Hamur İşleri Ev Mantısı (resimli)

Sympathique

Guru
Kayıtlı Üye
19 Kasım 2007
8.389
52
yapmasi zor, yemesi cok kolayy :)

hamuru icin
1 yumurta
2 su bardagi un
aldigi kadar su
tuz
ici icin
1 kase kadar kiyma
1 sogan
karabiber,tuz
1 kaseden fazla yogurt
2 dis sarmisak
tuz
2 kasik tereyag,
1 kasik,biber ve domates salcasi

bir kaba ilk once unu ,sonra yumurta tuz ve yavas yavas su ekleyerek sert bi hamur yoguruyoruz, hamuru bezeler yapir ,uzerini ortup dinlenmeye birakiyoruz,
ici icinse sogani rendeliyoruz, kiyma ,karabiber tuzuda ilave edip karistiriyoruz
dinlenen hamuru ,birini alip ,ne ince ne kalin olmucak sekilde aciyoruz, sonra bicakla ilk once enine sonra boyuna kucuk kareler yapiyoruz, kiymalari uzerine koyup ,dort ucunu birlestirip kapatiyoruz, tepsiyi unlayip tepsiye koyuyoruz hepsini, birbirine yapismasin diye ,her yapmamizda buzluga koyuyoruz tepsiyi, hepsi bittikten sonra
bir tencere su koyup kaynatiyoruz, kaynayan suya biraz tuz ,ve sivi yag koyuyoruz,icine mantilari atip, mantilar suyun yuzune cikana kadar hasliyoruz,
pisen mantiya ocaktan alip biraz soguk su katip ,ilik hale getiriyoruz, suyunu tamamen suzup,yogurt sarmisak ve tuzunu ilave ediyoruz, karistiriyoruz,
salcali sos icinse bi tavada tereyagi eritip , salcalari koyup kavuruyoruz, biraz su katip sulandiriyoruz, mantiyi servis tabagina alip uzerine salcali sos dokuyoruz.
AFIYET OLSUN

Son düzenleme:
dolmamantiez7.jpg

a.s.a.s.a.s.a.s.a.s.

Son düzenleme:
canim merdaneyle acilcagini zannetmem ,yada cok kucuk beze alman gerek ,kucuk kucuk acip yapabilirsin ,buyuk bezeden merdaneyle olmaz ,,onlada olur ama oklava gerekli:eek:klava::eek:klava:sırnaşık şeysırnaşık şey

Eline saglık .Kayserililerin yaptıgı mantı Tarifi varmı sende...
kayserililerde bazilari bunu gibi bazilarida sulu seklinde yapiyolar ,tarifinide yazim istersen ,hamur ,ve mantilari ayni benim yazdigim tarifteki gibi yap
tencereye suyu koy kaynayan suyun içine mantıları salın. Ara ara yapışmaması için karıştırın. Mantılar pişmeye başlayınca yumuşar ve uzerine cikar
Ayrı bir tavaya 2-3 kasik tereyağını erit ve 2 kasiktan fazla salçayı, tuzu , naneyi ve kırmızı biberi yakıp tenceredeki sulu mantının içine salçalı yağı aktarın. suyu fazla ise biraz suyundan al sonra koy salcali sosu, tencerenin altını kapatın.
Sarımsaklı yoğurdunu hazırlayın. Sıcak olarak sulu mantıdan tabaklara üzeri yoğurtlu olarak servis yapın
kayserimansitirq4.jpg

buda kayseri mantinin resmi

mrb elinize sağlık nefis görünüyor.
sosonu nasıl yaptınız acaba öğrenebilirmiyim?

salcali sos icinse bi tavada tereyagi eritip , salcalari koyup kavuruyoruz, biraz su katip sulandiriyoruz, mantiyi servis tabagina alip uzerine salcali sos dokuyoruz, istersen birazda nane koyabilirsin uzerine
yapilisinda yazdim, miktarinda malzemelere yazdim canima.s.

ben bayilirim ya buna acaip canim cekti bugun yada yarin bende yapicam of of kiz nevsehirli oldugun nasil belli oluyor bazilari sos yerine nohutta koyar uzerine oda bambaska bir tat oluyor tavsiye ederim ellerine saglik canim

ben bayilirim ya buna acaip canim cekti bugun yada yarin bende yapicam of of kiz nevsehirli oldugun nasil belli oluyor bazilari sos yerine nohutta koyar uzerine oda bambaska bir tat oluyor tavsiye ederim ellerine saglik canim

ay canim merci sende nevsehirlisin sende doktursun eminuim bundan
nohutluda yapiyorum gercekten oda guzel oluyo ama o anda yoktu,
artik sen yapip koyarsin buraya sırnaşık şey
kolay gelsin sana canim elleri siva:sm_cool:

bende mantıyla ilk defa nevşehirde karşılaştım...ve tekk kelimeyle mükemmel yapıyorlar....oradan aldığım tarifin aynısı..yalnız dediğin gibi nohutta koyuyorlar..sıcak sıcak iftarda mükemmel gider....şimdi nevşehirde ziyade ayşe teyzenin mantısını özledim..resmide görünce derin bir iç çektim:-)

çok güzel olmuş ellerini saglık akşama yapacam canım çekti. bu tarif kaç kişilik biz iki kişiyizde

canim bak yaptim sonunda mantimizi epeyce oldu yapali ama bir kismet olupta koyamadim siteye malum site hep sorun veriyordu iste mantimin resmi oh afiyetle yedik valla ellerine saglik tekrar

espa0269tb9.jpg

ah prensesim ya cok guzel olmus valla bak simdi canim istedi ama rejimdeyim ,turkiyeye gitcem gitmeden bikac kilo vermek istiyorum ,
ama resim harika gorunuyo nohutluyada ben bayiliyorum
tekrardan ellerine saglik canim benim

oh oh trye gidion ha iyi valla benim yerumede gez be nevsehirimi bacum kiskandim valla bende seneye insallah yaza dusunuyorum bu sefer kesin anami ozledim be aglatcan simdi beni

Allah simdi benim canim manti cekti ama olmaz ki boyle
neyse cok harika gorunuyor gercekten, ellerinize saglik
yarin esime yapmayi dusunuyorum surpriz olsun emme bakalim kiz rahat durursa yapabilirim ancak
ah vallaha simdi olsa da yesem of of

X