Tavuk Yemekleri Piliç Topkapı (Resimli)

Azeri kizi

Türkiye'mmm
Kayıtlı Üye
21 Haziran 2007
5.700
12
46
Bu yemek hem sunumu hem de lezzeti cok güzel olan bir yemektir.Misafirlerinizden övgüler almak icin mutfaga girin ve Pilic Topkapi yapin.

Butlari kasabinizdan fileto olarak kemiklerinden ayirtin.Yada kendiniz evde yapin.Sonra bu filetolari iyice dövün yada kasabiniza dövdürün.

4 tane büyük tavuk budu
2 su bardagi pirinc
2 yemek kasigi zeytinyagi
1 sogan
Dolmalik fistik,kusüzümü
Dereotu,tuz
Karabiber,kirmizibiber
Yenibahar

Ic pilav yapmak icin önce zeytinyaginda sogani ve dolmalik fistiklari kavurun.
Sonra pirinci ekleyip bir süre daha kavurun.
Kavrulunca kusüzümünü ve baharatlari ekleyin.
2,5 su bardasi su ekleyip,kaynatin ve pilav gibi pisirin.
Filetolara bu ic pilavdan yayin ve rulo gibi sarin.
Kürdanla sardiginiz yerlerden tutturun.
Kürdanli taraf alta gelecek sekilde tepsiye yerlestirin.
Salca,sivi yag,tuz ve suyu karistirin.Sos yapin ve tavuklarin üzerine dökün.
Tepsiyi folyo kagidiyla kapatip 200° 'de pisirin.
Pisince folyoyu cikarip tavuklarin üzerinin kizarmasini saglayin.
Not:Egerki kusüzümü sevmiyorsaniz onun yerine bezelyeli pilav yapin.Oda cok güzel oluyor.Ben bazen bezelyeli bazende kusüzümlü yapiyorum.
Ayrica benim tavuk ve etler icin sislerim var,ben onlarla tutturuyorum.

Son düzenleme:
Sirasiyla resimledim aciklayici olsun diye.Buyrun afiyet olsun.

po005ov5gp4.jpg

po006xx3nq3.jpg

po007au1lb2.jpg

po008so8wb4.jpg

Son düzenleme:
canım çok hos ve sık duruyor misafır ıçın ağır bır yemek ellerine sağlık

Evet canim misafir icin harika bir sunum
Zor gözükse de cok kolay bir yemek aslinda..
Ben zaten misafirleri pisirdiklerimle etkilemeyi cok severim.
Bu yüzden misafire cok özenirim.

ayyyyy bayildim ben bu tarifee kesinlikle yapicamm ramazanda geliyoo degisik bi tarif iftara yaparim :)
eline saglik cnmmmmm tebrik ediorum seni cok guzel ve degisik tarifler veriosun ellerin dert gormesin

Ayy canim benim yaaa.Senin de agzina saglik.
Evet gercekten iftarda harika olur.
Ben iftar sofralarima da cok özenirim.

valla canım tarif deftarıme ekledım bu tarıfını ramazanda lazım olur,bu arada tavukları kurdanla değılde ıplede dıkebılırız dımı mumbar dolmasınıda o sekılde dıkıyolarya gerçı ben hıç yapmadım ama bır arkadasım yaparken yardım etmıstım dıkmıstım onlarıa.s

valla canım tarif deftarıme ekledım bu tarıfını ramazanda lazım olur,bu arada tavukları kurdanla değılde ıplede dıkebılırız dımı mumbar dolmasınıda o sekılde dıkıyolarya gerçı ben hıç yapmadım ama bır arkadasım yaparken yardım etmıstım dıkmıstım onlarıa.s

Evet iple de dikilebilir.Benim kücücük kürdan gibi sislerim var,onlarla yapiyorum ben.Yani tutturmak icin bir yöntem olsun da,ne olursa olsun.

Vay vay vay ne maharetli bayanlar var aramızda , maşşallah..
Benim sizden ricam , mutfakla çok içli dışlı olmayan bayanlar bu tarifi yapmaya kalkışırsa , verebileceğiniz ipuçları nelerdir yazabilir misiniz?
Mesela tavuğu diktik diyelim sonra o ipi çıkarırken , tavuk dağılmasın diye ne yapabiliriz?
Tavuğun etinin sert olmaması için ne yapabiliriz?
Ben genelde istemeden hep fazla pişirmiş oluyorum etleri ve sert oluyor..

Kizz azeri bunu tavuk gögüsünden yapsak, oda olur degil mi? en azindan ugrasmam tavuk butlari dövüp kemiklerini ayirmaya. Yazik günah, kiyamam ona ben-tatlicadiarzu-kafamçokkarıştı (oruç basima vurdu kaydirigubbakcemile3)

Kizz azeri bunu tavuk gögüsünden yapsak, oda olur degil mi? en azindan ugrasmam tavuk butlari dövüp kemiklerini ayirmaya. Yazik günah, kiyamam ona ben-tatlicadiarzu-kafamçokkarıştı (oruç basima vurdu kaydirigubbakcemile3)

Ben denemedim ama tavuk gögsüylede olur kesin
Ben zaten cok severim tavuk gögsünü.
Dene vallahi,sonra dersin bize nasil oldugunu.

canim ben denedim bugun daha pisirmedim ama tavuk butlarini kemiklerinden parcalamadan ayirmak ne zor is , bende bir dahakine tavuk gogsuyle deniycem ugrastiriyor yoksa, ellerine saglik canim bakalim pisince nasil olacak, misafirlerim begenir inslh:)

Şimdi anlatayım olayı..kaydirigubbakcemile3

Geçen gün eşim dışarda piliç topkapı yemiş, eve geldi sen de yapsana dedi..
''Bilmiyorum ki ''dedim..:1closedeyes:

''Ben araştırayım netten senin için'' dedi.
5 dk sonra '' gel gel Azeri kızı yapmış oku da öğren'' dedi..CADIARZU
Ben de diyorum içimden'' Azeri kızı yabancı gelmiyor ama kimden bahsediyor ki acaba?''CADIARZU

Netten, KK daki Azeri kızı nın tarifini bulmuş..:1shok:Yapıcaz artık en kısa zamanda..:lepi:

Ellerine sağlık şekerim..

X