Hipotiroid Hastalarının Zayıflama deneyimleri

civciv

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2007
2
0
Kızlar, uzun süredir hipotiroid hastasıyım. ne yapsam kilo veremiyorum. bilgisi olan varsa yazabilir mi?

walla ben de ameliyat oldum,tiroid falan kalmadı herşeyimi aldılar!ilaç kullanıyorum ama kg vermek eskisinden çok daha zor oldu!
sen ilaç alıyomusun?

ilaç almıyorum. doktor ilaç almak için yaşımın küçük olduğunu, bu yaştan itibaren ömür boyu kullanacağım ilacın böbreklerime büyük zarar vereceğini ancak tiroid in hayatımı o kadar mahvetmeyeceğini söyledi. e nasıl oluyorda sen daha zor kilo veriyosun? benim de mi öyle olacak

arkadaşım yaşının kaç olduğunu merak ettim.Yaşımdan dolayı doktor ilaç vermedi demişsin,bende hipo troid hastasıyım 4 yıldır ilaç kullanıyorum ve hayatım boyuncada kullanmam gerekiyor.Kilona gelincede yediklerine dikkat edersen belli bir kiloda kalırsın.Ben 53 kiloyum hamur işi ve ekmekten uzak durmaya çalışıyorum ona rağmen azıcık dikkat etmesem hemen alıyorum,kilo vermeye gelince bir fikrim yok bugüne kadar hiç diyet yapmadım.....

merhaba civciv bende tiroid hastasıyım ömrüm boyunca tefor yada levotiron kullanmak zorundayım benim tiroid bezlerim çalışmıyor ama ben kilolu değilim aksine zayıfım ve bunun nasıl olduğunu bir türlü anlamıyorum kiminle konuştuysam benden farklı yalnız zamanla aldığım haplar yüzünden kilo alırım diye çok korkuyorum

aynı dertten ben de muzdaribim maalesef 15 yaşımdan beri .kullanıyorum eskiden zayıftım ama doğum vs derken kilolar kaldı ben de veremiyorum, çaresini ise bilmiyorum. işeri mi biraz yoluna koyabilirsem bir doktora gideceğim. birşey öğrenirsem size bilgi veririm

Son düzenleyen: Moderatör:
günde 4 . mu??? biraz fazla geldi de...ben de kullanıyorum . diye bi ilaç hergün 1,pzr-perş. yarım!
civciv,bu ilaç için yşının küçük olduğu da ilginç geldi,sonuçta bu ilaç değil,vücudunun ihtiyacı olan fakat salgılayamadığın hormon!
hiçbir yere zararı olduğunu sanmıyorum,aksine vücutta eksikliğini sorunlara sebep olduğunu biliyorum.hamileyken dr.un bana her muayenede ilk sorduğu soru bu ilacımı alıp almadığımdı!!!çünkü hipotiroid hamilelikte zeka geriliğine sebep olabiliyomuş(Allah Korusun)

merhaba bende troid hastasıydım tefor kullanıyordum çok küçük yaştan beri 1 sene önce ameliyat oldum şu anda ilaç kullanmıyorum ama kan tahlillerimi düzenli yaptırıp dr.uma b,ildiriyorum .gerçekten kilo vermek zor çünkü metabolizmayı yavaşlattığı için ama düzenli diyet ve egzersizle sanırım sizde başarılı olursunuz.

selam arkadaşlar ben mayısın 8 inde ameliyat oldum.Bnede biraz tiroit bırakmışlar:)sürekli ilaca bağlı kalmamayım diye ama hipotiroidi hastasıyım.geçen cuma dr uma gittim TSH ımı 20.6 görünce (normal değerler 0.4-4 arası)normalde günde bir kez aldığım teforu sabah 1 akşam 1 e çıkardı şimdi 3 gündür bu dozu alıyorum ama sanki fazla yükseltti gibi geldi bana:)bakalım 10 gün sonra ne olacak.bu arada 5 kilo aldım hemen.ve teforla aynı anda lida alnıyormu onu öğrenmek istedim ve lidacılar bana göndermediler ürünlerini:))))))

amaaaaaan sakıın,lida falan alma!!! zaten metobolizman şu an şaşmış durumda...
ben de ameliyat olmuştum,3 sene önce.aynen az bişi bıraktılar ama işe yaramadı.ben de sabahları l-throxin henning alıyorum.teforu tavsiye etmiyolar.bi de dr.una danış istersen.doz ayarı oturup,değerlerin normale dönünce yavaş da olsa kilo verirsin merak etme:))

NİLHAN, şu an bir problemim yok ama 3 gün önce müthiş yorgunluk vardı.şimdi nispeten azaldı.Ama eminim bizde bıraktıkları o küçük parça büyüyecek.DR UM BANA 3.5 ay sonra normale döneceğimi söylediler.Ama senin ilginç doğrusu TSH değerlerin normale dönmedimi yani?Ben ayın 11 de tahll yaptıtacağım o zaman kadar bekliyorum bakalım ne kadar düşecek.Bu arada sen o ilaçtan günde kaç defa alıyorsun?

Ben deminde yazdım ama çıkmadı yazım.Nilhan75 ilgilendiğin için tşk.Tefor dr verdiği için şimdilik kullanıyorum.bitince DR uma daha iyisi varmı diye soracağım.Amam 3 yıldır sendeki o küçük parçanın büyümemesi ilginç.Dr um bırakılan parçanın büyüyeceini ve normal hayat döneceğimi söyledi.Ayrıca tefor tedavisi 3.5 ay sürecek kesecekler sonra.Sana böyle birşey demediler mi?

Emine Lütfen dr una git.Çünkü bildiğim kadarıyla teforu ya da muadilini almazsan daha çok hipotiroidiye girersin ve sonra bu dayanılmaz hal alır dr un bırak dediği zaman bırak bence. Bu kendi başına alınacak bir karar değil.

merhaba arkadaşlar bende geçen ay lida kullanmıştım.1aylık kullanımdan sonra tahlil yaptırdım ve tsh 50 çıktı. anti tpo larda çok yüksek haşimeto tiroidi olmuşum.üç tane levotiron içiyorum.metabolizmam hiç çalışmıyor.Çok az yediğim halde kilo veremiyorum.artık ilaç falanda kullanmak istemiyorum kafayı yiyeceğim. Nasıl zayıflayacağım ben ya
:dance::dance::dance:

cibali merhaba, sen daha önce ameliyat olmuşmuydun olduysan bu bölüme yani cerrahiye gideceksin bana göre ama eğer olmadan hipotiroidi teşhisi konulmuşsa sanırım Endokrinoloji olacak ama tahlilinin yaptırıp herhangi bir dahiliye uzmanına da gidebilrisin diye düşünüyorum hepsinin bilgiisi var geçmiş olsun

Anlıyorum seni.Ben daha yeni ameliyat oldum ayın 8 inde.ve teforu sabah 1 akşam 1 e yükselttiler çünkü TSH ım yüksek geldi.Ama teforu hiç bir zaman bırakmamalıyız dr bırak demediği sürece bana denilen bu.Bu arada bu konuda tek bir dr a gidilems, daha mantıklı ben öyle yapıyorum.Sadece ameliyatımı yapan dr un kapısını aşındırıyorum:)

Herkese Merhaba:)
Yaklaşık 3,5 yıl önce "ateş basması" şikayetlerim nedeniyle doğruca bir endokrinoloğun yolunu tuttum. Acaba erken menopoz mu diye düşünmedim değil ama jinekologumla da görüşmüştüm ve hersey normaldi...
Testler, muayeneler, ultrason derken hashimoto tiroidi teshisi konuldu. Böyle garip isimli hastalık nasıl bir sey ola ki diye interneti falan taradım. Arada bir kaç endokrinolog değiştirdim. Bugun düşünüyorum da hipotiroid yüzünden aslında bir çok semptomu yaşamışım ama farkına varmamışım. Adet düzensizliği, yüksek tansiyon, karpal tünel sendromu, ciltte kuruluk, saç dökülmesi, vs vs bir tek bana uymayan üşümeyle ilgili bölümdü ki hala ara ara aniden fırın kapağını açmışım gibi alev alev yandığımı hissediyorum. Ah, pardon arada bi detay atlamışım. Gençliğimde (yaş 41 zira :) ) çok dal gibi bir kadın değildim ama son 10 yıldır dehşet kilo almış vaziyetteyim. Bir dönem diyetisyene de gitmişliğim var hatta.. O tarihlerde bu hastalığım teşhis edilmediği için muhtelif diyet reçetelerini denemekle birlikte çok yavaaaş kilo vermiştim. Bir dönem sonra da midemde bir rahatsızlık nedeniyle diyetisyeni de işin ucunu da bıraktım açıkçası... Çok üzgünüm çoook
Son numaram da metabolik bir rahatsızlık olan "insülin direnci"... Tip 1 diabet hastası olmaya ramak kalmış olabilirim hatta...
Hemen hemen 1 senedir bir endokrinolog görmemiştim. İst.Anadolu yakasında bir DR olsun bari diyerek arandım tarandım ve Selamiçeşme-Çiftehavuzlar arasında Cerrahpaşa Üniv. Prof'u olan Volkan Bey'le yollarımız kesişti... İşin ironik kısmı bunu da boyun fıtığım nedeniyle ziyaret ettiğim başka bir doktora
borçluyum tabii..
Volkan Bey'le geçen haftasonu tanıştım muayenehanesinde.. Uzun uzun dinledi beni. Ölçtü, biçti. Yaşam koşullarımı anlattırdı.. Ne yiyorum, yürüyor muyum? Nasıl aktivitelerde bulunuyorum, vs. vs... Doğal olarak görüşme sonunda muayenehaneden çıktığımda bir seri tahlil reçetem vardı elimde... Tahlillerimi yaptırıp bugün de kendisine kontrole gittim. Zaten 3,5 yıldır kullandıgım L-thyroksin adlı ilacımın dozajını değiştirdik. Sık sık acıkmalarımı engellemek ve insülünün vücudumda dağılımını regüle etmek adına daha önceden kullanmakta huysuzluk yapıp bıraktığım ilaca devam etmeye karar verdik. Şimdilik akşamları yarım tablet alacağım yemeklerden yarım saat sonra... Bu arada işim nedeniyle hiç bir sportif faaliyette bulunamayan ben yıllar önce eve almış olduğum yürüme bandını kullanacağıma da söz verdim a.s zira kendisi elbise askısı gibi duruyordu odanın ortasında :çok üzgünüm: Simdilik haftada 3 aksam eve gelince yemekten önce bir 30 dakika tempolu yürüyüş yapacağım. Haftasonu sokak kızı şeklinde olduğum için zaten bu zamanları bonus olarak düşündük...
Veee elimde bir diyet listem var artık...
İtiraf etmeliyim ki aslında bu tam bir diyet listesi değil de aslında hani adına sağlıklı beslenme dediğimiz ve artık yaşamımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmesi gereken bir disiplin diyebiliriz.
Sabahları klasik 2 dilim kepek ekmeği + beyaz peynir (75g) + domates, salatalık & biber + 5 zeytin + 1 fincan şekersiz ya da tatlandırıcılı çay
Ara öğün 1 porsiyon meyve
Öğlen; 2 dilim kepekli ekmek + 3 köfte büyüklüğünde yağsız ızgara et + 1 tabak (200gr) mümkünse susuz sebze yemeği + 1 bardak light yoğurt + yağsız salata (serbest) + 1 pors. meyve
Ara öğün 1 porsiyon meyve
Akşam; öğlen yemeğinin aynısı
Ara öğün 1 porsiyon meyve...

Ben meyveyi daha çok seviyorum diye gördüğünüz gibi günde 4 porsiyon meyve hakkım doğdu :)))

Doktorumun demesine göre bu tarz bir beslenme listesini takip edip yürüyüş gibi hafif sayılan bir sporla desteklenmesi halinde ayda 4-6 kg verenler oluyormuş.

2 hafta sonra bir ara kontrole gidip, 1 ay sonra tekrar TSH falan tahlillerimi yaptırıp yine doktorumun kapısını çalacağım... Bakalım neler olacak :uhm:

Özetle sevgili arkadaşlarım... hastalıkdaşlarım... hipotiroidi aslında biz gözlerimizi yumana kadar bizimle kalacak bir hastalık... Doğal olarak bu işi takip edebileceğimiz ve içimizin de ısındığı bir endokrinologla birlikte bu yolda yürümemiz gerektiğini anlayıp kabul etmemiz gerekiyor...

Fazla kilolarımıza gelince yine klasik olacak ama 3 ana, 3 ara öğünden oluşan yağsız/az yağlı bir beslenme düzenini sürdürmemiz şart...

Fitness salonları, pilates, yoga falan gibi şeylere belki bir süre devam edeceğiz. Ama kabul edelim ki bu aktivitelerin ömür boyu sürmesini de garanti edemeyiz hiçbirimiz. Bu nedenle yolumuz her devrin sporu olan yürüyüşten geçiyor...

Kıssadan hisse, hayatımızdaki alışkanlıklarımızı değiştirip bu hastalıkla birlikte yaşamaya ve onunla barış içinde olmamız için beslenmemize ve bedensel aktivitelerimize dikkat etmeye ve bu yeni durumun yeni hayat tarzımız haline gelmesine gayret etmeliyiz... Yoksa yaşlarımız ilerledikçe maalesef başka başka hastalıklara davet çıkarmış olacağız ki bunu hiç birimiz istemeyiz ve dilemeyiz de...

Hepinize sağlıklı günler dilerim...
Sevgilerimle...
a.s.

kills the cat merak ettim:)hangi ilaca geri döndün ve günde kaç kez alıyorsun?teşekkürler yazın için:)

kills the cat merak ettim:)hangi ilaca geri döndün ve günde kaç kez alıyorsun?teşekkürler yazın için:)

Sevgili Zeynep,
Sanirim burada ilac ismi yazmak yasak degil :)
Glucophage diye bir sey vermisti eski doktorlarimdan birisi.
Hemen hemen bir 10 gun kadar kullandim. Ilk gunlerde patlamaya hazir piknik tüpü seklindeydim valla, bir gaz vardi anlatamam... Zaten gobek kocaman olunca gazla birlikte her an gözümün önündeydi sanki pek bi rahatsız olup, başlarım böyle aşkın ızdırabına diyip bıraktım.. iyi halt etmişim... :kızgın:
Bu ilac aslinda bazı bünyelerce "zayıflama ilacı" olarak kullanılıyormuş ki aslında tamamen yanlış... Üstelik prospektüsünde de açık açık yazıyor ama bu ünvandan kurtulamamış sanırım hala..

Glucophage (ve türevleri), diyetle ve egzersizle kan şekeri kontrol altına alınamayan tip 2 diyabet hastalarının kanlarındaki yüksek şekerin vücuda zarar vermesini önleme amaçlı kullanılıyor.

Hem açlık hem de tokluk kan şekerleri düşerken insülin düzeyleri etkilenmiyor, (zaten insülinle birlikte bile kullanılabiliyor), hücrelerin insülin direncini bir nebze kırıyor.

Aslen, aşırı kilolular, zaten yük altındaki dolaşım sistemlerine ağır bir egzersiz temposuyla daha da yüklenemez. Ama bir yandan kan şekeri kontrolleri de yine şişmanlık yüzünden bozulmuştur. Burada Glucophage, kilo verdirerek değil, doğrudan yüksek şekerin zararlarını azaltarak çözüm getirmeye çalışır. Halbuki adam iyice kilo verebilse şeker kontrolü zaten kendiliğinden iyileşecek.

Neyse.. özetle.. diyet ve egzersizle şekerini düşüremeyenlerin dolaşım sistemlerinin yüksek kan şekerinden daha fazla zarar görmesini önlemek için yapılmış bir ilaçtır bu.
:1rolleyes:

Dozu yazmayı unutmuşum... İlk günlerde minik bir dozla başlanıp, doktor kontrolünde min. 1-2 hafta sonra tekrar doz düzenleniyor / arttırılıyor...

Doktora çok ağladım gaz maz uğraşamam diye. Acıdı herhalde... ya da akşam yemeklerimi kontrol etmek bende biraz daha zor olduğu için belki de başlangıç olarak akşam yemeğinden 30 dak. sonra 1/2 tablet almaya başladım. Hani iki öğün arası özellikle öğlen- akşam ve akşam - gece arası acıkırız ya bunu engelliyordu bu ilaç benim hatırladığım.

sevgili kills the chat, çok sağol ilgilendiğin için.bu güne kadar yani bu haşimato hastalığı teşhisi 10 yıldır bana kondu. gittiğim okadar dahiliyeciden bunların hiçbirini duymadım sağol arkadaşım. Allah razı olsun. bu senin söylediğin liste hemen hemen 1100-300 kalori arası gibi bir şey. işte böyle bir diyet ve haftada 2 gün steple 4 ayda 4 kilo verdim.ama bunu bir ömür boyu sürdürmeğe hitler karakteri lazım. o da bende yok.yüksek tansiyonda cabası.şu hhs,nin süper paketini deniycem.bu gün kafaya koydum.

Cibali'cigim, geçmiş olsun sana...
FX ben de aldım hatta ilk gün 2+2 kullandığım için yaklaşık 2 gün kadar ishal oldum. Sonra tırstığım için bir iki günü içmeden geçirdim ve 3 gün kadar 1+1 şeklinde içtim. Susuzluk yapıyor gibi sanki ama tam olarak iştahımı kontrol altına aldığını söyleyemem. Gerçi başka da kullanmadım. O yüzden yorum yapmamın doğru olduğunu sanmıyorum....

Öte yandan... diyelim ki FX'le kilolarını verdin, istediğin kiloya indin... Sonra ne yapacaksın? Hayatın boyunca FX ya da buna benzer bir şeyden destek alamayacaksın herhalde diye düşünüyorum. Sonrasında beslenme ve aktivite düzenini değiştirmediğin sürece yine aynı şeyleri yaşamak kaçınılmaz olacaktır... :sm_confused:

sevgiler yerimseniben

X