üstün zekalı çocuğu davranışları nasıl olur?

E

EU2

Ziyaretçi
slm arkadaşlar sizlere sorum olacak üstün zekalı çocuğu nasıl anlarsınız bnm 3 yaşında oğlum var çok yaramaz üstelik çok hırçın bir çocuk onunla uğraşmak çok zor neler yapacağımı bilemiyorum üstelik neden böyle davrandığınıda bilmiyorum ama ne anlatırsam hemen anlıyor mesala 20 kadar sayıyor çok güzel resimler yapıyor hikayeler anlatıyor ama bunları yapmaya 2 yaşında başladı bana yardımcı olurmusunuz çocuğumun üstün zekalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim eşim IQ TESTİ YAPTRMAK İSTEMİYOR O YÜZDEN ÇARESİZ KALDIM...

canım maşallah çocuguna .. çok güzel .. ben bilmiyorum nasıl yapıcagınızı ama .. benimd ebir oglum var 3 yaşinda oda hikayeler anlatır.. basen bilmişlikler yapar .. istedigini yaptımak için plan bile yapar.. dualar eder.. ama çokta yaramaz deildir çok şükür... allah yardımcın olsun canım...

slm seher teşekrederm bana msj yazdğın için demek senin oğlun yaramaz değil başka neler yapıyor bana anlatrmısn bnmki hiç durmadan koşuyor evi dağıtıyor aklına gelrbilecek tüm yaraamz lıkları yapıyor sen nasıl başardın uslu yapmayı banada anlatrmısın

üstün veya özel yetenekli çocukların genel özellikleri:

*En az bir yetenek alanında yaşıtlarının üstünde performans
*Erken konuşma,erken yürüme,erken yaşta okumayı öğrenme
*Dile hakimiyet-geniş kelime haznesi,akıcı konuşma
*Özgün ifade biçimleri
*Merak,sürekli sorgulama ve bazı konulara yoğun ilgi
*Öğrenmeye ve bilgiye sürekli açlık, okumaya düşkünlük

*Çabuk öğrenme,kavrama, güçlü bellek-akılda tutma yeteneği
*Bir konu üzerinde dikkatini uzun süre yoğunlaştırabilme,güçlü konsantrasyon
*Ayrıntılara olağanüstü dikkat etme,gözlem yeteneği
*Genelleme ve soyutlama yaparak bilgilerini başka alanlara aktarabilme
*Sebep sonuç ilişkisi kurma,analiz sentez yeteneği
*Yüksek düzeyde duygusal duyarlılık
*Yaratıcılık ve gelişmiş hayal gücü
*Yeni ve zor deneyimleri tercih, karmaşık ve zor problemleri,bulmacaları çözmekten hoşlanma
*Kendisinden büyüklerle arkadaşlık
*Yeni durumlara uyum sağlama
*Zihinsel ve fiziksel olarak yoğun bir enerjiye sahip olma

Bu özellikler tüm çocuklarda belli ölçüde gözlenebilir. Üstün yeteneğin göstergesi olabilmesi için bu özelliklerden bir çoğunun çocukta ilgili yaş grubunun doğal olarak gösterdiği ölçülerin üstünde bir düzeyde gözleniyor olması gerekir.

Sağlıkla büyütün oğlunuzua.s.

teşekkr ederm cnm beni tanıdınmı gelin22 nasısln cnm bebiş nasıl doğum nezaman inşllh kib bye

mehaba benim oğlum da 2.5 yaşında kendi kendine okumayı öğrendi.Acayip şaşırdık üstelik benim 2.çocuğum.Hala başarılı 3 e geçti okuması hala ileri bakalım ne olacak aşırı duygusal hırslı ve hırçın ....

6 yaşından önce sağlıklı sonuç vermiyor dediler psikologlar.. I Q testini kızılay idealtepede psikoloji labarotuvarı var orada yaptırabilirsin....

slm arkadaşlar sizlere sorum olacak üstün zekalı çocuğu nasıl anlarsınız bnm 3 yaşında oğlum var çok yaramaz üstelik çok hırçın bir çocuk onunla uğraşmak çok zor neler yapacağımı bilemiyorum üstelik neden böyle davrandığınıda bilmiyorum ama ne anlatırsam hemen anlıyor mesala 20 kadar sayıyor çok güzel resimler yapıyor hikayeler anlatıyor ama bunları yapmaya 2 yaşında başladı bana yardımcı olurmusunuz çocuğumun üstün zekalı olup olmadığını nasıl anlayabilirim eşim IQ TESTİ YAPTRMAK İSTEMİYOR O YÜZDEN ÇARESİZ KALDIM...

Canım küçük olduğu için yapılmıyo, bende doktorumuza sormuştum 6 yaş öncesi yapmıyoruz dedi.Benim kızım da sayıyor, renkleri şekilleri, harfleri tanıyor,dua biliyor, denizleri, atatürkün hayatını,melekleri v.s biliyo ama şimdi bütün çocuklar zeki, Allah hepimize kolaylık versin.​
:nazar::nazar:

Arkadaşlar benimde 3.sınıfa giden bir kızım var.Bizde üstün zekalı olduğunu 2.sınıfta öğrendik.Ankarada üstün zekalı çocuklara eğitim veren bir okulun sınavlarına girdiler.Öğretmenleri sınıftan 10 kişi seçti.Ve sadece benim kızım kazandı.Sınav 2 aşamalı oluyor.Şuanda gittiği devlet okulunun yanı sıra bilseme devam ediyor.Ben bildim bileli cin gibi kızdı bu bıcır:)Hiçbir şey gözünden kaçmaz hiçbir şey saklayamazsın.Böyle bir çocuğa sahip olmak da ayrı gurur verici.Okulumuzda öğretmen çocukları müdür çocukları dahil sınava girdiler ama sonuç hüsran..

öncelikle maşallah diyeyim ama lütfen kücükken bu şekilde zeka belirtisi yüksek diye üzerine çok gitmeyin ,arkadaşımın çocuğuda çok erken yaşta saydı ,çabuk kapııyordu ama şimdi ilkokulda usanmış durumda ,ailesi o kadar ön plana çıkartıyor ki sürekli zekisin sen falan diyorlar ,aslında bana göre aşırı zeki değil çok zorluyor çocuk artık ,ailesi yaşından büyük kitaplara yönlendiriyor çok yanlış bence, önemli olan ezberde zekası değil pratikte zeki olması ,allahım sağlık sıhhat versin ,başkalarının yanında özellikle çocuklarınızın bu özelliğini ön plana çıkartmayın ben zaten zekiyim diyip arkadaşımın cocuğu gibi savraklayabilirde,geçen yetenek sizsinizde 2 yaşında bir çocuk haritada bayrakları ezberlemiş ,acun çok iyi yaptı ve elemede puanlama bile yapmadı ,cünkü ailesi onu birşekilde belkide zorlucak ezberletmek ve ögretmek için ,yaşının gerekliliği bunlar değil aslında ,

X