Anne Sütünü Arttıran Gıdalar

nursen41

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
6 Mayıs 2008
63
0
1 – Anne hamileyken ayva yerse,kan dolaşımına faydalı olur.
2 – Marul yemek, anne sütünü arttırır
3 – Nohut yemek, anne sütünü arttırır
4 – Bal şerbeti, tıkanan damarları açar,sütü arttırır
5 – Yoğurt, üzüm, hurma, kuru incir, doğum yapan kadınların vazgeçilmez gıdasıdır.Hurma ve bal, lohusalık yaralarının tedavisini kolaylaştırır.
6 – Mürver çiçeği, biberiya anne sütünü arttırır
7 – Çakal eriği ( dağ eriği ) suda kaynatılıp, günde 3 kere 1’er çay kaşığı içilir.( Kabızlık yapmaması için sinameki ilave edilir )
8 – Havuç tohumu, su ile kaynatılıp içilir
9 – Funda, su ile kaynatılıp içilir
10 – Rezene, su ile kaynatılıp içilir
11 – Anason, su ile kaynatılıp içilir
12 – Turp tohumu, su ile kaynatılıp içilir
13 – Isırgan otu, su ile kaynatılıp içilir
14 – Kırmızı mercimek, mısır unu, yulaf unu, kimyon, çorba yapılıp içilir.
15 –Turp, badem, tavuk eti, yerelması, şalgam, enginar, muz, elma
16 – Şalgam suyu, anne sütünü arttırır
17 – Adaçayı, anne sütünü arttırır
18 – Maydanoz, anne sütünü arttırır
19 – Süt düğümlenmesinden, tıkanmasından şişen , sertleşen memeye nane lapası konursa tıkanıklığı giderir,şişi indirir
20 – 2 yaşına kadar bebek emzirilir.Bu zaman içinde beyni çok gelişir.Beyin için gerekli olan gümüş iyonu, cevizde bol miktarda vardır.Anne çokça ceviz yerse, sütten bebeğe geçer.Bebek, hariçten yemeye başladığında da ceviz yedirmek gerekir.Cevizi bal, azıcık sirke ile macun yapıp yedirmek yan tesirini telafi eder.Anne de ceviz yiyince bal şerbetine sirke katıp içerse daha aydalı olur.
21 – Çörek otu, ılık bal şerbetiyle içilirse anne sütünü arttırır
22 – Antep fıstığı, anne sütünü arttırır.Fazlası baş ağrısı yapar.Şeker telafi eder
23 – Soğan, anne sütünü arttırır.Fazlası bebekte karın ağrısı yapar
24 – Kara lahana ( Karadenizlilerin çok sevdiği lahana ) yemek, yemeğini yemek, anne sütünü arttırır
25 – Enginar yemek, her türlü yemeğini yemek anne sütünü arttırır
26 – Ayva, balla pişirilip lapa olarak ğöğüse bağlanırsa süt yollarını açar.
TAVSİYE : Sütümüz olmuyor, az oluyor diye, bebekler suni gıdalara mahkum edlmemelidir.Siz de 26 formülden birini seçip, deneyebilirsiniz.Anne sütüyle beslenen bebek, hem gıdalanır, hem de anneye karşı olan sevg bağı artar.Anne sütünden sonra, anti alerjik süt, anne sütüdür.A da inatçı yapabilir.Annelerin çoçuklarını tam 2 sene emzirmesi ayetle sabit olduğu gibi ( Kadınlar çocuklarnı tam iki yıl emzirirler-Bakara suresi 233.ayet ), tıp da bu gerçeğe doğru hızla ilerliyor.2 sene zarfında anne, 2 yaşından küçük başka bir çocuğa süt verirse, bu kendi çocuğunun sür kardeşi olur.Bunların evlenmesi dinen ve tıbben zararlıdır.Ahmak, sinirli kişilerin sütü ve kanı, verilen kişiye geçeceği için seçici davranmak gerekir.( Kadın,hamileliğinde, doğum yapıncaya kadar ve bebeği memeden kesilinceye kadar, Allah yolunda hudutlarda nöbet bekleyen mücahit gibidir.Eğer bu safhalarda ölürse, ona şehit mükafatı ve sevabı vardır. –Ahmak kadına süt emzirtmeyiniz-Hadis-i Şerif )

Mustafa ÖZER – Tabiat Eczanesi Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi Sayfa 56

Çörek otunu, pastalara, böreklere, yemeklere baharat olarak devamlı kullanınız. Balla macun yaparak yiyiniz.Çörek otu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiği için; çörek otuna her gün 1’ er tatlı kaşığı devam eden kişi kolay kolay hastalanmaz.
Her gün 1 su bardağı ılık bal şerbetine, 1 şker kaşığı sirke, 1 şeker kaşığı çörek otu ilave edilip içilirse, balın safraya verdiği zarar sirke ile giderilir,sirkenin bakteri öldürme özelliği, çörek otunun ölümden başka her derde deva oluşu, balın şifasıyla birleşir.Gerçkten vücudu korur, vücudu kuvvetlendirir.Hastalıkları kısa sürede şifaya kavuşturur.
Mustafa ÖZER – Tabiat Eczanesi Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi Sayfa 77
Hamilelikte : hamile kadınlar bebek ve kendi sağlıkları için havuç suyu içmelidirler.Bunu yanında üzüm, ayva suyu ideal gıdadır.

Mustafa ÖZER – Tabiat Eczanesi Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi Sayfa 149

HİND YAĞI

Kabızlık : Hind Yağı, zeytinyağıyla karıştırılıp içilir.Tahriş yapmadığından hamileler de kullanabilir.
Saç Bakımı : Hind Yağı,zeytinyağı ve çörek otu yağıyla karıştırılıp, saçlar masaj yapılır.
Cilt Yumuşatma : Hind Yağı, zeytinyağıyla karıştırılıp cilde sürülür.
HURMA :
Kalp ilacıdır.7 tane Acve veya Medina hurması çekirdekleriyle öğütülür, az badem içi ve hıyar çekirdeği öğütülür.St, zeytinyağı ve bal ile pişirilip, macun yapılıp soğuk olarak yedirilir.Bu macun birçok hastalığa şifadır.
Loğusa Gıdası – Bebek Mamasıdır. Kadınlarınıza loğusa döneminde hurma yediriniz.Kim lohusalığında hurma yerse, onun çocuğu AKILLI ve AĞIRBAŞLI olur( Hadis-i Şerif ). Doktorlar da hurmanın antiseptik olduğunu,lohusalık yaralarını çabuk iyileştiren ilaç olduğunu, süt arttırdığını, bebeği beslediğini, içindeki potasyumun çocukların büyümesini sağlayan ideal besin olduğunu belirtmişlerdir.
Bebe ilk oğunca damağına dünya gıdası olarak hurma ezip ovuşturmak, hurma ezmesi tattırmak sünnettir ve bebeğin zeki olmasını sağlayan ilaçtır.
Loğusa hurmayı sade olarak yer, sütle ıslatıp yer, bebeğe de hurma şıralı sütten yedirir.
Diş etlerini kuvvetlendirir.
Doğum kolaylaştırıcıdır. Rahim adelesini kuvvetlendirir.Bu özellik doğumu kolaylaştırır.Hurma macununa 1/3 ‘ ü kadar defne tohumu öğütülüp karıştırılarak, doğuma 1 hafta kala yenmeye devam edilirse,doğum ağrısız v e çok kolay olur.
Vücuda kuvvet ve enerji verir.
Karaciğeri güçlendirir.
Sarılık
Kısırlık
İştah açıcı
Bağırsak tembelliğini izale edici
Göze kuvvet verir
Vücuttaki zehirleri atıcı
Kan yapıcı
Haım kolaylaştırıcı
Bebeğin büyümesini sağlayıcı
Damar hastalığı ve kolestrolü yok eder
Vücuttaki şeker oranını ayarlar
Adaleleri kuvvetlendirir
Sinirleri teskin eder.
İç kanamayı durdurur.Onun için loğusa yemeği olmuştur.
Saç jölesi olarak suyu ile saçlar ıslatılı taranır
Suyu ile cilt pansuman edilirse cildi besler,hamilelik ve güneş lekelerini yok eder.
Mide kuvvetlendirici
Böbrek kumları iltihabını giderir.
Zihin açıcı ve dinlendirici
Balgam,öksürük ve gribi geçirir
Kansere karşı koruyucu
Hurmada kalsiyum olduğu için,kemiklerin gelişmesini sağlar,kemir veremini geçirir.
Ağız içi yaralara iyi gelir.
İshale karşı
Kan tükürmeye karşı
Yarayı çabuk iyileştirir
Aç karnına yenirse, fazla yemek yeme ve tatlı isteğini giderir,bu sayede zayıflamaya yardımcı olur
Aç karnına yemek bağırsak kurtlarını döker.

Mustafa ÖZER – Tabiat Eczanesi Şifalı Bitkiler Ansiklopedisi Sayfa 156 - 159

bence bebk emmezse ne yenirse yensin süt olmuyor bitiyor malesef ben bunların çoğunu denedim ama malesef kesildi bebk emmerken resmen fışkırıyordu bıraktı pompada fayda etmedi sütü arttıran tek şey bebişin emmesi

konu çoook önceden açılmış ama bunu okuyanlara yardımcı olmak istedim ben kullandığım için sizlerede önermek istedim .ankarada her türlü özel bitkilsel çayları yağları v.s bulabilceğiniz mısır çarşısı baharatta anne sütü arttırıcı bi çay almıştımm gerçekten işe yaradı .bebekleriniz için denemeye değer annelerr:)tabii boollll suuuyu unutmamak için

alkolsüz bira dediğiniz şey eczanelerde satılan malt dedikleri şey mi yoksa başka birşey mi günde ne kadar tüketmek gerekir

1 yemek kaşığı rezene
1 yemek kaşığı ıhlamur
1 yemek kaşığı uısırgan
1 çay kaşığı anason
1 çay kaşığı kimyon bu tariften 2 fincan çıkıyor kaynamış sıcak suyu bu bitkilerin üzerine ilave ediyorsunuz 2 fincan kadar kaynamış sıcak su ilave edin 2-3 dk dinlendikten sonra günde 3 kere tüketebilirsiniz

ben bu tarifi tv den almıştım uyguluyorum bu hem bebeğin gazını gideriyor hemde sütün kalitesini arttırıyor bebeğinizle mutlu sağlıklı ömürler dilerim :)

aciillllllllllllllllllllll

süt arttırmak için deneyimleri olanlar lütfen yazın

benim oğlum 6.5 aylık 56 günlükken işe başladım günde 2 defa sağıyorum ve 1 defada emzirmeye gidiyorum ama bu aralar baya azaldı. humana still-tea ve ısırgan otu çayı kullanıyordum çok fazlada su içiyorum baya iyi gidiyorduk . şimdi napacağımı bilmiyorum 50 cc zor çıkıyor yoğurt falanda yemiyorum sütümü artırmam lazım ama nasıl:KK43:

bende humana cayı ıcıyorum bebegım daha 12 gunluk ama sutum yetmıyor galıba aglıyor bende mama takvıyesı yapıyorum ısırganı gunde kac kez ıcmek lazım

bende humana cayı ıcıyorum bebegım daha 12 gunluk ama sutum yetmıyor galıba aglıyor bende mama takvıyesı yapıyorum ısırganı gunde kac kez ıcmek lazım

Ah ah beni arasan benimle görüşsen büttüüüüüün sorularının cevabını alıcaksın :KK19::KK19::KK19:

alkolsüz bira dediğiniz şey eczanelerde satılan malt dedikleri şey mi yoksa başka birşey mi günde ne kadar tüketmek gerekir

Sabah, öğle ve akşam sadece 1 fkahve fincanı içilen alkolsüz bira anne sütünü arttıracağı gibi , içeriğinde bulunan B vitamini sayesinde de annenin bağışıklık sisitemini korur.

canlarım güzel anneler bende 2 aylık bir bebek annesiyim başıma geleni anlatayım sizde ona göre davranırsınız.
yaklaşık 1 ay önce sütüm yetmiyor diye mama takviyesine başladım. öncelikli sebebi bu çocuk çok ağlıyor sütün yetmiyor galiba demeleriydi. çok salakmışım ne dinliyorsun ki. ama dinledim malesef çok ağladım hatama 2 aylık oldu kızım ve şimdi hiç denecek kadar az sütüm var. aklınızda olsun çocuk çok ağlıyor mama ver diyeni dinlemeyin 1. ay dolduğunda dr a kontrole gidersiniz zaten o size sütün yetip yetmediğini söyler. sütünüzü artıracak herşeyi deneyin ve özellikle bolbol emzirin ama dr söylemeden sakın mamaya başlamayın. bu yazıyı özellikle galiba sütüm yetmiyor mama veriyorum diyen annelere hemen bırakın süte devam edin. sonra benim gibi çok pişman olursunuz üstüne birde vicdan azabı var:2::2::KK50:

arkadaşlar,
benim iki kızım var biri 5 yaşında biri de 3 haftalık..
ilk kızımı pek emziremedim 3 ay kadar sadece.kısmet olmadı sütüm azdı.
bu kızımı ise çok emzirmek istiyoeum.ancak kızlarımın ikisinin de ağız yapısı aynı.şöyle ki alt dudakları daha aşağıda.büyük kızımın da küçükken öyleydi.büyüyünce düzeldi.şimdi bunu neden yazdım.doğru emzirmek için memenin k.rengi kısmın alabildiği kadar alması ağzını açması gerekiyr ya benim kızım alt dudağını pek açmıyor.bunu bakınca fark ettim.ne yapabilirm..

21 günlük bir kızım var ve sezeryan doğum yaptım arkadaşlar hemen mamaya başvurmayın ben de mama verdim ama elhamdülillah bebeğim sütün tadını alınca mamayı kabul etmedi ama ben mamayı sırıngayla verdim böyle olunca çocuk doyuyor ama emme hissini gideremiyor memeyi de boş da olsa emiyor..... her sabah aç karnına bir bardak ılık süt ve birkaç kuru incirin çok faydası oluyor hem kabızliğa hem de süte... bu arada hem humana çayı kullanıyorum hem de yukarıda tarifi veilen çayı ... ve bi de tarhana çorbasının da çok faydalı olduğunu düşünüyorum

Son düzenleme:
benim bebeğim bir aylık 10 gün önce dr a gittik süt yetmediği için çok zayıflamış zaten çok ağlıyodu.dr mama verin 10 gün sonra tekrar göreyim dedi geçen gün gittik tamam normale dönmüş artık vermeyin dedi ama biberonla verdiğimiz için artık bırakmıyo...
önce ben emziriyodum ardından mama veriyoduk ama biberona alıştı keyfine gelirse beni emiyo olmadı ağlıyo memeyi tutmuyo...
bende yarın şırınga alıcam bide onunla denicem
daha çok küçük beni bırakmasını istemiyorum...
sütüm az burda yazılanları uygulamaya çalışcam..

bütün mercimekli bulgur pilavı çok işe yarıyor 15 günlük bebeğim mümkün olduğunca tüketmeye çalışıyorum. bi de kabak çok faydalıymş yeni duydum daha denemedim ikizleri olan biri söyledi sütü kendi kendine akıyomuş çok methetti

X