doğumdan sonra çalışmayacakların ne hakları var

TuzluCekirdek

Burası soğuk odalar!!!
Kayıtlı Üye
7 Eylül 2007
3.734
94
doğumdan sonra çalışacak arkadaşların hakkı bellii peki ya doğumdan sonra çalışmayacak arkadaşların hakları nelerdir. doğum parası dışında

Bende aynı şekilde bu konuyu merak ediyorum. Bilen arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Doğum sebebi ile işten çıkanlara özel iş yeri tazminat veriyor mu birde bunu merak ediyorum..

Konu dikkat çekmemişte olabilir.
Benim bildiğim kadarıyla çalışmayacakların hakları yok. Yalnız işten çıkarken ben beni yönlendirmelerine göre öyle yapacağım. Bak şimdi; ben bu ay sonu itibariyle 3 haftalık (20 günlük) izin hakkımı kullanacağım. 23 Temmuz'da iznim doluyor gidicem devlet hastanesinden 20 günlük rapor alacağım. 4 Ağustos'ta yasal iznim doluyor çünkü. Sonrasında devlet hastanesi bir tane sskya bir tane iş yerine yazı gönderiyormuş. Maaş gibi para alabilmen için sonrasında sen tatilini yapacaksın ssk numaran ile sanırım doğumdan sonra gidip paranı alıyormuşsun. Doğumdan sonra birde süt izni varmış ayrılmış olacağım için ondan yararlanamayacağım. Birde süt parası var sanırım onuda alıyormuşsun doğumdan sonra. Bana devlet hastanesinde bu işlere bakan yengem tarafından anlatılan bu. Gerçi daha uğraşmaya başlamadım ama bilgi aldıkça sizi de bilgilendiririm. Ben burda 8,5 senedir çalışıyorum ve tazminatımı almak istiyorum. Benim merak ettiğimde verecekler mi? Vermeleri gerekir mi?

canım bende buna benzer bir konu açtım oraya yazdı kızlar sağolsunlar bende hep merak ettiğim buydu doğum nedeniyle ayrılana tazminat veriliyor mu? ama maesef verilmiyormuş:KK43:(( 3 çocuk doğurun demes kolay daha anneye hak vermiyorsun pes yani pesss. Bu ülkede kadın olmak anne olmak zor eşine emanetsin işte.

İş yerinin insiyatifine kaldık yani :KK43: Ben henüz patronlarla bu konuyu konuşmadım ama verilirse çok sevinirim. Çünkü bebek ihtiyaçları çoook fazla biraz olsun işe yarardı. Ama verilmezse de kanuni hakkımız değil sonuçta ne yazık kiiii :KK43:( Çok sağolun.

evet kızlar ne yazık ki doğum sonrası devam etmeyecekler için çok fazla birşey yok......nayhan arkadaşımın dediği gibi tazminat vermek işyerlerinizin size yapacağı jest olur çünkü vermedikleri taktirde ceza yönünden bağlayıcılık yok.....objektif olarak bakıldığında bu sizin almış olduğunuz bir karar....kıdem tazminatları işveren kaynaklı çıkarımlarda,ssklının mağdur edilmemesi amaçlı bir tazminat türüdür......umarım işverenden böyle bir jest görürsünüz.....sevgiler

süt izni veriliyor haftada birgün olarak...birde yakacak yardımı çocuk yardımı gibi sana verilmiş hakları alabiliyorsun..

X