bebeğinde böbrek genişlemesi olan var mı

kızlar ben doğum yaptım çok sağlıklı bi oğlum oldu doğumumda kolay geçti bebeğimi 15 günlük olunca nefroloji uzmanına götüreceğiz bakalım ne olacak

selam arkadaşlar , inanız yazdıklarınızı gözlerim dolarak okudum , ben değil ama kızkardeşim hamile şuan 30 haftalık oldu ve onun bebeğindede 1 böbreğinde şuan genişleme olduğu tespit edildi , sanırsam normal genişlik 5 mm imiş , bitanesi normal dediğim gibi , ama diğeride 8mm çıkmış , tabiiki hepimiz çok üzgünüz aklımıza kötü birşey getirmek istemiyoruz , daha doğrusu birbirimize kötü şeyler söylemeye cesaret edemiyoruz :KK43:
Allah kimseye böyle şeyler yaşatmasın , sonuçta kapalı bir kutu ve neyle karşılaşılacağı belli değil.

yazdıklarınızı okuduğum kadarıyla çok kötü şeyler yaşanmamış , bu biraz içime su serpti açıkcası ,

ya sizler daha tecrübeli olduğunuz için soruyorum , kötü birşey olmaz dimi , biraz yardımcı olabilirseniz çok sevinirim , hepinizi şimdiden çok tşkler ..

Yok canım kötü hiçbirşey olmaz kendinizi yıpratmayın lütfen.Bende daha öncede yazmıştım hamileyken tespit edilmişti o zaman doktorum kendini boşuna üzme tedavisi olan bir rahatsızlık ama ihamal etmeye gelmez eğer ihaml edersen sorun olur demişti.şimdi anne karnında tespit ediliyor ve gerekirse hemen müdahale ediliyor.Benim bebeğime hiç müdahala gerekmeden kendiliğinden kapandı.Duruma göre davranıyorlar ya müdahale etmiyorlar kendi doğallığına bırakıyorlar bir süre gözlem altında tutuyorlar gerekirse ilaç yada operasyonla düzeltiliyor.Sonuç olarak tedavisi imkansız bir durum yok aklınıza kötü bişey getirmeyin ben hiç getirmedim olumsuz bir an bile düşünmedim ve sonuç çok iyi oldu.Bebek doğduktan sonra temizliğine dikkat edin sık sık altını değiştirin böyle bir tavsiyede bulunabilirim size.Ablanıza güzel ve sağlıklı doğum dilerim.

Yok canım kötü hiçbirşey olmaz kendinizi yıpratmayın lütfen.Bende daha öncede yazmıştım hamileyken tespit edilmişti o zaman doktorum kendini boşuna üzme tedavisi olan bir rahatsızlık ama ihamal etmeye gelmez eğer ihaml edersen sorun olur demişti.şimdi anne karnında tespit ediliyor ve gerekirse hemen müdahale ediliyor.Benim bebeğime hiç müdahala gerekmeden kendiliğinden kapandı.Duruma göre davranıyorlar ya müdahale etmiyorlar kendi doğallığına bırakıyorlar bir süre gözlem altında tutuyorlar gerekirse ilaç yada operasyonla düzeltiliyor.Sonuç olarak tedavisi imkansız bir durum yok aklınıza kötü bişey getirmeyin ben hiç getirmedim olumsuz bir an bile düşünmedim ve sonuç çok iyi oldu.Bebek doğduktan sonra temizliğine dikkat edin sık sık altını değiştirin böyle bir tavsiyede bulunabilirim size.Ablanıza güzel ve sağlıklı doğum dilerim.

sevhancım Alah razı olsun çok cvp verdiğin için yüreğime su serptin , zaten sürekli kontrol altında tutulacak dediğin gibi , tekrar çok tşkler güzel dileklerin için ..

kızlaaaaarrr nolur banada moral werin azcık çok ihtiyacım war buna benim bebeğimdede wardı böbrek genişlemesi ikisindede farkedilmişti 16.haftada ozamanlar 3 mmdi. hemen bi uzmana yönlemdirdi bizi dr.um ayrıntılı ultrasonda takip edildi 2ay 20.haftada 4mm çıkmıştı ve sorun diil bana göre hücre yapısı normal demişti önemli olanda bu demişti.biz güle oynaya dönmüştük ewimize. şimdi 24 haftalık olduk.dünkü kontrolü ist.da başka bi uzman dr yaptı ben dedim böle böle bişi warmış bi bakın diye ozaman farketti embesil .. biri normal sorunsuz çıktı diğeri 6mm olmuş. we beni asıl korkutan şu oldu
büyüme dewam ederse gebeliği sonlandırırız.... ah o an yıkıldım bittim dünden beri hala ağlıyorum allaha güweniyorum tabiiki ama ben bırakmam oğlumu nasıl kıyarım ona geleceği günü sabırsızlıkla beklerken. oda etkileniyor ben üzülünce biliyorum ama çoook korkuyorum napimm. sizlerin hepinizin hayırlı olmuş sonu nolur allahım benimde düzelsin nolur sağlıkla doğsun oğlumm. moral istiyorummmm lütfenn çok ihtiyacım war buna

slm bende aynı sorun var benimde bebegim 21 haftada 18 inci haftada tek böbrekte büyüme var dr şuan sorun yok 4.66 mm boyutundaymış 3lü testimde sorun çıkmadı ama stres mahvediyo insanı oyüzden seni çok iyi anlıyorum.moralini bozma ben 1hafta sonra kontrole gidicem bakalım bukez ne dicek dr .biz bu bebeişleri dogurana kadar stresten mahvolucz sanırım.

merhaba 27 haftalık hamıleyım bı kızım olacak hayırlısıyla ama sol böbreğinde 6,5 mm lık büyüme olduğunu öğrendık gözüme uyku gırmıyor ne olur bu sorunu yaşayan arkadaşlardan yardım istiyorum ikili üçlü testlerimde normal çıkmıştı ama içime bi kurt düştü atamıyorum ne olur yartdımm edin

Arkadaşlar benim kızımda 12 aylık 15 günlük iken sarılık geçirdi,biberonla beslediklerinde istifra etmiş yapılan usg de genişlik tespit edildi.6 ayda bir kontroldeyiz.1 kere karından idrar kesesine girerek idrar alındı,1 kere sonda ile alındı idrar temiz çıktı her defasında çok şükür.Son yapılan usg de genişlik aynı idi doktorum bu konu ile ilgili yazılmış yazıyı bizzat bana gösterdi.Doğuştan olduğu için çoğu genişlemeler zamanla düzelirmiş.İnşaallah bakalım tekrar kontrolümüz olacak yakın zamanda ilk duyduğumda beynimden vurulmuşa dönmüştüm ama doktorum bizi rahatlattı sağolsun.Hepimizin bebeklerine Rabbim şifalar versin.

benim bebeğimde erkek..22 haftalık hamileyim vede geçen hafta bana da doktor cocuğun böbreğinde hafif bir genişleme oldğunu fakat buna sık rastlandığını vede kafaya takılack bişey olmadığını söyledi...erkek bebeklerde daha çok görülürmüş...benimkisi 5mm imiş..ama kendiliğinden düzelirmiş %90 bebeklerde...düzelmeyenlerde ise operasyon dedi....bende kafamı takıom yaa...

merhaba arkadaslar
bende 22 haftalik hamileyim bebegimin sol bobreginde 5mm genisleme var
bu durumu yasayan varmi yardimci olabilirmisiniz?

merhaba arkadaslar
bende 22 haftalik hamileyim bebegimin sol bobreginde 5mm genisleme var
bu durumu yasayan varmi yardimci olabilirmisiniz?

Merhaba Yossun, ben de 21 haftanın içindeyim bugün dr kontrolüm vardı, rutin kontrollerden biri, böbreğinde biraz genişleme var dedi, 3 hafta sonra detaylı USG'ye gireceğim. Bugün öğrendim ama kaç mm olduğunu söylemedi. Çok üzüldüm, biraz internetten araştırdım anne karnında hep takip gerekiyor, doğuma kadar düzelebilirmişte, düzelmezse doğumdan sonra takip böbrek fonksiyonları takip ediliyormuş, duruma göre ilaç veya operasyon gerekebiliyormuş. İnşallah bizim kilerde doğumdan önce düzelir. İnternette böbrek kanalındaki darlığın buna neden olabileceği yazıyor, mesane gelşimi tam ve olması gerektiği gibiymiş dr öyle söyledi. Ben amniyosentez yaptırmıştım sonucum temiz çıktı. Yeni birşeyler öğrenirsek birbirimizi haberdar edelim.

Merhaba Yossun, ben de 21 haftanın içindeyim bugün dr kontrolüm vardı, rutin kontrollerden biri, böbreğinde biraz genişleme var dedi, 3 hafta sonra detaylı USG'ye gireceğim. Bugün öğrendim ama kaç mm olduğunu söylemedi. Çok üzüldüm, biraz internetten araştırdım anne karnında hep takip gerekiyor, doğuma kadar düzelebilirmişte, düzelmezse doğumdan sonra takip böbrek fonksiyonları takip ediliyormuş, duruma göre ilaç veya operasyon gerekebiliyormuş. İnşallah bizim kilerde doğumdan önce düzelir. İnternette böbrek kanalındaki darlığın buna neden olabileceği yazıyor, mesane gelşimi tam ve olması gerektiği gibiymiş dr öyle söyledi. Ben amniyosentez yaptırmıştım sonucum temiz çıktı. Yeni birşeyler öğrenirsek birbirimizi haberdar QUOTE]

canım 3lü tarama testinde mi sorun çıktıda amniyosentez yaptırdın

Merhaba Yossun, ben de 21 haftanın içindeyim bugün dr kontrolüm vardı, rutin kontrollerden biri, böbreğinde biraz genişleme var dedi, 3 hafta sonra detaylı USG'ye gireceğim. Bugün öğrendim ama kaç mm olduğunu söylemedi. Çok üzüldüm, biraz internetten araştırdım anne karnında hep takip gerekiyor, doğuma kadar düzelebilirmişte, düzelmezse doğumdan sonra takip böbrek fonksiyonları takip ediliyormuş, duruma göre ilaç veya operasyon gerekebiliyormuş. ınşallah bizim kilerde doğumdan önce düzelir. ınternette böbrek kanalındaki darlığın buna neden olabileceği yazıyor, mesane gelşimi tam ve olması gerektiği gibiymiş dr öyle söyledi. Ben amniyosentez yaptırmıştım sonucum temiz çıktı. Yeni birşeyler öğrenirsek birbirimizi haberdar QUOTE]

canım 3lü tarama testinde mi sorun çıktıda amniyosentez yaptırdın

Hayır Feraykanal'cım, ikili test değerlerim iyiydi ama ben 41 yaşındayım yaştan dolayı yapıldı ve yapısal, sayısal hiç bir anomaliye rastlanmadı çok şükür, böbreğinde hafif bir genişleme var dedi dr, öündeki kanal biraz darmış ama mesanesi düzgün ve istenildiği gibi gelişmiş, burada okuğum bazı mesajlarda doğum öncesi düzelebildiği yazılmış içimi biraz rahatlattı ama üzülmemek elde değil, sende son durum nasıl bebeğin de düzelme var mı ? yoksa doğum sonrasına mı dr lar kalır diyor bu konu hakkında çok az bilgim var, eğer yardımcı olursan sevinirim.

Bu arada bu benim 2. hamileliğim 36 yaşında kızımı doğurdum o zaman da değerlerim iyi olmasına rağmen amiyosentez istedim. Bu test benim için önemli, daha sonraki haftalarda en azından bir de kromozomal bozukluk var mı şüphesi taşımak istemedim.

Son düzenleme:
bende bu perşembe dra gittim genişleme devam etmemiş dr doğuma kadar geçebilir dedi ama bu seferde bacak boyu 2 hafta geride çıktı bana 3 test sonucumu sorunca canım sıkıldı yüzüne gözüne tekrar iyice baktı bişey var mı diye yüzünde herhangibirşey görmedi ama benim moralim çok bozuldu ya bir problem varsa of hayırlısıyla zamanında sağlıklı bir bebek doğursam sıkıntım bitecek

öncelikle geçmiş olsun canım benim oğlumda da vardı 7. aya giricek. doktor doğumdan önce ultrasonda fark etti doğumdan sonra görün dedi. önce burada özel bir hastanede ultrason çektirdik 7 mm genişleme var dedi. sadece tıp fakultesinde tedavisi var dedi. bizde tıpa götürdük 1 ay sonra ve Allah binlerce kere şükürler olsun ki detaylıca hem pratisyen hemde hocası inceledi bişey görünmüyor dedi. bende araştırmıştım çoğunlukla erkek bebeklerde oluyormuş ve eğer büyüme oranı küçükse doğumdan sonra kendiliğinden geçebiliyomuş. çok şükür ki bizimki geçti. inşallah sizlerinde geçer. Allah hepinize acil şifa versin bebeklerimizi tüm kötülüklerden ve hastalıklardan korusun inşallah. çok şükür...

öncelikle geçmiş olsun canım benim oğlumda da vardı 7. aya giricek. doktor doğumdan önce ultrasonda fark etti doğumdan sonra görün dedi. önce burada özel bir hastanede ultrason çektirdik 7 mm genişleme var dedi. sadece tıp fakultesinde tedavisi var dedi. bizde tıpa götürdük 1 ay sonra ve Allah binlerce kere şükürler olsun ki detaylıca hem pratisyen hemde hocası inceledi bişey görünmüyor dedi. bende araştırmıştım çoğunlukla erkek bebeklerde oluyormuş ve eğer büyüme oranı küçükse doğumdan sonra kendiliğinden geçebiliyomuş. çok şükür ki bizimki geçti. inşallah sizlerinde geçer. Allah hepinize acil şifa versin bebeklerimizi tüm kötülüklerden ve hastalıklardan korusun inşallah. çok şükür...

canım fakültede hangi branşa gittiniz

bende bu perşembe dra gittim genişleme devam etmemiş dr doğuma kadar geçebilir dedi ama bu seferde bacak boyu 2 hafta geride çıktı bana 3 test sonucumu sorunca canım sıkıldı yüzüne gözüne tekrar iyice baktı bişey var mı diye yüzünde herhangibirşey görmedi ama benim moralim çok bozuldu ya bir problem varsa of hayırlısıyla zamanında sağlıklı bir bebek doğursam sıkıntım bitecek

Canım merhaba tekrar , düzenli USG kontrollerini yaptırmışsındır bu haftaya kadar mantıklı olarak bakarsan Allah korusun bir problem olsaydı benim olduğum haftalar veya öncesinde başlardı bu bacak boyu geriden gelmesi ve her USG de sistemli devam ederdi, bu hafta ki kontrolde ilk defa böyle bir şey ilk defa pat diye çıkmaz ki, demek öncekilerde hiç bir şey yoktu ki bir şey söylememişti. Bence bu haftaki ölçüm seni üzmesin bence normaldir az önce açıkladığım nedenlerden dolayı ama kafana takılmıştır. Aynı dr takibi yapmadı mı sürekli 3'lü testi şimdi neden soruyor? İçini ferah tut, bir şey olsaydı bu kadar takip yapılmış bu hafta ortaya çıkmaz . Daha öncekiler normalse bu da normaldir.

Demek genişleme devam etmemiş sevindim bu da benim senin haftalarına kadar bu takibin süreceğini benim de hep merak içerisinde kalacağımı gösteriyor. Hayırlısı olsun.

İçin rahat etmezse istersen başka bir dr'a da kontrol yaptır canım.

Ben de dr dan duyunca bir an şaşırdım keşke kaç mm genişleme var diye sorsaydım ama 3 hafta sonra detaylı var o zaman soracağım internetten de biraz baktım senin bebeğinde olduğu gibi doğumdan önce veya sonra kendi kendine geçme durumu varmış. Allah bebeklerimize sağlık versin, sen de oğlunu sağlıkla büyütürsün inşallah.

hep aynı dr a gittim canım o anda hatırlayamadığı için sordu test sonucunu bugün daha iyiyim zaten sağol

X