İlköğretim Yorum ve Soruları Kızıma okuma sevgisini nasıl verebilirim.

hansen

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
2 Haziran 2008
5
0
Kızım 12 yaşında,derslerinde çok başarılı fakat kitap okumak istemiyor.İlgisini çekebilecek her türlü kitabı aldım.Küçüklüğünde kitabı sevdirebilmek için devamlı kitap okudum.Okulunda zorla kitap okuttukları için okumaktan soğudu. Ben okul hayatım boyunca hiç başarılı bir öğrenci olmadım.İçine kapanık ve az konuşan bir çocuktum.Devamlı kitap okurdum.okulda başarılı olmamama rağmen çok yüksek puanla en iyi fakültelerden birinde okudum.Bunu da kitap okumama borçluyum fakat çocuğuma bunu anlatmama rağmen ikna edemedim.Çok da zorlamak istemiyorum.Ters tepebilir.Bu durumda ne yapmak gerekir.Bu konuda uzman eğitimcilerden bilgi almak istiyorum Şimdiden cevaplayacak arkadaşlara teşekkür ederim.

cocuklar icin magazin dergileri okumasini saglayabilirsin ,kutuphaneye de goturebilirsin ne tarz olursa olsun dikkatini cekecegi bir kitap mutlaka bulur ,kitap secimini ona birakin

kızınızla birlikte okumayı deneyin ilk olarak onun yaşına uygun kitapları siz okuyun..yada okumak istediği kitabı kendisi seçsin.bu etkili olabilir belki

canim henüz cocugum yok,allah nasip ederse cocugum oldugundada bu böyle devam edecek..ben ilkokul dönemimde hic sevmezdim kitap okumayi,canim babacim sagolsun bana komik eglenceli karikatür kitaplaariyla okumayi sevdirdi...evlendigimdede esim hic sevmiyordu,öncelikle bende ona komik kitaplar almaya basladim,cizgi romanlar yani...sonra ilgi alanina göre dergiler almaya basladim,suanda benden daha cok kitap okuyor:) sende böyle baslayabilirsin,ve en önemlisi sen esin ve cocuklarin günde mutlaka 1 saat hep beraber kitap okuyun,bu bir saat icerisinde tv,müzik..vb.seyler kesinlikle olmayacak..cocuk aileden ne görürse onu yapiyor bu bir gercek,sizinle hergün kitap okudukca cocukta göze batma istegi artacak ve hergün sizden daha fazlasini yapmak isteyecek..
kolay gelsin canim...

bence önce ebebeynlerin kitap okuyarak çocuğa örnek olup onu heveslendirmesi lazım.sizde bunu yapıyorsunuz anlattığınızdan anladığım kadarıyla.ufak bir tüyo, kızınıza aldığınız kitaplardan birini alıp sesli ve onun ilgisini çekecek şekilde okuyun.bundan mutluluk duyar gibi yapın.kızınız bir süre sonra merakla sizi mutlu eden şeyin üstünde durup sizi zamanla örnek aldığını göreceksiniz.oku demek, onu bir göreve tabii tutup zorlanmasına ve hevesinin kaçmasına sebep olabilir.

ben okumayı öğrendim öğreneli sürekli kitap okuyorum. 17 yaşındayım. bu özelliği bana ilkokul öğretmenim kazandırdı.mesela en çok kitap okuyan sınıf başkanı olurdu. öyle güzle şeyler anlatırdıkii..
hani teşvik lazım ve bence kesinlikle sıkıcı kitaplarla başlatılmamalı. mesela 100 temel eser okutursanız birine o kişi kitap okumayı fln sevmezz... zaten herkesin okuduğu şeyleri okumasıda ona bişey kaznadırmaz. zamanla zaten bu tür eserleri okuyacaktır. bence yaşı gereği eğlenceli bulacağı arkadaşlık aşk konulu kitaplar okuyabilir.böylece alışkanlık kazanır.ama bu sizin demenizdne çok arkadaş çevresininde teşvikiyle gerçekten işe yarayacaktırr.. çevresindne ne kadar çok kitap okuyan varsa o kadar çok okur bence. çok yakın arkadaşlarının ailesiyle anlaşabilrisiniz mesela.

canım hergün kitap okuma saatleri bırakabilirsin mesela saat 13:00 den 14:00e kadar sen de onunla birlikte oturup okuyabilirsin bence en faydalı yol pekiştirmek her kitap bitirmesinde ilgisini çekecek ödüller verebilirsin bir t-shirt ne bilim sevdiği bir grubun ya da sanatçının albümü bu şekilde yavaş yavaş alışkanlık oluşur zaten

X