Yeni evlenip borç içinde olan var mı?..:(

borcla ılgılı bır konu acılmıs belkı sılınır bu yazdıklarım dıye orayada yazdım aynı seylerı konuları ıncelameden yazdım buraya kusura bakmayın kafam cok dalgın oyuzden

off Allah yardımcınız olsun canım ya
evlilik baharında bunları yaşamanız kötü olmuş
tabii ağır gelir,çöküntü yaratır adamda.

sen olayların gidişatına bakıp geleceği az çok kestirebilmişsin
ama erkekler kendi ailelerine sıra gelince böyle saftirik oluyorlar işte.

bundan sonrası için daha dikkatli olursun sende,tarihin tekerrür etmemesi için.
eşinde artık bekar bi adam değil,hayatınızla ilgili konularda kendi başina karar vermemesi gerektiğini öğrenmeli.

dur bakalım,hemen hayata küsmeyin her işte bi hayır var demek lazım her zaman.
Allah bi kapıyı kapatır diğerini açar.
sen içini ferah tut yeter ki.

eşin tüm kapıları denerde fayda görmezse sen maaşindan düşülmek üzere iş yerinden
kredi çekebilirsin belki.

zor gelir mutlaka ama şu zamanları en az masrafla geçiştirmek içinde evi bi süreliğine kapatıp
annenlerin yada aranız iyiyse k.validenlerin yanına geçersiniz.
eşyalarıda bölüştürüverirsiniz iki eve.
yada müsait herhangi bi yere bırakırsınız belli bi zaman.

kira yükünden kurtulmak büyük tasarruf sağlar size.

aslında önce nasıl beni dinlemediysen şimdi de kaale alma, tek başina öde bakalım hepsini demek var ya neyse
sevince kıyamıyor işte insan.

Allah kolaylık versin tekrardan,
çok geçmiş olsun canım.

off Allah yardımcınız olsun canım ya
evlilik baharında bunları yaşamanız kötü olmuş
tabii ağır gelir,çöküntü yaratır adamda.

sen olayların gidişatına bakıp geleceği az çok kestirebilmişsin
ama erkekler kendi ailelerine sıra gelince böyle saftirik oluyorlar işte.

bundan sonrası için daha dikkatli olursun sende,tarihin tekerrür etmemesi için.
eşinde artık bekar bi adam değil,hayatınızla ilgili konularda kendi başina karar vermemesi gerektiğini öğrenmeli.

dur bakalım,hemen hayata küsmeyin her işte bi hayır var demek lazım her zaman.
Allah bi kapıyı kapatır diğerini açar.
sen içini ferah tut yeter ki.

eşin tüm kapıları denerde fayda görmezse sen maaşindan düşülmek üzere iş yerinden
kredi çekebilirsin belki.

zor gelir mutlaka ama şu zamanları en az masrafla geçiştirmek içinde evi bi süreliğine kapatıp
annenlerin yada aranız iyiyse k.validenlerin yanına geçersiniz.
eşyalarıda bölüştürüverirsiniz iki eve.
yada müsait herhangi bi yere bırakırsınız belli bi zaman.

kira yükünden kurtulmak büyük tasarruf sağlar size.

aslında önce nasıl beni dinlemediysen şimdi de kaale alma, tek başina öde bakalım hepsini demek var ya neyse
sevince kıyamıyor işte insan.

Allah kolaylık versin tekrardan,
çok geçmiş olsun canım.

canım ısyerımden de ıstedım ama malesef nakıt yok saolsun patronum sana kefıl olurum ben bankadan kredı cek dedı bankaylada konustuk ama malesef vermedıler evı tasımayı bende cok dusundum benım annemın kendı evı ama karsıda yanı guneslıde esyalrı bolusmek cok zor cunku ne annemın evınde yer var nede kayınvalıdemın valla ısımız allaha kalmıs bakalım ne olacak cok saol yorumun ıcın

eftelya5434 bu konuyu açan bendim yazdıklarını henüz okudum yaklaşık 20 bin borcumuz vardı çok şükür şimdi 10 vardır ama gel görki 9 ay oldu evleneli hala borçtan nefes alamıyoruz önce ben 3 ay işsiz kaldım iice dibe girdik sonra eşim kaldı derken 2 kira borcum ödenmeyen faturalarım ve kartlarım duruyo...ama allah büyük güzelim yapıcak bişey inanki yok...öle bırakıp gitmekle çözülmüyoki bu işler...kartlar yasal takibe girdiği zaman bankayla görüşüp taksit yaptırabiliyosun onu bi görüş istersen...bide sabırlı ol nolursun bende artık sabır taşına döndüm ama yapıcak bişey yokki napalım...bi canımız var onuda alacak halleri yok herhalde dimi...allah sağlık versin...

eftelya5434 bu konuyu açan bendim yazdıklarını henüz okudum yaklaşık 20 bin borcumuz vardı çok şükür şimdi 10 vardır ama gel görki 9 ay oldu evleneli hala borçtan nefes alamıyoruz önce ben 3 ay işsiz kaldım iice dibe girdik sonra eşim kaldı derken 2 kira borcum ödenmeyen faturalarım ve kartlarım duruyo...ama allah büyük güzelim yapıcak bişey inanki yok...öle bırakıp gitmekle çözülmüyoki bu işler...kartlar yasal takibe girdiği zaman bankayla görüşüp taksit yaptırabiliyosun onu bi görüş istersen...bide sabırlı ol nolursun bende artık sabır taşına döndüm ama yapıcak bişey yokki napalım...bi canımız var onuda alacak halleri yok herhalde dimi...allah sağlık versin...

ya ben bu konuyu açtığımda o kadar az kişi cevap vermiştiki çok uzun zamandırda sürekli girdiğim halde bakmadım bile hiç bu bölüme şimdi açınca çok şaşırdım çünkü konu sabitlenmiş 180 cevap demekki tek değilmişim...demekki hepimiz evliliğimizin en güzel zamanlarında bunları yaşayabiliyomuşuz...senağlama

Kızlar bu borç olayı maalesefki hiç bitmiyor..
Ben 7,5 yıllık evliyim.. Evlendiğimiz seneyi çoğunuzdada olduğu gibi borç ödemekle geçirdik...
Sonra eşimin durumu çok iyi oldu oh be dünya varmış demeye kalmadıki eşim bi borç altına daha girdi ve borçlanarak açtığı işyeri malesfeki iş yapamadı.. Ve şimdi başa döndük bir yığın borç var ve bir sürü sıkıntı...
Demem oki bu hayatta yaşam sürdüğümüz sürece bir iniş bir çıkış hep olacak yeterki canınız sağ olsun...

ayy kızlar sormayın bogazımıza dek borç içindeyiz dügünümüz 6 ay önce oldu ama hala toparlayamadık kendimizi.allah can saglıgı versin üstesinden geliriz inşallah...

tabıkı canım hayatta hıc bısey kolay değil helede bu zamanda cok zor ama dedığım gıbı eşimi cok sevıyorum ve herseye beraberce katlanıyoruz allah sanada yardım etsın canım ama hep sukredıyorum en azından sağlıklıyız dıye aılem ve esımın aılesı saglıklı dıye cunku caresız bı hastalık olsa daha kotu olurdu cok sukur oyle bı sorun yok senınde dedıgın gıbı canımızı alacak değiller ya allah yar ve yardımcımız olsun öp

sanırım kimse borçsuz evlenmiyor bizimde eşimin tarafı hiç bişeye karışmadı eşimin annesinden gizli bankaya attığı 3 bin lirayla evlendik kaçarak evlendiğimiz için annem evinde tek kızı olduğum için sadece düğün istedi normal kız isteme törenlerindeki hiç bişey istemedi kaçtığımız için çeyizimde yoktu ama gerçekten anne olmak farklı bişey kadıncağız yapabildiğinin alasını yaptı çok şükür sadece evi vardı eşimin ama istemediler orda oturmamızı babamlar duyunca geri götürmeye geldiler beni ozman kabul ettiler ayrı evde oturmamızı tabi böyle olunca düğünde 1 çeyrek bile takmadılar düğünde takılanların hepsi borca gitti bi kısmı ödendi çünkü çok bişey yoktu zaten sonra eşim çalışıp ödedi ama tam bitti derken kaynanam evini yeniledi onu da benim saftirik kocam ödedi oda bitti çok şükür bu sefer kaynanam araba istedi lüks olcakmış sallanmıyacakmış içinde onuda aldı şimdide onu ödüyor evimizin eksiklerini 5 yılda daha yeni yeni bitirdik ama çok şükür öyle hacizlik yada borcumuzu geciktirdiğimiz olmadı yemeğimizden kıstık ödedik ama daha nereye kadar gider oda muamma ben borçla yaşamaktan sıkıldım m

barzeyin soyledigi gibi borcsuz evlenen varmi acaba
cok istisnadir sanirim...

20 binde cok bi para gibi ama aslinda degil
erkek tarafi yardim etmediyse hele
bastan bi ev kurmak kolay degil
bir suru masraf
ee bide ilk evin oluyo haliyle hersey cici olsun istiyosun

icini ferah tut Rabbim hic ummadigin bir yerden rizkini cikartiyo merak etme....
Allah'im yardimciniz olsun...

canım inan çok üzüldüm hatta okurken sende beni gördüm ve eşimle birlikte okuduk yazdıklarını ama sakın pes etme sen sevmişsin eşini ve en azından birliktesiniz elbette bugünleri atltacaksın çünki bizde malesef o çıkmazın içindeyiz ve bizim senden kötü yanımız eşim finans uzmanı ben ise turizimciyim fakat kriz döneminden dolayı işsiziz ve her ay 2.500 ytl ödememiz var artık uyku uyumuyoruz gecemiz gündüz gündüzümüz gece olu ama asla eşimden ayrılmayı düşünmedim benimde evliliğimin 1.haftası tüm altınlarım gitti bende bankadan kendi üstüme kredi çektim benimde kayınvalidem hiç bişeye elini sürmedi halada sürmüyo görüşmüyorum bile ama yinede eşimi çok seviyorum ve bunuda atlatacağız diyorum o yüzden bu sıkıntı inan her yeni evlenen çiftlerde yaşanıyo herşey güllük gülistanlık olsa keşke eşime hep diorum düğünümüze giderken herşey toz pempeydi şimdi pembesi gitti tozu kaldı her gelin arabası gördüğümde yazık ettin kendine diorum ama bunu bilerek değil sanki oda aynısını yaşayacakmış gibi hissettiğim için diyorum allah büyük be güzelim elbette altından kalkacağız kalkmak zorundayız..

canım inan çok üzüldüm hatta okurken sende beni gördüm ve eşimle birlikte okuduk yazdıklarını ama sakın pes etme sen sevmişsin eşini ve en azından birliktesiniz elbette bugünleri atltacaksın çünki bizde malesef o çıkmazın içindeyiz ve bizim senden kötü yanımız eşim finans uzmanı ben ise turizimciyim fakat kriz döneminden dolayı işsiziz ve her ay 2.500 ytl ödememiz var artık uyku uyumuyoruz gecemiz gündüz gündüzümüz gece olu ama asla eşimden ayrılmayı düşünmedim benimde evliliğimin 1.haftası tüm altınlarım gitti bende bankadan kendi üstüme kredi çektim benimde kayınvalidem hiç bişeye elini sürmedi halada sürmüyo görüşmüyorum bile ama yinede eşimi çok seviyorum ve bunuda atlatacağız diyorum o yüzden bu sıkıntı inan her yeni evlenen çiftlerde yaşanıyo herşey güllük gülistanlık olsa keşke eşime hep diorum düğünümüze giderken herşey toz pempeydi şimdi pembesi gitti tozu kaldı her gelin arabası gördüğümde yazık ettin kendine diorum ama bunu bilerek değil sanki oda aynısını yaşayacakmış gibi hissettiğim için diyorum allah büyük be güzelim elbette altından kalkacağız kalkmak zorundayız..

kalkıcaz kalkıcaz hep birlikte birbirimize destek olarak halledicez...eşim şimdi benden uzakta çalışıyo işsiz kalmamak için hafta içi karşıda cumartesi akşam eve geliyo pazartesi sabah gidiyo :KK43: ben tek kalıyorum evde...ama geçicek hepsi...dimi :KK43:

valla bende 20 bin borcla evlendim ve eşimin işleri gerçekten cok kötü idi ve ailesindende bir iğne bile görmedim düğünde takı bile takmadılar 2,5 sene oldu hala yaklaşık 4 5 bin borcum var ama her zaman halime şükrettim sonuçta rızkımızı veren allah ben tutumumu yaptım gerisini allaha bıraktım isyan etmeyelim bir sınav alemindeyiz

bende borçla evlendim evlenmeden önce herkes merak etmeyin biz bir kaç ay içinde borçlarınızı öder size ev de alırız diyorlardı ama hiçte öle olmadıevlendikten sonra herkes evine geçti borçlarla uğrasan biz olduk 5 aylı evliyim ve eşimle 5 aydır değil dışarda yemek yemek sinemaya bile gitmedik tasarruf yapalım diye bide ben ve eşim çok salağız kızlar çünkü düğünde biriken altınlarımızla borçlarımızı ödemek yerine biz biriken altınları kaynımın borçları için verdik icra geliyor dediler zordayız dediler eşimde kıyamadı üzüldü onların o haline verelim dedi ben verilmesin bizimde var borcumuz dedim herkesin evi var biz kiradayız dedim dinletemedim agladı benim kardeşim batarken ben sessiz kalamam dedibiz kirzmızı senelik verdik ve haziranda süremiz bitiyor ikimizdde çalışıyoruz kazandığımız paraları direkt eve girdirmeden boçlara yatırıyoruz haziranda ev kirasını nasıl vereceğiz bilemiyorum borç olarak alınan altınlar 1 hf sonra ödenecekti kredi cvb bekleniyordu olmadı en geç 1 ay sonra arababı satarım yine öderim diyorlardı ama üzerinden kaç ay geçti ses soluk yok üzerine soğuk bir suiçtim ben ama eşim hala gelir umuduyla bekliyor zavallım herkes yemege çıkmalar seyahate gitmeler herşeyi gönüllerince yaşıyor biz yeni evli olmamıza ragmen borç gırtlakta diye her şeyden el etek çektik ne olursa olsun kaynananızın gözdesi olan oğluyla evleneceksiniz kaynımın borcu var diye onlara her ay yardım geliyor bizde borçluyuz bize kimse yardım etmiyor oooooooofffffffffffffff kaynanam ne beni nede oğlunu hiç sevmiyor nedenini bilmiyorum ben kendisine hiç bir şey yapmadığım halde beni sevmiyor yüzüme her kötülüğü yapıyor arkamdan benden övgüyle söz ediyor laflarını duyuyorum ve çok kırılıyorum beni seviyorsa neden bunu yüzümede söylemiyor eltime kafvaltı hazırlayıp kaldırıyor bana bunların hiç birini yapmıyor ooooooooooooofffffffffffffff neyse sizlerinde başınızı şişirdim kusura bakmayın hakkınızı helal edin

valla bende 20 bin borcla evlendim ve eşimin işleri gerçekten cok kötü idi ve ailesindende bir iğne bile görmedim düğünde takı bile takmadılar 2,5 sene oldu hala yaklaşık 4 5 bin borcum var ama her zaman halime şükrettim sonuçta rızkımızı veren allah ben tutumumu yaptım gerisini allaha bıraktım isyan etmeyelim bir sınav alemindeyiz

bende çoğu zaman öle diyorum ama bazende dayanamıyorum :KK43: sabah ev telf.kesmişler bu ayın kirasını veremedim faturalarım var yatıcak :KK43: beş kuruş para yok ne olucak bilmem kafayı yicekmiş gibi hissediyorum kendimi...bıktım ya...

arkadaşlar nasıl borç yapıyorsunuz evlenirken benim eşim daha önce evlenmiş ayrılmış onun daha önceki eski eşyalarını kullanıyorum 6ay kaynanamla yaşadım mecburen çünkü kaqçtım ama salonun parasını ben ödedim takılanlarla kuaförü ben ödedim erkek tarafı hiçbirşey yapmadı ben ailemle barışmıştım annemin evinden çıktım herşeyi annamlere yaptırdılar bana takı bile takmadılar 3teneke bileziğim vardı annam onları görünce çıldırdı kadın ama eşimi çoooook seviyorum ilk günki gibi 4senelik evliyiz daha yeni eşya almaya başladık bende bunları paylaşmak istedim kaynanamın ayağımda patiği bile yok

arkadaşlar nasıl borç yapıyorsunuz evlenirken benim eşim daha önce evlenmiş ayrılmış onun daha önceki eski eşyalarını kullanıyorum 6ay kaynanamla yaşadım mecburen çünkü kaqçtım ama salonun parasını ben ödedim takılanlarla kuaförü ben ödedim erkek tarafı hiçbirşey yapmadı ben ailemle barışmıştım annemin evinden çıktım herşeyi annamlere yaptırdılar bana takı bile takmadılar 3teneke bileziğim vardı annam onları görünce çıldırdı kadın ama eşimi çoooook seviyorum ilk günki gibi 4senelik evliyiz daha yeni eşya almaya başladık bende bunları paylaşmak istedim kaynanamın ayağımda patiği bile yok

çok sabırlı bir insan olduğun burda yazdıklarından o kadar belli ki canım...allah inşallah gönlüne göre veriri bundan sonra herşeyi.ve kimseye muhtaç olmadan mutlu mesut yaşarsınız.bende eşimi senin gibi çok seviyorum.onun sevgisi olmasa bazı şeyler yenilir yutulur gibi değildi benimde hayatımda..allah onları başınımızdan eksik etmesin....

asiyecim çok sağol allahseninde mutluluğunu artırsın allah büyük sabrını veriyor mutluyum ama birşey eksik bebeğim olmuyor oda olsa allahtan sağlık huzurdan başka hiç birşey istemiyeceğim

mrb henüz 4 aylık evliyim dünya kadar borca girip evlendik...20 bin ytl ye yakın borcumuz var...eşimin ailesi hiçbişeye el sürmedi...düğünde takılan altınlarım bileziklerim hepsi gitti...şimdide eşimin işleri ii gitmiyo...boğulmak üzereyim...sabahtan beri iş yerinde ağlamaktan gözlerim şişti...kimseye bişey anlatamıyorum ...ölücem kahrımdan...zaten depresyon rahatsızlığı geçirdim şiddetli...tekrar başa dönücem sanırım...kafamı yastığa koyduğumda rahat uyumayı özledim...haciz gelir herhalde yakında...üstelik borçlar hep benim adıma...ne yapacağımı bilemiyorum gerçi artık yapılacak bişeyde yok...bu borçlar evliliğimide yıkacak böle giderse...öle sevdikki birbirimizi ama daha bi defa yemek yiyemedim eşimle dışarıda...her günümüz hesapla geçiyor...oda bende yorulduk...çare aramak için yazmadım sadece paylaşmak için yazdım...eşimin ailesini bekleseydik ayrılırdık bekleyemedik...hoş bekleseydikte bişey yapmayacaklardı...çok canım sıkkın ya...kabusta gibiyim...bıktım artık mücadele etmekten...

ah canım ah yaşayan bilir bende 6 aylık evliyim aynen kayınvalidemgil hiçbir şeye karışmadılar. ama başta öyle denilmedi benim ailemde bende hiçbirşey istemedim evlendik 1 ay sonra eşim işden ayrıldı tek ben çalışıyorum borçborç borç aldığım maaş askeri ücret borç hadsafada hem düğün borçu hem eşim biz nişanlıyken arkadaşına 17000tl vermiş borç olarak evlendik 6 ay geçti arkadaşıda kaçtı gitti oparayı alamadığından bankalarda icraya vermiş icra kağıdı geldi neolacak bilmiyoruuuummmmmm tek yapabildiğim allaha sığınmak sürekli dua etmek...

X