Doğumda kırmızı kurdela

Ş

şeker kız kendi

Ziyaretçi
  • Konu Sahibi şeker kız kendi
Annişler, doğumda kırmızı kurdela niye takılır, hikayesini bilen var mı? ben bilmiyorum da :1no2:... takmamk da istemiyorum tatlicadiarzu

Al basmasın diye ya kırmızı yazma bağlıyolar yada kurdela takıyolar ne kadar doğru bilmiyorum öyle duymuştum........Bence kurdela yakışıyo ama ben yakıştırıyorum annelere ve takmayıda düşünüyorum.........

Peki "al basmak" ne oluyor, heryerin kırmızı mı oluyor?

çokkkk yakışıyor diye.......
o güzeller güzeli hediyeyi allah sende sundu diye.........(hediye paketleride süslenmez mi)
hastaneden içeri ziyarete geldiklerinde aman aman ne güzel bir lohusa bu desinler diye....:))
velhasılı bende pek yakıştırırım.......sanki o yatakta güller açmış gibi durur bana kalırsada.....
takın kızlar takın her zaman olacak değil yaaa...belli edin doğurduğunuzu.....allah bizede nasip eder inşallah hamişliğide bende dörtbiryanıma takınırım artık......allah size ve bebeklerinize sağlık,sıhhat versin......

doğum yapınca yüzdeki hamilelikten kalan lekeleride hastanedeyken kırmızı bezle silince geçermiş annem söylemişti gerçekliği varmı bilmem.
kırmızı kurdela, kırmızı tülbent bu eski adetlerin muhakkakki bir mantığı ve gerçekliği vardır diye düşünüğrüm ben. hani boşu boşuna çıkmış adetler değildir herhalde

Saça takılan kırmızı kurdele dogumdan sonra olan albasmasi' ndan korumak anlamına gelir. bilmeyenlere kısa anlatalım albasmasını; albasması dogum sonrasi depresyonun halk dilindeki adıdır.

Yeni anneyi cinlerin, kotu gozlerin ele gecirdigi, annenin bu yuzden bebege ve hayata karsı ilgisizlestigi dusunulur. ilk alınacak onlem lohusa olan anneye kırmızı kurdele takmaktır. boylece saclarına taktıgı kurdeleyle anne kotu gozlerden korunacak, zaten al renginde oldugu icin anneye'de al basamayacaktır. * illa yapılır, bu yapılsındır. her kadın taksındır, bu kısmı kirmizi kurdelenin en kabul olanıdır.
Valla bende bilmiyordum şimdi araştırdım yeni öğrendim paylaşayım dedim:1rolleyes:

valla neden yapılıyor bende çok arşatırmamıştım albasmasını duymuştum sadece ama bende yeni doğum yapanlara çok yakıştırırım kırmızı kurdelayı..
Allah nasip ederse bende yapacağım ziyaretçilerimi daha güzel karşılamak için..

ben biliyordum bizim oralarda genelde taze gelinlere ve lohusa kadinlar kirmizi kurdele takarlar ya da yazma baglarlar o da yoksa kirmizi giydirirler...kirki cikana kadar...bu al olmasini engeller...

Saça takılan kırmızı kurdele dogumdan sonra olan albasmasi' ndan korumak anlamına gelir. bilmeyenlere kısa anlatalım albasmasını; albasması dogum sonrasi depresyonun halk dilindeki adıdır.

Yeni anneyi cinlerin, kotu gozlerin ele gecirdigi, annenin bu yuzden bebege ve hayata karsı ilgisizlestigi dusunulur. ilk alınacak onlem lohusa olan anneye kırmızı kurdele takmaktır. boylece saclarına taktıgı kurdeleyle anne kotu gozlerden korunacak, zaten al renginde oldugu icin anneye'de al basamayacaktır. * illa yapılır, bu yapılsındır. her kadın taksındır, bu kısmı kirmizi kurdelenin en kabul olanıdır.
Valla bende bilmiyordum şimdi araştırdım yeni öğrendim paylaşayım dedim:1rolleyes:

Süper çok iyi bir açıklama olmuş, teşekkürler. Mantıklı yani, "babyblues" dediğimiz depresyonu, eskiler öyle yorumlamış, çok şeker...

Neyse kırmızı yazma ya da taç her neyse sonuçta zevk meselesi olmuş artık. Sonuçta artık biliyoruz ki, cinler değil, hormondüşüklüğü anneyi öyle perişan ediyor.
Süper çok sağol

vallaha allahıın izniyle hele bi doğuruyım takcam şöyle fiyonklu neyin.eski türk filimlerindeki gibi yakışır banada :)) a.s.

valla bende takcam çok hevesleniyorum çok da yakışıyor

oglum olacak bende herşeyim mavi mavi bant aldım takmıyacam sarı eşarpta bebege diyorlar sarılık olmasın diye

bende kendime kırmızı bi tac aldım fiyonklu tuylu müylü şirin bişi
anneme sordugumda oda göz değmesin diye derdi yani ilk görenler önce kırmızıya bakarmıs ve nazar gibi bişi varsa kırılırmıs yani öyle bişi işte

X