İşsizlik maaşı

çawrexsx

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Mayıs 2008
147
2
44
mrb kızlar............a.s.
işsizlik maaşı hakında bilgisi olan arkadaşlar varmı.nette biraz araştırdım.ama aydınlanamadım.işten çıkıp işsizlik maaşı alan arkadaşlar tecrübelerinizi paylaşırmısınız.işsizlik maaşı ne kadar,ne zamana kadar alınabiliyor.alma hakkları nelerdir .:kahve:

canım bildigim kadarıyla caıstıgın yerde 900 iş gününü doldurmus
son bir yıl icinde isten ayrılmamıs,
iş yerinden aldıgı cıkış belgesiyle işci bulma kurumuna müracaat gerekiyor...
6 ay süre ile maaş veriliyor...
canım benim bildigim bu kadar insaallah yardımcı olabilmisimdir.....

canım en az 1 yıllık sigortalı olman gerekmekte..
ve çalıştığın en son kurumda da en az zamanın 4 ay süreyle olmalı..
çıkarılmış olman tek şart..tabi suç işlememen gerek.yüzkızartıcı bir suç yani.
muhasbeciden aldığın bir evrakla birlikte işbulma kurumuna gidip dilekçe yazıyorsun.
2 ay içinde de ayın birinde maaşın yatıyor hesabına.
postaneden gidip alıyorsun.
bizim ssklarımız asgari ücretten yatıyordu eski şirketimde(gerçi burada da aynı)
ve 2007 mayısda aldığım maaş 185 ytl idi..hesap et.
çok gözle görülür bir şey değil ama domuzdan ne koparırsan kar hesabı almış olman bile güzel..

canım en az 1 yıllık sigortalı olman gerekmekte..
ve çalıştığın en son kurumda da en az zamanın 4 ay süreyle olmalı..
çıkarılmış olman tek şart..tabi suç işlememen gerek.yüzkızartıcı bir suç yani.
muhasbeciden aldığın bir evrakla birlikte işbulma kurumuna gidip dilekçe yazıyorsun.
2 ay içinde de ayın birinde maaşın yatıyor hesabına.
postaneden gidip alıyorsun.
bizim ssklarımız asgari ücretten yatıyordu eski şirketimde(gerçi burada da aynı)
ve 2007 mayısda aldığım maaş 185 ytl idi..hesap et.
çok gözle görülür bir şey değil ama domuzdan ne koparırsan kar hesabı almış olman bile güzel..

canım tşk.:1hug:
inanmıyorum bu kadar azmı ya...eşim işten çıkarıldı.biz 500 olarak biliyorduk.nerdeyse 7 senedir çalışıyordu o firmada,...........
sağol canım bilgilendirdiğin için.

canım bildigim kadarıyla caıstıgın yerde 900 iş gününü doldurmus
son bir yıl icinde isten ayrılmamıs,
iş yerinden aldıgı cıkış belgesiyle işci bulma kurumuna müracaat gerekiyor...
6 ay süre ile maaş veriliyor...
canım benim bildigim bu kadar insaallah yardımcı olabilmisimdir.....

canım tşkŞeniz
canım arkadaşım.cevap alamıycam sandım. bu konuda ümidimi kesmiştim.sen ve saru böceg yetiştiniz.:1hug:

Merhaba işsizlik maaşından kastınız işsizlik sigortası ise bununla ilgili bilgiler aşağıda yer alıyor, ülkemizde maalesef işsizlik yardımı yok ve işsizlik sigortası ödemeleride cüzi miktarlarda:KK43: Ödeme miktarları istihdam paketi ile bir nebze de olsa arttırıldı.

Hizmet akdinin feshinden önceki 120 günü sürekli olmak üzere, son üç yıl içinde en az 600 gün süre ile prim ödemiş olup da kendi istek ve kusurları dışında işsiz kalanlardan;
Hizmet akitleri, ihbar önellerine uygun olarak işveren tarafından feshedilenler,
Hizmet akitleri, sağlık sebepleri, işverenin kanunda belirtilen ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan davranışları ve işçinin çalıştığı işyerinde bir haftadan fazla süre ile işin durmasını gerektirecek zorlayıcı sebepler nedeniyle bizzat kendileri tarafından feshedilen sigortalı işçiler,
Sağlık sebepleri veya işyerinde işçiyi bir haftadan fazla süre ile çalışmaktan alıkoyan bir zorlayıcı sebebin ortaya çıkması halinde işveren tarafından hizmet akdi feshedilenler,
Belirli süreli hizmet akdi ile çalışmakta olup da sürenin bitiminde işsiz kalanlar,
İşyerinin el değiştirmesi veya başkasına geçmesi, kapanması veya kapatılması, işin veya işyerinin niteliğinin değişmesi nedenleriyle işten çıkarılmış olanlar,
Özelleştirme nedeniyle hizmet akdi sona erenler,
İşsizlik ödeneğine hak kazanırlar.

İşsizlik ödeneğine hak kazananların, bu ödenekten faydalanmak üzere İşten Ayrılma Bildirgesi ile birlikte hizmet akdinin feshedildiği tarihi izleyen günden itibaren 30 gün içinde, İŞKUR’un en yakın birimine başvurmaları gerekmektedir

geçen sene eşim alıyordu. tıpkı böcüğümün anllattığı gibi. öncelikle işten kendi rızası dışında çıkmış olması gerekiyor. sonrasında 6 ay süreyle maaş bağlanıyor (sanırım çalışma süresine göre değişiyor bu). ve beklediğin gibi rakamlarda değil. o zaman eşim 185 civarı alıyordu. asgari ücret göüzktüğü için...önemli hususlar ,30 iş gününü geçirmeyin, yani başvuru için... ve eğer işsizlik maaşı bağlanır ve sonrasında eşiniz sigortalı başka bir iş bulursa mutlaka birkaç gün içinde kuruma dilekçeyle bildirin. işverenin ssk ya bildirmesinin haricinde dilekçe yazın ve iş ve işçi bulma kurumuna dilekçeyi verin.... aksi takdirde faizleri ile birlikte parayı geri alıyorlar...(hatta sigortasız iş bile bulsa ,Kurumun bundan haberi olursa aynı şey oluyor)

umarım enkısa zamanda sorununuz çözülür ve eşiniz uygun bir iş bulur...

merhaba ben 2009 krizinde 5 arkadaşla birlikte işten çıkarılmıştım. son 3 yıl içinde 600 gün prim yatmışsa ve son 4 ay boyunca primleriniz yatmışsa işsizlik maaşı alınabiliyor. Benim sigortam aldığım maaş üzerinden gösterildiği için 600 liraya yakın işsizlik maaşı aldım. Bir de benim son 3 yıldaki toplam prim günüm 600 olduğu için 6 ay boyunca aldım, daha fazla prim günü olanlar daha uzun süre işsizlik maaşı alabiliyorlar. 8 ay, 10 ay gibi.
Yardımcı olabilmişimdir umarım.

merhaba ben 2009 krizinde 5 arkadaşla birlikte işten çıkarılmıştım. son 3 yıl içinde 600 gün prim yatmışsa ve son 4 ay boyunca primleriniz yatmışsa işsizlik maaşı alınabiliyor. Benim sigortam aldığım maaş üzerinden gösterildiği için 600 liraya yakın işsizlik maaşı aldım. Bir de benim son 3 yıldaki toplam prim günüm 600 olduğu için 6 ay boyunca aldım, daha fazla prim günü olanlar daha uzun süre işsizlik maaşı alabiliyorlar. 8 ay, 10 ay gibi.
Yardımcı olabilmişimdir umarım.

meraba.peki işten çıktıktan 2 ay sonra başvurursak yinede alabilir miyiz 30 gün şartı aranıyor deniyor ama.tam olarak anlayamadım.cevaplarsan sevinirim

işten çıkarıldıktan sonra 30 gün içinde başvurman gerekiyor yoksa alamıyorsun
bende 6 aydır alıyorum işsizlik maaşımı cok güzel bir şey ya
ohh miss:KK76:

X