kalça usg

gzgn3435

Nirvana
Kayıtlı Üye
9 Nisan 2007
546
17
34
dogum yapan arkadaşlar!bir hatırlatmada bulunmak istedim,bebeklerinizin kalça ultrasonlarını muhakkak çektirin,eger bir problem varsa erken aylarda zahmmetsizce düzeltilebiliyor.

evet canım çok önemli ben doğduğunda hastaneden çıkmadan yaptırdım bi sorun yok herkesin yaptırması lazım

canım benım bıldıgım 1 aylıkken yapılması lazım.bızden dogum yaptıgım hastana ılk haftada ıstedı tabıkı para ıcın o sonuca guvenmedıgımız ıcın 1 aylıkken tekrar yaptırdık

doktorlar ebeler baktı bizden hiç kalça usg istemediler bizde yaptırmadık ama sanırım ailede varsa daha çok önem kazanıyormuş. yaptırmayı düşünmüyorum inşallah bişey de yoktur. Allah'a emanet büyüyor yavrular zaten.

tabi ki size kalmış birşey ancak şu bilgilerde önemli.kalça çıkıklıgı riski her bebekte olabilir.bu bebegin sezeryan ya da normal dogum ile dogmuş olmasına asla baglı degildir,ailenin ilk kız bebekleri özellikle kontrol edilmelidir.erkek ya da kız diye bir farklılık yokttur ancak yapılan araştırmalar kızların kalça yapısının erkeklere göre biraz daha riskli oldugunu göstermiştir.ailede genetik yatkınlıga baglı olabildiği gibi,hiç bir genetik yatkınlık bulunmadanda kalça problemleri yaşanabilir.elle yapılan muayaene son derece basittir,onun bir kaç hareketi var tabiki bir miktar yol gösterir,ancak usg görüntüsünde çekirdek gelişimi ve yerleşiminede bakılıyor,ayrıca açı olçümü yapılıyor.bazı bebeklerde 2.ayda bazılarında 4.ayda bakılabilir.onemli olan 6.ayı çok fazla geçirmemek,bununda nedeni şudur;eger bir problem var ise bebegın kemıkleri tam olarak gelişmeden o bolgeyi normale dondürmek daha kolaydır.saglıcakla kalın.

bız oglum 2 aylıkken yaptırdık allaha sukur bı problem cıkmadı

biz doktorumuza muayne ettirdik ama bizden istemedi gerek olmadıgını söyledi doktorlar kontrol ettik lerinde anlıyorlarmış :)

3. aya kadar yaptırabileceğimizi söyledir 2. ayında yaptırcaz inşallah güzel çıkar.

3. aya kadar yaptırabileceğimizi söyledir 2. ayında yaptırcaz inşallah güzel çıkar.

evet bize de doktor üçüncü aya kadar yaptırmamızı söylemişti. biz de yaptırdık bir sorun çıkmadı. kız bebeklerde risk daha yüksek oluyormuş.

3 ay bitince mutlaka röntgen de çektirin bazen usg de gözden kaçabiliyor kalça gelişim geriliği için mutlaka röntgen çektirin.bizim öyle oldu usgde görünmedi ama röntgen de çıktı şimdi alet kullanıyoruz.aman ihmal etmeyin

bizde birinci ayımızdayızz bir ay sonra tekrar gidicez doktorumuzz o zaman istedi 2. ayında cektiricez bizde

X