Geçici iş göremezlik (doğum) parasi

arzuco

Biri Beni Durdursun Canım
Kayıtlı Üye
21 Temmuz 2008
2.307
14
Arkadaşlar pek bi cahilim farkındayım böyle bi ödenek varmış ben daha yeni öğrendim. Acaba başvurmak için geç mi kaldım? özel doktorun verdiği bi rapor var resmi hastane raporu falan değil buna göre doğumdan önce ve sonra 8 er haftalık iznimi kullanmıştım.Bu süre için geçici iş göremezlik ödeneğine doğumdan 5 ay sonra başvurabilirmiyim?

Arkadaşlar pek bi cahilim farkındayım böyle bi ödenek varmış ben daha yeni öğrendim. Acaba başvurmak için geç mi kaldım? özel doktorun verdiği bi rapor var resmi hastane raporu falan değil buna göre doğumdan önce ve sonra 8 er haftalık iznimi kullanmıştım.Bu süre için geçici iş göremezlik ödeneğine doğumdan 5 ay sonra başvurabilirmiyim?
canım ben doğum yaptıktan sonra özel hastanenin verdiği doğum belgesi ve bebişin kimlik fotokopisi ile doğum yardımı adı altında bir para aldım.(sezeryan bedeli hariç)dediğin şeymi bu mu bilemiyorum .ama doğumdan hemen sonra aldım.5 ay sonra olurmu bilmiyorum.bence insan kaynaklarınızla görüşüp netleştir.bence olur.sonucu bildirirsen sevinirim.şimdi bende merak ettim.

bende daha 1 ay once aldım paramı. dogum yaptıgın hastaneye gıdıp işe baslayabılır raporu alacaksın .işyerındende bazı evrklar verecekler sana. butun evrakları ssk mudurlugune gotureceksın. işlemlerın yapılıyo ve sana şu gun gıt postaneden paranı al dıyo. ne kadar alman gerektıgını de soyluyo ssk. ama sen gec kalmıssın. yıneden ssk mudurlugunu ara ve sor. alacagın para cok yararına olacak.

bu ödeneği almak için çalışıyor olmak şartmı? ben yaklaşık 10 aydır çalışmıyorum. hamile olduğumu öğrenincede çalışmadım zaten. bu konuda bilgisi olan varmı? çalışmayanlarda bundan yararlanabiliyormu?

bu ödeneği almak için çalışıyor olmak şartmı? ben yaklaşık 10 aydır çalışmıyorum. hamile olduğumu öğrenincede çalışmadım zaten. bu konuda bilgisi olan varmı? çalışmayanlarda bundan yararlanabiliyormu?

Merhaba benim bildiğim doğumdan önceki 120 gün çalışmış olmak şartı aranıyor,

Canim ozaman alamazsin. Calismadigina gore ssk danda yararlanamadin demektir. Para alman için 120 gunluk vizenin olmasi lazim. Bu durumda yardimdan yararlanamayacaksin.

ya anlamadım kızlar. benim sigortam vardı 2002 den buyana. ama ben 10 aydır çalışmıyorum. su anda ise eşimin sigortasından yararlanıyorum.ne yapmam lazım???

Arkadaşlar, bu ödenek doğum yardımı değil aslında. 8'er haftalık doğum öncesi ve doğum sonrası izninizin ücreti. Yani bu 4 ay ücretli bir izindir. Ödenen para kişinin maaşı doğrultusunda ödenir. İzine çıkmadan önce ilk 8 hafta için, doğumdan sonra ise ikinci 8 hafta için hastaneden resmi rapor almalısınız. Bu raporun bir kopyasını işyerinize vereceksiniz. Ama asıl önemli olan hastanenin SSK ya gönderdiği rapor kopyası. İzin bittiği andan itibaren ise şirketinizden aldığınız 120 prim gününü gösteren vizite kağıdı ve doğum raporuyla birlikte bağlı olduğunuz SSK müdürlüğüne başvurup, ertesi gün PTT'ye yatacak paranızı alacaksınız.

Eğer hamileliğin başından itibaren işten ayrıldıysanız bu paradan yararlanamazsınız. Çünkü daha önce de belirttiğim gibi bu sizin hamilelik öncesi ve sonrasında kullandığınız toplam 4 aylık izin süresince kazanmanız gereken maaş ödeneğidir...

Nette kısa bir araştırmayla daha net bilgiye ulaşırsınız

BÖLÜM - IV
Analık Sigortası

Sağlanan yardımlar:
Madde 43 - Sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmıyan karısının analığı halinde, aşağıda yazılı yardımlar sağlanır:
A) Gebelik muayenesinin yaptırılması ve gerekli sağlık yardımlarının sağlanması,
B) Doğumda gerekli sağlık yardımlarının sağlanması,
C) Emzirme yardım parası verilmesi,
D) Sigortalı kadının doğumdan önce ve sonra işinden kaldığı günler için ödenek verilmesi,
E) Analık hali sebebiyle gerekirse yurt içinde başka bir yere gönderilmesi.
(Yeni Fıkra: Kanun No. 4958 R.G..6.8.2003; Sayı. 25191)Kurumdan kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almakta olan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan eşi, analık halinde yukarıdaki (A), (B), (C) ve (E) bentlerinde sayılan yardımlardan yararlanırlar.
Gebelik halinde muayene ve tedavi:
Madde 44 - Gebelik muayenesi ve gerekli görülecek tedavi Kurumca önceden belli edilen hekim veya ebeler tarafından yapılır. Sigortalı, gebeliğin altıncı ayı sonuna kadar gebelik muayenesi yaptırmaz, yahut hekim veya ebenin lüzum gösterdiği muayene ve tedavilere devam etmezse bu yüzden ileri gelecek işgöremezlik hallerinde verilecek ödeneklerin % 50 yi geçmemek üzere bir kısmı Kurumca düşürülebilir.
Sigortalı, Kurumca gösterilen hekim ve ebelerden dilediğini seçebilir. Şu kadar ki, seçtikten sonra doğum oluncaya kadar, hekim veya ebesini değiştiremez.

Doğum yardımı:
Madde 45 - Doğum yardımı, sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmıyan karısının doğurması halinde, doğum sırasında ve doğumdan sonra gerekli sağlık yardımlariyle ilaçların ve sağlık malzemesinin sağlanmasıdır.
Bu yardım, gebenin evvelce seçtiği ebe, o yoksa Kurumca tayin ve tesbit edilen ebelerden biri tarafından evde veya sağlık tesislerinde yapılır. Gerekirse doğum sırasında yetkili bir uzman hekim bulundurulabileceği gibi, hekim veya ebenin lüzum göstereceği hallerde, doğum, sigortalı kadın veya sigortalı erkeğin sigortalı olmıyan karısı bir sağlık müessesesine yatırılmak suretiyle yaptırılır.
Kuruma ait sağlık tesisleriyle 123 madde gereğince sözleşme yapılmış olan tesislerde doğum yapan sigortalı kadınla sigortalı erkeğin sigortalı olmıyan karısının, doğan çocukları için sağlık tesisinde kaldıkları müddetçe yapılmasına lüzum görülen sağlık yardımlarına ait masraflar ilgililerden istenmez.

Maktu gebelik ve doğum yardımları:
Madde 46 - (Fıkra Değişikliği: Kanun No. 4958 R.G..6.8.2003; Sayı: 25191) 44 ve 45 inci maddelerde gösterilen sağlık yardımlarının Kurumca veya 123 üncü madde gereğince sözleşme ya da protokol yapılmış sağlık tesislerinde doğrudan doğruya yapılmasına imkân görülmeyen yer ve hallerde, gebelik ve doğum sağlık yardımı yerine, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca onanacak ve önceden bildirilecek tarifeye göre maktu para yardımı yapılır. Birden fazla çocuk doğarsa, maktu doğum yardımı her çocuk sayısına göre artırılır.
Ancak:
A) Gebelik yardım parası alabilmek için, gebelik halinin hekim veya diplomalı ebeden alına- cak bir belge ile ve doğumdan önce Kuruma bildirilmesi,
B) Doğum yardım parası alabilmek için, doğumun üç ay içinde Kuruma bildirilmesi ve hekim veya diplomalı ebeden alınacak doğum kağıdı yahut onanmış nüfus kayıt örneği ile belgelenmesi, şarttır.

Emzirme yardımı:
Madde 47 - Sigortalı kadına veya sigortalı olmıyan karısının doğum yapması dolayısiyle sigortalı erkeğe, çocuğun ölü doğmaması şartiyle, Çalışma Bakanlığınca onanacak tarifeye göre her çocuk için bir emzirme yardımı yapılır.

Analık yardımlarından yararlanma şartları:
Madde 48 - Analık sağlık yardımları ile emzirme yardımlarından veyahut maktu gebelik ve doğum para yardımlarından yararlanabilmek için:
A) Sigortalı kadın için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 90 gün analık sigortası primi ödenmiş olması,
B) Sigortalı erkek için, doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş olması ve sigortalının doğum yapan kadınla doğumdan önceevlenmiş bulunması,
Şarttır.

Geçici iş göremezlik ödeneği:
Madde 49 -(Fıkra Değişikliği: Kanun No. 4958 R.G..6.8.2003; Sayı: 25191) Kendisi için doğumdan önceki bir yıl içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş bulunan sigortalı kadının analığı halinde, doğumdan önceki ve sonraki sekizer haftalık sürede, çoğul gebelik halinde ise, doğumdan önceki sekiz haftaya iki haftalık süre ilave edilerek çalışmadığı her gün için geçici iş göremezlik ödeneği verilir.
(Yeni Fıkra: Kanun No. 4958 R.G..6.8.2003; Sayı: 25191) Kadın sigortalının isteği ve doktorun onayı ile doğuma üç hafta kalıncaya kadar çalışılması halinde, çalışılan süreler kadın sigortalının doğum sonrası sürelerine eklenir.
Bu ödenek hiçbir şekilde kesilmez.

Geçici iş göremezlik ödeneğinden yoksun kalma:
Madde 50 - Kurumca sağlanacak olan doğum yardımlarından haklı ve makul sebep olmaksızın yararlanmayı reddeden yahut hekim veya ebenin lüzum gösterdiği tedbirleri almaması yüzünden hastalandığı veya hastalığın arttığı mütehassıs hekim raporu ile tesbit edilen sigortalı kadınlara geçici iş göremezlik ödeneğinin % 50 si verilmez.

Sigortalılık niteliğinin yitirilmesi:
Madde 51 - 2 nci maddede belirtilen sigortalılık niteliğini yitirenler, bu niteliğin yitirilişinden başlamak üzere 300 gün içinde çocukları doğarsa, sigortalı kadın, veya karısı analık sigortası yardımından yararlanacak sigortalı erkek için, doğum tarihinden önceki 15 ay içinde en az 120 gün analık sigortası primi ödenmiş olması şartiyle, bu kanunda yazılı analık sağlık ve emzirme yardımlarından veya 46 ncı maddede yazılı maktu para yardımından yararlanırlar.

BABALARA EMZİRME YARDIMI
Sigorta kapsamındakilere iş kazası, meslek hastalığı, hastalık ve analık hallerinde şu yardımlar sağlanacak:
-İş kazası ve meslek hastalığı hallerinde; sigortalıya geçici iş göremezlik süresince günlük ödenek verilecek. Sürekli iş göremezlik geliri bağlanacak. Bu nedenlerle ölen hak sahiplerine gelir bağlanacak, cenaze yardımı ödenecek. Gelir alan eş ve çocuklara evlenme yardımı verilecek.
-Hastalık, analık hallerinde geçici iş göremezlik süresince günlük ödenek verilecek, sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, çocuğun ölü doğmaması ve yaşamaya devam etmesi şartıyla doğumdan sonraki altı ay süresince her ay, doğum tarihinde geçerli asgari ücretin altıda biri tutarında emzirme yardımı verilecek. İş kazası veya meslek hastalığı sonucu, ilgili raporlarla meslekte kazanma gücünün en az yüzde 10 oranında azaldığı tespit edilen sigortalılar sürekli iş göremezlik gelirine hak kazanacak. Bu gelir, sigortalının mesleğinde kazanma gücünün kaybı oranına göre hesaplanacak.

--------------------------------------------------------------------------------

İŞYERİNİZ İNTERNETTEN ÇALIŞMADIĞINIZ GÜNLERİ GİRİŞ YAPIYO. İŞYERİNDEN ALACAĞINIZ DOĞUMDAN ÖNCE Kİ 120 GÜNÜ GÖSTEREN VİZİTE KAĞIDI VE BEBEK KİMLİK FOTOKOPİSİYLE SSK YA GİDİYORSUNUZ.SSK HASTANEDEN DOSYANIZIN GELİP GELMEDİĞİNE BAKIYOR. DOSYA GEKLMİŞSE SSK İŞLEM YAPTIKTAN 1 GÜN SONRA HERHENGİ BİR PTT DEN KİMLİK İLE PARANIZI ALABİLİYOSUNUZ. AŞAĞIDAKİ ADRESTENDE PARANIZIN YATIP YATMADIĞINA BAKABİLİRSİNİZ. BOŞUNA PTT YE GİTMİŞ OLMAZSINIZ.
http://saglik.ssk.gov.tr/Isgoremezli.../kontrol.faces

peki bu yardım sadece ssk'lılar için mi? emekli sandığında böyle bir uygulama var mı?

X