gebelikte şeker yüklemesi

Banan

Eşine Sırılsıklam Aşık..!
Kayıtlı Üye
23 Temmuz 2008
580
3
arkadaşlar gebelikte 24+ günlerde yapılan şeker yükleme testi nasıl yapılıyor daha önce yaptıran varsa aranızda bana yardımcı olabilir misiniz? bugün doktoruma gittim pazartesi gününe randevu verdi bu şeker yüklemesi için gebelik şekerine bakmak için yapılıyormuş sanırım...:CüvCüv:

Canımcım şeker yüklemesi 50 mg ile yapılacaksa aç olmana gerek yok kahvaltı yapabilirsin ( en azından bizim burada böle dr un farklı bişi sölediyse sen ona uy tabiki ) ilk gittiğinde bir kan alıyorlar sonra sana şekerli bir su içiriyorlar ondan sonra bişi yiyip içmek yasak 1 saat sonra bir daha kan alıyolar bu alınan kanda kan şekerin 140 ve üzeri çıkarsa diyabet var diyorlar....
100 mg yapılacaksa aç olman lazım 10 saat açlık yetiyor.. gittiğinde bir kan alıyorlar sonra yine şekerli bi su içiriyorlar sonra yine hiçbişi yiyip içmeden ve hareket etmeden bekliyosun çünkü efor kan şeker düzeyini etkiliyor.... Bundan sonra 1., 2. ve 3. saatlaerde kan şekerin bakılıyor 2. saat 200 ve üzeri çıkarsa diyabet tanısı konuyor.......
Benim 50 mg normal çıktı ama dr um şüphelendi kilo alışımdan ve bebğin iri oluşunda o nedenle 30. haftada yani bugün 100 mg yükleme yaptırdı. allah a şüükür normal çıktı... Umarım seninde normal çıkar çok geçmiş olsun şimdiden.....

bende yaptırdığımda aç gelmem söylenmişti.50 mg lik ilk yapılan için yani.yanımdada bana söylenildiği üzere 2 sıkılmış limon suyu götürdüm.şekerli su içmek zor olursa limonla tatlandırmak için .önce aç iken kan alındı o karışımı 10 dk içinde içmek gerekiyor ve 1 saat sonrada yine kan alındı. çıkan değerlere göre yönlendiriyorlar çok şükür benim de bir problem çıkmamıştı.

ben de bugün yaptırdım, şekerli suyun tadı iğrençti:bbo:
bayılacam sandım:bbo:
neyse ki bişe çıkmadı:Saruboceq:

merhaba kızlar
yazdıklarınızı okudum
ben haftaya izne ayrılacağım ve ailemin yanına gideceğim
yıllık izinde olduğum süre içerisinde 24. hafta içinde olacağım
haliyle şeker yüklemesini izinden döndükten sonra yaptıracağım
çok bunaldım bir an önce kaçmak istiyorum bulunduğum yerden
doktor yaşadığım şehirde ailem Ankarada
napacam ben şimdi
tatilimi erkenden kesmek istemiyorum zaten yılın bir dönemi doğru düzgün görebiliyorum benneyaptımki fisfisfis
doktorum bu konuları da pek sallayan bi tip değil
eee napacam
bi akıl verir misiniz
illa 24. haftada mı yapılması gerekiyo bu testin
bi de herkese yapılıyo mu benneyaptımki

merhaba kızlar
yazdıklarınızı okudum
ben haftaya izne ayrılacağım ve ailemin yanına gideceğim
yıllık izinde olduğum süre içerisinde 24. hafta içinde olacağım
haliyle şeker yüklemesini izinden döndükten sonra yaptıracağım
çok bunaldım bir an önce kaçmak istiyorum bulunduğum yerden
doktor yaşadığım şehirde ailem Ankarada
napacam ben şimdi
tatilimi erkenden kesmek istemiyorum zaten yılın bir dönemi doğru düzgün görebiliyorum benneyaptımki fisfisfis
doktorum bu konuları da pek sallayan bi tip değil
eee napacam
bi akıl verir misiniz
illa 24. haftada mı yapılması gerekiyo bu testin
bi de herkese yapılıyo mu benneyaptımki

merhaba canım 15 gün önce yapıldı benim doktorum önermişti çok önemli diye bizde yaptırdık 1 saatini alıyor istersen Ankarada bir hastanede yaptır sonuçlarıda tlf la paylaş doktorunla.geceden aç kalıyorsun sabah ilk kanını alıyorlar sonra sana saf şekerli su içirip 1 saat bekletiyorlar ve tekrar kanını alıyorlar aynı gün içinde çıkıyor sonuçların.bence ihmal etme yaptır 25.haftada yaptırmıştım bende.iyi tailler bu arada

arkadaşlar gebelikte 24+ günlerde yapılan şeker yükleme testi nasıl yapılıyor daha önce yaptıran varsa aranızda bana yardımcı olabilir misiniz? bugün doktoruma gittim pazartesi gününe randevu verdi bu şeker yüklemesi için gebelik şekerine bakmak için yapılıyormuş sanırım...:CüvCüv:

mrb geceden aç kalıyorsun doktorun neleri istiyorsa onlar sırasıyla yapıyorlar.ilk önce aç karnına kanını alıyorlar sonra 5dk içinde içmen gereken saf şekerli suyu içirip bekletiyorlar ve 1 saat sonra tekrar kanın alınıyor ve işlem bitiyor.eğer değerlerin yüksek çıkarsa doktorun tekrar yükleme istiyor.şekerli su biraz farklı diğerlerinden ama limonluydu benimkisi tang gibiydi sadece aç olduğun için ilk başta zor geliyor alışınca hemen bitiyor mrk etme canım mutlaka yaptır bebiş ve senin için çok önemliymiş çünkü

kızlar hepiniz aç karnına bu yüklemenin yapıldığını söylüyorsunuz ama doktorum beni tokken çağırdı...acaba ben mi yanlış anladım??

bu şekerli su ne kadar içilmesi gerekiyor ..bir bardak filan mı yoksa ölçekle filanmı veriliyor..

kızlar hepiniz aç karnına bu yüklemenin yapıldığını söylüyorsunuz ama doktorum beni tokken çağırdı...acaba ben mi yanlış anladım??

canım benim birçok arkadaşım ve ben özellikle aç gittik çünkü yükleme açken yapılıyor gebelik için tekrar sor istersen.

Biyokimya doktoru arkadaşımdı canım na özellikle sordum aç olmana gerek yok dedi... ama işin bi de şu yanı var eğer hiç açlık kan şekerin bakılmamışsa o gittiğinde bu da bakılmış olur böylece.... O nedenle bence aç git eğer illada tok olmalısın derse cafeden bi tost yersin o zamanda tok olursun yapılır tetkikin dert etme...

kızlar merhaba
bende dün yaptırdım önce 50 mg lık özellikle aç istediler. slediler aç gel diye. bence hastaneden hastaneye değişiyor. 50 lik te 156 çıktı.
bugün tekrar yaptıdım bu sefer100 mg dı. kızlar özellikle söylüyorum götürdüğünüz su soğuk olsun. ben dünkünde içemedim midem bulandı ama 100lük su soğuktu lakır lakır gitti. ondanda sonuç düne göre iyi gibi ama yinededoktordan haber bekliyorum. 100 lük çok zor gerçekten. 4 defa kan alıyolar benim kolumdelik deşik olmasındiye damar yolu açtırdım wala.

kesinlikle tek tavsiyem hemşireye suyu verirken soğuk su verin. gerçekten çok faydasını görürsünüz içerken. :)

ben bugün yaptırdım canım seker yüklemesini 24-28 haftalar arası yapılıyor ama doktorum 24 haftada yapalım dedi ben bugün yaptırdım..sakın kafanızda büyütmeyin ben çok büyüterek gittim midem bulanır mı bir sürü soru ile gittim ama hiçte korkutulacak kadar bişey degil ben sabah hafif yedim midemi bastırsın diye doktorum aç olmana gerek yok dedi ve 50mg glikoz verdiler ama mutlaka yanınızda bir adet limon götürün çok faydasını göreceksiniz limonata gibi oluyor...iğrenç bir tadı yok yani içtikten bir saat sonrada kan ve idrar veriyosunuz okadar Allah hepimize kolaylık versin saglıklı bir sekilde atlatalım su hamileliği...kızlar doktorunuz ne diyosa onu yapın tok gel derse tok gidin aç gel derse aç gidin en iyisini ve doğrusunu o bilir......a.s.

Bana doktorum direkt 100 gr şeker yüklemesi yaptırdı.Tüp bebek olduğundan olabilir bilmiyorum.Aç gittim yanıma küçük plastik şişe su (hastanenin suyuna güvenemedim.)aldım.Hemşire 1 sürahiye doldurdu ve bardakla içtim.Yanına limon al istersen.İçine limon sıkarsan miden o kadar bulanmıyor.

100 gr şeker yükleme testi tecrübesidir. Sabah olabildiğince erken ve aç karına labaratuvar a gidin. Yanınızda kolanya, selpak ve mümkünse pozitif biri bulunsun :) parmak ucunuzdan kan alınıp hemen değerine bakılır. 95e kadar normaldir ve şeker yükleme yapılabilir demektir.

Kolunuzdan kan alınır, ve 1 bardak limonata kıvamında ve az biraz daha tatlı solüsyon içirilir. Dikkat!! Yavaş yavaş için, yudum yudum ve serin olmasını talep edin...bunu içince saati not ediyolar ve her saat başı (3 saat sürüyo) gelip kan vermeniz istenir. Arada su içmek, yemek yemek, sigara vs uyku yok.Oturmak uyku getirir, serin bir yerde temiz havada arada bir dolanarak vakit geçirin. Ağır tempo yürüyüş veya iş yapmayın. Kolay gelsin

Test biter bitmez hemen birşeyler yiyip için. Tansiyonunuz düşebilir.

100 gr şeker yükleme testi tecrübesidir. Sabah olabildiğince erken ve aç karına labaratuvar a gidin. Yanınızda kolanya, selpak ve mümkünse pozitif biri bulunsun :) parmak ucunuzdan kan alınıp hemen değerine bakılır. 95e kadar normaldir ve şeker yükleme yapılabilir demektir.

Kolunuzdan kan alınır, ve 1 bardak limonata kıvamında ve az biraz daha tatlı solüsyon içirilir. Dikkat!! Yavaş yavaş için, yudum yudum ve serin olmasını talep edin...bunu içince saati not ediyolar ve her saat başı (3 saat sürüyo) gelip kan vermeniz istenir. Arada su içmek, yemek yemek, sigara vs uyku yok.Oturmak uyku getirir, serin bir yerde temiz havada arada bir dolanarak vakit geçirin. Ağır tempo yürüyüş veya iş yapmayın. Kolay gelsin

X