Ücretli öğretmenlik hakkında?

meister-nisa

iyi,kötü, çirkin ;)
Kayıtlı Üye
24 Şubat 2008
178
3
39
arkadaşlar lisans mezunu olup ücretli öğretmenlik için başvuru yapmak isteyenlerin ilçe milli eğitim müdürlüklerine başvurmaları gerekiyormuş ancak benim merak ettiğim vekil öğretmenlikle ücretli öğretmenlik arasına ne gibi fark var,başvuru tarihler ne zaman başlıyor ve ikisinin başvuruları farklı mı olur, ya da farklı okullara başvurup sabah- öğleden sonra farklı okullarda çalışabilirler mi? avantajları, dezavantajları nelerdir? bilgisi olan arkadaşlar paylaşabilirlerse sevinirim..

merhaba,
öncelikle vekil-ücretli arasındaki farkı izah edeyim.eğer kadrolu olup askere ya da doğum iznine ayrılmış öğretmen yerine geçersen vekil sayılırsın,ve kadrolu öğretmenin her türlü hakkından yararlanırsın.maaş+ek ders (1500 ytl ye yakın olur toplamda)(vekil olmak için içerde bir tanıdığının olması da gerekli)
fakat boş bir kadro için öğretmenlik yaparsan ücretli olursun.şöyle ki okulun türkçe dersi için edebiyat öğretmeni atanmamıştır.yine aynı şekilde sınıf öğretmeni atanmamıştır.bu boş kadroları doldurulacaksa ücreti olursun.girdiğin ders saati başına ücret alırsın.(yanlış hatırlamıyorsam 2007 senesinde en son 5,5 ytl idi) sadece ek ders ücretidir alacağın maaş.650-800 ytl yi geçmez.vekillikte eylül ayında kırtasiye ödeneği de çıkar.ücretli de bu da yoktur.ücretli yapmak pek akıllıca değil açıkçası,ben 4 seneye yakın yaptım.ama vücut bi yerden sonra yeter dedi.çocuklarla uğraşmak gerçekten çok zor.ve kendi çalıştığım okul için örnek vereyim,ist.da bir köy okuluydu,kadrolu öğretmenlerden daha çok emek sarfedip o parayı almak insanın bir yerde zoruna gidiyor.yaşını bilmiyorum ama 20-24 arasındaysan ve paraya çok ihtiyacın yoksa öğretmenliğin tadını al.çocukların sana geri dönüşü harika oluyor :))

merhaba,
öncelikle vekil-ücretli arasındaki farkı izah edeyim.eğer kadrolu olup askere ya da doğum iznine ayrılmış öğretmen yerine geçersen vekil sayılırsın,ve kadrolu öğretmenin her türlü hakkından yararlanırsın.maaş+ek ders (1500 ytl ye yakın olur toplamda)(vekil olmak için içerde bir tanıdığının olması da gerekli)
fakat boş bir kadro için öğretmenlik yaparsan ücretli olursun.şöyle ki okulun türkçe dersi için edebiyat öğretmeni atanmamıştır.yine aynı şekilde sınıf öğretmeni atanmamıştır.bu boş kadroları doldurulacaksa ücreti olursun.girdiğin ders saati başına ücret alırsın.(yanlış hatırlamıyorsam 2007 senesinde en son 5,5 ytl idi) sadece ek ders ücretidir alacağın maaş.650-800 ytl yi geçmez.vekillikte eylül ayında kırtasiye ödeneği de çıkar.ücretli de bu da yoktur.ücretli yapmak pek akıllıca değil açıkçası,ben 4 seneye yakın yaptım.ama vücut bi yerden sonra yeter dedi.çocuklarla uğraşmak gerçekten çok zor.ve kendi çalıştığım okul için örnek vereyim,ist.da bir köy okuluydu,kadrolu öğretmenlerden daha çok emek sarfedip o parayı almak insanın bir yerde zoruna gidiyor.yaşını bilmiyorum ama 20-24 arasındaysan ve paraya çok ihtiyacın yoksa öğretmenliğin tadını al.çocukların sana geri dönüşü harika oluyor :))

teşekkür ediyorum açıklayıcı ve aydınlatıcı cevap için. yaşım 23 :) paraya da ihtiyacım var, ayrıca formasyonum yok ne yazık ki. ücretli için başvurmak istiyorum, gerçi liseden sevdiğim bir hocam ilçe milli eğitim müdürü oldu ama, o formasyon alıncaya kalsın dimi :))

ben hem vekil hem ücretli öğretmnlikler de yaptım. ancak ücretlide aylık max. 120 saat ders vereviliyorsun.bu da pek mumkun olmuyor. okul mudurleri genelde en fazla 90 saat veriyor bu da

90x 5.50= 495 ytldir. vekil öğretmenlikte ise kadrolu öğretmenin aldığı net maaşın 3/2 + 15 saatlik ek ders bu da 975 ana maşın 3/2 si 650 ytl+ 232.5=882.5 tir.

ben hem vekil hem ücretli öğretmnlikler de yaptım. ancak ücretlide aylık max. 120 saat ders vereviliyorsun.bu da pek mumkun olmuyor. okul mudurleri genelde en fazla 90 saat veriyor bu da

90x 5.50= 495 ytldir. vekil öğretmenlikte ise kadrolu öğretmenin aldığı net maaşın 3/2 + 15 saatlik ek ders bu da 975 ana maşın 3/2 si 650 ytl+ 232.5=882.5 tir.

peki vekil öğretmenlik için formasyon şartı aranıyor diye biliyorum ama doğru mudur?

başvuru için gerekli belgeler nelerdir, kpss puanımıza bakarlar mı acaba vekil veya ücretli öğretmenlik için .........

bildiğim kadarıyla ücretli yada vekil olmak için kpss ye girmiş olmak bile gerekmiyor.çok geçti üstünden ama sanırım ben diploma fotokopisi ,ikamet,nüfus sureti,resim,bide dilekçeyle baş vurmuştum.yinede ilçe milli eğitimden araştırıp öğrenebilirsiniz.

merhaba,

peki lise mezuunları ücretli öğretmenlik yapabiliyo mu???

maalesef lise mezunları yapamıyorlar.başvurular için ağustos ayının sonunda ilçe milli eğitim müdürlükleri ile görüşmek gerekli.başvurunuzu içeri verdikten sonrada kovalamalısınız.çünkü çok başvuru oluyor başvurular artık kolilerde toplanmaya başlıyo.ben evrağımı bulmak için 3 koli karıştırdığımı bilirim

Arkadaşlar;

Ücretli yada vekiL öğretmenlik için KPSS girme şartı KESİNLİKLE yoktur.Çünkü vekil öğretmenlik geçiçi bir iştir..Yarın çalışmaya başlarsınız 2 hafta sonra kadrolu öğretmen gelir ve sizin işiniz son bulur...Yani ne zaman sona ereceği belli değiL....Bütün bir sezonda çalışırsınız 1 haftada....

Lisans mezunları başvurabilir ama bu iş milli eğitim müdürüne kalmış..önlisans mezunlarını da alabilirler...ama lisans mezunu fazla ise önlisasn mezununa sıra gelmez.
Daha önceki yıllarda vekil öğretmenlik yapmış kişilere öncelik verilir...Emekli öğretmenlere öncelik verilir.....

Hangi belgeler istendiğini milli eğitimden öğrenebilirsiniz...diploma resim v.s gibi belgeler gerekli...zaten oraya gidince size bir form veriyorlar..o formu dolduruyorsunuz.formada iletişim bilgileriniz hangi okulu bitirdiniz daha önce vekil öğretmenlik yaptınızmı gibi sorular vardır.

SORMAK İSTEDİĞİNİZ SORULARI SORABİLİRSİNİZ...

X