Bebek Beslenmesi bebek ıcın yogurt yapımı

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.
arkadaşlar cerrahpaşa çocuk sağ.ana bilim dalı bşk prof.ahmet aydın ın yazısını okuduktan sonra şiddetle karşı olduğum açık inek sütüne sempati duymaya başladım.ben hala içemem ama yoğurt için onu kullanıyorum.bebeğim 6 aylık.inek sütü mayalandıktan sonra süt özelliğini kaybediyor o yüzden gönül rahatlığı ile kullanın.mayalanınca bütün vitamini hatta fazlasını geri kazanıyor.yoğurdu daha önceki ev yoğurdundan mayalayın.pastörize süt bütün besin değerleri alınmış süt imiş.zaten yoğurdu da güzel olmuyor.artık içim rahat .bebeğime yediriyorum..

arkadaşlar cerrahpaşa çocuk sağ.ana bilim dalı bşk prof.ahmet aydın ın yazısını okuduktan sonra şiddetle karşı olduğum açık inek sütüne sempati duymaya başladım.ben hala içemem ama yoğurt için onu kullanıyorum.bebeğim 6 aylık.inek sütü mayalandıktan sonra süt özelliğini kaybediyor o yüzden gönül rahatlığı ile kullanın.mayalanınca bütün vitamini hatta fazlasını geri kazanıyor.yoğurdu daha önceki ev yoğurdundan mayalayın.pastörize süt bütün besin değerleri alınmış süt imiş.zaten yoğurdu da güzel olmuyor.artık içim rahat .bebeğime yediriyorum.

tamam sütü aldık diyelim,biz yoğurdu günlük mayalamıcaz mı??peki aldığımız sütün o artanını nasıl muhafaza edicez???acaba markette satılan günlük sütlerle yoğurt nasıl olur ki,deneyen var mı?

bebeğim 5 ayını geçti aptamille yapıyorum yoğurdunu severekte yiyo ilk bir yıl süt vermeyi düşünmüyorum

tamam sütü aldık diyelim,biz yoğurdu günlük mayalamıcaz mı??peki aldığımız sütün o artanını nasıl muhafaza edicez???acaba markette satılan günlük sütlerle yoğurt nasıl olur ki,deneyen var mı?
zaten günlük sütten günlük mayalayacaksınız 500 ml lik alın tamamını mayalayın bebişiniz anca bir küçük kavanoz yer ufaksa daha,kalanını da siz yersiniz..bizim evde hazır yogurt devri çoktaan kapandı :) açık sütede ancak çoook güveniyosanız onunla yapın..

bebeğim 5 ayını geçti aptamille yapıyorum yoğurdunu severekte yiyo ilk bir yıl süt vermeyi düşünmüyorum

mamadan yogurt yapmayın asla mama bozulurmus bizim dr.da öyle söylemişti mamaya farklı bir işlem yaptırıyorsunuz sonuçta..forumun önceki mesajlarını okuduysanız orda da söylemişler mama bozuluyor yapmayın diye ve sütte inek sütü olarak kalmıyor yogurt oluyor diye..hem süt olarak kalsa bile emin olun mamadan yaptıgınız yogurttan bin kat daha saglıklı..

inek sütünü direk içirmediğin için sorun olacağını sanmıyorum.ben hep pastörize inek sütünden mayaladım oğlum için yoğurdu,ama son zamanlarda evde mayalanan yoğurdu yememeye başladı bende sütaş babymix veriyorum severek yiyor.

slm.benım güvendiğim bi yer var her gün 1 lt süt alıyorumkaynatıp mayalıyoum.hem kendimiz yiyiyoruz hem 1 fincan bebeğime veriyorum bazen sade bazen meyvli.ertsi gün yine 1 lt.alıyorum.yani biraz biz biraz bebiş birazda maya için ayırınca oluyo ben düzeni böle oturttm:)tabi aradabozuluo ama onuda çorba muhallebi telafi ediyorum. ayrıca herkese seslenıyoum mamayla yoğurt yapmayın.süt yoğurt halıne dönünce süt özellgını kaybediyor.gönlünüz rahat olsun...

inek sütünü direk içirmediğin için sorun olacağını sanmıyorum.ben hep pastörize inek sütünden mayaladım oğlum için yoğurdu,ama son zamanlarda evde mayalanan yoğurdu yememeye başladı bende sütaş babymix veriyorum severek yiyor.

bbebeğin kaç aylık acaba?baby mix doktorun bişi dedi mi..?merak ettim.tşk..

kızlar forumda; sıcak su dolu tencerenin içine mama kavanozlarına süt+yoğurt koyup da bebeklerine yoğurt mayalayanlar vardı. nasıl yapılıyordu acaba bilen var mı?

hanımlar mamaların da özünde inek sütü olduğunu düşünürseniz kutu sütten korkmanıza gerek kalmaz. bizim doktorumuz da süt ve yoğurt aynı şey değil, kutu sütle mayalayabilirsin dedi

arkadaşlar siz sanki inek sütüyle yapılan şeylerle büyümediniz mi?yapmayın allah aşkına bu bir sektör. inek sütü zararlı olabilir ama inek sütü ile yapılan şeyler değil.ayrıca o mamalara nasıl bu kadar güvenebiliyorsunuz bu kadar cahil olmayalım lütfen.çocuklarımızı doğal besinlerle büyütelim.herkesin her dediği doğru değil.yapın pastörize sütle yesin bebeğiniz içiniz sine sine.bende hastalıkların bu kadar artmasının sebeplerinden biri de bunlar.artık doğal şeyler yok.

bencede ben annemi emmemişim 3 aydan itibaren inek sütüyle büyüdüm 25 yaşındayım turp gibiyim inek sütü verin demiyorum ama bukadarda ince düşünmeyelim

İnek sütünün allerji ve kansızlık ve hatta hazımsızlık yaptığı söylenir uzmanlarca. buna karşılık keçi sütünün yağmoleküllerinin daha küçük olması ve alerjen özelliğinin minumum olması bebekler için çok daha iyi. kay keçi sütü marketlerde satılıyor. raf ömrü 2 gündür. 2 gün arayla yapacağınız yoğurt bebeğinize ve kalanı size yeter.
Benim 5 aylık bebeğim var hiç sütüm olmadı. formül mama ile besleniyor ama 1 aydır ek gida veriyorum. eğer anne sütü alsaydı kesinlikle ek gıdaya başlamazdım.
formül süt ile de maya yapıyorum. 90 ml. mayalayacaksam 3 ölçü toz ekstar da çeyrek ölçü fazla toz koyuyorum sulu olmasın diye.3.5 saat sıcak yerde kavanozun kapağını kapamadan mayalayın. çay bardağında ya da. üstüne temiz pamuklu bez koyun nemi emsin diye. serin bir yer ise 4 saat tutun. yine kapağını kapamdan buzdolabında dursun 1 gün sonra bebek oda sıcaklığında yiyebilir.
nacizana deneyimlerimdendir.

bence bebeklerinize içinde ne olduğunu bilmediğiniz şeyler vermektense doğal olanı vermeyi tercih edin. en organik mamanın içinde bile illaki katkı maddeleri vardır. süt mayalanıp yoğurt olduktan sonra zaten en az alerjen ve hazmı kolay gıdalardan biri haline dönüşüyor. onun için taze inek sütüyle mayalayıp gönül rahatlığıyla bebeklerinize yedirebilirsiniz.

arkadaslar ben ilk defa denedim yogurt yapmayi kizim 5aylik ve yagsiz kutu sutuyle yaptim 1bucuk tatli kasigi maya koydum kavanozda yaptim bi arkadas yazmis tencerenin icine koyun ve kaynamadan tencerede birakin 1saat diye oyle yaptim tutmadi ve sonra petegin ustune koydum bayabi durdurdum ordan aldigimda tutmustu tadina once ben baktim ve hic problem gozukmuyodu bikac kasik kizima verdim once garipsedi yeni bitat geldi agzina ama sonra yedi bende mamayla yapmak istemedim bozulcani dusunuyorum mamanin

arkadaşlar,

cumartesi akşam 5 te günlük süte köy yoğurdu ile maya yaptım akşam 10 gibi baktım tutmamış gece baktım tutmamış
dökmedim sabah 9 da tutmuştu..tadı hafiften ekşimsi..acaba uzun süre beklediğinden mi ekşidi ? yoksa mayaladığım yoğurtta ekşiydi ondan mı ekşimsi tadı bilemedim ?
bebeği rahatsız eder mi ki ? tecrübeniz var mı ? kızım 5 aylık..1 kahve fincanı kadar yedirmeyi düşünüyorum..

benim de geçen gün annem açık sütten ev yoğurduyla mayalamıştı. baya bi ekşi olmuştu. iki gün üstüste bir tatlı kaşığı verdim. gayet güzel yedi hiç de bişey olmadı. bugün de sek'in günlük sütüyle o yoğurttan mayaladım. sabah 10da koydum. öğleden sonra 2de açtım. baya tutmuştu. daha tutsam daha katılaşırdı belki de. ama açık sütle yapılana göre daha tatsız geldi bana. sanki süt gibi tadı var. ondan vermedim oğluma daha. belki de hiç vermem çünkü kayınvalidem de açık sütten mayalamış yeni.

bebek ıcın yogurt ıllakı devam mamasıylamı olmalı hanı 1 yasına kadar ınek sutu verılmıyor ya kafam cok karısık bu konuda ben calısıyorum kayınvalıdem bakıyor bebegıme yogurt vermeye baslayalı yaklasık bır ay oldu ınek sutuyle yogurt yapıyo ayrıca kucuk kavanozlara daha once de gorumcemın bebegıne baktı o buyuttu herseyı bılıyo dıye mudahale de edılmıyor cok fazla bende bısey demedım ona yaptıgı sekılde yapıyor ama 1 yasına kadar ınek sutu verılmemesı ve yogurt ınek sutuyle oldugundan ıcım rahat etmıyor sız nasıl yaptınız bebeklerınıze yogurt verıyormusunuz

eskiden devam sütü mü varmış 1 yaşına kadar yasak falan diye bişey de yokmuş o daha iyisini bilir ayrıca devam sütleri nasıl yapılıyo onuda bilmiyoruz ki

arkadaşlar siz sanki inek sütüyle yapılan şeylerle büyümediniz mi?yapmayın allah aşkına bu bir sektör. inek sütü zararlı olabilir ama inek sütü ile yapılan şeyler değil.ayrıca o mamalara nasıl bu kadar güvenebiliyorsunuz bu kadar cahil olmayalım lütfen.çocuklarımızı doğal besinlerle büyütelim.herkesin her dediği doğru değil.yapın pastörize sütle yesin bebeğiniz içiniz sine sine.bende hastalıkların bu kadar artmasının sebeplerinden biri de bunlar.artık doğal şeyler yok.

mamaya karşı değilim kullandım ama sana %100 katılıyorum..bende yoğurdu ve muhallebiyi inek sütüyle yapıyorum.bebeğim çok güzel gelişti.boyu kilosu kendi ayındaki bebeklere göre en üst seviyede.doktor bile şaşırdı.kilolu durmuyo fakat kemikleri gerçekten çok kuvvetli.mama kullandım mecburen ama 6.aydan sonra abartmaya gerek görmüyorum.devam sütü değil normal süt kullanıyorum herşeyinde.sadece 1 biberon mama veriyorum 100cc kadar gece uyandığında..iyiki büyüklerimizi dinleyip eski kafalılık yapmışım :)

benim de geçen gün annem açık sütten ev yoğurduyla mayalamıştı. baya bi ekşi olmuştu. iki gün üstüste bir tatlı kaşığı verdim. gayet güzel yedi hiç de bişey olmadı. bugün de sek'in günlük sütüyle o yoğurttan mayaladım. sabah 10da koydum. öğleden sonra 2de açtım. baya tutmuştu. daha tutsam daha katılaşırdı belki de. ama açık sütle yapılana göre daha tatsız geldi bana. sanki süt gibi tadı var. ondan vermedim oğluma daha. belki de hiç vermem çünkü kayınvalidem de açık sütten mayalamış yeni.

kesinlikle ver ben üç aydır koca kaseyle yediriyorum bu devirde sağılmış inek sütü bulmak zor..bi nimet gercekten eğer varsa.maya ekşidir ondan öyle olmuştur.biz azcık şeker ekliyoruz maya ekşi ise.yoğurt tadından yenmiyo.mükemmel oluyo aklında olsun..

X