Onkoloji - Kanser ve Türevleri Meme kanseri olanlar, burada paylaşalım

bu arada bence turk alman olayi degilde doktorlarin tecrubesi ve isini sevmesiyle alakali..maalesef ulkemizdede isini iyi yapamayan doktorlar var allah iyi doktorlarla karsilastirsin insaallah..

İlk kemoterapimi alalı 5 gün oldu hergün bir sıkıntım oluyor.. Yarın bir prof.Dr.la randevum var tıbbi onkolog ve cerrah..kemo beni baya sarstı diyebilirim.. Yarınki görüşme sonrası detayları paylaşırım..

Tekrar merhaba, 2. İlaç ( kemoterapi yerine ilaç diyorum) tedavisini aldım. Ilki 4 saati bulmuşken bu defa 1.5 saat sürdü. Hızlı ve sorunsuz oldu. Herhalde herkes için öyle Olmalı ki ilkinde kalabalık ve çok ilgili olan hemşireler bu defa ortada görünmediler. Ilaçtan sonraki günlerde koku hassasiyetim fazlaydı. Bulantı ve uyku hali olmadı. Ilkinden farklı olarak bu defa KABIZLIK sorunum oldu. 5. Gün ilaç yardımıyla tuvalete çıkabildim. Aradığımda hemşire telâşlandı 3 gün tuvalete çıkmama ve 38 derece ateş konusunda uyarmıştı. Hemen laksatif almamı, olmazsa lavman yaptırmamı söyledi. Şimdi normale döndüm. Ayrıca Fish testi sonucu da negatif çıktı. Bu hastalıklı Hücrelerin saldırgan olmadığı anlamına geliyormuş.
Ilacın 3. Günü yolculuk Yaptım. 2 saat şehirlerarası Otobüste çok rahatsızdım. Otobüste küçük çocuk vardı 2 yaşın altına ağızdan verilen bir aşı bizim için çok tehlikeliymiş, bu nedenle maskemi ve gözlüğümü hiç çıkarmadım. Havasızlıktan ve sarsıntıdan bulantı oldu.
Saçımı ikinci ilaçtan 4-5 gün önce hem ustura kesebilir hem de evdekilerin ve benim psikolojimiz bozulmasın diye 1 numara kestirdim. Fakat aslında SIFIR olmalıymış. Bu halde dökülmesi çok pis oluyor. Kısacık kıllar sakal traşı olmuş gibi saçılıyor. Neyse ki bir spor boyunluğunu kafama geçirdim dökülmeyi tutuyor.
Merhaba benim 2. Kemoterapi bu ay sonunda saçlar ne zaman dökülmeye başlıyor 2.kemo dan önceki sıfıra vurdurayım?

Merhaba benim 2. Kemoterapi bu ay sonunda saçlar ne zaman dökülmeye başlıyor 2.kemo dan önceki sıfıra vurdurayım?
Ben öyle yaptım. Saç Kökleri boşanmış oluyor ama elle çekilmezse veya duşta hırpalamazsanız dayanıyor. Saç derisi beyazlaşıyor ve Ayırma yerleri boş gibi duruyor. Kesilince de Buff tipi (aşağıda fotoda Bağlama şekilleri var, boru gibi dikilmiş esnek Penye evde bile yapılabilir) koyu renkli bir boyunluk- bandana üstüne eşarp, bone, bandana sarınca kötü görünmüyor.
Sentetik Peruk internette 60 tl den başlıyor. Gerçek saçlar 500 üzeri. Ben 80 tlye uzun saçıma benzeyen bir model aldım. Son saçımın bir örneğini bulamadım. Kısa daha rahat ferah ama kapanışının iyi olması Lazım. Uzun iyi kapatıyor ama boğucu. Bizdeki modellerin Altındaki Birleşme yeri ve saç ayırımları iyi değil. Üstüne boyunluğu bant şeklinde takınca doğal gibi duruyor.

Eklentiler

• image.jpg
    image.jpg
    100,2 KB · Görüntüleme: 206
Ben öyle yaptım. Saç Kökleri boşanmış oluyor ama elle çekilmezse veya duşta hırpalamazsanız dayanıyor. Saç derisi beyazlaşıyor ve Ayırma yerleri boş gibi duruyor. Kesilince de Buff tipi (aşağıda fotoda Bağlama şekilleri var, boru gibi dikilmiş esnek Penye evde bile yapılabilir) koyu renkli bir boyunluk- bandana üstüne eşarp, bone, bandana sarınca kötü görünmüyor.
Sentetik Peruk internette 60 tl den başlıyor. Gerçek saçlar 500 üzeri. Ben 80 tlye uzun saçıma benzeyen bir model aldım. Son saçımın bir örneğini bulamadım. Kısa daha rahat ferah ama kapanışının iyi olması Lazım. Uzun iyi kapatıyor ama boğucu. Bizdeki modellerin Altındaki Birleşme yeri ve saç ayırımları iyi değil. Üstüne boyunluğu bant şeklinde takınca doğal gibi duruyor.
ysfmir ysfmir . Korkmayın ve üzülmeyin. İyileşeceksiniz. Bu hastalık ta diğerleri gibi, birlikte yaşamayı öğrenmeniz gerekiyor. Atak yapmadıkça konforlu yaşayacaksınız. Ilk bir kaç ay yoğun ve saç görünüşü ve ilaçtan dolayı mikrop kalmamak için biraz izole yaşama zorunluluğu var. Ameliyat, ilaç, Işın ve hormon aşamaları giderek zamana yayılıyor ve hafifliyor. Takibini güvendiğiniz radyolog ve uzmanlara yaptırmalısınız. Bedeninizdeki en küçük bir değişikliği siz bilirsiniz. Bunun için Uyanık Olmalı ve Kendinize sahip çıkmalısınız. Aniden kalp krizi yada trafik kazası geçirip ölebilirdiniz. Hayattasınız ve iyileşme oranı çok yüksek bir hastalığınız var.

Merhaba. Kaşlar kirpikler döküldü mü. Kaçıncı kemoterapi de dokulmeye başlıyor ?

Merhaba arkadaslar bende bundan 2,5 sene önce g+mem kanserini gecirdim. Her yerde yazdigim gibi, lütfen herkes kanser formülünü cok iyi bilsin.
Bende T1, G2, N0, L0 ve 80 % hormonpozitif.
Zaten benim haystimi kurtaran metaztazlarin olmayisi ve 80 % hormonpozitif olmasi, bu iki önemli Faktor yüzünden kemoterapie görmedim, sadece ameliyat ve isin tedavisi.
Demek istedigim bol bol yeni cikan kitaplar okuyun bu konuda. Internetten alacaginiz bilgiler her Zaman Dogru olmayabiliyor.
Özellikle hormonsever tümörlerde ve eger vücuda sicramamis ise, her seferinde kemoterapi sart degil. Bu tedavi yöntemide yeni, eskiden her meme kanseri olan hasta kemoterapi görüyordu.
Tabiki doktorunuzla birlikte karar verin ama bunuda göz ardi etmeyin, cünkü Almanya artik Kabul etti, herkese kemoterapi verilmiyor.
Hepinize cok güc ve cok sabir diliyorum, bilinki bu zor sürecin arkasinda cok güzel ve mutlu bir hayat bizi bekliyor.

Arkadaslar nasilsiniz merak ediyorum sizleri..annem ilk kemoterapisini aldi suan halsizligi var be birazda keyifsiz..sevgili rosenoire hormon reseptorlerini sormustunuz annemin patolojisi eksik bakildigi icin tekrarlandi ost.pozitif pro.dusuk pozitif her2ise henuz cikmadi sizinkiler nasildi bu sonuclara gore nasil bir tedavi uygulanir sizce..arkadaslar lutfen neler yaptigimizi neler yasadigimizi yazalim birbirimize yardimci olalim..kendinize iyi bakin..

Selam, 3. Ilacım kan depeğerlerim düşük Çıktığı için 1 hafta ertelendi. Bu arada ilk ilaçtan sonra 1, 2. İlaçtan sonra 2 kere adet oldum. Yani 45 günde 3 defa, doktor sorun olmayacağını söyledi.

Selam, 3. Ilacım kan depeğerlerim düşük Çıktığı için 1 hafta ertelendi. Bu arada ilk ilaçtan sonra 1, 2. İlaçtan sonra 2 kere adet oldum. Yani 45 günde 3 defa, doktor sorun olmayacağını söyledi.

Kemoterapim bitene kadar ben de düzenli olarak adet görmüştüm. Sonra Zoladex iğne ile menopoza girdim. İki yıl her ay iğne oldum. İğne bittikten sonra üç buçuk yıl adet görmedim. Geçen ay yeniden adet görmeye başladım. beş buçuk yıl aradan sonra bir garip geldi...

Merhaba arkadaslar bende bundan 2,5 sene önce g+mem kanserini gecirdim. Her yerde yazdigim gibi, lütfen herkes kanser formülünü cok iyi bilsin.
Bende T1, G2, N0, L0 ve 80 % hormonpozitif.
Zaten benim haystimi kurtaran metaztazlarin olmayisi ve 80 % hormonpozitif olmasi, bu iki önemli Faktor yüzünden kemoterapie görmedim, sadece ameliyat ve isin tedavisi.
Demek istedigim bol bol yeni cikan kitaplar okuyun bu konuda. Internetten alacaginiz bilgiler her Zaman Dogru olmayabiliyor.
Özellikle hormonsever tümörlerde ve eger vücuda sicramamis ise, her seferinde kemoterapi sart degil. Bu tedavi yöntemide yeni, eskiden her meme kanseri olan hasta kemoterapi görüyordu.
Tabiki doktorunuzla birlikte karar verin ama bunuda göz ardi etmeyin, cünkü Almanya artik Kabul etti, herkese kemoterapi verilmiyor.
Hepinize cok güc ve cok sabir diliyorum, bilinki bu zor sürecin arkasinda cok güzel ve mutlu bir hayat bizi bekliyor.
Benim muayene evrakımda hasta bilgileri şöyle:
T:1x1 cm, ER%90, PR%10, ERBB++ FISH negatif, KI67%15, Sentınel 2Nod negatif, Premenapozal bunların ne anlama geldiğini bilmiyorum, muhtemelen sizin doktorunuz bana kemoterapi vermezdi. Fakat burada sağlık sistemi hasta üzerinden para kazanmak üstüne kurulu. Niye 4 defa bunun mantığını bile açıklamıyorlar. SGK dan 4 defa ödeme alacaklar, ben 4 defa zehirleneceğim, annem ölüm döşeğinde ona yardım edemiyorum, yanında bile olamıyorum.
Ameliyatı yapan doktor hangi onkoloğa-hastaneye gideceğimi söylüyor, safiyetle sıkı takip ediyor diyoruz, Başkasına gidince ona gitmedim diye şahsi telefonumdan arayıp azarlıyor vs.

T:1x1 cm, ER%90, PR%10, ERBB++ FISH negatif, KI67%15, Sentınel 2Nod negatif, Premenapozal bunların ne anlama geldiğini bilmiyorum, muhtemelen sizin doktorunuz bana kemoterapi vermezdi. Fakat burada sağlık sistemi hasta üzerinden para kazanmak üstüne kurulu. Niye 4 defa bunun mantığını bile açıklamıyorlar. SGK dan 4 defa ödeme alacaklar, ben 4 defa zehirleneceğim, annem ölüm döşeğinde ona yardım edemiyorum, yanında bile olamıyorum.
Ameliyatı yapan doktor hangi onkoloğa-hastaneye gideceğimi söylüyor, safiyetle sıkı takip ediyor diyoruz, Başkasına gidince ona gitmedim diye şahsi telefonumdan arayıp azarlıyor vs.
Canim ilk önce cok gecmis olsun.
Seninde benim gibi Hormon pozitif yani sende ER 90%, PR 10 % ve 2 nodül negatif Allah `tan yani seninle ayniyiz.
Bence bu sonuclarla baska bir onkolog ile görüs. Tabiki tedavine karismak istemem ve yanlis yönlendirme yapmak istemem, cünkü bu cok büyük sorumluluk. Ama ikinci hatta ücüncü bir görüs acisi al. Sakin bos kalma her gün önemli, onun icin sonuclari alip bir an önce onkologlarla görüs canim.
"Onkotype DX " diye bir yöntemle senin timörünü kontrol edip acaba kemoya ne derece duyarli diye tespit edilebilir.
Her zaman buradayim canim yardim edebilecegim her zaman sana, yeterki benimle irtibatta kal.
Bu arada kac yasindasin ? Belki cok genc oldugun icin doktorun sana kemoyu tavsiye ediyor.
Güzel haberlerini bekliyorum canim, pes etmek yok, sagligin icin savasmalisin canim. Sevgiler :KK68:

Canim ilk önce cok gecmis olsun.
Seninde benim gibi Hormon pozitif yani sende ER 90%, PR 10 % ve 2 nodül negatif Allah `tan yani seninle ayniyiz.
Bence bu sonuclarla baska bir onkolog ile görüs. Tabiki tedavine karismak istemem ve yanlis yönlendirme yapmak istemem, cünkü bu cok büyük sorumluluk. Ama ikinci hatta ücüncü bir görüs acisi al. Sakin bos kalma her gün önemli, onun icin sonuclari alip bir an önce onkologlarla görüs canim.
"Onkotype DX " diye bir yöntemle senin timörünü kontrol edip acaba kemoya ne derece duyarli diye tespit edilebilir.
Her zaman buradayim canim yardim edebilecegim her zaman sana, yeterki benimle irtibatta kal.
Bu arada kac yasindasin ? Belki cok genc oldugun icin doktorun sana kemoyu tavsiye ediyor.
Güzel haberlerini bekliyorum canim, pes etmek yok, sagligin icin savasmalisin canim. Sevgiler :KK68:
Teşekkür ederim, doktora soracağım.

Cok sagolun ablacim..
Yoktu ablacim 8 yil once annemin sadece gogsunde vardi. Simdi nasil geldi hala dusundukce deli oluyorum..
Evet kemoterapiden dolayi suan boyle ve biyerdende enfeksion kapmis. Surekli maskeyle dolasmak zorunda ve hep gittigmiz zaman elimize desinfekte ediyoruz.
Ozon terapisini hic duymadim ablacim ama bir arastirayim. Sen hangi sehirdesin ablacm? Onu bende bi sorayim doktora. Bagsiklik sistemi ile alakali bisey demedi sadece suan 24 saat serum takili. Hem kusmamasi icin icine ilac koydular hemde rahat uyumasi icin. Ve antibiotik veiryorlar her gun. Agzindaki yaralar icinde hastanede gargara verdiler ablam tuzlu su gibi tadi onu garagara yapiyor.
Bugun biraz daha iyi en azindan ateşi gitti sukur. Sanada cok gecmis olsun ablacim kan tahlilini haber et bende mrk ederim.

Evet ablacm gogskafesinde ve nefes borusuna cok yakinmis. O yuzden sesi felanda kisildi annemin.
O doktor evet bakmamis petlere sadece memografiyle bakmis oda tab bakmamis. O doktoru hic gormek istemiyorum ......

Ablacim sence annem duzelir mi? İnetde arastiriyorum surekli deli oluyorum. Acaba kemoterapiden sonra metastazlar baska bir organa sicrarmi ?
canım geçmiş olsun Allah şifa versin ağız yaraları benim annemdede oluyor annemde gögüs ca- 2 yıldır uğraşıyoruz gögüs sırt ve omuzunda metastas yaptı..yaralar açıldı..ağız yaralarına bir bardak iyi suya 1 çay kaşığı karbonat koyun karıştırın .anneniz ağzını ara ara çalkalasın ,yemeketen sonrada içebiliyorsa azar azar içsin karbonatlı su vücüdün asidini alıyor doktorumuz önerdi bize...

nette okunmadık satır bırakmamak sağa sola bilgi almak için milletin ağzına bakmak ne demek biliyorum çok zor kabullenmesi en sevdiğin varlığa o hastalığı yakıştırmak değilde onu kabullenmesi çok zor ama başa gelince en beterine bile katlanıyormuşsun, ben duaların faydasını çok gördüm yüzbinlerce ya şafi döküldü dillerimden ya şafi,adıyla yüzbinlerce kez bütün hastalara rabbim şifa versin o ne dediyse o oluyor sonuçta.. bir de şunu ekleyim nette yazılan her yoruma bilgiye fazla kafa yormayın yaşayan insanlara danış mesela bu forum gibi..çünkü nette inanılmaz bilgi kirliliği var ve bazı istatistikler yıllar öncesinin istatistikleri olabiliyor ama genel olarak evre 2 çok kötü değil anneniz zor süreçten geçiyor ama seneye bu zamanlar çok daha iyi olacak buna yürekten inanıyorum..Allah herkesin yardımcısı olsun kolaylıklar versin sizede
Merhaba.Annemin durumuyla aynı annenizin durumu.Biz de doktora gittiğimizde ileri evre olduğunu öğrendik maalesef.Hasta yakınları olarak biz de evrelerden geçiyoruz.İnkar,kabullenememe,nette araştırmalar sonucu umutlanmalar zaman zaman sinir krizleri derken 2 ay geçti.Annemin de bel kemiği kuyruk sokumu ve leğen kemiğinde metastaz çıktı.Nette araştırma yaparken yazınızı okuduk. biz annemize yakın bir zamanda bir şeyler olacak sanırken ki (onkoloğumuz imalı ve bir o kadar umutsuz konuşunca bu hale geldik)umut etmeye başladık.İç organlar temiz görünüyor fakat kemikler düşündürüyor.Genel cerrahımız kemoterapiye olumlu cevap alınırsa memeyi alacaklarını söyledi.Onkoloğumuz ise kesinlikle bıçak vurulmayacak dedi.kime neye inanacağımızı bilemiyoruz.fakat bazı metastaz durumlarında kemoterapiden sonra ameliyat olunabileceğini okuyoruz.size doktor ameliyat olabilir dedi mi?kemiklerdeki metastazlar radyoterapiyle kaybolabiliyor mu?Umarım sizde her şey yolunda gidiyordur.Allah herkese şifa versin.Geçmiş olsun.

Çokg

Çok teşekkür ediyorum iyi dilekleriniz için ve acil şifalar diliyorum.
Ben 5.kemoterapimi alalı bir hafta oldu(kaldı 3 tane).Tedavime başlayalı 3 ise ay dolmuş.Bir gün bunları söyleyebileceğime inanamazdım ama çok şükür çok iyiyim,keyfim yerinde, mutluyum,hayattan zevk alıyorum.Ayrıca çoğu zaman hastalık aklıma bile gelmiyor.Nereden nereye işte...
Ben kendi yaşadıklarımı aydınlatıcı olması için kısaca paylaşıcam: tümörüm büyük olduğu için, ayrıca metastazım da olduğu için kemoterapiden sonra ameliyat olmama karar verildi.Pet sonucuma göre lenf bezlerimde, az miktarda bel omurumda,yine göğüs kemiğimde metastazım varmış.Ama bunlar kesinlikle bana sıkıntı yaratacak düzeyde değildi.Tümör olan mememin ise tamamen sertleştiğini belirtmeliyim. Bu dönemde ruh halim ise berbat, zombi gibiyim. 1.kemoterapiden tam 24 saat sonra bilinen yan etkilerin tümünü yaşadım.İstifra etmekten belim kopucaktı.Su bile içemiyordum.Bu dönemde suyun içine arada şeker arada tuz karıştırıp artık ne kadar içebilirsem o kadar içip vücudumun elektroliz dengesini sağlamaya çalıştım.Vücut ilk kez böyle bir zehirle karşılaşınca neye uğradığını şaşırdı tabi.Sonraki kemoterapilerin hiçbirinde bundaki kadar kötü olmadım.Bu dönem ruh halim sabahtan akşama kadar ağlamakla geçtiği için bu durumla başedemeyeceğimi anlayıp psikiyatriste gittim ve lustral kullanmaya başladım(70 gün civarı kullandım ve artık ilaçtan mıdır duruma alışmaktan mıdır bilmem kendimi iyi hissettiğim için ilacı pat diye kestim.Aniden bırakınca ciddi baş dönmesi yapıyor.2 hafta sersem gibiydim).
2.kemoterapiden sonra halihazırda oldukça dökülmüş saçlarımın tamamından kurtuldum.O parlak halimle hiç yüzleşmedim.Boneydi şapkaydı mevsim kıştı derken zaten zaman geçti.Bu kemoda bulantı olsa da en fazla 2 kez istifra etmişimdir.Oysa ben daha kötüsünü bekliyordum.3.kemoterapide ise hiç istifra etmedim.Hayret etmiştim kendime.Bulantı yine çok fazlaydı. 4.kür üçüncü kürle benzer şekilde geçti.
Bahsettiğim bu dört kürde aynı ilaç kullanıldı.(şu kırmızı serum)Bu ilacın kullanıldığı dönem kokulara karşı bir hafta boyunca aşırı duyarlılık gelişiyor.Herşeyden tiksinme gibi.Hatırladıkça bile kötü oluyorum.
5.kemoterapide ilacım değişti.Artık o iğrenç kırmızı serum yok.Hiçbir bulantı ve koku hassasiyeti de yok.Sanki hiç ilaç almamış gibi.
1 aydır düzenli spor hayatıma da geri döndüm.Bende antidepresan etkisi yapıyor.Tedavi süresince spordan uzak kalıcam diye çok üzülmüştüm ama çok şükür gücüm yerinde ve eskisi kadar çok olmasa da hala yarım saat kesintisiz koşup kültür fiziğimi yapabiliyorum.İnsana kendini en iyi hissettiren şeylerin başında bence spor.
Saçlarım bir ayı geçkin süredir uzamaya başladı.Şu an yaklaşık 1 cm.Bu kadar çabuk uzamasını beklemiyordum.Hatta bu saç bana yakıştı bile.Asker traşı gibi.(karizmatik bile durdu bence:-)
Kaşım kirpiğim ne hikmetse dökülmedi.Kirpiklerim biraz azalmış olabilir ama hala rimel sürebiliyorum çok şükür.(malesef bacak tüylerim dökülmedi.epilasyona devam).
Tırnaklarım küçük bir morluk dışında hiç morarmadı.(tamamen moraranları da gördüm hastanede)
Damarlarım hala çok belirgin.İncelme sorunu olmadı sanırım.
Ağız yaralarım da olmadı çok şükür.
Maske hiç kullanmadım ama tabi ki temizliğe hala çok dikkat ediyorum.
Yani dışarıdan bakınca kemoterapi gördüğümü belli edecek bir durumum yok.Kendimi şanslı hissediyorum.
Ayrıca eskiden şikayet ettiğim bir sürü şeyden şikayet etmekten vazgeçtim.Hayatın her şeyden kıymetli olduğunu anladım.Belki eskiden olumsuz olan şeylere daha çok takılırken, artık daha çok olumlu olanları görmeye çalışıyorum.
Ben yolun yarısını geçtim.En zor kısmını atlattığımı düşünüyorum ama tabi ki hayatın ne getireceği belli olmaz.
Kanserimin hangi evrede olduğunu ve kaç tane lenf bezimde olduğunu bilmiyoruz.Çünkü ameliyatla alındığında öğrenilebiliyormuş.Yine de benimkinin ileri evrelerde olduğunu söyleyebilirim.Ama umutluyum, çünkü o kadar iyi tedavi edilmiş örnekler var ki olumsuz konuşanlara kesinlikle inanmayın.Bazı insanlar felaket tellallığı yapmaktan zevk duyuyor, hiçkimse onlara itibar etmesin lütfen.
Son olarak mememdeki sertlik tamamen inmiş durumda, elimle yokladığımda kitleyi bulamıyorum bile.Ama tabi ki ameliyat kaçınılmaz.Ne yapalım biri silikon olucak ama hiç sorun değil.
Çok şükür herşey yolunda, herşey daha da güzel olucak.Çünkü mutlu ve güçlü hissediyorum....
Merhaba.Çok geçmiş olsun.Biz de maalesef doktora gittiğimizde ileri evre meme kanseri olduğunu öğrendik.Lenflerde ve bel omurunda,leğen kemiğinde metastazlar var.Genel cerrahımız kemoterapiden olumlu cevap alınırsa memenin alınabilceğini söyledi.Fakat onkoloğumuz kesinlikle bıçak vurulmayacak dedi.Kime ve neye inanacağımızı bilmiyoruz.Bıçak vurulmayacak kadar durumun vahim olduğunu da anlatmaya çalıştı tabii.Sizin durumunuzdan ve nette okuduğum bazı durumlarda da önce kemoterapi yapılıp sonra ameliyat olunabildiğini biliyoruz.Kemoterapi ve radyoterapiyle kemiklerdeki metastazlar yok olabiliyor mu?Allahım herkese bir an önce şifasını versin.

X