İlginç ve harika süslemeler

YaprakDokumun

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2007
533
2
38
hepsi alıntıdır

dek0297.jpg

Negar-03465.jpg

35jxyee.jpg

005ol8.jpg

15io7.jpg

image0065jz.jpg

ben bunların süslerini bozup da yemeye çekinirim bea:)) ama çok eğlenceli şeyler yapanın eline sağlık sana da teşekkürler paylaştığın için

pastacı kızın yaptıgını çok begendım ya arkadaslar artık yok pastacı kız kk da nıye gırmıyorkı acaba

bazılarına güldüm bazılarını da canım çekti inan ki. şu üstteki tepside varya yoğurt ve salatayla süslenmiş onun adı maklube ortasındaki pilav tencereye pilavı koyup ters kapatılıyor. üstüne kızarmış patates kavurma koyuluyor. iki kere yapmıştım çok şık duruyor gerçekten. en alttaki de incili çikolata satan dükkanlar varya orda satılıyor pastaları böyle süslüyorlar yeniyor o . sütlacın tarifi heryerde var. üçüncü resimde maklubenin üstündeki galiba haşlanmış patates havuç yoğurt mayonezle yapılmış fikri olan varsa onun hakkında yazsın ben de yapıcam güzel görünüyor.

MAKLUBE

MALZEMELER-10 kişilik-
-1,5 kg.baldo pirinç
-1,5 kg.et
-3 adet büyük soğan
-5 adet patates
-yeşil salata malzemesi
-yogurt
-125 gr tereyağı
Etler güzelce haşlanır,haşlanan etin içine kendi suyundan 1-2 kepçe eklenerek su iyice çektirilir,suyunu çekince içine tuz,karabiber,çok az kekik ve pulbiber eklenir,tereyağının yarısı da ilave edilerek1-2 kez çevrilir ve kapatılır.
Soğanlar soyulur ve halka halka doğranır.Patatesler halka halka doğranarak kızartılır.
Tencerenin dibine patatesleri kızarttığımız yağdan 2-3 kaşık dökülür,soğanlar tencerenin dibini tamamen kapatacak şekilde yerleştirilir,onun üzerine kavurdugumuz etlerin yarısı yerleştirilir,ve kaşıkla bastırarak düzeltilir,daha sonra patateslerin yarısı yerleştirilir ve üstüne de yıkanmış pirincin yarısı yerleştirilerek bastırılır.
Kalan et ve patatesler araya konur,kalan pirinç te eklenerek kaşıkla bastırılır,tencerenin kenarından şekli bozmamaya gayret ederek kaynamış su ilave edilir,isterseniz ölçü kullanabilrsiniz ama arkadaşım pirinçlerin üzerini 1-2 parmak geçene kadar su ilave etmiş,en üste de kalan tereyağı eklenir,aralarda tuz serpilir.
Su kaynayana kadar harlı ateşte daha sonra çok kısık ateşte suyunu iyice çekene kadar pişirlir.Biraz demlendirilir.
Büyük bir tepsinin ortasına tencere ters çevrilir ve mevsim sebzeleri ile yapılan bol limonlu ve yağsız salata kişi sayısına göre yerleştirilir,arada kalan boşluklara yogurt konur.
Tencere kaldırılır ve bu muhteşem görüntü ile hayret çığlıkları atmaya başlamış olan misafirlere servis yapılır....
AFİYET OLSUN...

X