Vastibüler nörit ( Kulaktan Beyne denge )

blondyyyy

Guru
Kayıtlı Üye
7 Ekim 2007
7
0
57
Merhaba,
kısa bir süre önce tanıştığım bu hastalığın tam teşhisi ancak 3 ay ve 3 ayrı kbb doktoru ve 2 beyin cerrahı ve 1 fizik tedavi uzmanı doktoru, 15 gün fizik tedavi ve bir sürü ilaç kullandıktan sonra adı konulabildi. Bu rahatsızlığa; Meniere, İç kulak sıvısında ödem, boyun fıtığı kesin ameliyat gibi teşhisler konuldu. Neyse şimdi iyiyim, bu rahatsızlıktan bilginiz olması amacıyla sizlerle de paylaşmak istedim.

Vestibular sinir iltihabı, nedir?

Vestibüler sinir iltihabı, iç kulakta vestibular sinirinin, şişmesidir. Bu sinir, iç kulaktan beyne denge sinyallerini taşır. Stres, üzüntü sonucu baş dönmesi hissi, veya denge kaybı belirtileri gösterir.

Tıbbi Özet :

Vestibüler nörit (VN), ani olarak başlayan, şiddetli ve birkaç gün veya haftaya kadar devam edebilen vertigo atağı, nörolojik defisit ve işitme ile ilgili semptom veya bulguların bulunmaması ile karakterize periferik vestibüler sistem hastalığıdır. Hastalarda genellikle devam eden veya geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonu eşlik etmekte, özellikle bir kulakta azalmış veya kaybolmuş kalorik cevap gözlenmektedir.
Periferik labirent, sekizinci kranial sinir, vestibüler nukleus veya beyin sapı seviyelerindeki birçok patoloji VN ile karışabilir.

Doktorlarım Prof.Dr. Aydın Paşaoğlu ve Prof. Dr. Nebil Göksu'ya Teşekkürler

Sağlıklı Günler

Son düzenleme:
ben de aynı hastalıktan muzdaribim..yasadıgınız olayları su anda yasıyorum.ani bas dönmesi kusma bulanık görme sikayetiyle acile gittim ve günlerce yataktan kalkamadım.girdgim emarda boyun düzlesmesi cıktı 14gün fizik gördüm fakat denge kaybı yasıyorum hala,doktorlar önemsemiyor vertigo diyor meniere diyo yolluyolardı:KK43: hastalıgmın üzerinden 7hafta gecti.bir kbb uzmanı denge sniri iltihabı olabilcegni söyledi b12 vitamni verdi ilacımın yannda gecmeside uzun suruyormus...bu hastalgı yasayan brni ilk kez duydum ben daha 7. haftasındaym ve epey korku icndeym,ayaga kalkabliyorm fkat gün icnde yer ayagmdan kayıyor gibi oluyor :KK43:( yasamdan zevk alamaz oldum panik halindeym sürekli sizin su anki durumunz nedirr tamamen kurtulusu var mıdır??

Benim bir tanıdığımda buna benzer sorun vardı.Ara ara devam ediyor çok sinirli oluyor.Çok zor hayatı allak bullak eden bir durum.TV de gördüm star da ferhundenin nermini vardı o sunuyordu adı aklıma gelmedi.Kesin tedavi olunuyormuş değişik aletlerle yapılan muayene ile ilgili görüntüler vardı.Onun adını girerek bakın bi netten belki sizde şifa bulursunuz.Çok çoook geçmişler olsun.:KK5:

Merhaba,
kısa bir süre önce tanıştığım bu hastalığın tam teşhisi ancak 3 ay ve 3 ayrı kbb doktoru ve 2 beyin cerrahı ve 1 fizik tedavi uzmanı doktoru, 15 gün fizik tedavi ve bir sürü ilaç kullandıktan sonra adı konulabildi. Bu rahatsızlığa; Meniere, İç kulak sıvısında ödem, boyun fıtığı kesin ameliyat gibi teşhisler konuldu. Neyse şimdi iyiyim, bu rahatsızlıktan bilginiz olması amacıyla sizlerle de paylaşmak istedim.

Vestibular sinir iltihabı, nedir?

Vestibüler sinir iltihabı, iç kulakta vestibular sinirinin, şişmesidir. Bu sinir, iç kulaktan beyne denge sinyallerini taşır. Stres, üzüntü sonucu baş dönmesi hissi, veya denge kaybı belirtileri gösterir.

Tıbbi Özet :

Vestibüler nörit (VN), ani olarak başlayan, şiddetli ve birkaç gün veya haftaya kadar devam edebilen vertigo atağı, nörolojik defisit ve işitme ile ilgili semptom veya bulguların bulunmaması ile karakterize periferik vestibüler sistem hastalığıdır. Hastalarda genellikle devam eden veya geçirilmiş üst solunum yolu enfeksiyonu eşlik etmekte, özellikle bir kulakta azalmış veya kaybolmuş kalorik cevap gözlenmektedir.
Periferik labirent, sekizinci kranial sinir, vestibüler nukleus veya beyin sapı seviyelerindeki birçok patoloji VN ile karışabilir.

Doktorlarım Prof.Dr. Aydın Paşaoğlu ve Prof. Dr. Nebil Göksu'ya Teşekkürler

Sağlıklı Günler
Merhaba cokk seneler geçmiş ama şu an nasılsınız ne gibi ilaçlarla duzeldiniz acaba... inşallah görürsünüz 😔

Merhaba cokk seneler geçmiş ama şu an nasılsınız ne gibi ilaçlarla duzeldiniz acaba... inşallah görürsünüz 😔
Ben de aynı sorunları yaşadım..malesef sadece ilaç tedavisi ile olmuyor.. 5 tane KBB uzmanına gittim hiçbiri doğru düzgün teşhis koyamadı. Bir grip geçirdim. Ve ondan sonra baş dönmesi, dengezlik ve sersemlik oluştu. Baş dönmesi geçti ama dengesizlik ve sersemlik geçmedi. 2 - 3aydır bu durumu yaşıyorum. Bir sürü bölüme gittim. Dahiliye, kardiyoloji, nöroloji ve hiç birinde sıkıntı görülmedi. En son kulak emarı çektim onda da sıkıntı yok denildi. İşitme kaybı yok. Denge testleri de yapıldı bir sıkıntı görülmedi. En son gittiğim doktor türkiyenin en iyi doktorlarından biri. O bana 2 ay betaserc kullan ve 2 aylık bir egzersiz verdi. Şu an onları yapıyorum.. Ama inanın ki bu hareketleri yaparken o kadar kötü oluyorum ki. Ama yine de yapıyorum. Bu hastalıkla ilgili bir sürü doktora gittim hep sıkıntı yok denilip gönderdiler. Bende diyordum ki kendime Allah'ım yani Bi şey yoksa ben neden böyle oluyorum diye.. Yani göründüğünüz doktor çok önemli.. Ben bu süreçte sürekli panik hali yaşadım. Düşme korkusu. Bayılma korkusu. Bu dengesizlik sersemlik uzun sürdüğü zamn insan da korku yaratıyor. Eskisine oranla bir tık daha iyiyim. Ama yine de çok zorluyor. Sanki hiç geçmeyecekmiş gibi.

X