sonda?

DIONYSOS

:) nasılım???????
Kayıtlı Üye
4 Aralık 2007
2.243
5
slm kızlar ben doğumumu büyük bir ihtimal sezeryan yapacağım.sondadan çok korkuyorum biliyorum kişiden kişiye değişiyor acısı ama yine de korkuyorumsenağlama
merak ettiğim sonda taktırmadan sezeryan olan varmı? :uhm:

sorunun tam cevabı değil ama.. çünkü ben 2 ay önce sez.oldum ve sonda takıldı. ama hiçte öyle acı veren birşey değil. hele o günün heyecanıyla onlar çok ufak ayrıntılar.. ameliyattan sonra ayrıca ne kadar gerekli olduğunu anladım.benim spinal sez.oldu.ve 5 saat belden aşağısını hiç hissetmemiştim.bence çok düşünme..hayırlı doğumlar....

sorunun tam cevabı değil ama.. çünkü ben 2 ay önce sez.oldum ve sonda takıldı. ama hiçte öyle acı veren birşey değil. hele o günün heyecanıyla onlar çok ufak ayrıntılar.. ameliyattan sonra ayrıca ne kadar gerekli olduğunu anladım.benim spinal sez.oldu.ve 5 saat belden aşağısını hiç hissetmemiştim.bence çok düşünme..hayırlı doğumlar....

teşekkürler canım ameliyattan değil sondadan korkuyorum,inşallah acı vermez :çok üzgünüm::çok üzgünüm:
bebeğinle birlikte sağlıklı günler diliyorum

bende sezeryanla doğum yapmıştım. banada sonda takıldı ama inan bana kalçamda yapılan iğne canımı daha çok yakmıştı. ne takılırken ne de çıkartılırken acı olmuyor. bunları düşünüp kendinizi sıkıntıya sokmayın. zaten o büyük gün geldiğinde bebeğinizi görme isteyiniz bütün korkularınızı bastıracaktır. hoşçakalın.

canım bende sezeryanla dogum yaptım,bena tam anestezı yapıldı,uyandıgımda sonda takılmıstı,yani hissetmedım,cıkarılırken hıc acımıyo doruduzgun hıssetmıyosun bile,bebegine saglıkla kavusursun inşallah

canım sonda o kadar da korkulacak birşey değil ben doğuma giden birçok kadına sonda taktım senin gibi çok korktular ama işlem sonunda boşuna korktuklarını söylediler içini rahat tut taklımasıda çok iyi sezeryandan sonra 8-9 saat ayağa kalkamayacaksın rahat olur

amaaaann benim kadar korkmasaydın hiç de zor değilmiş ince serum hortumunu içeri iteliyolar 2sn sürüyor sonra idrarını çekmeye başlıyor bende altıma yapıyorum sanmıştım:KK70:DDD ameliyattan sonra kalkamadığımız için çok rahat oluyor sadece çıktıktan sonra idrar yaparken yanma oluyo bu kadar

Ben epiduralli sezeryan oldum canım.uyuşturduktan sonra sondayı taktıkları için hiç hissetmedim...

sonda takıcağız dediklerinde o psikolojiyle hüngür hüngür ağlamıştım.. ama korkulacak bişey yokmuş.. özellikle ameliyat sonrası rahat oluyo. çıkaracakları zamanda ayağa kalkıp tuvalete gitmekte zorlandığım için çıkarmayın biraz daha kalsın demiştim :)

dedikleri gibi arkadaşların bende çok korkmuştum sezaryandan çok sondayı düşünüyodum derekn sondayı taktılar dedim ne zaman takacaksınız takmışlar bile hiç hissetmiyosun bile yeterki kendini kasma sadece bebeğini düşün acıyacak diye takılırken böyle hissedersen acır ama düşünme kasma kendini gerisini anlamıyosun bile 5 sn bişiy şimdiden geçmiş olsun ALLAH kazasız kurtarsın

Bende 28 mayısta sezeryanla doğum yaptım ve benimde doğum yaklaştıkça sonda korkum artıyordu çünkü takılmadan sezeryan yapılmıyor diye biliyordum. Ama bende sonda takılmadı doktorum gerek görmemiş.

bence mutlaka sondayı taktır wc yw kalkamazsın.. hem acımıyo sadece rahatsız ediyo onun orda oldugunu bilmek

Sezeryana alınmadan 1 gece önce o kadar çok acı çektimki beni masaya yatırdıklarında taktılar sondayı ama acıdan artık kendimi kaybettiğimden hiç bişe anlamadım çıkartırkende pek bi acı çekmiyorsun zaten hemşire benimle konuşuyordu söylemedi çıkartıcağını bile zırt die çekti her acı geçiyo hatırlamıyorsun bile bu kadar kasma kendini allah yardımcın olsun bebeğini kucağına alınca herşey geçiyo

kendiniii hiççç sıkma ben nasıl takıldıgını bıle anlamamıstım ebe takıcam dedı bende acırmı dıye soruyordum bıttı bıle dedı bende sok olmustum yanı hıccc korkma cnm

Sonda takılması hem ameliyatı kolaylaştırır hem de ameliyat sonrası hastanın idrar çıkışının takibi için önemlidir. Ayrıca hasta ameliyat sonrası ağrılı dönemde tuvalet ihtiyacını karşılamak için sıkıntıya girmemektedir. (ALINTI)
hayırlı doğumlar...

canım bende sezeryanla 4 ay önce doğum yaptım bende sondadan korkuyordum doktorumdan rica ettim takmayın diye bana takmadılar sende istersen doktorunla bir konuş ben ameliyattan 3 saat sonra kalkıp tuvalet ihtiyacımı kendim görmüştüm hayırlı doğumlar dilerim sana

spinal oldum anesteziden sonra sonda takıldı belki seninde öle olur korkma başa gelen çekiliyo sezeryanda rahat sağ sağlim kurtulursun inş

canım elbetteki sonda takılmadanda sezeryan olur ,ancak ameliyat sonrası serum takılıyor ve sık idrara çıkman gerekiyor,o acılarla hemen kalkıp lavobaya gitmen pek dogru ve kolay olmaz.o kadar rahat birşeyki,muhakkak taktır,hiç ama hiç acımıyor.

canım sonda takılması şu yönden gerekli sezeryan öncesinde eğer tam olarak mesane boşaltımı sağlanamzsa uterus yani rahimle cok yakın olduğundan dolayı herhangi bi kaza ihtimaline karşı takılması lazım.bide diğer arkadaşların dediği gibi doğum sonrası mobilize oluncaya kadar büyük rahatlık sağlıyor.
bende cok korkmuştum kendimde gebelere sezeryan öncesi taktığım ve bişey olmadığını gördüğüm halde dr uma uyuduktan sonra takmasını söyledim.benim dr um sezeryandan 2 saat sonra mobilize etti ben daha yeni yeni uyanmıştım cıkarırkende hissetmedim.korkma aslında korkulacak bişey değil ama istersen rica et uyuduktan sonra taksınlar hee şu da var.uyuduktan sonra sezeryana ne kadar erken başlanırsa okadar iii bebeğin daha az narkoz almış olur.sondayla zaman kaybı olmaz.

cnm ben de korkuyordum ama
hiç korktuğum gibi olmadı
hem ameliyattan sonrası için çok büyük rahatlık
hatta dr uma anesteziden sonra takın demiştim
o da bebişin için ne kadar az anestezide kalırsan o kadar iyi dedi
ve ben de meleğim için katlandım
ama acısını duyacağım diye beklerken
baktım ki takmışlar...

X