kızlar bebeklerimiz ne zaman oturabilecek

selcanefe

herşey güzel olsun
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2007
493
32
kızlar bebeklerimiz ne zaman oturabilecek 5aya girince oturabilirler mi kucakta tutarken korkuyorum çok ağlayınca da beline mi bişey yaptık acaba diyorum birde ağustosta tatile gidecez allah nasip derse umarım sorun yaşamam çok korkuyorum oğlum 5ayın içinde olacak hatta 6ya girmesine 20gün falan oluyo biz gideceğimiz zaman sizce sorun olur mu 5 aylık bebekler çok mu zor oluyor 3aydanda zor değildir heralde dimi hadi kızlar içimi rahatlatın biraz:uhm:

canım bebekler 6 ayını doldurunca oturtturulur aksı taktırde kemıklerınde kayma olur buda buyuk abdestınde sorun yapar 5 ay bıtınce yastıkla oturtturabılırsın destek alması ıcın bu arada 4,5 aydan sonra kucktada kısa surelı oturabılır korkmma

cnm bnm oğlum 6aylık ve yastıksız oturabiliyor artık 5.ayda baslattım ben simdi bırakıyorum oturup oynuyor

canim ben yurt disinda yasiyorum cocugu ne kadar gec oturtursan okadar iyi oldugunu soyluyolar bende oyle yapiyorum
kizim henuz dort aylik emeklemeye calisiyor surekli yere koyuyorum donuyo gitmeye calisiyo
ama asla oturturmaya calismiyacagim yinede secimsana ait
taki kendiliginden oturdugu sureye kadar

valla ben sureklı kucvagımda oturu vazıyette gecenlerdde bu bolumde bır arkadas bır sıtede bebekler hakıjda hersey ıle ılgılı bır sıte lınlı vermıstı su an bulamıyoeum ama orda zaten cocuklar 4 aydan sonraa oturmaları mumkunnn zaten kuycaga alırken bıle bız aslında onları oturur vazıyette alıyomsuunz ne kadar farkında olmasakata zaten kucaktayken bıle onlar otur vazıyettelermıss oyle dıyodu prof ne kadr dogru bılmöıyorum sma bende bazen kucagıma aldıgımda bazen bacak aralı tutugumda bazen kanguruya koydugumda prof dedıfgı gıbhı cocuk zxaten oturuu vazıyetee gelıyoo haklı dıyebılırm yanıııı benceeee

Dördüncü ayda oturmaya hazır

Bazı bebekler dördüncü aydan itibaren destekle oturmaya hazır hale gelebiliyor

Bebeğin vücudunun üst kısmının gelişebilmesi için belirli bir ayın geçmesi gerekiyor. Doktorlar dördüncü aya kadar çocuğu zorlayıcı herhangi bir hareket yapılmamasını öneriyor. Çünkü bebeğin kafasını tutabilmesi, sırtını düz tutabilmesi en erken dört aylıkken mümkün oluyor. Altı aylıkken de yanına destekler koyulduğunda yarı oturur vaziyette birkaç dakika geçirebiliyor. Sekizinci ayda ise tamamen desteksiz oturabiliyor.
Klinilk Bebek, Çocuk ve Genç Sağlığı Merkezi’nden çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Gülnihal Şarman, çok yaygın mitlerden biri olan “Bebek oturtulmaz yoksa beli eğrilir” inanışının bebekte yol açabileceği sorunlar ve neler yapılması gerektiği konusunda bilgi verdi:
“Bebek oturtulmaz yoksa beli eğrilir” lafını çok sık duyuyoruz. Bu nedenle bebeklerin oturması engelleniyor ve dolayısıyla da bebeğin gelişimine bazı engeller konulmuş oluyor.
Beli eğrilmez
Başını iyi tutan, kafasını iyi kaldıran, kendini öne getirmeye çalışan ya da ana kucağından atmaya çalışan, yarı yatar pozisyonda bile rahatsız olduğunu belli eden bebekleri destekleyerek kucağımızda oturtmanın hiçbir sakıncası yok, beli eğrilmez. Bu durumdaki bebekler genellikle dört aylıktır. Bebekler yaşamlarının her döneminde yeni kademelere geçiyorlar. Bu oturmayla ilgili dönem, bebeklikte üçüncü dördüncü ayda başlayan bir gelişimsel nokta. O nedenle bebeğin oturmasını yedinci ve sekizinci ayına kadar bekletmek, bebeklerin gelişimini engelleyici bir davranış oluyor.
Bebeğin oturması neden önemli? Oturmaya kadarki dönemde bebekler hep tavana bakıyor. Tavana bakarken aldıkları stimülasyon çok az, renk az sadece ışık var, hareket yok ve bu, bebeğin görsel ve sosyal gelişimi için yeterli değil. Bebek büyümeye başladığı zaman bir iki ayını geçirdikten sonra kendini öne doğru kaldırmaya başlayan hareketler yapar. Yüzükoyun koyduğunuz zaman kafasını dirseklerinin üzerine çıkacak kadar yükseltmeye başlar. Bu demektir ki boyun kasları ve sırt kasları artık hazırlanıyor. Bu durumda bebeklerin mutlaka ve mutlaka oturur ve etrafına bakar pozisyonlara getirilmeleri lazım. Kendi kendine oturamayan bir bebeği oturtursanız pat diye düşer. O nedenle ilk üç-dört ayında oturur pozisyona getirirken her zaman için destek verip arkasının dik olduğundan emin olunmalı. Ama dik de olsa oturur tarzda annenin kucağında kalabilir. Daha sonraki beşinci ve altıncı aylar içinde bebek desteklendiği zaman, mesela bir koltuk kenarına konulduğunda durabiliyorsa destekli şekilde oturtulabilir.
Oturuyorsa ek besine hazırdır

Bebek en erken yedinci ve sekizinci ayında desteksiz bir şekilde oturabiliyor. Yine bu oturma durumuna göre de ek besinlere geçiyoruz. Altıncı ve yedinci aya gelip de sırt kaslarını iyi koruyup, destekli bir şekilde tuttuğunuz zaman iyi oturabilir bir durumdaysa o zaman bebek artık yemeye de hazır demektir.

Bebeklere oturur pozisyonda dünya çok daha enteresan geliyor. Bebek, dışarıya çıkarıldığında arabaları seyredebilir, etrafta yürüyen insanları takip edebilir. Bebek oturduğu zaman çevresindeki kişilerle göz göze gelecektir. Bu göz göze gelmesi çok önemli, çünkü o gözlerden çok fazla mesaj alacaktır.

Yine oturan çocuk başka şeylere daha kolay ilgi gösterebiliyor. Yakalaması için, eline alması için merak edebilmesi için bir şekilde uzanıp etrafındakileri elde etme çabası daha erken başlamış oluyor.
Oturtulmaması sorun yaratabilir

Oturtulmayan, yatırılan bebeklerde bakış anomalileri olabiliyor. Mesela çok yatırılmış ve bir nedenle tek tarafa bakmayı tercih etmiş bebeklerde görme odaklanması bile değişebiliyor.

bende 4 ayda duydum aslında duymaktan öte hastanede bebek hakkında kitaplar dağıldı o kitaplardada 4 aydan itibaren oturabilir yazıyo tabbi çoçuk ne zamn hazır hissetti o zaman oturtmak uygun olur buda zamanla. ha 4 .ayda ha 5. ayda

benin bebeğim 4. ayına girmek üzere. kucağıma aldığımda kendini öne doğru oturur şekle gelebilmek için itiyor. bende kucağıma aldığımda oturtuyorum çok mutlu oluyor.

X