Eskilerden Unutulmaz Sarkı Sözleri....

esyn

Guru
Kayıtlı Üye
23 Mart 2007
2.578
14
Türkiye'nin popüler kültür tarihinin en çok akılda kalan, en çok dinlenen, en şakacı şarkılarını söyleyenlerin başında Yonca Evcimik geliyor. Evcimik'in ünlü Abone şarkısının "Aboneyim abone/ Biletleri cebimde/ Ballı lokma tatlısı/ Aman haydi hayırlısı/ Daha bir güzelleştim /Bu aşk yaradı bana/ Herkes dalga geçse de/Darısı başınıza" diyen şarkı sözlerini bir dinleyen bir daha unutamadı.

Yonca Evcimik'in Bandıra Bandıra adlı şarkısının kıpır kıpır ritmini duyanlar, kendilerini piste atıp Bandıra bandıra ye beni/ Hiç doyamazsın tadıma/ Bütün numaralar bende/ Sen de var benim farkıma/ Kalmasın aklın başka yerde/ Ne işin var başka yerde/ Bandıra bandıra ye beni/Hiç doyamazsın tadıma" sözlerine eşlik ettiler.

Hakan Peker'in şarkısının nakaratı bir dönen espri konusu olmuştu: "Hey zil çaldı mı/ Kızlar çıktı mı/ Bizim öğretmen/ Dalgayı çaktı mı /Seninki Hülya/ Benimki Rüya/ Ders çıkışında/ Okulun kapısında dikil ha/ Hey Corç versene borç/ Olmaz Maykıl bende de yok"

Peker'in müziğiyle olduğu kadar sözleriyle de dinleyenleri eğlendiren tek bir şarkısı yok. En çok akılda kalanlardan bir başkasının nakaratı da şuydu: "Miniksin ufacıksın sen tatlı bir kaçıksın/ Ufak tefek kusurlarınla gönlü açıksın/ Elleri boş dursa ağzı boş durmaz/ Maşallah hali vakti pek yerinde/ Kafayı bunlarla boş yere yormaz/ Bir sürü güzel gacı var elinde/ Barda durur barmen minik şişe elinde/ Biz çalarız o durmaz hep oynar yerinde"

Nihat Doğan'ın yıldızını parlatan şarkının belki sözleri değil ama klibindeki efektleri ilginçti: Şarkının, "kırdın kalbimi " sözlerinin ardından gelen cam kırılması efektini duyanlar ilk anda inanamadı. Bu 90'lı yılların başında uzun süre espri konusu olmuştu.

Trajik öyküler anlatan acılı arabesk şarkılara karşı geliştirilen ve "acısız arabesk" olarak anılan akımın ilk ve belki de tek temsilcisi olan Hakkı Bulut'un şarkısının nakaratı uzun süre dillerden düşmedi: " Ne bileyim işte kıskanıyorum/ Seni kendimden bile kıskanıyorum/ Kıskanıyorum, kıskanıyorum/ Kıskanmak aşkın kanununda var/ Gerçek seven kalbi bu duygu sarar/ Henüz üç yaşında bir kardeşim var/ Seni ondan bile kıskanıyorum"

1990'ların başında Tayfun Duygulu, şu sözlerden oluşan şarkıyla pop müzik piyasasına hızlı bir giriş yaptı: " Hadi yine iyisin/ İyisin iyisin/ Sen işini bilirsin, bilirsin bilirsin/ Deli dolu birisin, birisin birisin/ Reçeteni ister misin/ Muck! ister misin

Milyonların Ümit Besen'in sesinden tanıdığı şu sözler hala unutulmadı: "I love you, I love you/ Do you love me/ Yes, I do/If you love me tell me, tell me/ If you love me kiss me, kiss me

Türk pop müziğinin en üretken sanatçılarından biri olan Mustafa Sandal da komik sözler şarkılar koleksiyonuna çok sayıda eser kazandırdı. İşte bunlardan birinin ilginç sözleri: Bu kız beni beni görmeli/ Bana kazak örmeli/ Yalnız beni sevmeli artık/ Bu kız beni görmeli/ Bana kazak örmeli/ Muradına ermeli artık

Ceylan'ın şu şarkısının sözlerini duyup da gülümsememek mümkün müdür bilinmez: "Her gün başka başka konu/ He başı ne de sonu/ Söyle gerçek sevgi bu mu/ Yaptığına şantaj denir/ Böyle aşka montaj denir/ Şantaj, montaj, şantaj, montaj"

Uzaylı türkücü Mustafa Topaloğlu, Felsefe Yapma ile müzikseverlerin hafızasına yer etti: Aklın varsa kendine sakla, / Felsefe yapma / Kimi doğru kimi yanlış, / Kafana takma, kafana takma / Felsefe yapma, felsefe yapma, / Hiç felsefe yapma, felsefe yapma / Uzaydan gelmedik ki dünyalıyız biz, / Uzaydan gelmedik ki dünyalıyız biz.

Megastar Tarkan, ilk çıktığı dönemde söylediği Kıl Oldum Abi şarkısının sözleriyle milyonların kalbini kazandığı gibi onları aynı zamanda gülümsetmişti de. Takmış takıştırmış/ Sürmüş sürüştürmüş/ Bir dağınıklık, bir rüküşlük/ Kıl oldum abi/ Giyinmiş rengarenk/ Perperişan hali/ Üstelik çorabı da kaçmış/Kıl oldum abi

Emrah da şu sözlerle müzik tarihine geçti: "Yaz gazeteci yaz/ Bıktım yazı beklemekten/ Yazıver de gelsin bu yaz..."

Türk sinemasının Afrodit'i Banu Alkan'ın o dönemdeki sevgilisi Murat Taşdemir ile birlikte seslendirdiği Neremi Neremi şarkısının sözlerini bir kez duyanlar bir daha unutamadı: "Neremi neremi/ Gözlerini/ Neremi neremi/ Gülyüzünü/ Neremi neremi/ Dudaklarını/ Neremi neremi/Her yerini"

Gökhan Tepe'nin insanı gerçekten de şaşırtan şarkısının şu nakaratı bir süre tartışılmıştı da:" Pantolonunu sevdim/ Çıkar onu bebeğim/ Hadi gel bize gidelim/ Gömleğini çok sevdim, çöz onu bebeğim/ hadi gel bize gidelim

İbrahim Erkal'ın şarkısının şu sözleri duyanları önce şaşırttı: "Onun o gözleri var ya/ Vatan millet sakarya/ İnsanın aklı kaçar ya/ İşte öyle şey öyle bir şey/ Biliyor gavurun kızı/ Ondan bu işve bu nazı/ Biliyor gavurun kızı/ Sürüm sürüm süründürüyor / Ne ocaklar söndürüyor"

Banu Alkan'dan bir bomba daha... Şarkının adı Dansa Kaldır, ve şarkının dinleyeni şoke eden sözleri: "Karşıdan çapkın bakma öyle/ Hadi beni dansa kaldır/ Kaldıramazsan kaldırırlar güzelim/ Benim yarim mis gibi kokuyor/ Anneni bizim eve gönder/ Beni sizin evinize aldır/ Aldıramazsan aldırırlar canım/ Kaldıramazsan kaldırırlar gülüm "
:teytey::teytey::teytey::teytey:

Son kibrit çöpü gibi sakladım seni..
Son kibrit çöpüm gibi sakladım seni
Rüzgarlıydı hava
Tiryakiydim üstelik yakmadım seni
Ben yağmur yüklü bir bulutum
Kime çarpsam ağlarımmm

Artık sabah olmaz bu kentte banaaaaaaaa
Tutmuz kimseler sigara bile
Düştüğün yere saplanmış bakışlarım
Bakmaz kimselere bakamaz
Artık bu kentte sabah olmaz
Kime çarpsam ağlarım

Kime çarpsam kendimi
Ve bölsem milyarlara
Payı sen paydası sen
Ağlarımmmmmmmmmmmmmmm

Kime çarpsam kendimi
Ve toplasam bildiklerimi
Payı sen paydası sen
Ağlarımmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Farzet delsem karanlığı
Farzet ki delsem
Işığım sen güneşim sen ayım sen

Son kibrit çöpüm gibi sakladım seni
Rüzgarlıydı hava
Tiryakiydim üstelik yakmadım seni
Kime çarpsam ağlarım
Ağlarımmmmmmmmmmmmmmmmmmmm

Gittin ya buralardan gülmedim gülemedimmm
Ağlarım ağlarım gönlümü dağlarımmmmmmmmmmm

Kalbimde ki yaralar kapanmadı kapanmaz..

Ağlarım ağlarım gönlümü dağlarımmmm

X