Hipotiroid Hastalarının Zayıflama deneyimleri

slm bende 2 senedir hipotroid hastasıyım.hamileliğimde aldıpım 20 kiloyu veremeyince dr gittim böylece öğrenmiş oldum.dr bana düzene girmeden kilo veremiyeceğimi söylüyor.gerçektende öyle oldu.şükür ki kiloda almadım .Benim sizlerebir sorum var ben süreklikendimi yorgun halsiz pili bitmek üzere bi oyuncak gibi hissediyorum. Sizlerde öylemi ?ilaçlarımıdaaksatmıyorum günde 2 adet içtiğimde olduama hala bitkinim yardımcı olursanız sevinirim....

evet bu çoğumuzda olan bir şikayet maalesef,halsizlik...
bunun yanısıra emin olmak için ferritin ( demir eksikliği ) değerlerine de bakılmalı diye düşünüyorum

Son düzenleyen: Moderatör:
bir arkadaşım haşimato,izmirde bir doktora gitti;
arkadaşım spor salonuna gidip günde kaç saat spor yapıyordu ama kızda tık yoktu
doktora gittiğinde tiroid değerlerinin alt üst olduğu ortaya çıktı
doktor zayıflatmak için şeker hapı verebileceğini ama önce test yapacağını söylemiş
aç karnına kan almışlar,sonra limonata içirmişler,iki saat sonra mı ne yine kan almışlar
vereceği şeker hapının dozunu ayarlayabilmek için..
neyse arkadaşın şeker değerleri çok çok normal çıktığı için şeker hapı vermeyeceğini diyetisyene gitmesini söylemiş.
arkadaşın annesine de kilo problemi nedeniyle yine böyle test yapılmış,herhangi bir sorun yokmuş aslında,şeker değerleri sadece sınırda çıkmış,çok da bozuk değil yani ama yine de doktor şeker hapı vermiş ve kadın bir ayda 5 kilo vermiş.
arkadaş baya umutluydu annem böyle zayıfladı bana da verir doktor diye ama maalesef vermemiş işte.
şu şeker hapı olayını ben de çok merak ediyorum,üstelik de doktorun bir uygulaması ve onun kontrolundesin

bi arkadaşın kardeşi de eczanede çalışıyor,o da söylemiş millet deli gibi şeker hapı alıyo zayıflamak için diye.yani anlamadım bu reçetesiz de satılabiliyo mu böyle,hiç bi yan etkisi yok mudur neyin nesidir,ben korkarım şahsen doktor demeden içmem

doktora gidince sorucam ben de bakalım ne dicek
sadece 5 kilo vermek istiyorum o kadarcık yaaaaaaaaaaaaaaaaa offfff

arkadaşım ben de hipotiroidi hastasıyım ve aynı zamanda polikistik over hastasıyım ve gittiğim jinekolog pcoslulara şeker hapı dediğiniz ilaçtan veriyordu bana da verdi.... o ilacın etkisi şu : diyet ile kilo kontrolü sağlanamayan obez diyabetlilerde kilo kontrolüne yardım eder ( bende şeker sorunu yok fakat doktorum hiç çekinmeden kullanabileceğimi söyledi hatta istersem ömür boyu kullanabileceğimi söyledi ) ........
isterseniz netten METFORMİN HCL diye arattırabilirsiniz ilacın etken maddesi bu .

ama yine de bence doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

arkadaşım ben de hipotiroidi hastasıyım ve aynı zamanda polikistik over hastasıyım ve gittiğim jinekolog pcoslulara şeker hapı dediğiniz ilaçtan veriyordu bana da verdi.... o ilacın etkisi şu : diyet ile kilo kontrolü sağlanamayan obez diyabetlilerde kilo kontrolüne yardım eder ( bende şeker sorunu yok fakat doktorum hiç çekinmeden kullanabileceğimi söyledi hatta istersem ömür boyu kullanabileceğimi söyledi ) ........
isterseniz netten METFORMİN HCL diye arattırabilirsiniz ilacın etken maddesi bu .

ama yine de bence doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

ben de bugün doktora gittim,gizli şeker testi istedim
önceden açlık tokluk ölçülmüştü ama bişey çıkmamıştı,asıl şeker yükleme testi ile anlaşılıyormuş
yarın sonuçlara göre konuşucam doktorla bakalım ne dicek

merhaba bayanlar... uzun bir yaz tatilinden sonra aklıma geldi forumumuza göz gezdirmek ve hemen kendi sayfamıza baktım arkadaşlar okuduğum kadarıyla herkes hipotiroid ve kilolardan yakınıyo... yaa arkadaşlar bende hipotiroidim 1 yıl önce total tiroidektomi oldum ve bende sizler gibi levotiroksine bağlı yaşamaya mecburum ilk başta bunu kabul etmek bana çok zor gelmişti epey demoralize olmuştum ama artık çok alıştım aştım sevgili doktor kardeşim sayesinde kabullendim durumumu...İnanın bayanlar endişe edilecek ve büyütülecek bir hastalık değil yapmanız gereken şeyler doktor kontrollerinizi aksatmayacaksınız yediklerinize az biraz dikkat edip hareketli bir yaşam sürerseniz inanın herşey hallolur özellikle genç bayanlar relax... tek başına spor bile çok işe yarar inanın ben sadece ameliyatımın ilk iki ayında şişkinler yaşadım ama sonra normale döndüm hatta şuan eskisinden daha enerjik hissediyorum kendimi sakın üzülmeyin... Herkese bol sağlıklı neşeli günler diliyorum....:smiley-cool:

arkadaşlar bugünden itibaren diyete başlıyorum diyet derken aman aman bir diyet değil tatlı, ve abur cuburu kesicem akşam 8 den sonra yemek yok.bol bol beşibir yerde karışımı içicem bol su vede akşamları hareket yapmayı düşünüyorum.Baktım olmayacak böyle hipotirodim var diye hayatamı küsücem,elbiseler olmuyor çıldırıcam vericem 5-7 kilo civarı çıtır olucam :)

ne olup ne bittiğini aşama aşama yazıcam sizlere.hadi bakalım başladık maratona

ÇITIR OLUCAM ÇITIRRRRRRRRRRRRRRR :dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance:

merhaba,

ben tiroidimin yavas calistigindan supheleniyorum. ama hic doktora gitmedim.
cok az yiyorum ve spor yapiyorum ama kilo veremiyorum, ayrica halsizlik; kabizlik, cok usume, terlememe gibi sikayetlerim var. cildim de cok kuru ve bu yil saclarimda dokuluyor cok.

acaba ben de mi hipotiroid hastasiyim.

ne doktoruna gitmeliyim? kan testi ile mi anlasiliyor?

peppermint,
endokrin doktoruna gitmelisin.şikayetlerini söylediğinde zaten sana tiroid testleri yapacak.tsh,t3,t4 gibi klasik testler isteyecektir.
endokrinci olduğu için büyük ihtimal nolur nolmaz şekerini de kontrol edebilir.
ayrıca ferritin ( demir deposu ) e de baktırmanı tavsiye ederim.

ben ameliyat olalı 2 yıl oluyor, son 1 yılda sigarayı bıraktım.. 100 mg içiyorum her gün ve tabii ömrümün sonuna kadar da devam edeceğim maalesef.
işte bütün bunlar birleşince kilo almak kaçınılmaz oldu :sinifsinif: ve çok kısa sürede aldım, şiştim resmen.
şimdi kendimi bir ateşe attım bakalım, zayıflama hapı kullanıyorum. yanlış olduğunu biliyorum, bu yaşıma kadar kilo almak için yapmadığım şey kalmamıştı, günün birinde diyet falan yapacağım aklıma gelmezdi :1rolleyes: umarım kalıcı bir yan etki bırakmaz bu zayıflama hapı ..

ben ameliyat olalı 2 yıl oluyor, son 1 yılda sigarayı bıraktım.. 100 mg içiyorum her gün ve tabii ömrümün sonuna kadar da devam edeceğim maalesef.
işte bütün bunlar birleşince kilo almak kaçınılmaz oldu :sinifsinif: ve çok kısa sürede aldım, şiştim resmen.
şimdi kendimi bir ateşe attım bakalım, zayıflama hapı kullanıyorum. yanlış olduğunu biliyorum, bu yaşıma kadar kilo almak için yapmadığım şey kalmamıştı, günün birinde diyet falan yapacağım aklıma gelmezdi :1rolleyes: umarım kalıcı bir yan etki bırakmaz bu zayıflama hapı ..

aklını başına al lütfen. sağlam insanları bile sağlığından ediyor zayıflama hapları. kaldıki bizim bünyemiz daha kötü. bence bunu kendine yapmasan iyi edersin. :eek:klava:

Sakın yapmayın. Hipotiroid olan bir arkadaşım zayıflama ilacı kullandı. Şu Seda Sayan'ın falan kullanıp sonra bırakmak zorunda kaldığından. Adı ne bilmiyorum. Ama herkes kullanma demişti. Tiroidi ve kolestrolü alt üst oldu. Bir de depresyona girdi. ılacı bırakmasının üstünden bir yıl geçti, hala çıkamadı depresyondan. Tiroid değerleri hala zayıflama ilacı öncesi haline dönmedi. Bir de o sadece 1 ay kullanmıştı. Şu an çok pişman. Verdiği kiloları geri aldı kala kala ilacın sebep olduğu hastalıklarla kaldı. Aman dikkat.

benimde var bu illetten .. ben 20 kilo verdim 8 ayda ama ne çektim bi ben bi ALLAH bi annem bi nişanlım bilir kaydirigubbakcemile3
bol bol sebze yedim,kararında zeytin yağılı ıspanak,pırasa,yazın karpuz,fasulye...
ve ben yalnış biliorm ama hiç ekmek yemedim bir dilim bile yemedim çünkü beni çok zorluordu...
elma,kola,muz,prinç,bulgur,hamur işi yemedim...
ve bol bol hoşaf için,komposto yapıp yapıp için süper oluor...
zayıflama hapı konusundada bugün haberleri inşallah izlemişsinizdir toplatılmış zayıflama ilaçları aman ha uzak durun a.s.

bir de ameliyat olmadım korkuorm çünkü ilaçlarımı içiormda bi işe yaramıorlar :)

Sakın yapmayın. Hipotiroid olan bir arkadaşım zayıflama ilacı kullandı. Şu Seda Sayan'ın falan kullanıp sonra bırakmak zorunda kaldığından. Adı ne bilmiyorum. Ama herkes kullanma demişti. Tiroidi ve kolestrolü alt üst oldu. Bir de depresyona girdi. İlacı bırakmasının üstünden bir yıl geçti, hala çıkamadı depresyondan. Tiroid değerleri hala zayıflama ilacı öncesi haline dönmedi. Bir de o sadece 1 ay kullanmıştı. Şu an çok pişman. Verdiği kiloları geri aldı kala kala ilacın sebep olduğu hastalıklarla kaldı. Aman dikkat.

oofffff haklısınız biliyorum ama kararttım gözümü işte :KK43:

dün haberllerde izledim, toplatılmış ilaç ... 14 tane kalmıştı, içmeyeceğim artık .
Uzun zamandır gitmiyorum doktora, ölçtüreyim bakayım değerlerimi, belki düzelme vardır .:KK43:

kızlar ben tam 7 ayda 16 kilo aldım benimde troitlerim çalışmıyor ameliyat istiyordum yapmadılar ilaçda vermediler kiloda veremiyorum delirmek üzereyim yaa guclubacismile

kızlar benım t3 t4 ve tsh normalde ama anti tpo270.2 bu ne anlama geliyo troit hastasımıyım sizce değilmıyım. doktor 3 ay sonra tekrar gel dedi yolladı. aşırı derecede üşüyorum halsizim yatakdan hep yorgun kalkıyorum kansızlık var saçlarımda dökülme var ve kilo veremıyorum8ayda10 kılo aldım.

doktora gidene kadar dayanamayacagım bana bılgı verebılecek olan var mı?????

kızlar benım t3 t4 ve tsh normalde ama anti tpo270.2 bu ne anlama geliyo troit hastasımıyım sizce değilmıyım. doktor 3 ay sonra tekrar gel dedi yolladı. aşırı derecede üşüyorum halsizim yatakdan hep yorgun kalkıyorum kansızlık var saçlarımda dökülme var ve kilo veremıyorum8ayda10 kılo aldım.

doktora gidene kadar dayanamayacagım bana bılgı verebılecek olan var mı?????

evet canım malesef troit hastasısın. haşimatonun tüm belirtileri bunlar. Allah yardımcın olsun. ilaç verdimi?

kızlar bugun gittim hastaneye bakalım şikayetlerim azalacak mı

Yanlış foruma mesaj atmışım. Mesajımı düzeltiyorum. Birazdan bir ilaçla ilgili birşey yazacağım.

Ok yazıyorum. Bir arkadaşım da hipotiroid. Çok ama çok zor ve yavaş kilo veriyordu. Diyet ve spora rağmen. O bayağı bir araştırdı, ıngilizce forumları falan okudu. Doktoruna ilacını değiştirtti. Genelde ilaçlarda tek tip hormon oluyormuş. O hem T3 hem T4 olan bir ilaç istedi. Doktoru da aralarında fark yok demiş ama yine de yazmış ilacı, arkadaşımın içi rahat etsin diye. Bir iki ay oldu, yeni yeni kilo vermeye başladı. Kesinlikle ilacı değiştirdiği için olduğunu düşünüyor. Israrla kilo veremiyorsanız, doktorunuza bir sorun bence. Bazı bünyelerde tek tip hormon test sonuçlarını düzeltse de zayıflama konusunda yetersiz kalabiliyormuş.

bir ara zayıfladım ama sonra yine 2-3 ay içerisinde 10 kilodan fazla aldım..şimdi yine verdim kilo. ama çaba sarfediyorum vermek için, eskiden yerdim ama kilo alamazdım , şimdi her yediğim yarıyor :))

X