Ev Kiralayıp Bir Odasını Ofis Olarak Kullanabilir miyim?

BenOzgurce

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
20 Temmuz 2007
2.870
11
50
Arkadaşlar minik bir şahıs şirketi kurmayı düşünüyoruz. Başlangıçta masrafları en aza indirmek için evimi kullanmak istiyorum. Zaten başlarda mal alıp yığma gibi bir şey olmayacak.
Benim evde yapacağım şey, telefonla siparişleri almak, fatura kesmek sadece. İş yeri olarak tutup bir odasını ev olarak kullanabilir miyim ya da ev olarak tutup işimi oradan diyelim ki 4-5 ay idare edebilir miyim?

neden olmasın.elbette yapabilirsin
işin yasal prosedürünü soruyorsan bi bilgim yok nedir ne değildir
başarılar canım...

Canım bildiğim kadarıyla iş yeri olarak çalıştığın yeri bildirmek zorundasın iş yeri olarak kiralayıp orda yaşayabilirsin ama orasını iş yerin olarak göstermen lazım.

Arkadaşlar minik bir şahıs şirketi kurmayı düşünüyoruz. Başlangıçta masrafları en aza indirmek için evimi kullanmak istiyorum. Zaten başlarda mal alıp yığma gibi bir şey olmayacak.
Benim evde yapacağım şey, telefonla siparişleri almak, fatura kesmek sadece. İş yeri olarak tutup bir odasını ev olarak kullanabilir miyim ya da ev olarak tutup işimi oradan diyelim ki 4-5 ay idare edebilir miyim?

Canım bildiğim kadarı ile, evini işyeri olarak kullanamazsın .Yani ev olarak tutup işyeri olarak kullanman mümkün değil kanuna aykırı .İşyeri açma ve çalışma ruhsatı almak için Belediyeye başvurmak gerekli canım .Çünkü basit gibi görünsede normal daire olarak kullandığın yerin, iş yeri olarak kullanıldığı şikayete konu olabilir .

neden olmasın.elbette yapabilirsin
işin yasal prosedürünü soruyorsan bi bilgim yok nedir ne değildir
başarılar canım...
Sağol canım Şeniz Deneyeceğiz işte bakalım inşallah hayırlısı olur :)
Canım bildiğim kadarı ile, evini işyeri olarak kullanamazsın .Yani ev olarak tutup işyeri olarak kullanman mümkün değil kanuna aykırı .İşyeri açma ve çalışma ruhsatı almak için Belediyeye başvurmak gerekli canım .Çünkü basit gibi görünsede normal daire olarak kullandığın yerin, iş yeri olarak kullanıldığı şikayete konu olabilir .

Canım zaten işin kurallarına uygun olmasını istiyorum o yüzden sordum Şeniz
Hem ev kirası hem işyerinin kirasını vermek ya da kayınvalidemlerde kalmak yerine en azından bir kaç ay evden yürütebilir miyim diye düşünüyorum. Ya da işyeri olarak kiralayıp orada kalabilir miyim diye merak ediyordum :) Çok fazla bir rahatlık peşinde de değilim, bana gereken barınabileceğim bir yer aynı zamanda :)
Zaman az ayrıntıları öğrenmem gerekiyor .Müşavir evden olmaz demiş, ama iş yeri olarak kiralasam, aynı zamanda mesken olarak kullanabilsem çok iyi olacak.

Anladım canım , benimde bilemediğim işyeri olarak kiralanan yer mesken olarak kullanılabiliyor mu ? Muhakkak bir prosedürü vardır ama sanırım belediyeden sormak gerekir .:1hug:

Şöyle açıklayım.

Evinizin bir odasını işyeri olarak göstermek için şahıs şirketi olmanız lazım. Ltd. şirketler için mümkün değil.

Mülkünüzün bir odasını ofis göstermek bağlı bulunacağınız vergi dairesine de bağlı. Kimi vergi daireleri bu konuda izin verirken, kimi vermiyor. Muhasebeciniz bu konuda size bilgi verebilir.

Ayrıca apartmanınızda sorun olmasını istemiyorsanız apartmanınız işyerine izin veriyor mu diye yöneticinize danışmanızda fayda var, yoksa tam işi gücü açmış, düzeni kurmuşuz derken çıkmanız istenir ve yine bir sürü masrafa girersiniz.

Bunların dışında o odaya ait ayrı bir kira kontratı ile evinizin bir odasını işyeri olarak gösterebilirsiniz.

Madde 24 - Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza laboratuarı gibi müesseseler kurulamaz; kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür; dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır.
Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ve çarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir.
Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir.

Ayrıca bildiklerimi paylaşayım arkadaşım.

böyle kiralık evinin bir odasını kiralayanlar yanılmıyorsam serbest meslek kazancına giriyor. onlarda bir uzmanlığa dayanıyor. Avukatlık doktorlar için muayenehane vs. gibi.. Bunlar içinde ayrı gider yerleri var örneğin evinin bir odasını muyenehane yapan bi doktor kiranın tamamını su elektirk vs gderlerinin yarsını sadece gider olarak gösterebilir.

Ayrıca ev olarak alırsan ticari için kullanacaksan bina sakinlerinin hepsinden onay alman gerekir.

Yada işyeri olarak alırsan ki bence 4-5 ay dediğin için budaha mantıklı işyeri olarak kirala. ev düzeni kurma idare et. İyi bir avukatada sor derim ben canım

X