Hamilelikte Karın Ağrısı Çeken Var mı?

Halay

Guru
Kayıtlı Üye
17 Ağustos 2007
312
0
Arkadaşlar 11 haftalık hamileyim. Ara Ara karnım ağrıyor. Ama kaburgalarımın altına gelen kısım. Bazen tam gün süroyor. Siz de de oldu mu? Yanlarıma vurduğu da oluyor ağrının.

Bende oldu aynı haftalarda şimdi 14. haftaya yakınım gaz sancısına benzer bir karın ağrısı hem kasıklarıma vuruyordu hemde yanlarıma özellikle yanlarım böbreklerimin olduğu yerler çok ağrımışdı bendede bazı günler hiç ağrımazken bazen bütün gün sürüyordu sancı resmen vurup vurup geçiyordu sonra geçdi geçmiş olsun.

geçmiş olsun cnm benimde çok sık karın ağrılarım oluyodu 1 ay önce düşük yaptım allah senin bebeğini sağlıcakla kucağına almayı nasip etsin ama sakın ihmal etme bi doktora görünmeni tavsiye ederim

arkadaşlar 11 haftalık hamileyim. Ara ara karnım ağrıyor. Ama kaburgalarımın altına gelen kısım. Bazen tam gün süroyor. Siz de de oldu mu? Yanlarıma vurduğu da oluyor ağrının.

hiç korkmayin kizlar bunlar tamamem doğal ağrilar aynisini bnede yaşiyorum çünkü karnimi sanki geriyolar gibi kuru bi ağri oluyo karin kaslari genişlediği için sanirim ara ara oluyo ve o agrinin hemen ardinda karnimin bira daha buyudugunu farkediyorum. Gaz sancisina gelince oda çok kötü geçen hafta mafoldum doktor akti flora diye bitkisel bi ilaç verdi kabizlik için de öyle gaz sorununu çözdük

geçmiş olsun cnm benimde çok sık karın ağrılarım oluyodu 1 ay önce düşük yaptım allah senin bebeğini sağlıcakla kucağına almayı nasip etsin ama sakın ihmal etme bi doktora görünmeni tavsiye ederim
kaç haftalikti canim GEÇMİŞ OLSUN

karın ağrıları ilk aylarda vücut gebeliğe alışana kadar farklı yerlere vurabilir..bel , kaburga, kasık ,böbrek ..bunlar olağan durumlar..ilerleyen zamanlarda ise vucüt rahime yer açmak için bazı organların yerlerini değiştiriyor ve ağrılar özellikle gaz sancıları yaşanabiliyor..normal durumlar..sancı şeklinde şiddetli ağrılarda doktorunuza başvurun..

Arkadaşlar 11 haftalık hamileyim. Ara Ara karnım ağrıyor. Ama kaburgalarımın altına gelen kısım. Bazen tam gün süroyor. Siz de de oldu mu? Yanlarıma vurduğu da oluyor ağrının.

Canım bunlar normal şeyler. 4 aylık olana kadar böyle ağrılar çekersin. Benim 4. aydan sonra geçmişti.Doktor bazı gebeliklerde kasık ağrısı, bel ağrısı gibi şeyleri yaşanması normal demişti. 4 aydan sonra herşey normale döndü.

Herkese yazdıklarından dolayı teşekkür ederim. Allah hepimizin gönlüne göre versin inşallah. Heer ağrıda içim cız ediyor. Zorla olunca böyle oluyor sanırım.

evet canım karın,bel ağrısı çok normal.bende yaşıyorum.10 haftalık hamileyim dr normal olduğunu sölüyo....inşallah kısa zamanda geçicek bu ağrılar....

acaba bende hamile olabilirmiyim adetime çok kala karın ağısı çekiyordum kasık ağrıları falan hiç böyle olmazdı bide ben çatlatma iğnesi oldum bu ay şimdide ağrı çekiyorum adetime 4 gun kaldı bakalım ne olacak acab varmıdır

merhaba
benim de bi arkadaşım hamile ve yan kısımları hani böğürleri deriz işte hareket ederken çok ağrıyor.normal midir acaba.biz korktuk da

merhaba
benim de bi arkadaşım hamile ve yan kısımları hani böğürleri deriz işte hareket ederken çok ağrıyor.normal midir acaba.biz korktuk da

Canım karnı çıkıyordur,bu yüzdende oradaki kasları gergindir,yinede sorun bi doktora bence

:nazar:

Karın ağrısı hamilelik süresince hemen her dönemde karşılaşılabilecek bir yakınmadır. Özellikle gebeliğin erken dönemlerinde pekçok kadın karın ağrısından yakınır.

Erken dönemlerde ortaya çıkan karın ağrısı adet gecikmesini takip eden ilk birkaç gün içinde bile ortaya çıkabilir. Çoğu kadın bunu adet olacakmışım ancak olamıyormuşum şeklinde tarif eder.

Gebelikte görülen karın ağrısı ve rahatsızlığın en önemli nedenlerinden birisi rahimi yerinde tutan bağların gerilmesidir. Rahim büyüdükçe onu yerinde tutan ve çevreleyen zarlarda gerilmeye neden olur. Bu gerilme kişi tarafından ağrı şeklinde algılanır. Bu tür ağrılar bıçak saplanır tarzda şeklinde tanımlanır. Gerilme ağrıları her dönemde görülebileceği gibi en sık 12-20. haftakar arasında saptanır. Tek tarafta ya da her iki yanda görülebilir. Ani bir hareket ya da gerinme ile ortaya çıkabilir. Bu ağrıların herhangi bir klinik önemi yoktur.

Öte yandan kabızlık ve mide yanması da zaman zaman karın ağrısına neden olabilir. Hamileliğin ileri dönemlerinde büyüyen rahimin yarattığı bası nedeni ile kaburgaların alt kısımlarınd ada ağrılar hatta acı hissedilebilir. Yine ileri dönemlerde braxton hicks kasılmaları olarak adlandırılan rahim kasılmaları da ağrıya ya da karında rahatsızlığa neden olabilir. Bebeğin sürekli bir noktaya vurması da o bölgede hassasiyete yol açabilir.

Büyümüş olan uterus zaman zaman çevre dokulara ve sinirlere bası yaparak ağrıya yol açabilir. Kasıklarda ve bacaklarda karıncalanma iğnelenme şeklinde his değişiklikleri fark edilebilir.

Bunlar gebelik sırasında normalde görülebilecek ve herhangi bir önemi olmayan ağrılardır. Ancak karın ağrısı çok değişik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir ve hem bebeğin hem de annenin sağlığını tehdit eden bir durum olabilir.

Örneğin belirli aralıklarla gelip giden ve karının alt kısmında şiddetli kramplar şeklinde hissedilen ağrılar düşüğün ya da erken doğumun belirtisi olabilir. Yine çok erken dönemde karın ağrısı dış gebeliğin bir belirtisi olabilir. Son dönemlerde ise plasentanın erken ayrılması, ya da preeklampsi belirtisi olabilir.

Bunlar dışında gebelik ile ilgisi olmayan nedenler de karın ağrısına yol açabilir. Apandisit, böbrek taşı, idra yolu enfeksiyonu, dejenere olan miyomlar, hatta mide delinmesi bile karın ağrısı şikayeti ile kendini belli eder. Bu nedenle her ne tür olursa olsun karın ağrısı şikayetiniz ortaya çıktığında mutlaka doktorunuzla irtibata geçmeli ve onun görüşünü almalısınız.

dr alper mumcu

alıntıdır...

merhaba arkadaşlar bende 14 haftalık hamileyim benimde karın ağrılarım oluyor.karnın alt kısmında ağrılarım oluyor bazen bıçak gibi giriyor ağrı.daha önce spastik kolon demişlerdi inşallah farklı bişey yoktur.

merhaba arkadaşlar bende 4 düşük yaptım şimdi 15 haftalık hamileyim bazan karnım ağrıyo ama kısa sürüyo dr normal oldugunu söyledi yinede korkuyorum allah herkase yardım etsin

ben özellikle sabahları kasık ağrısı ile uyanıyorum doktor banada karın ve kasık ağrısının normal oldugunu ve olabılıcegını sölemıştı,umarımda öyledir,15.haftadayım bakalım ne zaman geciçek,hayırlısı olsun diyelim,kaydirigubbakcemile5

meraba kızlar bende 4-5 haftakıl hamileyim ve öğrenmeden yani 3 hafta öncesinde başladı kasık va karın ağrısı hala devam ediyor.doktor normal olduğunu söledi ama ben düşük olur diye korkuyorum. hayırlısı

mrb benim gecen ayın 20sınde adetım geldı ama rengı garıptı ve ara ara karnıma sancı grıyo bazende midem yanıyo sizce hamile olabilirmiyim?

X