Hamileyken nane zararlı mı?

Saruboceq

İki Kız Annesi :)
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2007
12.358
218
Kızlar mide bulantısı yaşayanlar bilir nane şekeri iyi geliyor..
İnternette naneyle ilgili rahimi incelttiği ve hamilelrin dikkatle kullanması gerektiğini okudum.
Sizce varmı böyle bir şey?

benım mıde bulantılarımda nane limon kaynatıp ıcıyorum sureklı ıyı gelıyor bulantılarıma doktorumada sordum bunu gunde 2 fıncan yeterlı dedı dogal oldugu ıcın hıc bır zararı yok abartmamak sartıyla dedi okadar cok korkma yani :1hug:

maydonoz ve adaçayını duydumda.. naeyi bilmyiorum.. ama şekerdeki aroma zaten canım.. bence zararı olmaz.. o akdar inceleme boşver:))eskileirmzi ne biliyordukii.. nurtopu gii ebelerle doğuruyorlardı hemde:))fazla incelemekde iyi diil.. hayılrısı ..

ne bileyim.artık herşeyden kıl kapar olduk..
araştırmadan ağzıma bir şey atamıyorum.

valla naneyi de maydonuzu da çorbalarda yemeklerde kullanıyuorum....herşeyden nem kapmak istemiyorum açıkçası...günde 1 demet maydonoz-yarım kilo nane tüketmediğimize göre tadımlık olan durumlarda bence zararı yoktor...

Adaçayının hamilelikte bir zararı olduğunu hiç duymadım, aksine doktorlar için diyor.
Ama maydonozu ve naneyi bende duydum, hatta şuan nane çayı içiyorum :KK70:
Çok abartmadığımız sürece bişey olmaz bence, ya birde çok üstüne titrememek lazım, sakınan göze çöp batar. Dikkat edicez tabi ama akışına bırakmak lazım.

nanenin ilk aylarda fazla tüketilmesi düşük sebebi olabilir diye biliyorum ama az miktarda bişey olmaz merak etme heleki şekerde

Naneyi bilmiyorum ama maydonozun ilk aylarda düşüğe sebep olduğunu biliyorum. Ben midem bulandığında bol naneli cacık yiyordum ve mideme çok iyi geliyordu. Doktoruma sorduğumda nane mideyi ferahlatır ondan iyi geliyor sık sık cacık ye dedi. Hem şekerinde arkadaşların dediği gibi aroma var. Sorun olmaz bencede...

canım sanmıyorum zarralı olacağını ki ben nane çok tüketen biriyim.nane şekeri için birşey diyemem çünü içinde kimyasal bir madde varmı ne gibi zararlı şeyler var bilemem.ama doğal olan kuru veya yaş nanenin zararı kesinlikle yoktur.

Bakımlıyız.Com - - Nane çayı kısırlığa neden oluyor -
Süleyman Demirel Üniversitesinde (SDÜ) yapılan bir araştırma Isparta ve çevresinde kaynatılarak içilen nanenin gebeliğin oluşumunu olumsuz etkilediğini ortaya koydu.

Isparta’da kaynatılarak tüketilen nanenin (Mentha Spicata Labiatea) üreme sağlığına etkisini araştıran Süleyman Demirel Üniversitesinde (SDÜ) Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tamer Mungan bu araştırmanın sonunda nanenin çay gibi kaynatılarak sıklıkla tüketilmesi durumunda gebeliğin gelişimini olumsuz etkilediğini belirledi.

Önce farelerde sonra da insanlarda Isparta ve çevresinde çay gibi kaynatılarak tüketilen nanenin rahim içi zarı (endometrium) üzerindeki etkilerini araştırdıklarını ifade eden Mungan sıklıkla tüketilen nane çayının rahim içi zarındaki hücreleri tahrip ettiğini bunun da gebelik olasılığını azalttığını tespit ettiklerini söyledi.

Halkın bitkileri bilinçsiz tüketiminin insan sağlığına etkilerini ortaya koymak için yaptıkları araştırmaya patoloji ve biyokimya bölümlerinin de destek verdiğini belirten Prof. Dr. Mungan sonucun yılda 10 sayısı çıkan ünlü bilim dergisi Toxicology and Industrial Health de de yayınlandığını kaydetti. Böyle bir çalışmanın ilk kez yayınlandığına dikkati çeken Prof. Dr. Mungan yurt dışındaki birçok araştırmacının kendilerini tebrik ettiğini ifade etti.

Prof. Dr. Mungan bitkilerle ilgili araştırmalarının devam edeceğini sözlerine ekledi.

Yeşil nanenin doğranarak salatalarda veya yemekte tüketimi aynı etkiye sahip değildir sanırım. Nasıl yemekte yenilen soğanla kaynatılan soğan kürü aynı değilse...

Son düzenleme:
X