El Sanatları Takı Modelleri (Resimli Anlatım)

Tarrcinn

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
6 Şubat 2008
617
4
35
DSC02022.JPG

Malzemeler:
  • 0.30 mm. misina,
  • doğal taşlar (firuze),
  • hint boncukları,
  • 7 adet alttan kulplu döküm,
  • çeşitli şekillerde dökümler,
  • orta kalınlıkta zincir,
  • 2 farklı renkte en küçük boy kum boncuk,
  • 1 adet (T) klips,
  • düz ve halkalı çivi,
  • düğüm kapama,
  • bit,
  • halka.

1. 2 m. boyunda iki adet misinayı düğüm kapamadan geçirip bitle sıkıştırın. Misinaların her birine farklı renkte kum boncuklar dizin.

2. Kum boncuk dizdiğiniz misinaları şekildeki gibi düğümledikten sonra bir adet kulplu döküm takın.

DSC01999.JPG

3. Bu işlemi sekiz defa tekrarladıktan sonra düğümlerin aralarında 7 tane kulplu döküm takılmış olacak. Misinaların öbür ucunu da düğüm kapamadan geçirip bitle sıkıştırın.

DSC01998.JPG

4. Zinciri 50 cm. boyunda kesip bir ucunu ilk taktığınız kulplu döküme, diğer ucunu da sondaki döküme takın. Sonra da zincirin tam ortasını bulup ortadaki dökümle birleştirin.

DSC02000.JPG

5. 20 cm.'lik zincir daha kesip uçlarını 2. ve 6. sıradaki kulplu dökümlere takın. Çivilere geçirmiş olduğunuz boncukları ve dökümleri bu zincirlerden ve boşta kalan dökümlerin uçlarından sallandırın.

DSC02004.JPG

6. Son olarak bu sallantılardan kolyenin her iki ucuna da ekleyip (T) klips takın.

DSC02002.JPG

DSC02014.JPG

Malzemeler:
  • 50 cm. boyunda kadife kordon,
  • 1 adet büyük boy, 5 adet küçük boy sedef düğme,
  • 15 gr. Hint boncuğu,
  • sedef taş,
  • deri ip,
  • delikli düküm,
  • deri kapama,
  • papağan klips,
  • halka,
  • uzatma zinciri.

1. Deri ipten 70 cm. lik iki parça kesin. İki parça derinin ucuyla kordonun ucunu deri kapamayla kapatın. Derileri kordona çaprazlayarak dolayın. Dökümü geçirip kordonun diğer ucunu da deri kapamayla kapatın.

2. Mumlu ipe bir adet hint boncuğu taktıktan sonra sedef düğmeyi de takıp ipin uçlarını dökümün deliğimden geçirin. Daha sonra ipin bir ucunu sağ delikten çıkartırken diğer ucunu altta bekletin. Dökümün diğer deliklerinini de sedef düğme ve hint boncuklarıyla fotoğraftaki gibi sırasıyla doldurduktan sonra ipin uçlarına düğüm atıp yakın.

DSC02017.JPG

3. 30 cm. boyunda bir deriyi fotoğraftaki gibi sırasıyla dökümün deliklerinden geçirdikten sonra iki ucu arkada düğümleyin.

DSC02018.JPG

Dökümün alt deliğinden 4 parça mumlu ip sarkıttıktan sonra iplere hint boncuklarını, sedef düğmeleri ve sedef boncukları karışık bir şekilde düğüm atarak bağlayın.

DSC02020.JPG

Malzemeler:
  • ince deri,
  • karışık hint boncukları,
  • büyük döküm,
  • 6 adet orta boy deri kapama,
  • halka çivi,
  • döküm araları,
  • papağan klips.

1. 60 cm. uzunluğunda 4 parça deriyi döküme gemici düğümü yapın. Böylece uçları 3'er 3'er ve ikişerli olarak ayırın ve grafikte anlatıldığı gibi gemici makreme düğümü yapın. Sonra ince derilere ara ara boncuk takın. hem normal düğüm hem de makreme düğümü yaparak kolyenizin boyunu ayarladıktan sonra uçlarını dei kapamayla kapatın.

DSC02021.JPG

2. Dökümün diğer tarafına da derileri aynı şekilde düğümleyin.

3. Alt kısma geldiğinizde ise 8 tane 30 cm.'lik ince deri kesin. Bunlara da boncukları karışık şekilde dizerek makreme ve normal düğüm atarak kolyenizi tamamlayın.

ay benim çok ilgim var aslında bu takı konusuna ama bi türlü başarılı olamıyorum elim yatkın değil sanırım çok güzeller cnm

yaptığın her takıda elin biraz daha alışır canım, basit şeylerden başla önce, eminim çok güzel şeyler çıkar ortaya bi süre sonra yerimseniben

birincisi cok hosuma gitti, örnek olarak kaydettim umarim sorun olmaz senin icin, bende taki yapmaya hazirlaniyorum cünki :-)

Çok şık modeller yapmışsın. Ellerine sağlık. Bende takı yapıyorum. Fakat fotoğraf makinam olmadığı için resimlerini çekemiyorum. En yakın zamanda bende fotoğraflarını çekip yayınlayacağım, inşallah. Kolay gelsin canım.

Açmış olduğunuz başlıktaki vermiş olduğunuz resimler görünmüyorr lütfen tekrar gözden geçirin ..biginize...

X