Gebelik süreci ve TROİD

aysbar

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Nisan 2008
368
2
KIZLAR
HİPOTROİD HASTASI OLARAK senağlamasenağlamaHERGÜN YARIM TABLET ....DİYE BİR İLAÇ KULLANIYORUM.BU ARADA ADET DÖNEMİM DE 2GÜN GECİKME OLDU.O YÜZDEN HAMİLE OLABİLİRİM DİYE DÜŞÜNÜYORUM.ENDOKRİN DOKTORUMDA HAMİLE KALINCA HEMEN GEL DEMİŞTİ .BUGÜN DE DOKTORUN YURT DIŞINA ÇIKTIĞINI EKİM AYINA KADAR RANDEVU VERİLMEDİĞİNİ ÖĞRENDİM.BÖYLE OLUNCA ÖZEL HASTANEYE YÖNLENDİM. ONLARDA 7 TEMMUZA GÜN VERDİLER.(7 HAFTALIK GEBELİK)
ANLAYACAĞINIZ BU SÜRE İÇERİSİNDE BEBEK KÖTÜ ETKİLENİR Mİ?HUZURSUZ OLDUM.
ARKADAŞALAR GEBELİK SÜRESİNCE (İLK 3AY) ENDOKRİN GÖZETİMİ ALTINDA MIYDINIZ?
TROİD TAKİPLERİNİZİ NASIL YAPIYORDUNUZ?
BANA BİRAZ AYRINTILI ANLATIR MISINIZ? CEVAPLARINIZ İÇİN TEŞEKKÜRLER..

Son düzenleyen: Moderatör:
canım 5+3 hamileyim...daha henüz ultrasonda göremedik..pazartesi inşallah...ancak bende hipotroid hastasıyım ve günde 1 adet levotrion kullanıyordum..geçen hafta kontrol amaçlı kendi kendime t3 - t4 tsh yaptırdım..bi de ne göriyim tsh 5 çıktı...biliyorsun hamilelikteki ideal değer 2,5-3 arası...epey panikledim..senin gibi endokrinolog bulamadım bir türlü..neyse bugüne saat 5 e bir endokrinologdan randevu aldım...bu arada kadın doğumcumu aradım bebeğe bu erken dönemde bir zararı olmamıştır ama hemen bir endokrinoloji uzmanına görün dedi....bu arada testten beri 1 hafta geçti..bende önlem olarak ilacımı 1,5 a yükselttim...doktor dönüşü sana anlatırım doktorun söylediklerini..bence sende önce beta hcg yaptırarak hamile misin ona baka eğer hamile isen diğer testleri yaptır bir an önce...ama biliyorsun di mi hipotroid hastaları çok zor hamile kalıyorlar...bizim hiçbir sorunumuz olmamasına rağmen bu yüzden 3 yıl hamile kalamadım ve tüp bebek dedim..şu anda tüp bebek yoluyla hamileyim..bence kadın doğumcunla da bir görüş...tiroid hastası olduğunu ve bunun üreme sağlığın üzerinde olumsuz bir etkisi olup olmayacağına sor...

Canım cevap verdiğin için çok teşekkür ederim.
Ama maalesef dün adet oldum.Ve bu 5.denemedede hamile kalamadım.Tabiiii salya sümük ağladım.Canım bu duruma çok sıkılıyor.kadın doğuma gittiğimde doktorum sordu çok uğraştınız mı diye? ilk gebeliğimde hemen hamile kaldım.ama düşük oldu tabii o zaman troid hastalığı var mıydı yok muydu bilmiyordum.
Hasta olduğunu öğrendiğinde TSH değerin ilk başta ne kadardı?
şimdi aklımı karıştıran olay ilk gebeliğimde hamile kaldım şimdi niye olmuyor?
Benim diğer değerlerim normaldi sadece TSH 7,5 di. 3 ay önce normal değerlerde olmasına rağmen olmadı ne bileyim inşallah olur benimde bir gün......
neyse bende senin kafanı şişirdim.İnşallah bebeğine zarar gelmez.Allah nur topu gibi sapa sağlam kucağına almak nasip etsin.iyi haberlerini bekliyorum.
Bu arada ilk bebeğin mi? kendine iyi bak iyi günler....

Canım cevap verdiğin için çok teşekkür ederim.
Ama maalesef dün adet oldum.Ve bu 5.denemedede hamile kalamadım.Tabiiii salya sümük ağladım.Canım bu duruma çok sıkılıyor.kadın doğuma gittiğimde doktorum sordu çok uğraştınız mı diye? ilk gebeliğimde hemen hamile kaldım.ama düşük oldu tabii o zaman troid hastalığı var mıydı yok muydu bilmiyordum.
Hasta olduğunu öğrendiğinde TSH değerin ilk başta ne kadardı?
şimdi aklımı karıştıran olay ilk gebeliğimde hamile kaldım şimdi niye olmuyor?
Benim diğer değerlerim normaldi sadece TSH 7,5 di. 3 ay önce normal değerlerde olmasına rağmen olmadı ne bileyim inşallah olur benimde bir gün......
neyse bende senin kafanı şişirdim.İnşallah bebeğine zarar gelmez.Allah nur topu gibi sapa sağlam kucağına almak nasip etsin.iyi haberlerini bekliyorum.
Bu arada ilk bebeğin mi? kendine iyi bak iyi günler....

tiroid lanet bir hastalık be canım..allah dermansız dert vermesin ama herşeyi bozuyo vücutta...özellikle hipotiroid hastaları hamile kalmakta güçlük çekiyorlar, hamilelikleri düşükle sonuçlanabiliyor hatta erken doğuma sebeb oluyor hamilelik de tedavi edilmeyen tiroid..ben bugün endokrinoloğa gittim...lanet bir kadındı...kavga ettim..baş hekime şikayet ettim yeni bir doktor ayarladı bana yarın ona gidicem...ama öğrendiğim hamileliğin bu ilk 5-6 haftalık döneminde bebeğin zarar görmeyeceği oldu...ilacımı ben zaten 1.5 yapmıştım...1,5 olarak devam edeceğim bir süre...ilk öğrendiğimde hastalığımı tsh değerim 9 du...şimdi herhalde hamilelik nedeniyle düzeni bozuldu..malum çocuk anneden alıyor ilk aylarda tiroid hormonunu..ilacım az geldi herhalde ki 5 e çıkmış...yarın tekrar tsh, anti tpo ve serbest t4 bakılacak...bu arada hamilelikle ilgili de şunu söyliyim her ay olsun diye beklersen asla olmaz...mutlaka beyninden silmen gerekiyor ve rahatlaman gerekiyor..biliyorsun stres ve takıntı yapan birçok insan psikolojik seanslar sonrası hamile kalabiliyorlar..herşeyin başı rahat ve relax olmak..ama baktın 1 sene geçti hala olmuyor o zaman tedaviye başlamanı öneriririm....aşılama/tüp bebek vb.....sende kendine iyi bak canım....

X