Tatlı Tarifi Etimekli Prenses Tatlisi (resimli)

Sympathique

Guru
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2007
8.389
52
ozellikle ramazanda misafirlerim icin yaptigim tatlidir

sut soguk olursa daha iyi oluyor krem santi

24 tane (2paket) etimek
3 su bardagi seker
4 su bardagi su
1 su bardagi irmik
1su bardagi seker
5 bardak (1litre)sut
1 paket vanilya
1 paket krem santi
1 su bardagindan biraz az sut

bir tencereye su vesekeri koyup kaynatiyoruz ,kaynadiktan 10-15 dk sonra kapatiyoruz, 10 dk kadar hafif ilitiyoruz ,yinede sicak olcak, tepsiye ,iki kat olcak sekilde etimekleri diziyoruz ,benimki 24 tane oldu ama tepsinin buyuklugune baglidir, serbeti etimeklerin uzerine dokuyoruz , hafif cekmeye baslayinca
serbeti kaynattigmiz tencerenin icine ,irmik ,seker, vanilya ,ve sutu katip ,ocakti devamli karistirarar, koyulastiriyoruz, kivami olunca, etimeklerin uzerine dokuyoruz, etimeklerin kenarlari fazla cekmiyo serbeti ,irmigi sicak dokunce ,sonradan yumusuyo
irmigi ,baya sogutuyoruz ,ilik olmucak sekilde ,cunku uzerine surdugumuz krema erimesin diye ,
sut ve krem santiyi ,mikserde kopuk haline getiriyoruz, uzerine surmeden once ,SIKMA torbasina biraz krema koyuyoruz uzeri icin ,
kalan kremayda irmigin uzerine yayiyoruz, uzrini ,duzeltip , kare kare kesiyoruz, torbadaki kremaylada ,resimde goruldugu gibi susluyoruz, ben boncuk sekerler, ve simler kullandim ,sizde istediginiz sekilde susleyebilirsiniz
AFIYET OLSUN

Son düzenleyen: Moderatör:
etimekliprensestatlisi1vq9.jpg

etimekliprensestatlisi2dx0.jpg

etimekliprensestatlisi3vf8.jpg

Son düzenleme:
canim ben simleri turkiyeden ,bi pastaneciden almistim ,mutlaka pastanecilerde olur ,sormak gerekli ,bunlar pasta simdi olrak geciyo
pasta simleri

spa5873tv7mj6.jpg

Son düzenleme:
ben bunun irmiksiz olanını yemiştim ama bu da süper görünüyor
bi de krem şantiyi nasıl dümdüz yaptın spatulaayla olmuyo???::::):)

ooohhh üstüne bi de çikolata sosu dökülücek, ya da eritilmiş çikolata, süper olur walla, canım çekti

Gercekten harika gözüküyor.
Ayyy keske malzemem olsaydi da yapsaydim bugün.
Ben en cokta simlerine bayildim.
Vallahi cok iyi fikir.
Annemde sorup duruyordu sana Türkiye'den ne göndereyim diye.
Anneme söylüyüm bana Türkiye'den pasta simi göndersin.
Cok sagol bu güzel fikir icin.

ben bunun irmiksiz olanını yemiştim ama bu da süper görünüyor
bi de krem şantiyi nasıl dümdüz yaptın spatulaayla olmuyo???::::):)
canim ben spatulayla yapiyorum ,veya uzun bicakla ,yuzunu dezeltince ,spatulayi ,suya batiriyorum ,sonra yine duzeltiyorum yani her yapmada suya batiriyorm ,oyuzden dumduz oluyo ,ben devamli yas pastayi falan hep oyle ,yaparim herkesinde ilgisini ceker nasil dumduz yapiyosun diye

Vallahi cok iyi fikir.

canim zaten bi bisey yaptiginda normal yaparsin guzel gozukmez ama onu susleyince harika gozukur ,tadi guzel olmasa bile susunden yersin ,ama bunun tadi super walla :roflol:
ben turkiyeden aldim ,sende turkiyeden pastanecilerden sorsunlar ,ben 6 sene once kayseriden aldim ama ,simdi bilmiyorum canim ,baya cok oluyo ,dusun ben 6 seneden fazla oldu kullanali hala var , cok kisi diyo bizede gidince al diye bulabilirsem alicam bende, ozellikle resminde ekledimki nasil oldunu gorun diye

Son düzenleme:
Ellerine saglik..Bende irmiksiz olanindan yapiyorum bunun...Guzel oluyor gercekten yiyen begeniyor..O pasta simlerinden bendede var 3 renk aldirmistim....Cok guzel duruyor susleyince ama nedense hep korkuyorum yiyecekelrin ustune koyunca...:bbo: :bbo:

oYy ellerine sağlık..Dünkü mönümün tatlısı...Yanlız ben de sim yok jöleleyle süsledim harika oldu..
Bayılırım...

Vallahi cok iyi fikir.

pasta simini aslında yurt dışında daha kolay bulursun genelde türkiyede bu tarz malzemeler ithal ediliyor. bizde dünya kadar pasta süsü vardı bi ara annem hepsini yurtdışından almıştı eskiden...

pasta simini aslında yurt dışında daha kolay bulursun genelde türkiyede bu tarz malzemeler ithal ediliyor. bizde dünya kadar pasta süsü vardı bi ara annem hepsini yurtdışından almıştı eskiden...

O zaman ben önce bir buraya bakayim.
Insallah bulurum.
Boncuklardan görmüstüm ama sim görmedim sanki hic.
Tesekkürler.

ben de bugün denedim, gerçekten çok güzel oldu. :hooray:ben pasta simi bulamadım üzerine hindistan cevizi ve normal ceviz serptim. :asigim:bir arkadaşım irmik yerine yumurtalı,unlu bir krema pişiriyordu ama bu çok daha güzel oldu. teşekkürler...:teytey:

canim cok guzel olmus ellerine saglik serbetin hepsini dokcezmi etimeklerin uzerine simler ve boncuklar yurt disinda oturan arkadaslar icin yaziyorum pastanelerde yada buyuk marketlerde unlu mamuller reyonlarinda blabilirsiniz

evet hepsini dokcez uzerine ,
simleri ben turkiyeden aldum burda baktim ama bulamadim ,mutlaka vardir yerini bilmiyorum ,boncuklari rahatca buluyorum
varmi seninde simlerin ,
eeeeee nne duruyosun sende degisik tariflerin varsa yap ekle canim

bunu bende sık sık yaparım eşim bayılır... ama hiç simle süslemedim ince çekilmiş çikolata yada fındık, fıstık kullanırım..
Bİrde etimeklerin üzerine kremşanti döküp üstüne bolca çikolata sos yapıyorum...
oda muhteşem oluyor profiterolu andırıyor...

tatlım ellerine saglık bende ramazanda çok yaparım çok güzel oluyor yanlız ben şerbetinin suyunu daha az koyuyorum öyle daha hafif oluyor

Hay Allah ya nasıl canım çekti şimdi. Çok güzel görünüyor. Bende bunu biraz ekşi olması için vişne suyuyla ıslatıyorum. Ama seninkinin görüntüsüde müthiş.
Ellerine sağlık.

bir tencereye su vesekeri koyup kaynatiyoruz ,kaynadiktan 10-15 dk sonra kapatiyoruz, 10 dk kadar hafif ilitiyoruz ,yinede sicak olcak, tepsiye ,iki kat olcak sekilde etimekleri diziyoruz ,benimki 24 tane oldu ama tepsinin buyuklugune baglidir, serbeti etimeklerin uzerine dokuyoruz , hafif cekmeye baslayinca
serbeti kaynattigmiz tencerenin icine ,irmik ,seker, vanilya ,ve sutu katip ,ocakti devamli karistirarar, koyulastiriyoruz, kivami olunca, etimeklerin uzerine dokuyoruz, etimeklerin kenarlari fazla cekmiyo serbeti ,irmigi sicak dokunce ,sonradan yumusuyo
irmigi ,baya sogutuyoruz ,ilik olmucak sekilde ,cunku uzerine surdugumuz krema erimesin diye ,
sut ve krem santiyi ,mikserde kopuk haline getiriyoruz, uzerine surmeden once ,SIKMA torbasina biraz krema koyuyoruz uzeri icin ,
kalan kremayda irmigin uzerine yayiyoruz, uzrini ,duzeltip , kare kare kesiyoruz, torbadaki kremaylada ,resimde goruldugu gibi susluyoruz, ben boncuk sekerler, ve simler kullandim ,sizde istediginiz sekilde susleyebilirsiniz
AFIYET OLSUN
canım ya tatlın çok harika bugün yapacagımda güzel olursa bende ramazanda yemege çagırdığım konuklarıma yapmak istiyorum,yanlız anlamadığım etimekleri dizincemi şerbet üstüne dökülüyo,peki öyle olursa üstüne kreması dökülüp ikinci etimekte üztüne dizilecek,ve o etimeklerin üstünedemi şerbet gezdirilecek,öyle olursa alttaki krema ıslanıp su salmasın,yoksa etimekler şerbete batırılıptamı tepsiye dizilecek...lütfen biran önce cevap ver tatlıyı bugün yapacam çünkü....kafamçokkarıştı

X