Doğum parasi

ecenas

Canım Kızım _EceNas_
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2008
873
1
Kızlar eşi tarafından ssk lı olanlar yani ev hanımları bu doğum parası süt parası oluyormuş devlet veriyormuş araştırdım ama net bişey yok kimi tek seferde 50 ytl kimi 6 ay boyunca 172 ytl alacaksınız diyor?bilgisi olan alan varmı,hep devlet mi bizden alacak hakkımız varsa az cok demeden alalım kızlar yoksa o paralar o şubenin müdürünün cebine iniyor,

canım bu süt parası olayından hiç bişi anlamadım ben bi kaç ay önce arkadaşlar baya araştırmıştı ama herkes farkl bişi dedi . benm eşim sözleşmeli çalışıyo bu yılki sözleşme hala yapılmadı geçen yıla göre dogum parası 800 ytl + bu yılki sözleşmeye göre zam alacagız. süt parasından hiç bahsetmedi eşim geçen yıl bi kaç arkadaşının eşi dogum yaptı onlarada sordum onlarda böle bişi duymadıklarını söledi bide aylık 23 ytl çocuk yardımı maaşına eklenecekmiş

canım şimdi eşimin sözleşme kitapçığınada baktım süt parasından bahsetmio dogum parasıda 20 günlük yevmiye tutarı kadar mış..

Canım ben iş verenin vereceğinden bahsetmiyorum,sözleşmeli sendika olan yerlerden bahsediyorsun sanırım sen, ben ssk nın vereceği paradan bahsediyorum,ssknın sitesinde de yazıyor emzirme yardımı yapılır diye ama miktar ne ne kadar süre kimlere verilir nasıl başvurulur yok,

canım şimdi bi araştırdım ne kadar dogru bilmiyorum ama isggm.calisma.gov.tr sayfsındaki yazışmayı kopyalıyorum

alıntı:
--------------------------------------------------------------------------------

mrb,ben ssklı bir çalışanım,eşim 06.03.2008 tarihinde dogum yaptı.eşim çalışmıyor.dogum parası ve süt parasından faydalana bilirmiyim.nerden alabilirim gerekli evraklar nelerdir yardımcı olursanız sevinirim şimdiden tşler.....

cevap:

-vizite kağıdı (doğum tarihinden geriye dönük 120 günlük)
-kimlik fotokopileri( sizin + eşinizin+ çocuğun)
-talep dilekçesi

ile birlikte bağlı bulunduğunuz SGK Müdürlüğüne Müracaat ediniz.

bide bunu buldum belki bu konuyu da bilmek isteyen olur

alıntı:
--------------------------------------------------------------------------------

ayrıca bir konu daha var.
ssk lı olarak masraflarımızı hastane karşılıyor, ama hastanede olmadığı gerekçesiyle bize dışardan eczane , medikal gibi yerlerden ilaç ve tıbbi malzemeler aldırıyorlar, bunları da ssk dan alabileceğimiz söylendi, bunun da nasıl olacağını ne gibi işlemler yapmamız gerektiğini açıklayabilirseniz size minnettar kalırım,
örnek: (bana doktor hastanede bunlar yok diyerek elime ilaç ve tıbbi malzeme yazılı liste veriyor,bunları dışardan ücretli alıyorum, şuana kadar 1000 ytl ye yakın bir harcama yaptım, bu yaptığım harcamaları, ssk dan nasıl ve ne gibi belgelerle alma imkanım vardır )
saygılar

cevap:

ilaç için reçete üzerinde hastane tarafından eczanemizde yoktur kaşesi vurulması gerekmektedir. tıbbi malzemeler için ise reçete ve sağlık kurulu raporu olması gerekmeketedir.
-reçete ve SKR
-aldığınız ürünlerin barkodları
-faturalar
-talep dilekçesi
-vizite kağıdı (120 günlük)
-banka hesap cüzdan fotokopisi(sigortalı adına kayıtlı)

ile birlikte bağlı bulunduğunuz sigorta müdürlüğüne müracaat ediniz.

ssk dan 4.5 milyar aldım ben çalışıyorum ama .araştırın eşi çalışanlar 50 ytl alıyormuş

50 milyon doğum parası alındığını duymuştum birde ben izmitte oturuyorum hamileliğin 7. ayından itibaren sağlık ocağı ayda 12 litre süt veriyor bu 6 ay devam ediyor ama bu heryerdemi geçerli bizim belediyemizmi veriyor onu bilmiyorum

o kadar harcamamı yaptınız?

sanırım defne doğumdan sonra çalışan bayanın ücretli izindeki parasının SSK dan alınmasından bahsediyor. ayrıca bir doğum parası alındıüıyla ilgili rivayetler ben de duydum 1000 YTL ye yakınmış ama henüz teyid ettiremedim maalesef...haber alınca size de bildiririm. süt parası da sanırım en son bi kereye mahsus 120 YTL mi ööle bi komik para veriliyordu. o parayla sütlü tatlı yapıp misafirlere ikram ederiz artıksırnaşık şey:roflol:

arzu'cum bir kereliğine 50 ytl veriyor ssk süt parası.kanun değişecekmiş sanırım ekimden sonra mı hamile olanlar süt parası 6 ay boyunca 160-170 ytl gibi bi şi alacaklar cnm

SGK YA GÖNDERMİŞ OLDUĞUM MAİLİN CEVABI KIZLAR,

Cevap : Kurumumuza Bilgi Edinme Hakkı Kanunu kapsamında yapmış olduğunuz başvuruya ilgili birim tarafından verilen e-posta cevabı aşağıda sunulmuştur.
DOĞUM YARDIMI : 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun değişik 43 üncü maddesinde; Sigortalı kadının veya sigortalı erkeğin sigortalı olmayan karısı ile Kurumdan kendi çalışmalarından dolayı gelir ve aylık almakta olan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan eşinin analığı halinde aşağıda yazılı yardımlar sağlanır: A)Gebelik muayenesinin yaptırılması ve gerekli sağlık yardımlarının sağlanması , B)Doğumda gerekli sağlık yardımlarının sağlanması, C)Emzirme yardım parası verilmesi, D)Sigortalı kadının doğumdan önce ve sonra işinden kaldığı günler için ödenek verilmesi, E)Analık hali sebebiyle gerekirse yurt içinde başka bir yere gönderilmesi, Aynı Kanunun değişik 47. maddesine göre, "sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması dolayısıyle sigortalı erkeğe ya da Kurumdan gelir veya aylık almakta olan kadın veya erkeğin sigortalı olmayan karısına çocuğun ölü doğmaması şartıyla Çalışma Bakanlığınca onanacak tarifeye göre her çocuk için bir emzirme yardımı yapılması gerekmektedir."hükümleri yer almaktadır. Emzirme yardımını alabilmeniz için bağlı bulunduğunuz Sigorta Müdürlüğüne başvurunuz. SÜT PARASI MİKTARI 506 Sayılı Yasanın 47. Maddesine istinaden çocuğun canlı doğması halinde bir defaya mahsus olmak üzere 50 YTL olarak ödenmektedir.
Bilgilerinizi rica ederiz

X