etrafında kıbrısta okuyan tanıdıkları olanlar lütfen yardım!

betxuxl19

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
25 Mart 2008
2.051
11
etrafında kıbrısta okuyan tanıdıkları olanlar lütfen yardım!

ya benim akıllı kardeşim gene üniversite sınavına girdi ve sanırım türkiye tutmuyor ve kıbrıs tutuyor ama kılavuzdaki bilgiler internetteki bilgiler ve telefonunu ucundaki üniversite görevlisinin verdiği bilgiler hep birbirinden farklı kıbrıstaki ünivler ve kıbrısta hayat hakkında bilgisi olanlar ya da orda okuyanlar lütfemn yazr mısınız?benimle bi şekilde irtibata girer misiniz gerçekten çok teşekkür ederim....a.s.

Ben okudum isterseniz yardımcı olmaya çalışırım.

ya özel mesajlaşman kapalı omu açarsan daha iyi anlaşabiliriz.bir kaç sorum olacaktı da...
uluslar arası kıbrıs ünivde ekonomik paket uygulaması var mı eğitim fakültei rehberlik için .hangi denenlerle özel paket bozulur?
doğu akdeniz üniversitesinde okumak kolay mı?okumadan dönen çok mu
biz eğitim rehberlik okul öncesi ve sınıf türkçe yazcaz.bu ünivde ekstra paralar isteniyor mu
babamlar zengin değil yani biraz zorlanarak okutacaz orda minimum kaç lira harcar
doğu akdeniz ve uluslararası kıbrısın not geçme sistemi nasıl
birinci sıraya doğu akdeni rehberlik yazcaz 2ye yakındoğuyu yazalımmı ama sanırım o üniv çok pahalı okul öncelerini sıralarken girne amerikanı mı yoksa uluslararası kıbrısı mı öne yazalım hangisi daha ucuz ve hangi konularda hangisi avantajlı.
bu arada meslektaşız bende öğretmenim sosyal bilgiler.senin branşın ne hangi ünivden mezunsun etrafta bu soruları cevaplayacak kimseyi bulamadım lütfen yardım et bu bölüme gene bakarsan çok sevinirim :1hug:

ya özel mesajlaşman kapalı omu açarsan daha iyi anlaşabiliriz.bir kaç sorum olacaktı da...
uluslar arası kıbrıs ünivde ekonomik paket uygulaması var mı eğitim fakültei rehberlik için .hangi denenlerle özel paket bozulur?
doğu akdeniz üniversitesinde okumak kolay mı?okumadan dönen çok mu
biz eğitim rehberlik okul öncesi ve sınıf türkçe yazcaz.bu ünivde ekstra paralar isteniyor mu
babamlar zengin değil yani biraz zorlanarak okutacaz orda minimum kaç lira harcar
birinci sıraya doğu akdeni rehberlik yazcaz 2ye yakındoğuyu yazalımmı ama sanırım o üniv çok pahalı okul öncelerini sıralarken girne amerikanı mı yoksa uluslararası kıbrısı mı öne yazalım hangisi daha ucuz ve hangi konularda hangisi avantajlı.
bu arada meslektaşız bende öğretmenim sosyal bilgiler.senin branşın ne hangi ünivden mezunsun etrafta bu soruları cevaplayacak kimseyi bulamadım lütfen yardım et bu bölüme gene bakarsan çok sevinirim :1hug:

Ben buraya da yazayım da hani gene böyle sorusu olan da cevap bulsun özel msj'a da bakarım.
Öncelikle ben Doğu Akdeniz'de türkçe öğrt.okudum
Uluslararası Kıbrıs,Yakın doğu,Girne Ünv. tamamen kişiye ait olduğu için indirim yapılmaktadır.Hatta biz 3500 $ verirken orda 1000$ okuyan oluyordu.
Ancak şu var ki mezun olduktan sonra diploma denkliğinde YÖK sorun çıkarabiliyor.
En güvenilir Doğu Akdeniz derim.
Ne kadar özel görünse de emin olun oraya gidenlerin %60 hele de öğretmenliklerin %80'i
normal aile çocuklarıdır.
Sizin vereceğiniz okul parası 8 takside bölünebilmektedir.
Ayrıca yurt problemi oluyor.Ancak ilk yıl Sabancı,Daü yurtları var yeni gelenler genelde normal aile çocuguysa buraya kayıt yaptırır.Diğer yurtlar biraz pahalıdır.
2006'da 1350$ yıllık tek kişilik oda fiyatıydı.Buna da taksit yapılıyor.
Eğer göndereceğiniz kişi çok uçuk kaçık biri değilse 4 yılda okul biter
Ancak orası biraz eğlence yeridir.
Gelenlerin bir çoğu buna kapılır bu yüzden de okulu 8 yılda bitiremeyen de olur.
Ama hep çalışıp hem okuyan arkaşlarımız da azımsanmayacak kadar çoktu.
Asgari ücret 750ytl diye hatırlıyorum.
Eğer bir tercih yapacaksanız diğer ünv.düşünmeyin derim.
Diplomada sorun çıkarsa o kadar sene de para da yanar.

benim arkadaşım mühendislikte okuyo kıbrısta...dersleri ingilizceydi..eğitim fakültesinde ingilizce değildir sanırım:) gece hayatı alışkanlıkları edinmek için çok müsaitmiş:) ve gıda,barınma,tekstil vb yani herşey çok pahalıymışş die biliyorum...

Yaa tabii ki pahalı ama zaten kıyafetini götürüyorsun
Gıda olarak da dışarda yersen çok fark etmez burası da pahalı :))
Pazara gidip yurtlarda mutfak oluyor.Alacak tenceresini,tabagı,demliğini yapıp yiyecek
Herkes öyle sakın ayyy bizimki utanır falan demeyin.
Ben de gece sürekli gezerdim.Köpek yarışı falan oynardım :)
Okula bile doğru süzgün gittiğim görülmemiştir.
Ama 3 kere onur öğrencisi oldum.Bir ders bile bırakmadan 4 yılda min.parayla bitirdim

bütün ünivlerde denklik var yazıyor ben şöyle anladım doğru mu?doğu akdenizin denkliği kesin ama diğerlerinin ki biraz problemli.ya arkadaşım bu çok önemli yani diğerlerinde denklik yok mu?
doğu akdenizde ekstra paralar isteniyor mu biz zaten kendimizi sıkıp yolluyacağız harç yurt dışında ekstra giderlerimiz olu mu?
orda minimum kaç lira harcar
yakındoğu üniv çok pahalı mı?

bütün ünivlerde denklik var yazıyor ben şöyle anladım doğru mu?doğu akdenizin denkliği kesin ama diğerlerinin ki biraz problemli.ya arkadaşım bu çok önemli yani diğerlerinde denklik yok mu?
doğu akdenizde ekstra paralar isteniyor mu biz zaten kendimizi sıkıp yolluyacağız harç yurt dışında ekstra giderlerimiz olu mu?
orda minimum kaç lira harcar
yakındoğu üniv çok pahalı mı?

Doğu Akdeniz'in denklik kesin ama diğerleri kesin değil.Var demelerine bakmayın.
Ekstra paradan kastınız nedir anlayamadım .
300 ytl aylık bence yeterlidir.
Not geçme sistemi de burdaki gibi ara sınav ve final var ancak finaller de tüm kitaptan değil
öğretmenin söylediği yerden itibaren.Kanaat falan derken 50 puanı bulup geçmemek için
artık biraz işi ciddiye almamış olmak anlamında.
Yakın Doğu ise en ucuz olanı ama dediğim gibi denkliği problem olur
Gönderiyorsanız D.akdeniz'e gönderin
Zıpır olayacaksa hem çalışsın hem okusun

ya aktivite gideri kütüphaneye yardım gibi ekstra ücretler isteniyor mu?
not geçme sisteminden de kastım vize final dışında bütünleme ya da yaz okulu var mı ?
bir dersten kalınca diger sene hem bir üst sınıfı hem de o dersi okuyabiliyor musun?
geçme notu kaç?
çan eğrisi sistemi var mı?
ücretli olduğu için türkiyedeki ünivlerden deha mı kolay?
Kanaat falan derken 50 puanı bulup geçmemek için yazmışsın bunu anlayamadım.
kitapçıkta ve internet sitelerinde yakın doğu çok pahalı gözüküyor ama ...bizde onu tercihten çıkaralım diyoruz.
eğitimlerde 1.sınıflarda staj var mı?
ya seni de çok yordum ama gerçekten bunlara çok ihtiyaacımız var inşallah doğu akdeniz rehberlik kazanır.cevapların için çok çok teşekkür ederim aklımıza takılan bazı sorunları gene sorabilir miyim?çok öptüm

ya aktivite gideri kütüphaneye yardım gibi ekstra ücretler isteniyor mu?
not geçme sisteminden de kastım vize final dışında bütünleme ya da yaz okulu var mı ?
bir dersten kalınca diger sene hem bir üst sınıfı hem de o dersi okuyabiliyor musun?
geçme notu kaç?
çan eğrisi sistemi var mı?
ücretli olduğu için türkiyedeki ünivlerden deha mı kolay?
Kanaat falan derken 50 puanı bulup geçmemek için yazmışsın bunu anlayamadım.
kitapçıkta ve internet sitelerinde yakın doğu çok pahalı gözüküyor ama ...bizde onu tercihten çıkaralım diyoruz.
eğitimlerde 1.sınıflarda staj var mı?
ya seni de çok yordum ama gerçekten bunlara çok ihtiyaacımız var inşallah doğu akdeniz rehberlik kazanır.cevapların için çok çok teşekkür ederim aklımıza takılan bazı sorunları gene sorabilir miyim?çok öptüm

Kütüphane için ekstra bir şey yok.ZAten bu tür şeyler okul parasına dahil olur ya da 10-15$ gibi bir şeydir.Öyle korkulacak bir meblağ değil.
Vize-final dışında bütünleme yok.Son sene dışında öyle bir şans tanınmaz
Yaz okulu var;ancak yaz okulu oldukça tuzludur.
Yaklaşık bir ders 300-400$ tutar.Yurtta kalmak da 1200$ falan tutar min.Yani yaz okuluna bırakmak için öğretmenler biraz zorlar.
Gerçi eğitim fak.yaz okuluna kalan pek olmaz.Tabii Rehberlik hariç.Çünkü rehberlik tamamen ingilizcedir.Yüksek ihtimalle yaz okulu falan yapar.Eğer çalışır yaparım derse o zaman sorun olmaz;ama bilsin ki ing.bölümlerde daha fazla emek ister.Hazırlık okuması gerekir 4+1 olur okul.Hazırlık okulun para toplama yeridir.O yüzden hazırlığı geçmek de biraz zorlar.
Kanaat derken;öğretmenler derse gelen %5 ayrıca derse katılana %5 projeler %10 gibi notlarla final ve vizeye ekleme yapar.50 puan toplamak Türkçe'de çok kolaydır.
Yakın Doğu'yu kesinlikle önermiyorum.Ordan çıkan birçok Huku fak.öğrencisiyle ünv.mahkemelik olmuştu.Denklik yüzünden.
Stajlar 2. ve 4. sınıflarda oluyor.Zaten staj olacağı gün ders verilmiyor.Okula sabah gidlip öğlen eve gelinir.Çok zorlayıcı değil.Hatta öğretmenlerin bazıları gelmene gerek yok imza atarım der. :))
Umarım yardımcı olabilirim.Aklınıza takılanı çekinmeden sorun.

Benim teyzemin oglu lefkede okuyor.Onun bu yıl son hazırlıkta okudu. Onun ordaki problemleri biraz çoktu, öncelikle Türk öğrencilere yapılan okulda ve okul dışındaki yerli halkın kötü gözle bakması idi öğretmenler kafayı takıyorlarmış. sivil halk seni bie banka olarak görüp hem dışlayıp hem kötü davranıyorlarmış .Teyzemin oğlu 3 arkadaş bi ev tuttular 3 yıldır evde yaşıyor geçinmek zor diyordu.Amcamın oğlu orda askerlik yaptı oda hiç sevmedi oranın halkını ikiside kıbresa asla adım atmamaya yeminliler.
Pek hoş degil belki yazdıklarım ama benimde orası için duyduklarım böyle.

Kütüphane için ekstra bir şey yok.ZAten bu tür şeyler okul parasına dahil olur ya da 10-15$ gibi bir şeydir.Öyle korkulacak bir meblağ değil.
Vize-final dışında bütünleme yok.Son sene dışında öyle bir şans tanınmaz
Yaz okulu var;ancak yaz okulu oldukça tuzludur.
Yaklaşık bir ders 300-400$ tutar.Yurtta kalmak da 1200$ falan tutar min.Yani yaz okuluna bırakmak için öğretmenler biraz zorlar.
Gerçi eğitim fak.yaz okuluna kalan pek olmaz.Tabii Rehberlik hariç.Çünkü rehberlik tamamen ingilizcedir.Yüksek ihtimalle yaz okulu falan yapar.Eğer çalışır yaparım derse o zaman sorun olmaz;ama bilsin ki ing.bölümlerde daha fazla emek ister.Hazırlık okuması gerekir 4+1 olur okul.Hazırlık okulun para toplama yeridir.O yüzden hazırlığı geçmek de biraz zorlar.
Kanaat derken;öğretmenler derse gelen %5 ayrıca derse katılana %5 projeler %10 gibi notlarla final ve vizeye ekleme yapar.50 puan toplamak Türkçe'de çok kolaydır.
Yakın Doğu'yu kesinlikle önermiyorum.Ordan çıkan birçok Huku fak.öğrencisiyle ünv.mahkemelik olmuştu.Denklik yüzünden.
Stajlar 2. ve 4. sınıflarda oluyor.Zaten staj olacağı gün ders verilmiyor.Okula sabah gidlip öğlen eve gelinir.Çok zorlayıcı değil.Hatta öğretmenlerin bazıları gelmene gerek yok imza atarım der. :))
Umarım yardımcı olabilirim.Aklınıza takılanı çekinmeden sorun.

biz doğu akdenize hem tel açtık hem de kılavuzda ingilizce hazırlık yok dediler bir de 4 yıl dediler ve zaten öyle yazıyor eğitim dili de türkçe deniyor acaba sen yanlış mı hatırlıyorsun bizim çocuk zaten ingilizceleri başaramaz yani doğu akdeniz rehberlik türkçe değil mi ama öyle yazıyor gerçekten çok teşekkürler...cevap bekliyorum:1hug:

canım özel msjın kapalı sanırım?
Açarsan daü ve diğer şartlarla ilgili ayrıntıları görüşebiliriz...

Benim kardeşimde geçen yıl doğu akdenize gitti hazırlık okudu yani magosada kaldı.
doğu akdeniz eğitim ve kalite açısından güzel bi üni.
kuzenimde uluslarası kıbrıs üni. de okuyor o bile diyor daü gibisi yok diye.
ayrıca şuan işyerimdeki stajyer arkadaşta girne ünide okuyor.
dışardan biri olarak 3 ayrı ünideki kişilerle görüştüğümde kardeşimi daü ye göndermekle doğru bir karar verdiğimizi birkez daha anladık.
daha ayrıntılı bilgi almak istersen en güncel bilgiyi sorularının cevabını kardeşimden alırız sanırım yaşayan gören o nede olsa,dilersen msndende görüştürebilirim kardeşinle.
görüşmek üzere canım..a.s.

Benim kardeşimde geçen yıl doğu akdenize gitti hazırlık okudu yani magosada kaldı.
doğu akdeniz eğitim ve kalite açısından güzel bi üni.
kuzenimde uluslarası kıbrıs üni. de okuyor o bile diyor daü gibisi yok diye.
ayrıca şuan işyerimdeki stajyer arkadaşta girne ünide okuyor.
dışardan biri olarak 3 ayrı ünideki kişilerle görüştüğümde kardeşimi daü ye göndermekle doğru bir karar verdiğimizi birkez daha anladık.
daha ayrıntılı bilgi almak istersen en güncel bilgiyi sorularının cevabını kardeşimden alırız sanırım yaşayan gören o nede olsa,dilersen msndende görüştürebilirim kardeşinle.
görüşmek üzere canım..a.s.

Bilgilerin için çok sağol.Ben özel msj bölümümü açamadım.Yani Bana özel msj gelmiyor ancak özel mesaj atabiliyorum.Senin için uygun olursa ben sana özelden msn mi vereyim sen ekle bende kabul edeyim.Kardeşinden alacağımız bilgilere çok ihtiyacımız var.

:)) Bıkmak değil canım ya

Sen msn falan istemişsin ya konuşuyorsunuz sandım

Bana soracağın bir şey olursa buraya yazabilirsin

Ben de bir şey öğrenmek istiyorum. Mesela Kıbrıs'a okumaya gittik. Toplam maliyeti ne kadardır bir üniversitede okumanın? Kabataslak?

Yaklaşık bir yıllığın 10 milyar tutar.

Ama ayrıca çalışır kendi paranı kazanırsan o süper olur

X