Amniosentez sonuçları güvenilirmidir?

HAYALKIZ

ece cerenin annesi:)
Kayıtlı Üye
1 Kasım 2007
768
127
39

Kromozom analizinin sonucu 'normal' çıkmışsa, analizin hatalı olma ihtimali çok çok düşüktür. Sonuç 'anormal' olarak gelmişse gerekli görüldüğünde kordosentez gibi bir yöntemle bu sefer bebekten kan örneği alınarak 'anormal durum'un doğrulanması gerekebilr.

Kromozom analizinin sonucu 'normal' çıkmışsa, analizin hatalı olma ihtimali çok çok düşüktür. Sonuç 'anormal' olarak gelmişse gerekli görüldüğünde kordosentez gibi bir yöntemle bu sefer bebekten kan örneği alınarak 'anormal durum'un doğrulanması gerekebilr.

slm,bende yaptırdım amniosentez doktorum bana yanılma payının olabileceğini fakat ilk 48 veya 72 saat içinde çıkan 5 kromozomun alınmış olan ilk örneğinin %90 doğru oluğunu,kalan diğer 15 gün içinde çıkan ikinci sonucunda ilkinden daha az önemli olduğunu anlatmıştı.amniosentezi yapan dr istenirse gebeliğin 20.haftasından sonra 3 veya 4 boyutlu ultrasonla da incelenebileceğini syledi ama benim kendi dr um önemli olanın amniosentez olduğunu istersek ultrasonu çektirmemizisöyledi bende çektirmedim yeter artık biraz bebişim dinlensin.

merhaba bendende amniosentez istediler ben çok korkuyorum yaptırıp sonucu ii yada kötü çıkan varmı lütfen yazarmısınız

3lu testte rısk oldugu ıcın amnıyosentez cektırdım ve erken tanı yontemı ıle ılk haftada bır ön rapor ıstedık,ılk gelen rapor temız geldı ve doktor 3hafta sonra gelecek kesın raporun da temız olacagı ıhtımalının cooook yuksek oldugunu soyledı bızde sevındık.ama kesın sonuc 3hafta sonra cıktıgında suphelendıgımız kromozonda degıl de baska dıger 2kromozonda anomalı oldugunu gorduk.bosuna sevınmısız.amnıyosentezın yanılma payı bınde bır oldugu halde belkı yanlıs cıkmıstır bırde kordosentez yapalım dedı doktorlar.onuda yaptırdık on gun sonra sonuc cıkacak.amnıyosentezın dogruluguna bu kadar guvenen doktorlar sımdı ıse belkı yanılma payı olmustur sızde bırde kordos.. yapalım dıyolarda kordosentezdede yanılma payı var.sonucum ıyı cıksa bıle bu defa ben acaba yanılma payı gerceklesmıstır benım sonucumda aslında rısk var dıye dusunebılırım degılmı.pekı amnıyosentezemı kordosentezemı guvenmelıyım ne bo..tan ıs bu

X