Hipotiroid Hastalarının Zayıflama deneyimleri

Liliz arkadaşım bende bu çayladan içiyorum ama bir faydasını gördüğüme inanmıyorum inanırmısınız moralim artık iyce bozulmaya başladı. Ne olur birbirimize yardımcı olalım verelim şu kiloları biz zaten güzelin dahada güzel olalımmmmmmmmmm

Merhaba arkadaşlar,

1,5 yıl önce kronik ürtiker nedeniyle hacettepe de dermatoloji profesörünün istediği tahliller sonucunda Anti-Tpo ab seviyem 2700 çıktı. ( normal değerler
0-30 arası.) TSH 1.96, FT3 5.52, FT4 15.90 . Doktor hipotroidi olabileceğimi bir endokronoloğa görünmemi tavsiye etti. Ben doktora gitmekten nefret ettiğim için onu dinlemedim. 3 ay önce bel kısmımdaki ağrılar nedeniyle gittiğim dahiliye uzmanı da hpotroit hastası olduğumu söyleyip günde bir tefor tavsiye etti. Bir ay sonra da kontrole gel dedi. Ben yine doktora gitmedim:) Biliyorum sağlık ihmale gelmez ama bugün giderim yarın giderim derken 3 ay geçti aradan. Bu arada belirteyim hergün bir tefor içiyorum. En azından doktorun tavsiyelerine uyuyorum.

Hipotroit belirtilerinden sadece aşırı sinirlilik hali var bende. Bir de unutkanlık. Geçen kış 5 kilo aldım ve geri vermekte zorlanıyorum ama üzerine yenilerini eklemiyorum. Bir de bu durum var ama kendi adıma diyebilirim ki eğer kilo aldıysam hipotroit nedeniyle olduğunu düşünmüyorum. Her akşam bir kase çekirdek, gecenin bir saati yediğim çikolatalar, sofradan midemi doyurduğum halde gözümü doyurmak için geç kalkmam neden oldu kilolara.

Sizlere sormak istiyorum bu değerler çok mu yüksek. Hipotroit hastası olmak için değerlerin aşılmış olması gerekmiyor mu?

Cibali teşekkürler canım. okuyorum yazıyı.

Makaleler: Diyet Yapıp Kilo Veremiyorsanız Tiroit Hastalığınız Olabilir

Tiroit yetmezliği metabolizmayı yavaşlatan ve bu nedenle kişilerde önceki kilolarına göre %15-30 oranında kilo alınmasına neden olan bir hastalıktır.

Bu nedenle tiroit bezi yetmezliği tedavi edilmeden kilo vermek çok zordur. Tiroit hormon ilaçları (Levotiron veya Tefor gibi) ile hastaların çoğunda tedaviyle birlikte kilo verme oluşursa da hastaların % 17’si kilo veremez. Özellikle menopozdaki kadınlarda bu durum daha sık görülür. Hem menopoz hem de tiroit yetmezliği kilo vermeyi engeller.

Tiroit bezi yetmezliği olmadığı halde kilo vermeye çalışan kişilerde belirli bir kilo verdikten sonra kilo kaybının azaldığı veya durduğu bir dönem oluşur. Bu durum vücudun kendini koruma mekanizmasıdır. Vücudumuz daha fazla kilo verilmesine direnç göstermeye başlar. Bu direnç tiroit hormonlarının azalmasıyla olabildiği gibi bazı başka hormonların salınmasının artması ile de oluşur. Kalori alımı yani yenilen gıda alımı azaldıkça vücudumuzda bulunan T4 hormonunun T3 hormonuna dönüşümü azalır ve sonuçta hücrelere giren ve etkili olan T3 azaldıkça metabolizmamız yavaşlar ve kilo veremeyiz.
Kalori alımı azaldıkça yani diyet yaparken az yemek yedikçe vücudumuzdaki yağlardan salgılanan Leptin isimli hormon kanda azalır. Azalan leptin hormonu ise beyindeki iştah merkezini uyararak iştahı artırır ve gıda alınmasını sağlar.

Kilo vermeyi engelleyen hormonlardan birisi Ghrelin hormonudur. Bu hormon mideden salgılanmakta ve kana karışarak beyine ulaşıp yemek yemeyi artırmaktadır. Kilo vermek için diyet yaparken bu hormon kanda artmakta ve daha fazla kilo verilmesini engellemektedir. Bu hormonun salgılanmasını önleyecek bir ilaç ise henüz yoktur.

Bazı minerallerin eksiklikleri de kilo vermeyi engeller. Manganez, krom çinko, kalsiyum ve magnezyum eksikliği özellikle çok önemlidir. Bu minerallerde saptanan eksikliklerin tedaviyle düzeltilmelidir.

T4 hormonunun T3’e dönüşmesinde selenyum minerali de etkili olduğundan kilo veremeyen kişilerde selenyum eksikliği olup olmadığına bakılması gerekir. Selenyum eksikliği varsa bu eksiklik giderilir. Ayrıca çinko, demir, bakır mineralleri de T4’ün T3’e dönüşümünde etkilidir. Bu minerallerde eksiklik olup olmadığına da bakılması gerekir.

Omega-3 alımını artırmak kilo vermede faydalı olabilir. Omega-3 yağ asitleri tiroit hormonlarının hücrelerdeki etkisini artırmaktadır.
Kanda insülin hormonu yüksek ise kilo vermede sıkıntılar oluşur. İnsülin yüksekliğini azaltmanın önemli bir yolu şeker yükü yüksek olan karbonhidratları yememektir. Beyaz ekmek, şeker, makarna, patates, kek, tatlı, çikolata gibi şeker yükü fazla gıdalar insülin hormonunu kanda iyice artırarak kilo vermenizi önler. Bu gıdalar yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek (köylü ekmeği gibi), kepekli makarna, nohut, kuru fasulye, mercimek, bezelye, sebze ve meyvelerle beslenmek gerekir.

Tiroit yetmezliği olan hastalarda metabolizma yavaşladığından alınan karbonhidratların (unlu, şekerli gıdaların) sindirilmesi veya parçalanması ve kandaki şekerin hücrelere girmesi zorlaşır. Bu nedenle vücut daha fazla insülin salgılayarak kan şekerini düşürmeye çalışır. İnsülin arttıkça da iştahta artma ve kilo alma oluşur. İnsülin hormonundaki yükselmeler gün içinde kan şekerinde düşme yaptığı için de yorgunluk, baş dönmesi, bitkinlik, öfkelenme, birden sinirlenme, bağırma ve açlık hissi oluşur. Sizde bu belirtiler varsa kan şekerinizde düşmeler oluyor demektir. Bunu anlamak için 3-4 saatlik şeker yükleme testi yaptırmanız gerekir.
Stresli kişilerde stres hormonu dediğimiz kortizol artmaya başlar ve artan kortizol hormonu da kan şekerini yükseltir.
Yukarıda söz edilen faktörler hipotiroidili bir hastada kilo almaya, kan şekerinde düşmelere neden olur. Eğer kilo veremezseniz ileride bu defa şeker hastalığı gelişir.

Bu nedenle karbonhidrat ve yağdan fakir bir beslenme ile ve egzersiz yaparak kilo vermeyi denemelisiniz.
İyi beslenmenize ve egzersiz yapmamıza rağmen zayıflayamıyorsanız doktorunuz size bazı ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar zayıflamanıza yardımcı olur.
Hipotiroidili hastalarda selenyum desteği almak T4 hormonunun T3’e dönüşümünü artırarak dokulardaki tiroit azlığını veya metabolizma yavaşlamasını artırmaya faydalı olabilir. Bu nedenle selenyum ölçümü yaptırınız. Eksiklik varsa doktorunuz size selenyum desteği için ilaç verecektir.
Kilo veremeyen tiroit yetmezlikli hastalarda T4 (Levotiron veya Tefor) ve T3 ilaçlarını birlikte almak bazen faydalı olabilir. TSH hormonunu 1.5-2.5 arasında tutacak şekilde doktorunuz bu ilaçları ayarlayacaktır.

Yukarıdaki önlemlere rağmen kilo veremeyen kişilerde altta yatan diğer nedenleri araştırmak gerekir. Bunlar depresyon, stres, uyku bozuklukları, bazı mineral ve vitamin eksikleri ve gıda allerjileri olabilir. Özellikle selenyum, çinko, ve demir eksikliği varsa bunların tedavisi kilo vermeniz açısından çok önemlidir.
Bazen TSH hormonu normal olduğu halde kilo veremeyen hastalarda anti-TPO antikoru yüksek olabilir. Anti-TPO antikor yüksekliğinde tiroit bezinin çalışmasında hafif bozukluklar olabilir. Çok hassas TSH ölçümleri ile bu durum anlaşılabilirse de gizli tiroit yetmezliğin tanısı için TRH testi yapılabilir. TRH sonrası 25nci dakikada TSH 15’den yüksek çıkarsa tiroit bezi az çalışıyor demektir.

Özetle; tiroit yetmezliği olan kişiler kilo veremiyorsa şu nedenler araştırılır:

1. İlaç yeterince alınıyor mu? TSH düzeyi istenen seviyede mi? TSH düzeyi 1-1.5 düzeyine indirmekle kilo verme sağlanabilir.
2. Gıda allerjisi olup olmadığını araştırmak gerekir. Gıda allerjisi varsa kilo vermede sıkıntı olur.
3. Kanda insülin düzeyine bakılır. İnsülin yüksek ise ona yönelik tedaviler uygulanır.
4. Kalori azaltılmasını yeterince yapmamış olabilirsiniz
5. Selenyum, B vitamini, yağ asitleri, magnezyum ve kalsiyum eksikliğiniz varsa kilo veremezsiniz
6. Psikolojik stres varsa düzeltilmelidir. Stresi olan kişilerin kilo vermesi zordur.
7. Kanda anti-TPO antikoruna bakılır. Yüksek ise ona yönelik tetkik ve tedaviler yapılır.
8. Diğer hormon bozuklukları olup almadığı araştırılır (Kortizol eksikliği, yumurtalık kistleri, prolaktin hormon yüksekliği, kan kalsiyum azlığı gibi).

KAYNAKLAR VE ÖNERİLEN KİTAPLAR
1. Prof. Dr. Metin Özata, Tiroit Hastalığı Nasıl Yenilir? , Epsilon yayınevi, 2005
2. Prof. Dr. Metin Özata, Tiroit hastalıklarına Güncel yaklaşım, epsilon yayınevi, 2005
3. Doğru Beslen Formda Kal, Prof. Dr. Metin Özata, Epsilon Yayınevi, 2004
4. www.tiroit.org

Haklısın bacım:) Siz endokronolog musunuz ki demi. Aslında sorum şöyle olmalıydı, sizin değerleriniz de normalin üzerinde mi yoksa ortalarda çıkan değerlere de aynı teşhisin konulduğu oldu mu?

Cevap için sağol. En kısa zamanda gideceğimdir doktora

Canim benim degerlerim siniri birazcik gecmis. Doktorum aslinda ilac kullanmasamda olabilecegi yüksek olmadigi sinirin birazcik üzerinde oldugunu ama zayiflayamadigim icin ilaci denememi önerdi. Yaklasik 3 aydir ilac kullaniyorum ve ben bu arada 3-4 kilo verdim. :sm_cool: 19 temmuzda tekrar kan ölcümlerim yapilacak. bencede ihmal etmeden hemen doktora git cünkü troitlerimiz vücudumuzun ana sistemi gibi birsey cogu organ troitten salgilanan horman tarafindan idare ediliyor bildigim kadari ile.

Güzel bayanlar pes etmiyeceğiz.Biz bu hastalıkla yaşamayı öğrenmemiz lazım.O mincık tirot nelere sebep oluyor.Bence ilaçlarınızı kesinlikle ihmal etmeyin yoksa başka yerden başka başka sorunlar çıkıyor.Ben 41 yaşındayım zaten kilo vermemiz zorken birde yaş dolayısıyla kilo sorunu çıkıyor.Anlayacağınız geç olasada zor olsada vaz geçmeyeceğiz ve her birimiz çubuk kraker olacağız.:dance:

canim troitdaslarim (meslektas, vatandas, oluyorda bu neden olmasin dimi :1hug: ) Bakin ben ne buldum. hepimizin isine yarayacak bir yazi . Allahim kurtar bizi su derttende cubuk kraker olalim hepbirlikte....

Diyetle Kilo Veremeyenlere Tiroit Bezi Uyarısı

Uzmanlar, tiroit yetmezliğinin metabolizmayı yavaşlattığını belirterek, kişilerin önceki kilolarının yüzde 15-30 oranında artmasına tiroit yetmezliğinin sebep olduğunu belirtti.

Uzmanlar, tiroit yetmezliğinin bilinçli Diyete rağmen vücut kilolarının yüzde 15-30 oranında artmasına yol açan bir hastalık olduğunu bildirerek, bilinçli diyete rağmen vücudu kilo vermekte direnenlere troit kontrolünden geçmelerini tavsiye ediyor. Endokrinoloji ve Metabolizma Uzmanı Prof. Dr. Metin Özata, tiroit bezi yetmezliği tedavi edilmeden kilo vermenin çok zor olduğunu belirterek, "Tiroit hormon ilaçlarıyla (Levotiron veya Tefor gibi) hastaların çoğunda tedaviyle birlikte kilo verme oluşursa da, hastaların yüzde 17'si kilo veremez. Özellikle menopozdaki kadınlarda bu durum daha sık görülür. Hem menopoz hem de tiroit yetmezliği kilo vermeyi engeller" dedi. Tiroit bezi yetmezliği olmadığı halde kilo vermeye çalışan kişilerde belirli bir kilo verdikten sonra kilo kaybının azaldığı veya durduğu bir dönem oluştuğunu söyleyen Özata, "Bu durum vücudun kendini koruma mekanizmasıdır. Vücudumuz daha fazla kilo verilmesine direnç göstermeye başlar. Bu direnç tiroit hormonlarının azalmasıyla olabildiği gibi, başka hormonların salınmasının artmasıyla da oluşur. Kalori alımı yani yenilen gıda alımı azaldıkça, vücudumuzda bulunan T4 hormonunun T3 hormonuna dönüşümü de azalır. Sonuçta hücrelere giren ve etkili olan T3 azaldıkça metabolizmamız yavaşlar ve kilo veremeyiz" diye konuştu.

"AZ YEDİKÇE, LEPTİN HORMONU KANDA AZALIYOR"
Özata'nın açıklamasına göre, kalori alımı azaldıkça yani diyet yaparken az yemek yedikçe, vücuttaki yağlardan salgılanan leptin isimli hormon kanda azalıyor. Azalan leptin hormonu ise, beyindeki iştah merkezini uyararak iştahı artırıp gıda alınmasını sağlıyor. Kilo vermeyi engelleyen hormonlardan birisi de Ghrelin hormonu. Bu hormon mideden salgılanmakta ve kana karışarak beyine ulaşıp yemek yemeyi artırmakta. kilo vermek için diyet yaparken bu hormon kanda artmakta ve daha fazla kilo verilmesini engellemekte. Bu hormonun salgılanmasını önleyecek bir ilaç ise henüz bulunmuyor. Bazı minerallerin eksikliklerinin de kilo vermeyi engellediğini ifade eden Özata, "Manganez, krom, çinko, kalsiyum ve magnezyum eksikliği özellikle çok önemlidir. Bu minerallerde saptanan eksiklikler tedaviyle düzeltilmelidir. Ayrıca T4 hormonunun T3'e dönüşmesinde selenyum minerali de etkili olduğundan, kilo veremeyen kişilerde selenyum eksikliği olup olmadığına bakılması gerekir. Selenyum eksikliği varsa bu eksiklik giderilir. Ayrıca çinko, demir, bakır mineralleri de T4'ün T3'e dönüşümünde etkilidir. Bu minerallerde eksiklik olup olmadığına da bakılması gerekir" açıklamasında bulundu. Omega-3 alımını artırmanın kilo vermede faydalı olabileceğini kaydeden Özata, "Omega-3 yağ asitleri tiroit hormonlarının hücrelerdeki etkisini artırmaktadır" dedi.

"İNSÜLİN HORMONU YÜKSEK İSE KİLO VERMEK ZORLAŞIR"
Kanda insülin hormonun yüksek olmasının kilo vermede sıkıntılar oluşturacağını söyleyen Özata, "İnsülin yüksekliğini azaltmanın önemli bir yolu şeker yükü yüksek olan karbonhidratları yememektir. Beyaz ekmek, şeker, makarna, patates, kek, tatlı, çikolata gibi şeker yükü fazla gıdalar insülin hormonunu kanda iyice artırarak kilo vermenizi önler. Bu gıdalar yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek (köy ekmeği gibi), kepekli makarna, nohut, kuru fasulye, mercimek, bezelye, sebze ve meyvelerle beslenmek gerekir" şeklinde konuştu. Özata'nın ifadesine göre; tiroit yetmezliği olan hastalarda metabolizma yavaşladığından, alınan karbonhidratların (unlu, şekerli gıdaların) sindirilmesi, parçalanması ve kandaki şekerin hücrelere girmesi zorlaşıyor. Bu nedenle vücut daha fazla insülin salgılayarak kan şekerini düşürmeye çalışıyor. İnsülinin artması ise, iştahta artma ve kilo almayla sonuçlanıyor. İnsülin hormonundaki yükselmelerin gün içinde kan şekerinde düşme yaptığı için yorgunluk, baş dönmesi, bitkinlik, öfkelenme, birden sinirlenme, bağırma ve açlık hissi oluşturduğunu söyleyen Özata, "Bu belirtiler varsa kan şekerinizde düşmeler oluyor demektir. Bunu anlamak için 3-4 saatlik şeker yükleme testi yaptırmanız gerekir. stresli kişilerde stres hormonu dediğimiz kortizol artmaya başlar ve artan kortizol hormonu da kan şekerini yükseltir. Yukarıda söz edilen faktörler hipotiroidili bir hastada kilo almaya, kan şekerinde düşmelere neden olur. Eğer kilo veremezseniz ileride bu defa şeker hastalığı gelişir" diye konuştu.

"EGZERSİZ YAPARAK KİLO VERMEYİ DENEYİN"
Karbonhidrat ve yağdan fakir bir beslenme ve egzersiz yaparak kilo verilmesini denemeyi tavsiye eden Özata, "İyi beslenmenize ve egzersiz yapmamıza rağmen zayıflayamıyorsanız doktorunuz size bazı ilaçlar verecektir. Bu ilaçlar zayıflamanıza yardımcı olur. Hipotiroidili hastalarda selenyum desteği almak T4 hormonunun T3'e dönüşümünü artırarak dokulardaki tiroit azlığını veya metabolizma yavaşlamasını artırmaya faydalı olabilir. Bu nedenle selenyum ölçümü yaptırınız. Eksiklik varsa doktorunuz size selenyum desteği için ilaç verecektir. Kilo veremeyen tiroit yetmezlikli hastalarda T4 (Levotiron veya Tefor) ve T3 ilaçlarını birlikte almak bazen faydalı olabilir. TSH hormonunu 1.5-2.5 arasında tutacak şekilde doktorunuz bu ilaçları ayarlayacaktır" dedi. Yukarıdaki önlemlere rağmen kilo veremeyen kişilerde başka nedenleri araştırmak gerektiğini ifade eden Özata, "Depresyon, stres ve uyku bozukluklarını önleyecek bir ilaç ise henüz bulunmuyor. Bazıları mineral ve Vitamin eksikleri ve gıda alerjileri olabilir. Özellikle selenyum, çinko, ve Demir Eksikliği varsa bunların tedavisi çok önemlidir. Kalsiyum ve magnezyum eksikliği de özellikle önemlidir. Bazen TSH hormonu normal olduğu halde kilo veremeyen hastalarda anti-TPO antikoru yüksek olabilir. Anti-TPO antikor yüksekliğinde tiroit bezinin çalışmasında hafif bozukluklar olabilir. Çok hassas TSH ölçümleriyle bu durum anlaşılabilirse de, gizli tiroit yetmezliğin tanısı için TRH testi yapılabilir. TRH sonrası 25. dakikada TSH 15'den yüksek çıkarsa tiroit bezi az çalışıyor demektir" değerlendirmesini yaptı. Özata, tiroit yetmezliği olan kişilerin kilo verememeleri halinde, şu nedenlerin araştırılması gerektiğini kaydetti:

"Gıda alerjisi olup olmadığının araştırılması, kanda insülin düzeyine bakılması, kalori azaltılmasının yeterli olup olmadığı; selenyum, B vitamini, yağ asitleri, magnezyum ve kalsiyum eksikliği olup olmadığı, psikolojik stresin düzeltilmesi, kanda anti-TPO antikoruna bakılması, diğer hormon bozuklukları olup olmadığının araştırılması (kortizol eksikliği, yumurtalık kistleri, prolaktin hormon yüksekliği, kan kalsiyum azlığı gibi)."

Liliz canım teşekkürler ne güzel bilgiler aktarmışsın sağolasın hastalıkdaşım benim.Ben hem diyet yapıyorum hem egzersiz yapıyorum ama kilo çok zor gidiyor(daha doğrusu gidemiyor beni çok sevmişler)Ama yılmak yok devamm diyete ve spora kızlarrrr çubuk krakerlerim benim.:1hug::dance:

Bende yaklaşık 4 yıldır tiroit hastasıyım. Ben 10 gün boyunca ölüm orucu gibi diyet yaptım ve 5 kilo ALDIM. inanılır gibi değil. Ama erken menapoza girince anlaşıldı herşey. Arkadaşlar özellikle mihrace sen tatlım bir an önce git doktora. Ben tamamen sağlığımı yitirmiştim. Zamanla gözlere bile vuruyor ve görme bozukluğu yaşadım ben bir süre. Benimkiler tamamen ölmüş. Ama kesinlikle düzenli ilaç kullanımı şart. Hemen bu hafta git arkadaşım tamammııııııı

Bende yaklaşık 4 yıldır tiroit hastasıyım. Ben 10 gün boyunca ölüm orucu gibi diyet yaptım ve 5 kilo ALDIM. inanılır gibi değil. Ama erken menapoza girince anlaşıldı herşey. Arkadaşlar özellikle mihrace sen tatlım bir an önce git doktora. Ben tamamen sağlığımı yitirmiştim. Zamanla gözlere bile vuruyor ve görme bozukluğu yaşadım ben bir süre. Benimkiler tamamen ölmüş. Ama kesinlikle düzenli ilaç kullanımı şart. Hemen bu hafta git arkadaşım tamammııııııı

Canım geçmiş olsun.Bende hiç tiroit yok.Hepsi alındı ilaçla hormaon takviyesi alıyorum.Bence dr. dediklerini ve verdiği ilaçları kullanmak lazım.Ben yaşıyorsam dr. dinlediğim ve tedavimi aksatmadığım içindir:uhm:
Hayata bir sefer geliyoruz ve onu güzel güzel yaşamalıyız bence(bu arada zayıfda olsak iyi olur):asigim:

büyük ihtimalle tiroidin hızlı çalışıyordur anneminde öyleydi ve zayıftı ama onun zamanla normale döndü o zamanda kilo aldı

emel, seni tebrik ediyorum. Çok zorlu bir süreçten geçtiğin için sinirlerin bozulmuş olabilir ama 70'lere ulaşınca ne kadar mutlu olacağını düşün lütfen.

zemzem, menapoza girdin mi, yada kaç yaşında erken menapoz durumu yaşadın. Ben de haşimotoluyum ve erken menapoz riskim var ve bu yüzden tüp bebek tedavilerimde başarısız oluyorum. Şu an 37 yaşındayım.

Her bir tedavide kullanılan ilaçlar bana bir ayda en az 4 kilo ekliyor ve vermem inanılmaz güç. İlaçları en az 3 ayda vücudumdan atabiliyorum.

Haftada 4 gün spor ve diyetle ayda yarım yada 1 kilo verebiliyorum. Çok şevk kırıcı. Geçen yıl sporla birlikte l'carnitine adlı aminoasit yağ yakıcı kullandım, sanki biraz kilo vermemi hızlandırmıştı. 7 ayda 8 kilo vermiştim. Yine kullanmayı düşünüyorum, daha önce kullanan oldumu aranızda?

Belki diyetisyen desteği almak gerekli.

benim troit simdide cok hizli calisiyormus doktor ilacimin dozunu düsürdü. Ama ben cokk mutluyum cünkü kilo vermem devam ediyorum :sm_cool: ... Doktorumun dedigine göre hasimato hastasi olanlarin troitleri sabit kalmiyormus. Iltahaplar parcalandikca ya cok hizli calisiyormus yada cok yavas. Hasimatolu arkadaslarim kontrollerinizi ihmal etmeyin. Cünkü bizim durum vahim. Troitler biraz hiper aktif ne zaman ne yapacagi belli olmuyor. yerimseniben

Herkeze merhabalar ve geçmiş olsun..İlk sayfadan itaberen yazdıklarınızı okudum..Ben kolay kilo veren biriydim..Altı senedir kalp rahatsızlığımdan dolayı ilaç kullanıyorum..Bunun üstüne bir de üç sene depresan kullanmaya başladım..48 kilodan 64 de çıktım..Bu sefer de rejim falan kar etmemeye başladı..En sonunda moralimi yüksek tutmaya karar verdim..Bütün hastalıkların ilk sebebi sinir,stres diye düşünerek sinirimi kontrol altına almaya başladım..Bununla birlikte depresanlardan kurtuldum..Son altı aydır adetlerim gecikmeye başladı..En son 2 gün geçince doktora gittim..Doktor guatr hormonların aza çalışıyor dedi..Düzensizliğin sebebi buymuş..Kilo vermen de ondan zor olabilir dedi..Kalp doktorumda acil kilo varmen gerekiyor diyor..Bu hastalığı baya araştırdım.Sizin yazdıklarınızdan da bilgilendim.Eylül sonunu bekliyorum..Dahiliyeye gidecektim ama endrokoloji uzmanına gitmem daha iyi olacak anladığım kadarıyla..

Herkeze merhabalar ve geçmiş olsun..İlk sayfadan itaberen yazdıklarınızı okudum..Ben kolay kilo veren biriydim..Altı senedir kalp rahatsızlığımdan dolayı ilaç kullanıyorum..Bunun üstüne bir de üç sene depresan kullanmaya başladım..48 kilodan 64 de çıktım..Bu sefer de rejim falan kar etmemeye başladı..En sonunda moralimi yüksek tutmaya karar verdim..Bütün hastalıkların ilk sebebi sinir,stres diye düşünerek sinirimi kontrol altına almaya başladım..Bununla birlikte depresanlardan kurtuldum..Son altı aydır adetlerim gecikmeye başladı..En son 2 gün geçince doktora gittim..Doktor guatr hormonların aza çalışıyor dedi..Düzensizliğin sebebi buymuş..Kilo vermen de ondan zor olabilir dedi..Kalp doktorumda acil kilo varmen gerekiyor diyor..Bu hastalığı baya araştırdım.Sizin yazdıklarınızdan da bilgilendim.Eylül sonunu bekliyorum..Dahiliyeye gidecektim ama endrokoloji uzmanına gitmem daha iyi olacak anladığım kadarıyla..

canim ilk önce gecmis olsun. Bencede en iyisi endrokoloje gitmen. benim ev doktorum beni oraya sevketti. Tüm tahlillerini yaptir sakin ihmal etme.

canim ilk önce gecmis olsun. Bencede en iyisi endrokoloje gitmen. benim ev doktorum beni oraya sevketti. Tüm tahlillerini yaptir sakin ihmal etme.

Sağol canım..Sigortadan eylül sonunda yaralanabiliyorum..Oyüzden eylül sonunu bekleyeceğim..Dünden beri aşırı halsizlik,baş ağrısı mide bulantısı çekiyorum..Acaba bundan mı değil mi kafama takılıyor?Zaten kalp rahatsızlığımdan dolayı halsizlik,çabuk yorulma oluyordu..İkisi birleşince bünyeme ağır geldi sanırım..Gittiğim zaman hepsini ayrıntılı konuşacağım..İlgin için teşekkür ederim..Sanada tekrar geçmiş olsun...a.s.

arkadaşlar merhaba. bende adet düzensizliği ve tüylenme problemi sebebiyle doktora gitmiştim. yapılan hormon testi sonucunda TSH ım 8,45 çıktı. normali 0,4-5,0. benimki sanırım biraz yüksek. ve prolaktinimde 26,1 çıktı. bununda normali 1,9-25 aralığında.

bu sonuçlara göre sanırım bende hipotiroidim. annem de geçen yıl guatrdan ameliyat olmuştu. ayın 6 sında ultrasondan sorna tahlillerimi doktora gösterecğim ve kesin sonuç belli olacak.

benimde kilo problemim var malesef. Allah hepimize acil şifalar versin.

canlarim aklima gelmisken hemen sizlere hatirlatmak istedim. Doktorum bana dediki haplari ikiser ikisermi ictin dedi. Bende hayir sizin verdiginiz dozda kullandim deyince hasimatomun parcalandigini ve troitlerimin artik hizli calistigini bunun gecici oldugunu ayrica kesinlikle ama kesinlikle fazla dozda hap almamam gerektigini kalp krizine neden olacagini belirtti. Lütfen arkadaslar dozundan fazla ilac almayin. Yine doktorumun belirttigine göre bazi insanlar zayiflamak icin dozu kendi kafalarina göre arttirdigini hem benim doktoruma hemde ev doktorlarina ilaci yazdirdiklarini söyledi. Yasaminizla kumar oynarsiniz sakin yapmayin öyle birsey dedi.

arkadaşlar hepinize merhaba...ben aranıza yeni katıldım ve bende hipotirodi hastasıyım..üstelik ben bide doğum yaptım ve şu an 15 kilo fazlam var ama veremiyorum..bide emzirdiğim için rejimde yapamıyorum..68 kiloda takıldım kaldım...hipotiodinin zayıflamayı zorlaştırdığını ve kilo yaptığını sizin yazılarınızı okurken öğrendim..bende en kısa zamanda bi dr a görünmeliyim...yoksa bu kilolar kalacak bende..sevgiler hepinize

sağol emelcim...ben bide hepinize bişey sormak istiyorum..bizler hipotiroid hastası olduğumuz için oruç tutmamalımıyız acaba??????????bu konuda dr undan bilgi almış olan varsa burda bizimlede paylaşırsa çok sevinirim..

emelcim saol canim..benim kan şekerim biraz düşük o kadar..tansiyonumsa zaten hep 6-9 dur....normalde oruç beni çok sarsar..şimdi hem oruç hem ilaç yutmak zorunda olmak hemde bebeğimi emzirmek hepsi biraz zor olacak ya bakalım dr ne diyecek..öptüm

X