Çocuk Hastalıkları Zayif çocuklara ne yedirmeli????

Bebek Hastalıkları, diş çıkarma, bebeklerde kusma, bebeklerde ishal, bebeklerde uyku düzensizliği

CAVIDAM

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
16 Haziran 2007
188
0
Arkadaşlar zayif çocuklara ne yedirmeliki kilo alsin oğlum yaşina göre boylu fakat zayif buda beni çok üzüyor biey yemiyor ne yedirmeliyimki kilo yapsinn bebekken çok kiloluydu şimdi böyle çubuk kraker tarzi çok üzülüyorum

selam canim, dusundugun seye ve senin gibi dusunen bircok anneye sasiriyorum inan, ne var zayif olsun, allaha sukur sagligi yerindemi? eli kolu duzgun saglammi? daha ne olsun?

Kilolu olsaydi ya? ozamanda zayiflatmaya calisacaktin, ve bu dahada uzucu o yemek istedikce vermemeyi dusunsene istediklerini, hic kiyamam ben sahsen:asigim:

cocugum yok ama en son derdim bu olurdu herhalde olsaydi..

birak zayif kalsin sen elinden geldigi kadar ev yemekleri ile saglikli besle oglusunu, seker cikolatadanda koladanda uzak tut, gerisi gelira.s

Arkadaşlar zayif çocuklara ne yedirmeliki kilo alsin oğlum yaşina göre boylu fakat zayif buda beni çok üzüyor biey yemiyor ne yedirmeliyimki kilo yapsinn bebekken çok kiloluydu şimdi böyle çubuk kraker tarzi çok üzülüyorum

ben böyle bi başlık açmayı düşünüyodum. Tabiki önemli olan sağlıklı olması yinede tombiş bebek anneleri kilosu şu olmuş bu olmuş dedikçe üzülüyo insan. Senin oğluşun kaç yaşında? genelde doktorlardan duyduğum 8-9 aydan sonra bebeklerin kilo alımı çok yavaşlıyormuş. Benim kızım ortalarda 6.5 kg. çok zayıfta şişmanda deil ama diş çıkarma döneminde kilo kaybı olurmuş onun için önceden takviye yaparak biraz kilo almasını istiyorum. Ek gıdalara başladık Tavsiyesi olan var mı? :uhm:

Valla zor mu zor bir soru. Kalorili şeyler yedirilmeli ama bu sıcaklarda da olmaz.

Pekmez ve 1 yaşından sonraki çocuklara bal diyeceğim. Multitabs tarzı vitaminler iştah açıcı oluyor.

Yaş müsait ise dondurma yedirin bol bol. Ben oğluma bazen günde 2 kere bile veriyorum , sadece vanilyalı alıyorum eve , üzerine bazen meyve doğruyorum bazen de meyveleri blendırdan geçirip sos gibi üzerine döküyorum.

Sevdiği şeylerin sağlıklısını verin. Mesela oğlumun şeker ihtiyacı için çok darda kalırsam Tadım ın fıstıklı , fındıklı barları var marketlerde onlardan veriyorum.

Sütlü tatlılar yaz için ideal aslında hem hafif hem de serin. Üzerilerini de ceviz , fındık vb. kırıkları ile süsleyin.

arzuco size maalesef fikir veremiyorum , oğlum 6. ay sonuna kadar sadece anne sütü aldı . Sadece şunu söyleyebilirim ben oğluma kahvaltı vermeye başladığımda dönüşümlü olarak ceviz , badem ve fındık tozu verdim. Tabii bunun zamanlamasını ve miktarlarını dr. unuzla konuşun. :)

İnşallah fikir verebilmişimdir. Benim oğlum şimdi 2 yaş 4 aylık :)

arzuco size maalesef fikir veremiyorum , oğlum 6. ay sonuna kadar sadece anne sütü aldı . Sadece şunu söyleyebilirim ben oğluma kahvaltı vermeye başladığımda dönüşümlü olarak ceviz , badem ve fındık tozu verdim. Tabii bunun zamanlamasını ve miktarlarını dr. unuzla konuşun. :)

İnşallah fikir verebilmişimdir. Benim oğlum şimdi 2 yaş 4 aylık :)

allah bağışlasın siz büyütmüşsünüz bize göre.. kardeş vakti gelmiş :sm_cool:
şimdilik muhallebi ve milupanın sütlaçlarından yiyor kızçam :nazar:

arkadaşlar her anne mutlaka yararlı şeyler yedirmek ister çocuguna. ben anne değilim ama lütfen sölediklerime kulak verin. çocuğunuz yemek istemiyorsa lütfen zorlamayın. çok zayıf bir çocuktum ben. küçükken annem beni yumurta ,süt yoğurt konusunda zorladı. her sabah haşlanmış yumurta yemek zorundaydım ve yemek istemiyodum.sadece beyazını yiyim derdim hayır illa hepsini yiceksin derdi. öğüre öğüre yerdim. sanki nolacak bi gün beyazını öteki gün sarısını yesem.her gece süt içirirdi hemde ballı ondanda aynı sekilde tiksindim.gelelim şimdiye.25 yaşındayım.yumurtayı ağzıma alamıyorum çünkü tiksiniyorum başkası yerken koktugunda kötü oluyorum.sadece pastalarda oda kokmazsa yıyebılıyorum. aynı şekilde süt ve yogurduda hıc agzıma almıyorum. dişlerim de problemli çürümeye çok meyilli.hep doktor kontrolünde olması gerek.bunlar hep annemin eseri. lütfen yemek konusunda çocuklarınızı zorlamayın.üç lokma yemesinde bir lokma yesin nasılsa acıktığında tekrar yemek ister.benim çocugum olursa ben annem gibi olmicam.

kesinlikle harnup pekmezi (ballı, tarçinli olandan) öneririm :içelim:
hem tadi nefis hem istah aciyor hem de cok faydalı.
yalniz normal harnup değil bu. cunku onun tadi kotu oluyor.
ballı polenli tarcinli bi harnup pekmezi satiliyo aktarlarda
lokman hekimin sanırım

arkadaşlar tüm anneler bu kiloya fazla takıyor yapmayın Allah aşkına Lütfen.bakın benim bebeğim 26 haftalık doğdu.dogdugund a 740 grdı.2 AY KÜVEZDE KALDI.EVE GELDİĞİNDE 1600GRDI.neyse zorluklarla büyüdü ama iştahsız ancak alması gereken besinleri vitaminleri yani elzem olanları alıyor çok şükür.şimdi 3 yasını dolduracak yakında 12.5 kg boyu 94cm.gecende doktora götürdüm çok güzl herseyi dedi.şimdi belli arastırmalara göe yapılmış bazı percentil cetvelleri var.bunu arasturusanız internette kız -erkek çocukların büyüme percentilleri veya cetvelleri diye aratabilirsiniz.eğerki çocuğunuzda yasına göre boy kısalığı varsa,kilosu yüzde 5lik dilimin altındaysa ozaman bir büyüme geriliği var diyebilirsiniz.şimdi benim cocuğum zayıf diye üzülmeyin lütfen.iananın bizim gibi çok çeken annelere haksızlık yapıyorsunuz kusura bakmayın ama öyle.neden derseniz tabi sis böyle yapmıyor olabilirsiniz genellemiyosum ama zorla sütümü sağa sağa büyüttüğüm bebeğime aa ne kadar da zayıfffmışşş dedilermi cinlerim tepeme cıkıyordu.yeri gelmişken bunu söyleyim de bu hatalara başkaları da düşmesin dedim.
iştahsızlık çeken cocuğuna çinko içeren suruplar veya abartıya kacmayacak sekilde vitamin verebilirsiniz.fazla vitamin böbreklerde aşırı yüklenmeye ve taşa neden olur çünkü.
hergün pekmez verin.
bizim doktorun önerisi çerez fındık fıstık ceviz yesin.minik bebeişelr için ezin yemeğine pastasına koyun.
sütünü yoğurdunu alsın.250 ila 400 cc yeterli 1 -2 yasından sonra.fazlası barsajklrda demir emiliminia zalttığı için kansızlık yapar.
önceleri ben de cok takıyordum bu yememe işine .biraz egoist davranıyoruz çünkü illa hazırladığımız yemeği bitirsin istiyoruz.ama inanın ben her yolu denedim.o sadece ihtiyacı kadar yiyor.ve gelişiyor merak etmeyin.
sağlıklı günler dilerim.
pediatriportali.com sitesinden bahsettiğim cetvellere broşürler bölümünden ulasabilirsiniz.(tartı ve boy percentilleri)

Son düzenleme:
kiloya çok takma sağlıklıysa önemli değil ama yinede sana fikir veriyim bizim doktorumuz benim kızım çok zayıfda pedi sure diye bir toz verdi eczanelerde satılıyor bunu yoğurduna meyvesine yada suya karıştırıp bebeğine ver özellikle soğuk suya kakaolu olanı veriyorlarmış tadı güzel oluyormuş bu senin bebeğinin damak zevkine bağlı

arkadaslar çocukları ne kadar zorlasakta yemiyorlar işye benim ikizlerim var suan 5 yaslarında vallahi içirmediğim vitamin balık yagı harnup pekmezi nar suyu pedıasuare bitki cayları daha neler neler suan aklıma gelmiyor denemediğim sey kalmadı ama hepsi bosa gitti çevremden çok tepkı aldım yeter artık sen kendine bak onlarıda rahat bırak deliriceksin yoksa dediler simdi sadece vitazinc adlı vitamin veriyorum iyi geldı bazen anne acıktım dıyor

arkadaslar çocukları ne kadar zorlasakta yemiyorlar işye benim ikizlerim var suan 5 yaslarında vallahi içirmediğim vitamin balık yagı harnup pekmezi nar suyu pedıasuare bitki cayları daha neler neler suan aklıma gelmiyor denemediğim sey kalmadı ama hepsi bosa gitti çevremden çok tepkı aldım yeter artık sen kendine bak onlarıda rahat bırak deliriceksin yoksa dediler simdi sadece vitazinc adlı vitamin veriyorum iyi geldı bazen anne acıktım dıyor

aynen canim 5 yasina giriyor oglum zaten 2 kilo dogmustu birde erken dogum oldu 2 defa amaliyat gecirdi oglum ondan sonra kendine gelemedi cok zayif doktoru diyorki zayif cocuk iyi olur panik yapma diyor ama ben yinede yemesini istiyorum etraftan herkese gelde laf anlat hicmi yemek yapmiyorsun hicmi yedirmiyorsun halbuki bende zayifim yapimiz oyle fazla yedirince kusuyor cocuk almiyor midesi denemedigim hicbirsey kalmadi gelde bunu cahil insanlara anlat piskolojimi bozup atiyorlar:teselli:

slm kıslar galiba benim gibi çocuğu zayıf olupta takan varmış benimde kızım 4 yaşında dr sordum iyi dedi ama biz türklerin özünde var toplu çocuk takıntısı şişman olmaktansa zayıf olmaları daha ii dr lar bile öyle diyo allah herkezin evladına sağlık sıhhat versin gerisi mühim değil mutlu günler dileğiyle

Arkadaslar benimkizimda kahvaltiya basladigindan beri pekmez katiyorum mamasina ama direk vermiyorum.harnup pekmezini deniycem arkadasim tesekkurler birde findik ceviz ezip mamasina koycam bu bilgiler icin tesekkur ederimhepinize benimkide suan hic bisey yemiyor yogurt yedidim diye sevincten olcem neyse artik allah saglikli sihhatli kuvvetli kilsin bebelerimizi

aynen canim 5 yasina giriyor oglum zaten 2 kilo dogmustu birde erken dogum oldu 2 defa amaliyat gecirdi oglum ondan sonra kendine gelemedi cok zayif doktoru diyorki zayif cocuk iyi olur panik yapma diyor ama ben yinede yemesini istiyorum etraftan herkese gelde laf anlat hicmi yemek yapmiyorsun hicmi yedirmiyorsun halbuki bende zayifim yapimiz oyle fazla yedirince kusuyor cocuk almiyor midesi denemedigim hicbirsey kalmadi gelde bunu cahil insanlara anlat piskolojimi bozup atiyorlar:teselli:

gözünüzü seveyim ben de cektim bu cahil insanlardan takmayın onlar yüzünden sinirinizi bozmayın.evet bişey yedirmiyorum deyip geçin dalga gecin onlarla.

X