendi düşüncemle) ama kanamam damla gibi gelmiş ben hala lohusamıyım şimdi? bu kanama bitene kadarmı ilişki yok? (zaten hoş benimde şimdilik niyetim yok ama normal doğumu denerken yaşadıklarımdan sebep korku vardatatlicadiarzu) bilen bilmeyenlere anlatsında bilelim ya:bbo:

Kardelencim dinen bilmiyorum ama artık rahminin toparlanma süresi bitmiş sadece 40 sonu denilen bir kanama daha olabilirmiş. Sanırım seninki o kanama olsa gerek.Normalde 40 günden sonra kendini ne zaman hazır hissedersen o zaman ilişkiye girebilirsin.. Bu konu tamamen eşinin anlayışına ve sabrına kalıyor yerimseniben

Kardelencim dinen bilmiyorum ama artık rahminin toparlanma süresi bitmiş sadece 40 sonu denilen bir kanama daha olabilirmiş. Sanırım seninki o kanama olsa gerek.Normalde 40 günden sonra kendini ne zaman hazır hissedersen o zaman ilişkiye girebilirsin.. Bu konu tamamen eşinin anlayışına ve sabrına kalıyor yerimseniben

eşim benden daha çok tırsıyor zaten. bakalımnezaman hazır hissediceztatlicadiarzu

Benim 11 Gün Arayla Normal Doğum Yaptim Ikizlerimi Kaybettim.kanama çok Oldu Doğumda 1.5 Saat Doğum Hanede Kadim Kanam çok Az Oldu Doğumdan Sonra Hemen Bitti 38 Gün Adet Oldum Bugün 41.günüm

Benim 11 Gün Arayla Normal Doğum Yaptim Ikizlerimi Kaybettim.kanama çok Oldu Doğumda 1.5 Saat Doğum Hanede Kadim Kanam çok Az Oldu Doğumdan Sonra Hemen Bitti 38 Gün Adet Oldum Bugün 41.günüm

ben anlayamadım yazdığından:uhm:11 gün arayla normal doğum nasıl oluyor:uhm: ama ikizlerimi kaybettim diyorsun allah sabır versin canımya çok üzüldüm:çok üzgünüm:

dinimizde 40 dan sonra gelen kan özre giriyor yani kadın boy abdestini alıp normal yaşantısına geri dönebilir ibadetlerini yerine getirebilir diye biliyorum ben...

kardelencim, ebrunun yaptığı sağlık ile ilgili açıklamalarına katılıyorum. ancak Dinimizde kırk çıkarma gibi bir olaydan bahsedilmemiş ancak Peygamber efendimiz zamanında en fazla 40 gün beklenildiğini belirten bir lohusalık takvime rastlıyoruz.
Buna göre lohusalıkta en az süre belirtilmezken, en fazla kırk gün gibi bir sürenin konulduğu anlaşılıyor.bu durumda örneğin, 10 gün kanaman olmuş kesilmiş ve 5 gün sonra 10 gün daha kanaman olmuşsa toplamda senin 25 gün lohusalık süren olduğu islam ilmihallerinde belirtiliyor..
kanaman tamamen bitinceye kadar lohusa sayılıyorsun kardelencim..
bu durumda ilişkiye girmen de dinen ve tıbben sakıncalı.
gusul abdesti alman için tıpkı regl kanamasında olduğu gibi tam beyaz akıntıyı görmen gerekiyor..
tabi ki bu kırk gün süre dolduktan sonra gelen kanama özür sayıldığından abdestini alıp namaz, Kur'an okuma vb. ibadetlerine dönebilirsin. Ancak cinsel ilişki tamamen senin kendini iyi hissetmenle alakalı bir durum canım..a.s
sağlık bakımından doktorunuzun tavsiye ettiği süre içinde ilişkiye girmenizi naçizane tavsiye ediyorum. çünkü her kadının anatomik yapısı farklıdır..doğum esnasında yaşadığın psikolojik bir durum kadar tıbbi bir müdahele de sağlığını etkilemiş olabilir..eşinin de desteğiyle bu durumu atlatabilirsin..

Son düzenleme:
yağmurcum öncelikle Rabbim sabrını bol versin canım.benim kanamam 31 gün sonunda bitmişti ama dün tekrar etti..sanırım ağır kaldırdığım için oldu tekrar. kesi yerim bir kaç gündür şiddetli ağrıyor. henüz kırkımın dolmasına 2 gün kaldı bakalım biticek mi ben de merak ediyorum..

ridacigim,bir doktor olarak bana bazen soruyorlar bende 40 gün diyorum iliski icin,ben dnende abdest alsan bile ibadet yapabilirsin ama iliski olmaz diye biliyorum... ama kanama bittiyse eslerde raziysa daha önce caiz mi dinen bunuda soranlar var ama benim bilgim yetersiz bu konuda...aydinlatirsan sevinirim..

ridacigim,bir doktor olarak bana bazen soruyorlar bende 40 gün diyorum iliski icin,ben dnende abdest alsan bile ibadet yapabilirsin ama iliski olmaz diye biliyorum... ama kanama bittiyse eslerde raziysa daha önce caiz mi dinen bunuda soranlar var ama benim bilgim yetersiz bu konuda...aydinlatirsan sevinirim..

scapula'cım islam ilmihallerinde bu konu şöyle ifade edilmektedir.

Lohusalık müddeti kadından kadına değişir. Bazı kadınlarda bu süre, bir gün dahi olabilir. Lohusalık süresi, kanın kesilmesiyle son bulur. Lohusalığın asgarî süresi yoktur. Azamî süre ise kırk gündür. Doğumdan sonra kırk gün geçtiği halde kan devam ediyorsa, artık bu kan nifas kanı değil, özür kanıdır

Lohusa olan kadınlar bu süre içinde; namaz kılamaz, oruç tutamaz, Kur´an okuyamaz, Kur´an´ı eline alamaz, Kâbe´yi tavaf edemez, mescidlere giremez ve kocası ile cinsî temasta bulunamazlar

Kadınlar çocuk doğurduktan sonra, 15, 20, 25 gün kan görebilirler. Ondan sonra temizlenmiş olurlar. Bu bakımdan onların nifas müddeti, kanların kesildiği günler kadar olur. Kan kesilince yıkanır ve namaz kılar, oruç tutarlar

"ama kanama bittiyse eslerde raziysa daha önce (40 günden önce)ilişki caiz mi?" diye soruyorsunuz..
Evet, temizlenmenin üzerinden bir namaz vakti geçtikten sonra cinsel ilişki helal sayılıyor..bununla birlikte ibadetlerin de yapılmasında bir sakınca bulunmuyor.
Ancak siz bir doktor olarak cinsel ilişkide bir sakınca görüyorsanız. Hastalarınıza konuyla ilgili uyarınızı yaparsınız. Konunun dini boyutu ilmihallerde bu şekilde belirtilmiştir.

ben anlayamadım yazdığından:uhm:11 gün arayla normal doğum nasıl oluyor:uhm: ama ikizlerimi kaybettim diyorsun allah sabır versin canımya çok üzüldüm:çok üzgünüm:

ilk bebğimi kaybettim belki yaşar diye bırakıldı kalma ihtimali vardı bebğim 11 gün dayandı öyl ekaybettim yavrularımısenağlama

ilk bebğimi kaybettim belki yaşar diye bırakıldı kalma ihtimali vardı bebğim 11 gün dayandı öyl ekaybettim yavrularımısenağlama

canım Allah sabrını bol versin...bir de gerçek alemde seni beklediklerini düşün.11 gün yaşayan bebeğin seni karşılayacak ve eğer anne baba cehennemlikse; RABBİM diyecek "ya beni de cehennemine al, ya da anne babamı cennetinden mahrum etme" Rabbim bebişlerin hatrına ebeveyni de cennetine alacak..Allahın merhameti tüm alemi kuşatmıştır. Allah (cc) bir annenin şefkat ve merhametinden daha fazlasını gösterir kulu için sen hiç merak etme arkadaşım.bu senin imtihanın, Her şey Allah'dan gelir kuluna, mükafatını da o verecek...

ridacığım verdiğin bilgiler için sağol arkadaşım. benim kanama hala devam etmekte. regl gibi sürekli değil ama ara ara oluyor son zamanlar kahve rengiydi şimdi ise kırmızı bazen yoğun oluyor. acaba diyorum regl mi oldum. oyüzden tedirginiz yine uzak duruyoruz tam bitsin diye. hemen adet görenleride duymuştum çünkü. sende olmuşsun tekrar bakalım seninki de sürecekmi

canım ya çok üzüldüm:çok üzgünüm:. bak rida arkadaşımız negüzel şeyler anlatmış. rabbine sığın. o verdi o aldı yine verir inş üzlme.:çok üzgünüm: Allah imtahanını güzelliklerle mükafatlandırır inşaallah....

X