Callanetics Egzersizleri

Merhabalar herkese, bikaç sayfa önce yazmışım gaza gelip başlıyorum diye ama devamı gelmedi ne yazık ki :silah:
Bugün yeniden başladım 10 hours videosuyla. Bu arada link soranlar olmuş, süslüsözlükteki callanetics başlığında son sayfada bir linki var orijinal videonun ancak altyazısız.

Evet cok farketti. Ustelik deli gibi yemek yiyorum ama kilo almadim. Bacaklarim ozellikle toplarlandi cm olarak cok farketmedi ama ben hissediyorum. Kaslarim cok cok kuvvetlendi artik yorulmuyorum

Shameless35 en çok vücudunun hangi bölgesinde fark gözlemledin acaba? Benim en sorunlu olduğum yerler kalça basen ve üst bacaklar, bu kısımlar için etkili mi sence?

Lütfen yapanlardan birisi cevaplayabilir mi.. acaba bu egzersizi yapınca göğüslerde küçülme oldu mu? Çünkü benim zaten küçük, daha da küçülürse çok kötü olur. Sarkma da yok haliyle küçük olduğu için. Böyle bir durum olur mu? Cevaplarınıza göre başlayacağım

hanımlar ben bu egzersizin videosunu bir türlü bulamıyorum. Rapid share olanlar da açmıyor. Elinde video olanlar gönderebilir mi?

Selam Hanımlar :halay:
Başlık uzun zamandır aktif değilmiş ama yine de yazıyorum
Geçtiğimiz haftalarda nasıl hatırlamıyorum ama bu Callanetics denen egzersize rastladım- sanırım youtube'da. Daha önce de bakmıştım ama yapmamıştım sanırım o zaman da video fln bulamamıştım. Şimdi bir şekilde kitabına ulaştım kendimi mental olarak iyice hazırlayıp başlamayı düşünüyorum fakat forumu okurken kitapta olmayan bazı şeylere ve forumda dile getirilen bazı endişe ve şikayetlerin kitapta ele alındığını gördüm o yüzden ileride yeniden okuyup bu yöntemi uygulayacak kişilere yardımcı olması açısından buraya bırakıyorum :KK52:

- Öncelikle ben 21 gün uygulanması veya 6 gün yapıp 1 gün dinlenilmesi ile ilgili bir bilgiye kitapta rastlamadım. Belki videoda diyordur. Öyle bir sınırlama veya ondan önce etkisi olmaz gibi bir şey okumadım ama dikkatimden kaçmışsa da bilenler bu bilgiye nereden ulaştıklarını yazarlarsa sevinirim.
- Program 10 saatte 10 yaş genç diye geçiyor 1 seans hemen hemen 1 saat tutuyormuş zamanla ustalaştıkça daha kısa sürebiliyormuş. İlk seans sonrası hissediyor, 2.den itibaren yavaş yavaş görmeye de başlıyorsunuz fakat etkiler kişiden kişiye değişebilir deniliyor. Buna ek olarak 1 saatin istenilirse gün içinde bölünerek de yapılabileceği ifade edilmiş yani oturup 1 saati baştan sona yapmak zorunda değilmişsiniz.
- İlk başta 1 saatlik programı haftada 2 gün yaparak başlayın diyor (sonra kaça çıkarılacağı yazmıyor). İstediğiniz fiziğe kavuştuğunuzda 15-dakikalık koruma programına (daha zor ve başlangıç seviyesindekiler için kesinlikle önerilmiyor) geçip 1 saatlik programı haftada sadece 1 kez uygulayabilirsiniz deniliyor.
- Hareketleri yaparken egzersizin etki edeceği kastan başka bir yerin, özellikle de boyun ve omuzların, kasılmaması gerektiği vurgulanıyor.
- Kendinizi zorlamayın, yapabildiğiniz kadarını yapın, gerekirse dinlenin ve kaldığınız yerden devam edin denilmiş. Hatta zorlanıyorsanız daha rahat bir pozisyona geçmeyi deneyin veya yapmayın deniliyor.
- Yine forumlarda 2 gün ara verince başa dönmekle ilgili bir şeyler okumuştum ama bu kitapta böyle bir bilgi de yok. Bilakis gerektiği kadar dinlendirin kaslarınızı ihtiyaç varsa deniliyor.
- Tartınızı atın deniyor zira tartının yanıltıcı ve heves kırıcı olabileceği uyarısı yapılıyor. Aynı ağırlıktaki kas ile yağın hacim olarak farklı olduğu, kasın yağın neredeyse yarısı kadar yer kapladığı yazılmış. Bazı kişilerin 1-2 beden küçülmelerine rağmen 3-4 kilo artış gösterdiğinden bahsedilmiş.
- Ölçüm yapılması yönünde bir öneri de yok. Zaten kıyafetlerinizden ve ayndaki görüntünüzden anlayacaksınız deniliyor. (Ben de başlayacak olursam içinde zor girdiğim bir pantolon veya elbise ile süreci takip etmeyi düşünüyorum)
- Bu arada ayna denilince, yine ilk başlarda görüntünüzde hoşunuza gitmeyecek değişimler de olabileceği fakat zamanda herşeyin yerine oturacağı söyleniyor.
- Eğer karın kaslarınız güçsüzse başlarda (beliniz ince bile olsa) karnınız genişlemiş gibi görünebilir ama devam ettikçe düzleştiğini göreceksiniz diyor.
- Aynı şekilde belinizin altında arkada da bir şişlik farkedebilirsiniz, bu da geçecektir diyor.
- Ve son olarak programda ustalaştıkça bazı hareketlerin daha zor hale getirilebileceğinden bahsediliyor ama Callan Hanım bunun herkes için geçerli olmadığını, normalde kimin hangi hareketleri bir üst seviyeye çıkartacağı konusunda öğrencilerine kendisinin yardımcı olduğunu yazmış. Hatta bazı kişiler uzun yıllar veya ömür boyu temel seviyede kaldığını ve bunun yeterli olduğunu söylemiş.

Neticede benim anladığım bu alışık olduğumuz o haldur huldur egzersiz programlarından değil. Bedenimizi dinleyerek onu strese sokmadan tatlı tatlı yapacağımız ve minimum eforla en derindeki kasları çalıştıracağımız bir program. O dipteki kaslar kasıldıkça da bedeni içeriye doğru çekip toparlayacak. Öyle bir an evvel çok çok yapayım ordan da Super Callanetics'e geçeyim gibi hırs yapmaya gerek yok. Hele de spora yabancıysanız veya bazı sakatlıklar geçirip spordan uzak kalmışsınız bu program yeterli olacaktır gibi görünüyor.

Videolara gelince, yanılmıyorsam bu hanımefendi 2012'de vefat edene kadar videolara bir şekilde ulaşılabiliyorken şimdi mirasçılar veya bu ismi satın almış kişiler videoları kaldırtmışlar. Şahsen torrent olayına girmekten de çekiniyorum. App Store'da uygulamasına rastladım ayda 45 tl'ye videolara sınırsız erişim veriyor. Risk almaktan da 45 lirayı gözden çıkartabilirim diye düşünüyorum, bakalım....

Biraz uzun oldu ama bilgiyi paylaşmayı severim.

Yapacak olanlarımıza şimdiden kolay gelsin :spor:

Merhaba hanımlar, ben bayram sonrası başlamayı düşünüyorum. Vermem gereken 20 kilodan fazla var ama rakama takılmıyorum. Sporla kilo verince daha sıkı bir görüntü oluşuyor onu farkettim. Normalde 2 aya yakındır spor yapıyorum ama sürekli kardiyo yaptım. Beslenmeme de dikkat ediyorum. Bir gün kardiyo bir gün callanetics yapmayı planlıyorum. Dün deneme amaçlı başladım. Hareketleri o videolardaki esneklikle yapamasam da en iyi performansımı sergilemeye çalışıyorum. Zamanla olacak diye düşünüyorum. Tavsiyelerinizi ve programın sizlerdeki etkilerini paylaşırsanız sevinirim :)

X