Pişi nasıl yapılır

S

sev_al

Ziyaretçi
selam kızlar ben sizlerden pişinin tarifini istiyorum. uzun zamandır yapmak istiyorum ama nasıl yapılır bilmiyorum . internetten bir ara araştırmıştım ama benim istediğim pişi onlar değil. elde hamur yapılıp yağda kızartılıyor ya. işte ben ondan istiyom:lepi:
bana iki kişilik yapabileceğim bir tarif verirseniz sevinirim. hamuru berbat etmiyeyim. pek becerikli olduğum söylenemez.

Şimdi ben sana ölçü veremem ama
anlatırım sende göz kararı yaparsın layhayhoy
ılık su sakın sıcak yapma maya pişer :bbo:
un tuz ve 1 yaş maya veya kuru
bunları yoğur koy bi kenara ört üstünü kabarsın
15-20 dakka sonra onları küçük bezelere ayır ve açıp kızart
valla anca bu kadar tarif edebildim ben göz kararı yaparım layhayhoy

yakınlarda fırın varsa, al bi ekmek hamuru. zaten bir tanesi takriben gün boyu atıştırmalık dahil çıkar ...
yapışmasın diye, elini ara ara yağa batırarak şekil ver hamura.
kızgın yağda iki tarafını mis gibi kızart.
afiyet olsun : )

ben de iremsu gibi yapiyorum ,1 tatli kasigi kuru mayayi ,1 tatli kasigi seker ,1 caykasigi tuz,1 bardak ilik su ile karistirip 10 dk bekletiyorum,unu hic olcmedim gozkarari koyuyorum biraz daha ilik su ilave edip hamuru yogurup uzerini ortup 20 dk bekletiyorum,bezeleri acip kizgin yagda kizartiyorum,biz uc kisiyiz bundan belki on kisilik cikiyor ben kalanini sogduktan sonra buzluga atiyorum ,yemek istedigimizde mikrodalgada once cozdurup (2 dk surmuyor cozulmesi),sonra isitiyorum ,yeni yapilmis gibi oluyor

yakınlarda fırın varsa, al bi ekmek hamuru. zaten bir tanesi takriben gün boyu atıştırmalık dahil çıkar ...
yapışmasın diye, elini ara ara yağa batırarak şekil ver hamura.
kızgın yağda iki tarafını mis gibi kızart.
afiyet olsun : )

malesef canımcım yakınımda bir yerde fırım yok. bir kaç kere eşime dedim. bana ekmek hamuru al. o kendini bile unutuyor. işlerini bahane ediyor tabi. bende kendi kendime yapayım dedim. burda pek tanıdığım arkadaşım komşumda yok. bende herşeyi sizlere soruyorum.

malesef canımcım yakınımda bir yerde fırım yok. bir kaç kere eşime dedim. bana ekmek hamuru al. o kendini bile unutuyor. işlerini bahane ediyor tabi. bende kendi kendime yapayım dedim. burda pek tanıdığım arkadaşım komşumda yok. bende herşeyi sizlere soruyorum.

benim dediğim gibi yap işte
hamuru kulak memesi kıvamında olacak
malzeme un tuz maya ve ılık su çok basit

ben kuru mayayla yapıyorum.........
hamuruda sıcak bir ortamda bir kaç saat
bekletiyorum.sayı olrak daha fazla çıkıyor
ve kalın olmuyor.

bence yaş maya ile daha güzel oluyor.afiyet olsun

Arkadaslar cok sagolun.
Hepinizin tarifini birlestirerek harika pisiler hazirladim demin.
Cocuklar bayildi.

Bende arkadaslarin anlattigi gibi kuru mayadan yapiyorum göz karari.
Birde hemen cabuk yaptigim bicimdekini söyleyeyim.Mesela kahvaltida.süt yumurta un ve biraz tuz bunlari iyice cirpip sivi hamur yapip yagda kizartiyorum.krep hamuru gibi.bunun icine peynir ve maydonozda kattigim oluyor.sadeside güzel peynirliside.ama tabi mayali hamurdan olan daha güzel.ay canim cekti simdi.

kızlar ben akşam yaptım ama biraz sert oldu yaaaa...... acaba hamurumu sert yaptımmm

hamur yapmakla uğraşmayayım diyorsan ekmek hamuru alıp onunla da yapabilirsin.ben genellikle öyle yapıyorum

kızlar bu hamuru su yerine süt ile yoğursak daha yumuşak olmaz mı ?

PİŞİ

1 bardak yoğurt
1 tatlı kaşığı karbonat
yarım limon(karbonatın üstüne sıkılır)
aldığı kadar un
yoğurt oldugu için hiç yağ çekmiyor diyebilirim

....................................................................................................................................

fırına gıdıp 3 ekmek hamuru dıyınce de verıyolar onlar daha kolay oluooo
direk yaga attcann

yemeği yaktım şimdi kalkıp bunu yapacağım kızlar...

Kızlar şekli nasıl veriyorsunuz? Oklavaylamı açıyorsunuz? Benim denemelerim tam bir fiyasko oluyor, poğaça hamuru gibimi olucak kıvamı yoksa dahamı cıvık olucak?

X