Hipotiroid Hastalarının Zayıflama deneyimleri

bende 21 yaşında hipo aktif solüd nodül ameliyatı oldum tiroidimin biri alında doktpor banada mömrün boyunca kullanıcaksın dedi ama hergün yarım bile kullansam çarpıntı yapıyo hap bende ve aşırı zayıf oluyorum çoğu zaman 178boy 52 kilo oluyorum yazın şimdi 28 yaşındayım ilaç kullanmıyorum

kilo alma bünyeylede alakalı bence

bende 21 yaşında hipo aktif solüd nodül ameliyatı oldum tiroidimin biri alında doktpor banada mömrün boyunca kullanıcaksın dedi ama hergün yarım bile kullansam çarpıntı yapıyo hap bende ve aşırı zayıf oluyorum çoğu zaman 178boy 52 kilo oluyorum yazın şimdi 28 yaşındayım ilaç kullanmıyorum

kilo alma bünyeylede alakalı bence
Geçmiş olsun, kullandığınız nedir, selenyum mu?

Ben de 10 gün önce üniversite hastanesine gittim. Doktordan selenyum değerlerime bakılması yönünde tahlil istemesini rica ettim.Bir türlü bulamadı; çünkü bu tahlil çok pahalı olduğu için her hastanede bulunmuyormuş. Belki de özel hastanelere veya polikliniklere gitmemiz gerekiyor.
Bunu bir araştıralım ve bulduklarımızı burada paylaşalım o halde canım. Bilen arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa da seviniriz. Çünkü tahlil yaptırmadan yapay bir şey daha almak istemiyorum vücuduma artı fazlası da ciddi zararlıymış.

Merhaba,
cla aldım buna ek olarak spor esnasın da kullanabılecegım bır l carnıtıne almak ıstıyorum.
bana onrenebılecegınız daha once kullanıp faydasını gordugunuz bı marka onerebılır mısınız

günde 4 . mu??? biraz fazla geldi de...ben de kullanıyorum . diye bi ilaç hergün 1,pzr-perş. yarım!
civciv,bu ilaç için yşının küçük olduğu da ilginç geldi,sonuçta bu ilaç değil,vücudunun ihtiyacı olan fakat salgılayamadığın hormon!
hiçbir yere zararı olduğunu sanmıyorum,aksine vücutta eksikliğini sorunlara sebep olduğunu biliyorum.hamileyken dr.un bana her muayenede ilk sorduğu soru bu ilacımı alıp almadığımdı!!!çünkü hipotiroid hamilelikte zeka geriliğine sebep olabiliyomuş(Allah Korusun)
Merhaba, aldığımız yapay bir hormon, sentetik maddeden yapılma ve Allah korusun uzun vadede akciğer kanseri yapma riski olduğunu okumuştum yabancı bir kaynaktan.

HİPOTİROİDİ HASTALIĞININ 10 BELİRTİSİ VE TİROİD FONKSİYONLARINI İYİLEŞTİRMEK İÇİN 10 ÖNERİ

Son günlerde sayfaya yazılan yorumlardan çok sayıda takipçimizin hipotiroidi özellikle de Haşimoto hastalığından mustarip olduğunu anlıyoruz. Bu hastalığın bir otoimmün hastalık olduğunu, teşhis edildiğinde konvansiyonel tıp uygulayıcısı doktorların hemen ilaç verdiklerini biliyoruz.

Bu bizce semptomatik bir tedavi, Haşimoto eğer otoimmün bir hastalıksa yapılacak tedavinin bağışıklık sistemine yönelik olması gerekir. Bu konuda kendilerini fonksiyonel tıp uygulayıcısı olarak tanımlayan doktorların yaklaşımı nasıldır diye araştırırken Dr. Amy Myers’ın web sayfasıyla karşılaştık. Dr. Myers’a göre hipotiroidinin nedenleri ve çözümlerinin özet çevirisi şöyle:

“AZ ÇALIŞAN TİROİDİN 10 GÖSTERGESİ

1. 8-10 saatlik gece uykusuna rağmen yorgun hissetme ve gün içinde uyuklama ihtiyacı.
2. Kilo almak veya kilo vermede zorluk.
3. Ruh halinde dalgalanma, endişe ve depresyon gibi ruh hali (mood) sorunları.
4. Adet Öncesi Sorunlar (PMS), düzensiz adet görme, kısırlık, cinsel istek azalması gibi hormonal dengesizlikler.
5. Kas, eklem ağrıları, karpal tünel sendromu veya tendonit.
6. El ve ayakların soğuk olması, başkaları üşümezken üşümek, sürekli olarak normalin altında bir vücut ısısı.
7. Ciltte kuruma ve çatlama, tırnak kırılmaları, aşırı saç dökülmesi.
8. Kabızlık.
9. Sisli beyin, konsantrasyon bozukluğu, hafıza kaybı gibi zihinsel sorunlar.
10. Boyunda şişme, horlama ve seste kalınlaşma.”

Dr. Amy Myers tiroidin daha iyi çalışabilmesi için de önerilerde bulunmuş:

“TİROİD FONKSİYONLARINI İYİLEŞTİRMEK İÇİN 10 ÖNERİ

1. İyi kalitede iyot, çinko, demir, selenyum, D Vitamini ve B Vitaminleri içeren destek kullanın.
2. Tamamen glutensiz beslenin. Eğer Haşimotonuz varsa tamamen tahıl ve baklagillerden uzak durun.
3. FT4’ün FT3’e dönüştürülmesi için tirosin ve iyot desteği kullanın.
4. Stresinizle başa çıkın ve adrenal bezlerinizi destekleyin. Adrenal bezlerle (böbreküstü bezleri) tiroid birlikte çalışırlar. Ben stresle başa çıkmak için adrenal bezleri desteklemek üzere yoga ve adaptojenik bitkiler öneriyorum.
5. Gece 8-10 saat uyuyun.
6. İşi bilen bir dişçinin varsa ağzınızdaki amalgam dolguları çıkarmasını sağlayın.
7. Turpgiller (cruciferous) ailesinden sebzeleri (karnabahar, lahana vb) dikkatle tüketin, bu konuda çok tartışma var.
8. Beslenmenizden ve çevrenizden flor, brom, ve kloru uzaklaştırın.
9. Bağırsaklarınızı iyileştirin. Sağlık için iyi çalışan bir sindirim sistemi ve sağlıklı bağırsaklar çok önemlidir.
10. Tiroid testlerinizi takip edecek ve tiroid dengesizliğinizin kökenine inebilecek bir fonksiyonel tıp uygulayıcısı doktorunuz olsun. “

Özet çeviri: Nurçin Çağlar

Son düzenleyen: Moderatör:
böyle bir başlık olduğunu bilmiyordum
huuuuu kızlar hipotroidliler gelin beraber zayıflayalım :KK50:

Merhaba,

Bende hipotiroid hastasıyım o yüzden atmış olduğunuz linki merak ettim ama ne yazık ki göremiyorum :KK43:

Son düzenleyen: Moderatör:
Benimde troitler tamamen alındı ilaç kullanıyorum kiloluyum haliyle ama inanın yıllardır tiroidim var diye bahane ettim zayiflayamam dedim. gerçekten boğazımı tuttum bi ara soda limon yeşil çay kuru yaptım spor falan da yapamadım güzel kilo verdim bide bol bol sıcak su içtim gün içinde bence veriliyor kilo yeter ki bi düzen oturtun. ben kahvaltımı da protein ağırlıklı yapıyorum ve de güzel yiyorum sabahları öğlen de normal çorba yoğurt yemek akşam da aynı şekilde zaten böyle böyle verdim yani

Merhaba dogumdam sonra hipotıroıd hastası oldugumu öğrendım dogum kilom gıtmeyınce şüphelenip gittim sonuc bu 1,5 yıldır ılac kullanıyorum levitıron 50 mg yalnız benım tsh de sorun yok 2 ile 3 arası cıkıyor hep ama bende 2 tane nodul oluşmuş diğer tirodı ılgılendıren tahlıllerımde normal ama noduller cok yavaşlatıyormuş metabolızmamı evet kilo hıc veremedım 2 ay dıyette gıden sadece 3 kilo ama spor cok işe yarıyor tum vucudumdan toplam 27 cm ınceldim

Bende de yaklaşık 2 yıldır hipotiroid var 100 mcg euthyrox kullanıyorum. Tiroid çıkana kadar fazla yememe rağmen sürekli zayıf oldum hayatım boyunca. 50li kiloların sonu 60lı kiloların başındaydım hep. Şimdi 78 kiloya çıktım. Boyum uzun lakin göbek ve selülitim çok fazla. Fazla diyet yapabilen biri de değilim. Şimdiye kadar çok kısa süreli bir sürü diyet denedim ve hızlı sonuç alamadığımdan bıraktım. 2 ayda 10 kilo vermek istiyorum. Fakat kas kaybetmek istemiyorum. Dukan diyetini yapanlara soruyorum. Koruma aşamasını atlayıp normal ama sağlıklı bir beslenmeye dönersem verdiğim kilolar bana geri döner mi? Dukandan sonra kilo vermenin çok zorlaştığını okudum. 2 ay gibi sürede zarar vereceğini sanmıyorum ama verdiğim kiloları yağ olarak geri alıp verememek de istemem.

X