verem aşısıı hakkında bişi merak ediyorumm lütfen cevap verinn :(

Prm.Oznur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
27 Ocak 2008
765
2
:uhm:arkadaşkar kızıma 10 gün önce verem aşısı yapıldı fakat hiç iz kabuk baglama falan olmadı? sadece ilk gün kızarıktı sonra hiç belli olmadan kaybolduu kafam çook karıştı sizlerinde öle olan oldumu ?
peki sizin bebişlerde kabuk baglama kızarıklık oldumu? yoksa bizim aşımız tutmadımı çook tereddütte kaldımm
verem aşısından sonra ne gibi degişiklilk oldu aşı yerinde ???:uhm:

canım benım bıldıgım kadarıyla verem asısının tutması ıcın yara olup kabuk baglaması gerekıyor..dr una sorsan ıyı olur bence......

Verem Aşısının Yapıldığı Yerde Neler Görülebilir?

Verem aşısı 2 aylık bebeğin sol omuzuna yapılacaktır. Birkaç hafta içinde aşı yerinde şişlik, ardından kabuklanma olacaktır. Bazen kabuk kalkıp kanayabilir veya akıntı olabilir. Aşı yeri, ciltte iz bırakıp iyileşir.

BCG (verem) aşısından sonra ne zaman iz oluşur?

Verem aşısı BCG sonrası genellikle 6-8 hafta içinde aşı yerinde iz oluşur. Bazen bu süre 3-6 ayı da bulabilir. Ancak, iz oluşmasa da vücudun bağışıklık sistemi aşıya yanıt vermiş olabilir. Bu durumda, aşının etkisi ppd denilen cilt testi ile kontrol edilir.

Canım bu bir doktorun yazısıdır..Oğlumda aynısı oldu hafif şişlik sonrasında kabuklanma..Sizde takip edin Lütfen ve sonrasında olmazsa dokturunuza tekrar sorun..Sevgilerimle

canım bizimkide aynı sekıldeydı bende tutmadı dıye endıselendım ama 2 ay sonra sıstı su topladı ,su anda su toplamıs vazıyette dun doktora gıtmistik sordum ıyı tutmus asısı dedı,yakında akarmıs kabuk baglarmıs,endıselenme daha erken 1-2 ay ıcınde sıser

canım benim oğlumunkide aynı şekildeydi bizde tutmadı falan diye üzülmüştük ama sonra kızardı ve kabuk bağladı kabuk bağlaması biraz zaman alıyor merak etme canım tutmuştur.....

:uhm:arkadaşkar kızıma 10 gün önce verem aşısı yapıldı fakat hiç iz kabuk baglama falan olmadı? sadece ilk gün kızarıktı sonra hiç belli olmadan kaybolduu kafam çook karıştı sizlerinde öle olan oldumu ?
peki sizin bebişlerde kabuk baglama kızarıklık oldumu? yoksa bizim aşımız tutmadımı çook tereddütte kaldımm

Öznur canım benimde merak ettigim bir konuydu bu bende haziranın 25 inde sağlık ocağında vurdurdum verem aşısını doğru düzgün tutamadılar 4 kere vurmaya çalıştılar iğne yerleri de belliydi ilk gün. kızımın kolunu delik deşik ettiler nasıl ağladı yavrum sonradan hemşire bana demezmi çok hareketli olduğu için vuramadık aşının birazı dışarı taştı tutmamış olabilir. 3 ay sonra verem savaşa gidip BCG testi yaptırın tutmadıysa tekrar yapılacak.

Tamam kızım çok hareketli ama nasıl vuramadılar anlamadım hemşirede tanıdık aynı lojmanda oturuyoruz onuda suçlamak istemiyorum ama 5 kilo bebek hareketli olsa ne kadar hareketli olabilir. Benim kızımın kolundada hiçbir iz yok ilk baştı hafif kızarıklık vardı dediğin gibi oda geçti hemen bana hemşire artık eskisi gibi kabuk bağlamadığıda oluyor dedi bilmiyorum artık 3 ay sonra öğreneceğiz tutup tutmadığını.

Bizde haziranın ikisinde yaptırmıştık hala hiç bir kızarıklık yada kabarıklık yok.Hemşire altı aya kadar şişmesi lazım demişti.Ben yinede yarın bir gidiyim.Aldığım bilgiyi buradan seninle paylaşırım.

bızımde 5 hazıranda yapıldı doktor bır ay sonra kızarıp kabuk tutar dedı.akıntıda olabılırmıs sısılıkle bırlıkte.ası yerı yenı yenı kızarmaya basladı bakalım takıp edıyorum bende

Deri içine yapılan injeksiyon yerinde oluşan 7-8 mm çapındaki papül yarım saatte kaybolur. Üç-dört hafta sonra aşı yerinde bir nodül oluşur. Nodül kızarır, 6. haftaya doğru akmaya başlar, 8. haftada kabuk bağlar ve birkaç hafta sonra bu kabuk yerini yara izine bırakır yaziyor arkadaşlar toraks dergisi

merhaba,
sanırım tutmamış:KK43: doktoruna göster hemen anlar. normalde kızarıp, şişip, iltihap oluyor. bir süre sonra iltihap patlıyor. sonrasında izi 1,5 yaşında falan geçiyor.

Deri içine yapılan injeksiyon yerinde oluşan 7-8 mm çapındaki papül yarım saatte kaybolur. Üç-dört hafta sonra aşı yerinde bir nodül oluşur. Nodül kızarır, 6. haftaya doğru akmaya başlar, 8. haftada kabuk bağlar ve birkaç hafta sonra bu kabuk yerini yara izine bırakır merak etmeyin arkadaşlar toraks dergisi Yayın Grubu yazmış

Benim kızımdada tık yok. Aşısı yapılalı 1 ay oldu. Sinek ısırığı gibi durup duru. Yarın kontrolü var. Sanırım tutmadı:KK43:

X